Juniori de iunie-iulie 2003 (1)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:


La multi anisori Andi Tudor !
La Multi Anisori Luca, sa fii sanatos,si mai liber de fustita mamei!

Am vorbit acasa si mama s-a plans ca toata noaptea Flaviu a plans ca il doare un dinte... dar eu stiu ca are 2 cariute la 2 masele si probabil de acolo e beleua.
Nu inteleg de ce fac asa repede carii... eu am avut primelec arii la dintii normali si am mancat dulciuri mama mama...
Deci aveti vre-un sirop sau unguent pt asa ceva?! O sa ma duc la dentist cu el cadn ajung acasa dar ma doare capul numai cand ma gandesc ce o sa urle... Nu-i plac deloc chestiile zgomotoase si il sperie... asa ca Poveztea cu Zana Maseluta e cam Balaur ...
Voi ati ajuns pe la stomatolog cu cei mici?!

De abia astept sa plec in condcediu la mare si apoi il voi lua cu mine in Germania la sora, dar in tot concediul vom fi doar noi doi, tati are 2 saptamani de cursuri pe proiect si adio concediu.
La mare eu merg in Eforie Nord de pe 8 iul si daca mai merge cineva aici la noi, mi-ar face placere sa ne vedem pe litoral...


Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Flaviu, Cristian, Alin, Andi, Luca

Maadi, tare dulce a fost Calin cu prezentarea lui!

Romana, spor la scoala de soferi! E bine daca iti place.

Pojogam, inca n-am fost cu nici unul la stoma. Imi pare rau, nu stiu de vreun medicament pt carii.

Despre noi, ce sa spun? Julia a facut si ea varicela. Se pare ca e o forma destul de nasoala, are bube peste tot, inclusiv pe marginea ochilor, ca si cum ar avea ulcior, la coltul unui ochi si pe pleoapa celuilalt.

Astazi a fost serbare la scoala lui Alex. Aici e foarte diferit, toata lumea face serbarea impreuna, gradinita si scoala primara, in aer liber. Fiecare clasa are un dans, nici o poezie, nimic individual. E ca o serbare cimpeneasca, BBQ, tombola, copiii pot participa la diverse jocuri, sa se plimbe pe ponei. Cei din clasa lui Alex erau marinari si au dansat pe muzica marinareasca (of course!). Erau asa de simpatici...si pictaaaati! Ca din clasa lui anul asta 16 din 25 au facut varicela! Asadar am numarat vreo 5 in diverse stadii, de la primele bube la ultimele. Pe bune ca n-am inteles comportamentul parintilor, cum naiba sa duci in colectivitate (si mai ales la o serbare unde e atita lume) un copil care e contagios?!

A, si pina la urma cred ca am gasit ceva de inchiriat la Firenze, la un particular, un apartament de 3 camere numai pt noi, o saptamina. O sa vedem cum o sa fie, am platit deja avansul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

"LA MULTI ANI ALIN, ANDI, LUCA!" Sa cresteti mari si sanatosi!

O saptamana usoara sa aveti.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

La multi ani Andi!

La multi ani Luca!

Andra E draguta invitatia. Mi-a placut ideea cu racul desenat pe partea din fata. Poezia ai compus-o tu sau e adaptata?
In privinta faptului ca daca esti cu mai multi copii si te termina ca niste exterminatori pina la ora 10 , mare adevar ai spus. La mine asa e zi de zi, dar in weeken e si mai rau, ca sint toti trei, fiecare vrea ceva sau nu vrea sa manince, ma apuca ora 10 si ei nu au mincat de dimineata, apoi vrea si sotul sa manince si uite asa eu iau micul dejun la ora 12.
Ieri am fost terminata de oboseala . Nu e de mirare: caldura, alergatura pentru facut piata, dus si adus copilul de la gradi, facut zilnic de mincare, copii cu fite, serbare, ore de sofat.

Am stat simbata 1,30 de min la volan. Nici nu mai stiu daca am vazut bine semafoarele. Am probleme la schimbatul vitezelor ca nu respect procedura si ma grabesc. Mi s-a oprit motorul intr-o intersectie. Apoi am senzatia ca nu vad bine daca e verde la semafor , mai ales daca bate soarele in el. Sper sa-mi revin din zapaceala si mai ales fizic.


