FIV 120

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Carry: ia uite cine vorbesteee! Pai imi zici mie sa fiu optimista,dar TU ce faci???? Asadar se pare ca numaram impreuna...si eu tot z 7 dupa ET si tot fara simptome

Dream: multumesc pentru sfat,dar nu stiu daca ar accepta cei de la Giuly sa vii cu sangele la eprubeta..iar pe la alte laboratoare ,prin Bucuresti,nu are timp sotul sa umble ( nici nu le stie exact locatia ,sa le gaseasca si e greu sa umbli bezmetic prin capitala).As putea sa fac testul la C-ta,la Synevo,cu raspuns in aceeasi zi,insa inseamna inca un drum( adica marti sa vina sotul la Buc.,iar miercuri la C-ta) si e greu cu serviciul lui..asa ca m-am hotarat sa vin la Giuly,desi e obositor...asta e!

Moni,Rami: concediu placut,sa va distrati si pentru mine!

Pussi: pupici!

AndraO: stai linistita ,nu e nici o problema.Si eu am facut la aceeasi ora si inhibarea si stimularea..adica faceam la 20.30 Diphe si la 20.45 Gonalul.Si am avut 8 foliculi( cu 5 ovocite mature),desi aveam FSH mare( 10 si ceva). Dr.mea mi-a zis ca se pot face impreuna.

Eu astazi iar am fost si m-am plimbat cam vreo ora jumate pe la magazine,mi-am cumparat si doua teste de sarcina,pe care am de gand sa le fac luni seara( testul de sange trebuie sa-l fac marti),asta ca sa stiu cam cu ce "inima" merg la Giuly.Cat de cat,orientativ.
In rest...nu pot sa beau sub nici o forma acei 2 litri de apa.Abia daca beau jumatate, hai un litru.Niciodata n-am putut bea si nici acum nu ma dezmint. Cu ce poate influenta apa asta?

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRA0 spune:

Moniland, Nusy, multumesc pt. raspunsuri. M-am linistit in privinta aceasta, deci nu va fi o problema ca fac Dipherelinul si Puregonul la aceeasi ora.
Moniland, nu mi-ar displace sa mai lipseasca medicul meu si sa-l inlocuiasca al tau.
Carry, primul FIV l-am facut pe 9 martie, anul acesta. Am mai lasat sa treaca inca un ciclu dupa cel de imediat de dupa ET.
Nu v-am spus, dar pe mine nu m-au mai pus sa-mi refac nici o analiza de data aceasta, deci habar nu am cum stau cu hormonalele acum. Mi s-a facut doar control ecografic. Stiu ca nu este bine, dar nu stiu ce se intampla. Parca nu ar fi vorba de mine si de faptul ca incerc totusi sa fac un copil de 4 ani, avand in spate si un FIV nereusit. As fi putut sa mi le fac din proprie initiativa, dar avand in vedere ca prima data m-am tot agitat, am incercat sa stiu cat mai multe si nu a iesit nimic, acum m-am lasat in voia sortii. De obicei nu fac asta, sunt foarte calculata si vreau sa am totul sub control; au fost dimineti la inhibare cand ma intorceam din drum pt. ca uitasem sa-mi fac Dipherelinul. Sper sa fie de bun augur tot dezinteresul acesta. Sau sa fie de vina hormonii din Diphereline? Ciudat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

am tot vrut sa stiu de sangerarea aia de nidatie si na ca azi dimineata am avut o sangerare (putin rozalie)cam ca o picatura;ca sa-mi dea si mai mult de gandit

micky bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Andrao, nu-ti fa probleme cu analizele ca dupa un FIV sigur nu esti dereglata. Si oricum la tine perioada intre cele 2 FIV-uri a fost scurta iar analizele iti erau bune pt. primul FIV. Si eu la ultima incercare am fost tare detasata de problema si cele 2 saptamani de diphereline au trecut f. repede.
Daca te mai intalnesti cu doctorasul meu nu-l intrebi cand merge in concediu? De fapt ma gandesc ca toata gasca de acolo pleaca deodata. Ca fara Stela ce sa faca doctorii . Poate aleg luna iulie de concediu si in august sunt acolo. Asa ca poti sa o intrebi si pe Maria cum e treaba cu concediu. Te rog.
Carry, Nusy, multumesc mult, dar nu plec pana nu-mi spuneti rezultatul. Chiar si fara simptome eu va doresc o valoare mare, si apoi sa va tot intrebati daca chiar suntet la cat de bine va simtiti.



Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Pussi multumesc mult si iti doresc si tie o sarcina usoara si doi bebei frumosi si sanatatosi. Stiu ca este greu cu dar intr-un fel iti da o stare de liniste ca bebei sunt ok. Eu nu dar am greturi si de indata ce imi e mai bine incep sa ma gandesc daca nu cumva binele meu e un semn rau...Sunt obsedata de simptome...Sper sa-mi treaca ca altfel...

Moniland multumesc!

Delfi felicitari! Suntem cam in aceeasi perioada. sa fie bine. Si inca ceva: hai sa vedem cum facem sa tragem toate fetele dupa noi. Cred ca nu s-ar supara nimeni daca acest subiect ar plin numai de mesaje victorioase .

Nusy, Carry: success. Ganditi pozitiv!



Dream +8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Andrao scuze daca nu am inteles bine ca eu citesc pe diagonala din lipsa de timp, dar de ce atat de repede un nou fiv? Eu stiu ca de obicei se lasa cam 6 luni intre doua fivuri ptr refacerea organismului.Cel putin asta este recomandarea echipei de la Medsana unde am facut eu FIv-ul si cam asa scriu toate cartile de specialitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Dream1971 nu este neaparat nevoie sa . Eu nu am decat de 2 ori in 9 luni si atunci ptr ca am mancat ca un porcusor. Greturi am avut cam de pe la 2 luni iar in rest nici un alt simptim si sarcina a fost minunata daca nu erau altele care sa ma tina legata la pat 9 luni. Deci nu e obligatoriu sa ai vreun simptom sau daca nu ai asta s afie de rau augur, din contra vei avea o sarcina f faina de care iti sugerez sa te bucuri din plini si sa nu fi speriata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRA0 spune:

Moniland, eu miercuri, pe 30 mai ma duc din nou la control si am sa intreb. Dar ... cine este Maria? Eu o stiu doar pe Stela si am inteles ca la laboratorul FIV mai este o persoana, Dorina parca. Iti urez si eu concediu placut! Si eu am sa ajung in Turcia, dar pe la sfarsitul lui iulie. Nu stiu daca nu o sa-mi incurce planurile eventuala (sa speram) sarcina, dar m-am saturat sa-mi planific viata in functie de "voi fi sau nu voi fi" insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Rubia...cred ca e de BINE cu pata ta rozalie !
In ce zi dupa ET esti ?
Monica Elena...sa-ti traiasca globuletul care cred ca e mare acum !
Dar v-am mai spus, parca , era la Giuly o fata care facea al 2-lea FIV in luna imediat urmatoare, deci la urmatorul CM !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRA0 spune:

Monica Elena, mie medicul mi-a spus ca pot sa fac din nou la acest interval, dupa ce m-a examinat imediat dupa primul ciclu. Chiar asa mi-a si zis cand m-a chemat la control: hai sa vedem care e starea ovarelor, sa vedem cand putem incepe din nou. Nu stiu ce sa zic mai mult, dar am mai gasit aici opinii cum ca se poate face dupa cele doua cicluri. Probabil conteaza si daca tratamentul se face in functie de ciclul natural al fiecareia, respectiv de modul in care isi revine organismul dupa tratamentul precedent. Eu nu am avut dereglari, ciclul mi-a venit la fel ca si inainte de FIV. Singurul efect secundar pe care il resimt sunt cateva kilograme in plus pe care nu am reusit sa le dau jos in acest interval de timp.

Mergi la inceput