ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-13

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Miki-Miki nu-i nimic iubita, nici eu nu am stiut pina nu am simtit pe pielea mea. Poate daca ascultam ce spuneau atunci fetele, ca mierea si propolisul nu sunt bune pentru noi, nu pateam ce am patit. Laptisorul de matca e la fel de estrogenic ca si mierea si propolisul, de fapt toate produsele apicole nu sunt indicate pentru noi.
Boo ce ma bucur ca a crescut foliculul si endometrul asa de frumos, ai multe sanse luna asta, asa ca multa bafta!! Chistul afecteaza ovulatia, dar daca tu ai deja ovulatie, inseamna ca esti bine. Ma bucur ca ti-a placut dr. Ion si ca a-ti si avut timp de discutii despre endometrioza, deobicei la Planing e foarte grabit, doar in spital l-am prins la discutii, dupa operatie. Abia astept sa merg si eu luni sa vad daca a crescut si la mine foliculul de pe ovarul stang si daca e ok, luni fac si o IA, daca nu o sa-i repet doar sotului spermograma si-i fac si spermocultura.

Vreti sa-mi votati pisoiul meu pe nume TOMI ? E inscris in concursul Whiskas, are 9 luni si adora sa stea pe tastatura calculatorului. http://www.whiskas.ro/concurs-pisica-lunii.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ioana a fost chiar foarte bine. Mi-a zis sa vin pe la 9 jumate si cand am ajuns acolo pe la 9.35 era sala plina si m-am gandit ca am de asteptat o vesnicie. Dar de fapt nu era nimeni la monitorizare si am intrat direct dupa ce a iesit fata care era inauntru. Si cred ca din cauza asta a avut timp sa imi si explice niste chestii si sa stea de vorba mai pe indelete. Oricum mie mi-a placut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

bon soir mes belles!!!-ce romantica sunt...evident in conditiile in care una bucata sot e plecat in siberia, ma manifest si eu unde pot sambata seara. cu siberia nu e o gluma, nu a fugit din cauza mea(desi ar fi avut de ce) e plecat in delegatie.
eu pe acasa dupa o zi in care mi-au mers toate cu fundu in sus, i-am uitat pe ai mei la aeroport si m-am dus cu o ora jumate dupa aterizare, noroc ca a intarziat avionul si nu au asteptat prea mult.
luciai got the message, ideea e ca poti sa te bazezi pe noi oricand...adica si acum si atunci cand vei simti tu, nu-ti fa griji. si chiar daca te mai apuca depresia, gandeste-te ca e un mod de vindecare al unor rani pe care nu ti-ai dat voie sa le resimti mult timp. take your time, dar sa tii minte ca soarele revine, oricat de negrii sunt norii.
flori eu am vazut otpimismul din mesajul tau, ma bucur ca esti deschisa oricaror variante, si eu sunt de aceeasi parere, nu conteaza cum ajunge un copil in familia mea, dragostea va fi aceeasi.
boosuper folicul cu un super endometru bravooo!!! se ramane gravi si cu chisturi, surse sigure. imi pare rau de situatie dar nu te mai uita inapoi. eu cred ca nu e momentul de fiv, voi nici nu ati apucat sa incercati calumea.
geo felicitari pt Z2!!! dupa atata asteptare cred ca e un eveniment tare binevenit la voi acolo multumim pentru precizari, eu sunt una din fetele care numara zilele. peste fix 2 saptamani fac ultima injectie, doamne cum trece timpul. adevarul e ca mie perioada asta de stat pe bara mi-a facut bine la moral, am apucat sa-mi trag sufletul, sa gandesc lucrurile mai in ansamblu. si ca tot veni vorba si ca a deschis lucia subiectul, eu am scris mai demult pe forum, dar revin:
in 2003 ecografie care arata ca totul e ok, nici un chist.acum am revazut prima ecografie nasoala cu insemnarile de rigoare din iulie 2004: chist OD 5,7cm si OS polichistic, ...fetelor, eu nu mai mancam carne la mom respectiv de mai mult de un an, de nici un fel, doar peste, nu fumam,cafea fff putina,zahar mai deloc-eterna cura de slabire, paine si fainoase ioc, sport de 3 ori pe saptamana, CM regulat, fara dureri,nu ma imbonlaveam deci cred ca sistemul imunitar a fost in cea mai buna forma a lui....concluzie: din punctul meu de vedere, nu se stie nimic cu siguranta despre boala asta. toata lumea bajbaie si chiar cred ca e vorba de norocul fiecareia, cata vreme nu exista un tratament sigur.
miki abia astept sa vad cura de slabire minune
nu sunt convinsa ca voi mai tine vreo cura in curand , alta decat lipsa de carne dupa ce voi termina tratamentul, dar cum la mine chestiile astea sunt repetitive, de cel putin 2-3 ori pe an, e buna s-o am la indemana. imi pare rau de diag sotului tau. . sper sa aveti noroc la biopsie. am citit la voi in capitol ca multe fete au reusit doar cu cativa .
ioana sper sa ne dai numai vesti bune cand ne-om intalni luni seare, cu IA si foliculul de pe OS.
va pup si va dorsc o seara cat mai frumoasa, si ca tot eram romantica si la menopauza, sa stiti ca simt ca forumul asta m-a schimbat, prin toata bunatatea si intelegerea pe care le-am gasit aici, simt ca si eu devin o persoana mai buna
ralu