La serbarea lui Cristi L-am dus si pe Alin. Nu stiu daca a fost o idee buna, dar copill a dorit foarte mult sa mearga. De altfel el merge in fiecare zi si la gradinita sa-l ducem pe Crsiti si se baga si el la trenulet cind merg copiii sa se spele pe miini ca sa coboare la masa. E tare fericit c din septembrie va merge si el la gradiia unde merge Cristi.
Ei si la serbare au fost programate mai multe grupe (4) in aceea zi ( la teatrul Ion Creanga). A inceput prima, grupa mare. Alin a inceput si el sa se agite ca nu-l vede pe Cristi pe scena. Si a tinut-o tot intr-un plns : "nu-l vad pe Cristi... de c nu e si Cristi acolo... nu-i corect..." plinsete, plus ca lovea cu picioarele in scaunl din fata. Cred ca se auzea in toata sala ce facea. Eu si sotul nu mai putea de ris cind l-am vazut cum se consuma si cit sufera.
Dpa ce au terminat copiii de la grupa mar urmat grupa mica a lui Cristi. In sfirsit Alin s-a bucurat ca l-a vazut pe Cristi. Dar era atit de excitat din cauza oboselii (nu dormise la prinz in ziua aceea si i-am mai dat si ciocoata) , incit a inceput cu alte texte: " de ce nu spune poezia?... vreau si eu pe scena cu copiii", plinset si agitatie.
Cind i-a venit rindul si lui Cristi sa zica poezia a inceput sa rida zgomotos.
In schimb Cristi a fost mul mai cuminte la aceasta serbare deit la cea de la craciun. Acum n-a mai plins. La incput se tot uita prin sala sa ne vada, apoi dupa ce ne-a vazut unde sintm a inceput sa fie mai vesel, se tot uita la noi, ne mai facea semne. DUpa ce a zis poezia m-a intrebat " mama ai auzit?"

In final m-am distrat bine de toata patania.

nico Stai lnistita, nu mai face eforturi. Cu cafeaua las-o pe mai tirziu ca pe caldurile astea nu-ti face bine nici tie nici copilului. Sper ca ai pregatit bagajul pentru spital, ca sa pleci repede, sa nu nasti pe drum.

Marox : Cu varicela... probabil ca in alte ai nu ii opresc pe copii in a frecventa gradinita deoarece parintii trebuie sa mearga la servici sipoate ca nu au cu cine lasa copilul acasa. Aici sint alte conceptii.

Va pup.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdynaB spune:

Buna fetele,

in primul rind va multumim de urarile de "la multi ani!",uram si noi tuturor prichindeilor un calduros "La multi ani!" sa creasca mari si frumosi. Sintem bine ,simbata plecam spre Romania,abia astept pt. ca n-am mai fost de 3 ani.Selina e bine,cu gradinita nu avem probleme deloc,ii place mult are prietene,e ok.In decembrie anul trecut au operat-o la ambele urechi ,pt. ca din cauza unui fel de otita netratata a fost plina de secretie si a trebuit taiata pielita urechii si puse cite un inel mic in fiecare ureche.sapt. trecuta i-au scos inelul din urechea stinga,dupa concediu urmeaza cel din stinga sa i-l scoata. Trebuie sa am grija pt. ca nu e voie deloc apa in urechi,tre sa-i bag vata inbibata in ulei todeauna cind o spal pe cap.(dar mai e putin si scapam)

Pojogam,noi am fost deja anul trecut prima oara la dentist,e totul ok insa trebuie 2 vizite pe an.

Romana ,eu iti doresc succes intr-ale condusului,te admir pt. ca eu nici in ziua de azi nu imi vine sa ma apuc de carnet(ma enervez deja stind linga sofer)

Va pupam si va dorim o vara superpa pe unde o sa plecati.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare fetele...

am sosit si eu vineri de la mare (cornelia, cursul meu a fost la venus... m-as fi bucurat sa ne intalnim!
m-am bronzat un pic, vremea a fost ok cat sa putem sta pe plaja in fiecare dupa-amiaza dupa ora 3, cand terminam cursurile...
cazarea la hotel de 4 stele - cum le-or fi luat?! : avea hotelu asta 2 etaje, receptzia la et 2 - cine a mai vazut? asa ca sus 2 et cu bagaju, dupa care (aveam io o presimtzire ) inapoi jos la parter, unde am avut camerele ....
camere imense, e drept, stateau vreo 2 - 3 fam cu tot cu copchii acolo. pat dublu imens ..... pacat ca am fost fara consort...
duminica seara o furtuna cu tunete+fulgere+ploaie mare, ne-a prins intr-un magazin si am stat acolo vreo ora. am incercat sa evaluam la ce debit va ceda acoperisul alora (era o carpeala cum rar mai intalnesti) dar am avut noroc si s-a tzinut bine... am alergat pana la hotel (cca 100m) printre picaturi si fluvii care curgeau drept prin papucii mei cei noi (la leonardo platesti 2 perechi si iei 3, asa ca am luat 3 io si niste papuci barbatu ).

si daca asta nu era de-ajuns, aveau astia la hotel maaare diversitate aqva-faunistica: un sarpe dormea in fata intrarii, la soare (s-a dovedit complet inofensiv, asta daca nu faceai infarct doar vazandu-l ), in apa la piscina erau lipitori si in fatza usii mele dormea o potaie raioasa (dar simpatica, de altfel) - e drept ca din cauza ca a plouat cam in fiecare noapte mirosea non-stop a caine ud...

cam asta a fost aventura mea de 4 stele, abia astept anul viitor cand sper sa ajungem la portitza (neaparat cu corturile, dupa hotelu asta am realizat cat e de bine la cort...)

marox - la master ne-au povestit tot felul de kestii despre cum se procedeaza in administratia publica, in Ro si in alte tari, mai mult din europa dar si in SUA. pe la cursuri nu prea am dat dar am citit prin manual... daca te intereseaza ceva special, spune-mi si verific daca am informatzia in manual...

cornelia- zic si eu ca si romana, vezi sa nu fie de la aerul conditzionat... sigur-sigur de vina e batranetzea, da daca nici asta nu-i, ia-ti o masina decapotabila!
cat despre stefan, scuze ca te bat la cap, dar incearca sa ajungi la bucuresti, tratamentul cu prednison da multe probleme conexe si poate ca exista si alte solutzii.
ai grija de tine, mergi la namol ca sa-ti destzepenesti gatul...

romana - spor la condus... ai grija sa fii cat de odihnita poti la lectii, conteaza foarte mult! usor de zis, greu de facut... dar daca esti capie de oboseala, sigur nu te mai poti concentra si stangaciile normale pt un incepator sunt amplificate...

maadi - spor la innot lui calin! si eu as vrea sa ii duc, la innot si la tenis. tudor pleaca la mare vineri, insa, dupoa aia pleaca si bogdan, asa ca vara asta nu stiu daca gasesc 1 luna libera pt sporturi de agrement

pojo - noi am fost la dentist cu bogdan cam 1 data pe an. acum vreo 1,5 ani i-a facut detrartraj, i-a curatzat petele negre de pe dintzisori. a fost foarte cuminte, bineinteles ca nu a fost dureros dar a durat vreo 2 ore...
daca il dor dintzii cred ca poti sa-i dai panadol, 10 ml, calmeaza durerile un pic... si musai la dentist, sa rezolve problema!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

La multi ani Luca! Si la multi ani tuturor copilasilor nostri!!!
Imi cer scuze ca am intrat atat de rar si mai ales ca nu v-am facut uraile la timpul potrivit, dar pur si simplu am o perioada mai "naspa.
Va doresc tot binele din lume si sper sa ne "revedem" curand.

Magda si Alex(3 ani si 8 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

multumim tuturor ptr urari si "la multi ani!" tuturor copiilor nostri varateci!

