Endometru, monitorizari, ovulatie, TB - cap.153

Endometru, monitorizari, ovulatie, TB - cap.153 | Autor: L5845

Link direct la acest mesaj

Sa vedem daca si de data asta,am mana buna si se vor anunta multe, multe .Sa dea DD sa vina toate cele care sunt aproape de momentul "magic", cu teste cu II !!!

Capitolul anterior il avem aici
Martie 2006
Danita - cap 116
Catrinel 17 (cap. 49), 23 martie 2006 - Oana Carina
---------------------------------------------------------------------

Aprilie 2006
ingeras26a - cap. 121
--------------------------------------------------------------------

Mai 2006

Kateryna - cap.(126), 7 ianuarie 2007 - Anelin-George
Oana Bucur - cap. 128,
CamiM (cap.58), 8 mai 2006 - Sofia-Alexandra
Virgi (cap.61), 17 mai 2006 - Luana Claudia;
Shoricutza (cap.62), 26 mai 2006 - Ana
---------------------------------------------------------------------

Iulie 2006
monica b - cap. 131,
Karra80 - cap. 132,
Alionushca - cap. 133,
Alexia27 (cap.83), 18 iulie 2006 - Eileen Nicole
---------------------------------------------------------------------

August 2006
claubd - cap. 135,
ellamiss - cap. 135,
oana- dana - cap. 136,
vas - cap. 137,
Amely - cap. 138, 5 mai 2007 - David Cristian
Gabiu - cap. 138
Iube2001 (cap.83), 3 august 2006 - Ana- Daria
---------------------------------------------------------------------

Septembrie 2006
chiquitita - cap.140
Ionica (cap.103)- 5 septembrie 2006 - Sophia Adina;
mexxa (cap.103)- 10 septembrie 2006 -Mihai Sebastian;
Princess (cap.103) -20 septembrie 2006 - Rares Nicolas;
MamiFlori (cap.103)- 25 septembrie 2006 - Emanuel;
Adriana mica (cap.103) -26 septembrie 2006- Tudor

---------------------------------------------------------------------
Octombrie 2006
petit_ange - cap.141

---------------------------------------------------------------------

Noiembrie 2006
alina.a - cap.145;
Amameda -cap.146;
oanabbb-cap.146;
nikole -cap.146;
Mirona (cap. 109) 3 noiembrie 2006 - Karina Ioana
-----------------------------------------------------------
Decembrie 2006
luna1 -cap. 147;
mychydutza -cap.147;
Lachi - cap. 147
Madana (cap. 122) 1 decembrie- Bianca Andreea
ingeras26a(cap. 121)16 decembrie 2006- Maya
Catalina (cap. 124)31 decembrie 2006- Matei
--------------------------------------------------------------------
Ianuarie 2007
mirella76 - cap. 148
Ale - cap. 149
Sheherezada - cap. 149
Picaflor - cap. 149
Cristinna- cap. 125, 25 ianuarie 2007 - David Cristian
-------------------------------------------------------------
Februarie 2007
Roxali - cap.150
Megbeng - cap. 129, 09 februarie 2007 - Matei
-------------------------------------------------------------

Martie 2007
Iasmin012 - cap.151
-------------------------------------------------------------
Aprilie 2007
Laura-Ioana - cap.152
GinaM - cap.152
dana vio - cap.152
AngeliquedeS - cap.152
irlandeza - cap.152
-------------------------------------------------------------
Mai 2007
nemary - cap.153
felicia20 - cap.153



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Hai bebe, vino la mami !

Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Lau, mulltumim pt noul capitol! N-a de alas , trebuie sa mai treci vreo doua-trei pe lista! Spe sa fie un capitol la fel de norocos ca si cel anterior! Tu in ce zi mai esti? Eu nu stiu sigur, z 24 sau 25, nu mai numar...
Noname, imi pare rau ca nu te pot ajuta, auzisem ca menogon nu se mai fabrica, sper sa fi gasit! Intra si intreaba la fiv, acolo sunt mai multe fete care fac tratamant cu menogon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Lau, multumim pt.noul capitol, sa speram ca si acesta va fi cu noroc.
Felicia,.
acum eu sunt in z35, musafirii stau la usa si nu indraznesc sa intre si asta ma enerveaza cumplit, vreau sa incep iar numaratoarea cu z1 si sa merg sa fac o colposcopie inainte de a cauteriza rana.
va pup pe toate, capul sus si va astept pe toate cu vesti bune



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Sa dea Dumnezeu ca noul capitol sa fie cu noroc pentru toate!
Eu am fost astazi la monitorizare(z12), am un folicul de 20 mm pe ovarul drept si unul de 18 mm pe cel stang. Medicul s-a aratat incantat: "ati raspuns bine la tratament".A stat pe ganduri apoi, osciland intre Pregnyl astazi sau Duphaston din z 15 si , in cele din urma, a ales ultima varianta.
Voi ce credeti? Aveti multa experienta si ati trecut prin multe, asa ca astept cu nerabdare sfaturile si observatiile voastre.


R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ruxandrada, sunt f bune valorile tale! Sa inteleg ca ai facut stimulare, nu? Te-a mai chemat la eco? Foliculii tai mai pot creste (de obicei, cu stimulare se fac mai "babani"), asa ca ai putea f bine sa ovulezi abia in z 13 sau 14. Ti-a spus cand sa ? Spor!
A.. si incearca sa urmaresti semnele ovulatiei, ceva intepaturi, mucus etc, sa nu iei dufastonul decat dupa ce ov s-a produs, ca acesta e progesteron si inhiba ovulatia!
Fetelor, ( sau viitoare )pe unde umblati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:


Azi Z13.
Teste de ov. negative

Mare dezamagire.