astept sa vina toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ralu , luni iti trimit cura. Da-mi adresa ta de mail pe PM.
Ioana e foarte ciudat pt ca eu chiar am citit cateva discutii la Naturiste in care fetele spuneau ca iau propolis pt endometrioza. Una dintre ele imi aduc aminte ca e Danuta C din SUA. Am dat o cautare in google si m-a trimis la o discutie de pe DC in care Livia recomanda un tratam pt endometrioza care continea si 40 pic de tinctura de propolis. Spunea ca a gasit ac tratam pe net.

Pt voi fetele de la ac subiect am gasit un articol interesant aici: http://www.herbs2000.com/women/herbs_w_13.htm


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Miki-Miki stii cum e, parerile sunt pro si contra! Eu stiu ca in general tot ce e estrogenic, nu e recomandat in endometrioza, pentru ca in loc sa o stopeze, favorizeaza fomarea de noi tesuturi endometriozice. Chiar si mararul ca aliment sau tinctura de marar e interzis in endometrioza. O sa caut link-ul in care scrie toate astea si o sa-l pun ca sa cititi si voi. Cat despre tinctura de propolis, poate o foloseste iompreuna cu altceva, nu simpla. Nu stiu ce sa zic, dar mie chiar si Andritoiu mi-a spus la telefon ca e buna mierea si propolisul, mai ales laptisorul de matca, desi eu ai spusesem ca e posibil sa am endometrioza. Asa ca acum nu mai cred pe nimeni si nu o s-o mai folosesc niciodata ca tratament naturist: miere, propolis si laptisor de matca. E doar parerea mea, cum ti-am mai spus si nu mi-o poate schimba nimeni(doar sunt taur, nu-i asa??) Multumesc pentru bunele tale intentii, esti o draguta!


Vreti sa-mi votati pisoiul meu pe nume TOMI ? E inscris in concursul Whiskas, are 9 luni si adora sa stea pe tastatura calculatorului. http://www.whiskas.ro/concurs-pisica-lunii.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Fetelor care sigur dormiti eu va urez buna dimineata ! Vreau sa va spun ca aseara dupa ultimul mesaj m-am pus pe canapea "un pic" si am adormit instant si m-am mai trezit azi dimineata pe la 6, evident ca nu mai aveam somn (am facut o pauza doar cand m-am mutat in pat pe la 11, cica dormeam ca o valiza in gara ).
Asa ca la ora asta cum nu am ce face am intrat si am citit articolul lui Miki. Foarte interesant !! Multumim mult Miki !!! Ai vazut ca nu zice nimic de miere aici ... Nici ca da, nici ca nu. Mi s-a parut foarte interesant ce zice de vitamina E. Cica ajuta foarte mult in cazul nostru pentru ca reduce nivelul estrogenului, ajuta la buna functionare a organelor reproductive, ajuta la limitarea aderentelor, ajuta si leziunile provocate de sangerarile chisturilor endometrice.
Eu va sfatuiesc sa-l cititi, chiar e interesant.

Legat de FIV, nu m-am gandit ca o sa trec direct acolo. Nici nu mi-am pus problema. Eu va spuneam doar ce a zis dr. Parerea mea e ca asta e o varianta, nu stiu daca ultima, dar oricum o sa le incerc intai pe cele mai simple pana ajung acolo.

Pupici la fetite visatoare ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

buna dimineata
azi sint in z25 si bineinteles in asteptare, sa vad vine sau nu vine


2001
http://tt.lilypie.com/qiOBp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

Buna fetelor,

Ma bucur pentru urarile de bine,chiar am asteptat tare mult perioada aceasta,sa ies din hibernare si sa ma pot apuca de treaba.

Referitor la efectele secundare ale trat. cu Diphereline,pe mine m-au afectat foarte tare pe linga bufeuri ,oboseala ,stare de nervozitate si irascibilitate ,pe linga celulita a mai fost si osteoporoza avansata si desi se spune ca aceasta nu doare ,pe mine m-a durut foarte tare spatele.De atunci am luat in fiecare zi calciu cu vit.D3 ,vitamine ,minerale si dupa cum mi-a spus dr. ginecolog peste 6 luni am sa o mai verific sa vad daca este mai bine .A spus ca in citeva luni de la terminarea trat. cu Diph.ar trebui sa imi revin ,chiar si fara calciu,dar pt. orice eventualitate eu am luau si medicamente.

FLORI79 ,da ,eu am facut de doua ori trat. cu Diphereline,o data dupa laparoscopie ,3 luni ,apoi dupa operatia clasica ,6 luni,am endometrioza gr. 3.

BOO si mie tot asa mi-a spus medicul ca si tie ,referitor la chistul ramas ,la mine de 14mm,ca nu putea sa se faca dupa operatie,acesta a ramas acolo ,nu s-a vazut ,probabil ca este in interiorul ovarului sau in cel mai bun caz ar putea fi o cicatrice care se vede ca si un chist ,dar acest lucru cred ca l-a spus numai asa ca sa ma linisteasca ca m-a vazut ca eram tare panicata si cu moralul la pamint.Daca pina in septembrie nu o sa ramin gravida voi face o noua laparoscopie pt. a-mi verifica trompele si totodata pt. a scapa si de acest nenorocit de chist ,daca nu se mai fac altele intre timp.Deci se pare ca pe viitor avem un program asemanator.

Va pup si va doresc o duminica placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

astazi z1 , mergem mai departe cu speranta
pupici

ana maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

pusichet, imi pare rau pentru ziua 1 ... Insa o noua zi inseamna o noua speranta, poate luna care vine e cu noroc

miki, welcome in the club Nu trebuie sa ai boala, te putem trece ca invitata de onoare Foarte interesant linkul tau, l-am salvat si printat.

lucia, sa stii ca si eu, ca si ioana am plecat de zeci de ori de aici, imi promiteam mereu ca nu mai intru, ca nu mai pot sa vad cum toata lumea reuseste, iar la mine luna de luna e aceeasi poveste. Insa am revenit mereu, pentru ca aici sint multe fete sufletiste, pentru ca mi se face rusine cind vad ca sint fete cu probleme mult mai mari decit ale mele si care ramin totusi curajoase si optimiste. Si asta imi da forta sa merg mai departe. Stiu ca situatia ta e tare ingrata, dar eu am increderea ca si povestea ta va fi cu happy-end

boo, felicitari pentru foliculii tai, Doamne ajuta sa fie bine.

ioana, tu cum stai? A crescut endometrul?

ralu si flori, pup fetele optimiste. Am ajuns la concluzia ca nu-i rea nici pentru mine pauza asta de 3 luni, nu ma mai gindesc acuma la numarat de zile. Doar astept toamna, ca si altii

geo, tu chiar esti veche in ale laparoscopiei, ciclul tau cit e de lung in mod normal? Eu am un ciclu de 28 de zile si ma gindeam ca la 28x2 de zile de la ultima injectie o sa-mi vina. Sa inteleg ca poate dura asa de mult pina vine?

monica, ma bucur ca s-a terminat cu bine operatia ta, sa speram ca te auzim in curind cu vesti si mai bune.

liliana, tu cum mai esti?

Duminica placuta in continuare tuturor

Mergi la inceput