Romana - felicitarea cu racul a fost singura si ultima solutie gasita, am cautat invitatii de am capiat (la noi la gradi se dau invitatii in care se anunta petrecerile de zilele copiilor), gasisem unele haioase cu desene mai ptr copii, dar cum erau 8 RON/ bucata, si-mi trebuiau ptr 17 copii.... Poezia-invitatie eu am compus-o, si am fost asa de incintata ca m-am apucat s-o scriu pe invitatii...dupa vreo 2 am regretat lungimea ei, iar dupa ce le-am terminat pe toate cam aveam febra musculara la brat

AdynaB - poate daca ai timp si chef cind esti in tara ne vedem, daca vrei da un semn pe forum sau pe PM uneia dintre noi. Drum bun si surprize frumoase va doresc!

Pojo - chiar ca e ciudat ca deja i-au aparut carii, intreaba stomatologul ce sa faci sa previi in viitor, e clar ca are o sensibilitate Flaviu ca intr-adevar noi in copilarie mincam tot soiul de dulciuri si tin minte ca nu ne-am spalat pe dinti cred ca pina am mers la scoala (eu cel putin ), si cariile au aparut dupa dintii de lapte cu siguranta. Concediu placut, sa ne povestesti cum te-ai descurcat singura cu copilul, cred ca e ok acum ca e mare, nu?

Ieri am avut petrecerea lui Luca la gradi, a fost super-bine, cea mai desteapta investitie a fost desigur clownul, care a facut tot felul de jocuri si scamatorii si i-a tinut ocupati si fericiti pe copii vreo ora si ceva. Apoi au mincat tortul si au baut sampanie cu Tom&Jerry...si Luca mi-a zis aseara ca i-au spus copiii ca petrecerea lui a fost cea mai reusita (probabil fiind ultima si cea mai recenta in minte ).

Luca, ieri: "mami, da' nu-i asa ca azi sint mai inalt decit aseara, ca acum am 4 ani?"

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Fetelor, si eu am o perioada super naspa, desi ar trebui sa fiu in culmea fericirii, parintii cu frate-miu au ajuns intregi si nevatamati, toata lumea fericita, la sfarsitul saptamanii ne mutam in casa, bla bla etc.

Dar pur si simplu toate adunate, toata agitatia asta cu cumparatul casei, cu renovatul, si cate si mai cate pe mine cel putin m-au scos din pepeni, sunt intr-o stare de agitatie si nervi ceva de speriat, nimic nu-mi convine, toata ziua ma cert cu Gabi de la niste nimicuri, pana acum asista numai Razvan acum mai asista si ai mei care saracii se supara ne zic sa nu ne mai certam, etc. Sper doar ca odata cu mutatul sa ne mai linistim. dar asa imi vine cateodata sa pleeeec si sa nu ma mai intorc

La servici nu am timp nici sa respir avem niste vanzari de speriat, nici nu ajung bine piesele in stoc ca pana la sfarsitul zilei gata s-au vandut.
Ajung acasa si nu mai imi vine sa fac nimic, am zis ca ma duc intr-un rehab de asta ca tot e pe la moda aici

Urez si eu La multi ani tuturor copilasilor care si-au serbat ziua de nastere intre timp si va doresc numai bucurii si sanatate!

Sambata am facut si noi botezul fetitei sora-mii, sper sa apuc sa pun si eu niste poze pe net. Aia mica a fost o scumpa si cuminte.

va pup

Nicol74, tu ce mai faci? n-ai mai scris demult

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Off... bine ca au trecut si zilele de nasere ca de vineri pina ieri tot intr-o petrecre si musafiri am tinut-o si am tot stat la cratita linga aragaz, plus ca am carat plase de la piata si MegaImage pe caldurile astea.

Azi am fost iar la sofat ... sint o catrastofa, nu-mi prea iese mai nimic, era sa calc o pisica, am vrut eu sa frinez caci am vazut-o cind s-a bagat in strada , dar mai rau ... am apasat acceleratia, asa ca noroc cu nenea instrucor ca a apasat el frina.
Of... oare toata lumea a fost asa de zapcita la inceput sau sint eu mai cu mot? Ca sa nu zic mai bleaga.



Cornelia Ce mai faci? Cum sint copiii ? Bine?


Mergi la inceput