Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba ai dreptul la concediul maternal (maternitate) cele 126 de zile din care 42 obligatoriu postnatal dar pot fi toate postnatal. Este recomandabil sa meri la serviciu cat de mult poti (asta nu inseamna sa nasti pe drum ) si sa lasi dupa nastere cat mai mult. Motivatiile snt de ordin maternal un bb are nevoie de mama dupa nastere mai mult decat inainte + plus avantaje financiare baza de calcul marindu-se.

Ai dreptul si la CIC.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nita_s spune:

Salve, merci Marius de raspuns, dar asa am citit tot aici pe forum ca cele 126 de zile nu sunt impozabile, deci ar insemna ca daca nu cotizez , adica nu fac venituri impozabile cele 12 luni nu am concediu parental,
pe care as vrea sa-l am, si daca eu in ianuarie voi avea abia 11 luni lucrate din martie, atunci nu pot sa-mi iau acel concediu maternal...(care fiind 63 de zile ar insemna 2 luni, pt mine ianuarie si februarie, de stat pe scaun la birou, ieee) , asa mi s-a spus si aici la job, m-am incurcat bine cu ocazia asta toane rele
" COD FISCAL, ART. 42, Venituri neimpozabile
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;"
pa pa
nita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by first_carmen

Buna!am fost azi la servici sa depun cererea de incetare a contractului de munca pe perioada concediului de crestere a copilului si i-am intrebat de salariul acela mediu pe firma care s-ar acorda la nastere. Mi-au zs ca se dau 5 miloane (suma fixa) si nu este vorba de vreu salariu mediu. Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
http://www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua

mie tot 5 mil.imi dau, dar n-am intrebat inca de ce, ca eu am depus cerere pt salar mediu(lucrez in invatamant-zic asta pentru cine a primit raspuns ca la invatamant nu se da.Eu l-am primit si la primul copil, in 2004).
Si 2 intrebari, poate stie cineva:
am nascut pe 26 august si n-am avut deloc prenatal, asa ca o sa-mi iau postnatal pana la 1 ianuarie,adica in jur de 120 zile.Si intrebarile:1.pentru cei 15% compensare, diferenta dintre plata concediului si salarul brut, trebuie sa depun cerere la angajator?
2.care este termenul de depunere a dosarului pentru CIC?trebuie depus in termen de 60 de zile dupa nastere , sau in 60 de zile dupa terminarea post-natalului? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

[quote]Originally posted by first_carmen



Si 2 intrebari, poate stie cineva:
am nascut pe 26 august si n-am avut deloc prenatal, asa ca o sa-mi iau postnatal pana la 1 ianuarie,adica in jur de 120 zile.Si intrebarile:

1.pentru cei 15% compensare, diferenta dintre plata concediului si salarul brut, trebuie sa depun cerere la angajator?


Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog









Irina,pt. cei 15% la angajator tb .depusa cererea!Trebuia sa o faci impreuna cu cea pt. salariu bonus,dar nici acum nu-i tz!

Teodora 38 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Sa inteleg ca daca-mi raman citeva zile fractie din cele 126 zile de pre si postnatal nu le mai pot lua?Trebuie musai luna intreaga?
Eu am intrat pe 01.10.2007 si as avea:
-31 oct
-30 nov
-31 dec
-31 ian
In total 123,a, nu-i mare diferenta,raman 3 zile!

Teodora 38 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by nita_s

Salve, merci Marius de raspuns, dar asa am citit tot aici pe forum ca cele 126 de zile nu sunt impozabile, deci ar insemna ca daca nu cotizez , adica nu fac venituri impozabile cele 12 luni nu am concediu parental,
pe care as vrea sa-l am, si daca eu in ianuarie voi avea abia 11 luni lucrate din martie, atunci nu pot sa-mi iau acel concediu maternal...(care fiind 63 de zile ar insemna 2 luni, pt mine ianuarie si februarie, de stat pe scaun la birou, ieee) , asa mi s-a spus si aici la job, m-am incurcat bine cu ocazia asta toane rele
" COD FISCAL, ART. 42, Venituri neimpozabile
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;"
pa pa
nita


Ai dreptate si nu ai dreptate vezi OG 148 Art. 1 este pe pagina legislativa acolo sunt cuprinse exceptiile,, printre altele si ceea ce mentionezi tu. Concluzia prenatalul este acceptat in perioada celor 12 luni.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

Sa inteleg ca daca-mi raman citeva zile fractie din cele 126 zile de pre si postnatal nu le mai pot lua?Trebuie musai luna intreaga?
Eu am intrat pe 01.10.2007 si as avea:
-31 oct
-30 nov
-31 dec
-31 ian
In total 123,a, nu-i mare diferenta,raman 3 zile!

Teodora 38 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou



poti sa iei linistita toate cele 126 zile. nu e obligatoriu sa fie luna intreaga.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Intrebare:

Pot sa reiau serviciul si sa continuie mama mea concediul de crestere a copilui pina la 2 ani cu indemnizatia lunara aferenta?
(mama este pensionara)

Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
http://www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20treia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Raspunsul este Nu pt ca nu are acest drept. Copilul nu se afla in custodia ei ci a ta. CIC se acorda persoanelor prevazute de lege. Doar daca in mod legal copilul trecee din custodia ta in custodia ei ceea ce eu nu prea as crede ca se intampla.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

am si eu o intrebare.
programul redus de 6 ore, cine il recomandata, doc gineco sau med de fam? si cum arata recomandarea, e o foaie obisnuita sau un cerificat medical?
eu sunt de 4 sapt in concediu medical si ma simt mai bine si as prefera in loc de medical sa merg la serv 6 ore.




Mari 23+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput