ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-13

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by Ioanatugs

Miki-Miki stii cum e, parerile sunt pro si contra! Eu stiu ca in general tot ce e estrogenic, nu e recomandat in endometrioza, pentru ca in loc sa o stopeze, favorizeaza fomarea de noi tesuturi endometriozice. Chiar si mararul ca aliment sau tinctura de marar e interzis in endometrioza. O sa caut link-ul in care scrie toate astea si o sa-l pun ca sa cititi si voi. Cat despre tinctura de propolis, poate o foloseste iompreuna cu altceva, nu simpla. Nu stiu ce sa zic, dar mie chiar si Andritoiu mi-a spus la telefon ca e buna mierea si propolisul, mai ales laptisorul de matca, desi eu ai spusesem ca e posibil sa am endometrioza. Asa ca acum nu mai cred pe nimeni si nu o s-o mai folosesc niciodata ca tratament naturist: miere, propolis si laptisor de matca. E doar parerea mea, cum ti-am mai spus si nu mi-o poate schimba nimeni(doar sunt taur, nu-i asa??) Multumesc pentru bunele tale intentii, esti o draguta!




Ioana stiu si eu ca estrogenul nu e bun in endometrioza . Intrebarea e dc ac produse apicole sunt intradevar estrogenice. Stiu ca de laptisorul de matca se spune ca e estrogenic dar nu toata lumea spune ca e estrogenic. Eu chiar am intrebat-o pe o bioloaga acum cateva luni dc e estrogenic si mi-a spus ca nu contine estrogen dar poate duce la crearea in organism a estrogenului. Asa se spune si despre maca si de alte produse. Estrogenul creste at cand ai foliculi multi si deci de cate ori faci o stimulare si faci foliculi multi iti creste si estrogenul. Eu m-am mirat de propolis si miere si chiar am sa o intreb pe bioloaga care o cunosc. Tu spui ca ti-a aparut ceva , nu cumva ai mai luat si altceva?
Eu sunt leu. Te

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Boo nu tb sa iei f multa vitamina E (se ia din Z5 pana in z 15 cate o capsusa /zi parca) Dc iei prea multa nu face bine la ovare. Inhiba ovulatia excesul. Imi pare bine ca ti-a placut articolul.
Turturica multumesc pt primire. Eu am mai intrat pe aici prin toamna cand mi s-a descoperit chistul. Pana in prezent nu am mai facut investigatii sa vad dc am sau nu endometrioza asa ca e posibil sa fiu o ...."endometrista".
Ralu inca nu am primit adresa ta de mail pe PM . Azi ca papasi? Castraveti?
Va pup pe toate.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Fete frumoase,buna dimineata!Am fost plecata la munte si vad ca voi ati fost tare harnice...Mi-ati lipsit in weekend si de aceea va scriu asa devreme.Nu stiu daca ma voi putea vedea cu voi diseara.Azi e sarbatoare mare si am sarbatoriti in familie.Eu voi incerca,dar...Vroiam sa va intreb ceva.Avand in vedere ca dr a zis ca am toate sansele sa raman cat de curand gravi,voi credeti ca e indicat sa incep sa iau acid folic chiar daca nu mi s-a recomandat sa iau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

Buna la toate fetele.
Am citit mesajele voastre referitoare la produsele apicole. Nu vreau sa va contrazic dar nu prea sunt de acord cu voi. Poate a-ti citit povestea mea de pe prima pagina? Sunt o viitoare mamica. Tratamentul meu dupa diph. a fost urmatorul si a avut efect. Eu va sfatuiesc sa-l inceracati si mai vorbim.Toate produselele sunt de la aloe vera, am luat asa maca, propolis royal jely, lycium, ceai de scortisoara, bery nectar, vitamina E.
Bafta
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

'Neata fetelor si o saptamana minunata sa aveti. Poftiti la traditionala cana de ceau ....
Va pup pe toate si sper sa auzim numai lucruri bune in aceasta saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilo acestei zile.

Elenelor si Constantinelor sa aveti o viata luminoasa si fericita.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Buna, fetele!
Sunt o aspiranta la titlul de mamica, mai veche, (poate unele fete isi mai amintesc de mine)dar intru mai rar ca nu am deocamdata ce raporta si vreau sa ma rup total de orice gand legat de bebe.
Povestea mea e simpla: sunt de 2 ani pacienta lui Tutunaru, anul asta in feb. am facut laparo in urma careia diagnosticul il banuiti: endometrioza pelvina (anatomic "beton"). Mi-a dat sa fac tratament 3 luni cu Diphereline.Acum mai am de facut ultima injectie. De cand am aflat de endo, mi-am schimbat total stilul de viata, in sensul ca am renuntat la carne, am inceput sa mananc mai multe fructe si legume, fac sport aproape in fiecare zi, beau numai apa plata si sucuri naturale si cel mai important, am reusit sa MA LAS DE FUMAT. Nu am slabit, dar nici nu m-am ingrasat.
Pentru fetele care trebuie sa faca tratamentul cu Diphereline, va spun ce efecte a avut la mine: eu sunt din fire f.f. nervoasa si agitata si la inceputul tratamentului eram ingrozita de reactiile de nervozitate pe care am auzit ca ti le dadeau medicamentul. Cu toate astea, mi-am luat inima in dinti, si am inceput tratamentul..Pana acum, fetelor, in afara de bufeuri si senzatie de cald aproape tot timpul, nu am avut si nu am nimic. In privinta nervozitatii, efectul a fost chiar invers, parca mi-am facut injectii cu calmant..
Problema mea este insa alta, si as dori sa-mi dati si mie un sfat. Eu inainte de laparo, aveam niste dureri in dreptul OD,dureri care mi-au dat de banuit ca as avea boala asta nenorocita. Dupa laparo, in prima luna de tratament cu Dipher., eram in al 9 cer, nu mai aveam nici o durere, scapasem si de cele de la ciclu, si de cele in dreptul ovarului, eram tot timpul vesela si fericita ca in sfarsit dupa ani de zile de chin, nu ma mai durea nimic. Numai ca fericirea nu a durat prea mult. Acum 2 saptamani m-au apucat din nou durerile in dreptul OD, cateodata cu balonari, de nu ma mai incape niciun pantalon. Am inceput sa ma jelesc, mai ales ca am auzit ca tratamentul asta in unele cazuri poate sa nu aiba niciun efect. De pe site-ul dlui dr. T. am citit ca iti dai seama daca a avut sau nu efect tratamentul numai atunci cand iti vine ciclul si vezi daca ai sau nu dureri. Pana atunci, nu se stie. Dar ce e cu aceste dureri, care vad ca nu ma mai lasa odata? Voi ati avut asa ceva? Sunt disperata... Va rog, fetelor, astept sfaturi de la voi.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzac spune:

Buna fetelor! Am citit ce ati scris despre tratamentele naturiste. Ei, tocmai ce ma hotarasem sa incep un tratament naturist care are in schema laptisor de matca , propolis si polen. Acum sunt bulversata! Chiar am si cumparat ca sa incep de maine sa le iau. Acum ce mai fac? Sa le iau sau nu? Daca stiam... Vad ca spuneti de un tratament postat de Livia pentru cele care au endometrioza... Nu putesti sa il postati ca sa-l citesc si eu?
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

buna dimineata fetele,
Nu am mai scris saptamana trecuta pt.ca am fost la Cluj la
Si acum sa va spun ce-am facut:
-luni ziua a 9 a folicul de 14 mm (seara )
-miercuri ziua a 11 a folicul de 18 mm
-joi dupa masa injectie cu pregnil (seara )
-vineri dimineata am facut testul postcoital(rezsultat 3 mobili)
-duminica dimineata
Concluzia este ca incercam cateva luni pe cale naturala si daca nu iese nimic facem IA.
Acum astept si ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Lucialu mi-a fost foarte dor de tine.Nu lasa loc in sufletul tau gandurilor negre,tu esti o fata plina de viata........incearca sa te bucuri de tot ce-i mai frumos in jurul tau,de oamenii dragi de langa tine,de acesta natura de "mai" ,care ne inconjoara........si te va ajuta.
Gabitu ma bucur ca te-ai intors "acasa",desi vestile nu sunt dintre cele mai bune,dar in acelasi timp ma bucur ca esti optimista.
Boo luna asta trebuie sa ne luam de manuta suntem in aceesi faza.

Pupici

Mergi la inceput