Peste 2 sapt am programare la cab.Marinescu si am emotii - nu stiu cu cati bani sa ma duc la mine.

Aveti ideea care sunt tarifele??

Menogon se mai produce, insa are termen de expirare 30.05.2007.
Dupa ce se epuizeaza lotul cu aceasta expirare se va gasi in farmacii cu 30.12.2007.
Se gaseste in farmaciile CATEANA.







Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

noname acum am citit si eu ultimile pag din cap. anterior si am vazut ca ai mare nevoie de Menogon - URGENT
Sper ca ai facut rost.
Daca nu ai reusit da-mi un PM si poate reusesc sa te ajut.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Felicia, multumesc pentru incurajare.Am facut stimulare, incepand din aprilie(asta e a doua serie de tratament, cu Clostilbegyt,z5-9, 2cp/zi, dupa care Duphaston, z15-24,2 cp/zi). Menstruatia a aparut exact la o luna de cea precedenta, pe 17 mai.M-a mai chemat la eco abia in ziua 17, adica sambata, dupa calculele mele; azi o sa-mi fac si test de ovulatie, sa vad daca se intampla ceva.Am primit intre timp indicatia sa in z12, 14 si 16 si sfatul sa incerc sa ma "destresez", dar e aproape imposibil( am doua clase in BAC, si Romana reprezinta cam 30% din tot examenul..., ca sa nu mai vorbesc de teze, lucrari etc.) Intepaturi am, de aseara, si o usoara durere, ca aceea menstruala, dar mult mai estompata.Mucusul deocamdata nu exista- stii cumva care este distanta aproximativa in timp intre secretia mucusului si ovulatie?
Elly, eu am fost la Marinescu Medical Center si am platit pentru o consultatie la Corina Neamtu 1 milion, in aprilie;o eco transvaginala e tot 1 milion. Din cate imi mai aduc aminte, de cand m-am uitat la tarife, parca la Marinescu era cam 150RON consultatia.
Va pup pe toate si va doresc zile linistite.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

felicia eu sunt ziua 20 si nu trag mari sperante sa fi prins barza de pene, desi am tot la 2 zile, la momentul ovulatiei.Acum ramane de vazut. Momentan, maine merg sa-mi fac analizele hormo recomandate de gineco si probabil joi, merg la Parhon sa fac investigatii la tiroida sa vad cum stau. Apoi in 13 iunie, am programare la dr. Radulescu-Botica si sa vedem ce o sa zica si el.
nemary si eu sper din tot sufletul sa fie cu noroc si sa apara cat mai multe . In alta ordie de idei, nu te mai stresa, ca stresul nu face bine.Mai bine te concentrezi la ce ai de facut ca sa poti sa iei barza de aripi si sa nu-i dai drumu' vreo 9 luni cel putin . si bafta la colpo si la cauterizare. Sanatate cu carul !
elly nu dispera, mai fati teste, ca poate ovulezi mai tarziu, cine stie? si bafta la control !
noname bafta multa sa gasesti Menogon, ca sa faci tratamentul.


Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Hai bebe, vino la mami !

Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Ruxi - multumesc frumos pentru ajutor
O supravietuiesc costurilor la prima vizita.


Lau- saru'ma pentru incurajari

Sper sa fie bine - Sunt in Z14
O sa-mi mai fac un test de ov. cand ajung acasa.

Stau si ma gandesc- eu nu am vazut deloc II la testele de ov.; pana voi ajuge sa vad II la testul de sarcina cred ca mai e ...........





Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Buna, dragele mele! Cred ca nu stiti prea multe despre problema mea, am scris mai mult la aspirante si laparoscopie. Asa ca va rog sa-mi permiteti sa va relatez despre ce e vorba. In ianuarie 2006 am facut HSG pentru a verifica trompele - rezultatul: una s-a desfundat, cealalta nu. Am asteptat un an sperand ca cu acea trompa buna voi ramane , insa nu a fost sa fie. Anul acesta, la sf. lunii martie am facut laparoscopie, iar in urma operatiei s-a desfundat si cealalta trompa - acum ambele sunt permeabile. In aprilie am facut stimulare cu clostilbegit 5 zile, am fost la monitorizare si am ovulat. Luna acesta dr. mea a zis sa nu iau nimic sa vada cum sta treaba fara tratament. Am avut un singur folicul care in Z13 avea 23mm, Z14 23 mm, Z15,16 teste de ovulatie negative - liniuta a doua era in Z16 roz inchis dar nu rosu intens cum trebuia, iar in Z17 la monitorizare, foliculul nu mai era acolo - cica se sparsese. Nu stiu ce sa mai fac - dr. a zis ca luna asta sa iau iarasi trat. cu clostilbegyt, luna urmatoare la fel si sa-mi programez concediul in perioada ovulatiei ca sa nu fiu stresata - ea zice ca stresul e de vina pt. ca in rest totul e OK. A ramas careva dintre voi dupa trat. cu closti? Va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra - se pare ca la mine ar fi problema deoarece am mai avut 2 sarcini in trecut cu actualul meu sot la care am renuntat atunci din motive obiective (si rau imi pare) si dr. zice ca la el nu ar fi probleme.
In speranta ca nu am fost plictisitoare, astept vesti de la voi. Va multumesc.

http://tt.lilypie.com/Eragp3.png

Mergi la inceput