Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, explica-mi si mie ce inseamna toate medicamentele alea, sa inteleg si eu ce iei. Sunt pe baza de progesteron?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Anis draga nu te speria de injectii!! Eu am facut progesteron si intr-adevar sunt uleioase si se zice ca dor mai tare dar nu e asa. Cel putin la mine nu au durut. Ca orice alta injectie. Si mi le-a facut sotul in popou. Avea el mai multe emotii ca mine, si din cauza ca eu radeam vazandu-l pe el se emotii are si mi se misca popoul! Apropo de Duphaston, eu am facut 3 luni tratament pentru o dereglare menstruala. Pot zice ca au facut bine. Pretul e putin cam maricel, adica vreo 3-4 sute de mii (daca mai tin bine minte) o cutie de 20 de pastile. Eu l-am luat din ziua 10. Nu stiu de cand tre sa-l iei tu. Poti intreba medicul.

Pupici. Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Uffffff, Crinuta iar nu te-am prins online

Hai sa le i-au pe rand...Pregnyl e pentru ovulatie (ca se se desprinda folicul in cazul in care ai facut stimulare....cum fac eu acum cu Ovamit......e tare naspa Ovamit-ul asta iti da niste stari de greata si eu azi aveam niste ameteli de nu m-ai vedeam ....oricum am inteles ca asa sunt simptomele in primele 2 zile)

Duphaston-ul , da e progesteron....ca sa nu mai fac injectiile alea.

Cosmina, eu prefer pastilele, indiferent cat costa....mai greu e sa dau de dr...dar in fine asa stiam si eu....dupa ultima zi de stimulare ..adica a 10.....deci incepand cu a 11-a zi ..timp de 10 zile. Ma intreb , atunci , tu cate pastile ai luat pe zi???

Pregnyl-ul cand se face de obicei (injectia) in ziua a 13 sau cand?

Si tot am citit, pe forum unele fete au luat Duphaston din ziua 11, altele din ziua 14(initial dr meu asa mi-a zis sa i-au dar era vorba de injectii)sau 16...etc. De ce se i-a diferit? adica si medicamentul asta nu are un scop, si mai ales nu se face cu o data fixa..de ex cum e cu Ova-Mit-ul ????

Sper sa ma luminati si voi.....

Sunt cam naspa reactiile Ova-Mi-ului, azi nici nu am putut sofa din cauza ametelilor si "imi pierdeam vederea pe moment".....chiar asa ati patit si voi?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

AniS, am luat cate o pastila pe zi de duphaston. Si se ia incepand cu zile diferite din cauza ca lucreaza " pe mai multe fronturi". Daca pot sa spun asa. Adica e bun pentru mai multe chestii (nu stiu exact care) si depinde de ce ai tu. Pupici. Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Mai astept inca raspunsurile la intrebarile mele, poate isi vor arunca ochii pe aici si fetele care au luat medicamentele respective si asa O SA MA LUMINEZE SI PE MINE, spunandu-mi ce anume si cand anume se face fiecare,respectiv se ia.

Si vad ca nimeni nu spune pe aici , ce mai face , ce mai i-a ...ca urmatorul pas...pentru a avea un !

Ps: E mai greu cu lunea, inteleg

pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis draga mea,

Te-as sfatui sa-l asculti pe dr. Daca nu esti multumita de cum te trateaza, mai bine schimba dr, nu tratamentul.

Pregnylul l-am facut in ziua 11, dar asta pentru ca foliculii mei erau foarte mari, peste 2cm. Tot medicul iti indica momentul in care trebuie facut pregnylul si asta in functie de marimea foliculilor. Se poate sa fie mai mici/ imaturi si sa mai aiba nevoie sa creasca, in care caz faci pregnylul mai tarziu, eventual dupa alta eco. Eu ti-am povestit cum a fost la mine, tu s-ar putea sa fii intr-o alta situatie. Eco te va ajuta cel mai bine!

Te pup si te astept cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

intrebai despre LH... uite mai jos ce-am gasit:

LH (hormonul luteinizant) este hormonul care provoaca ruptura foliculului ovarian antrenand astfel ovulatia. El declanseaza o crestere a secretiei de progesteron de catre corpul galben aparut prin transformarea foliculului ovarian.

sau pe pagina lui nimeni:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8918&whichpage=1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia .....am inteles...
Eu oricum o sa fac eco in ziua a 10-a.Altceva, dupa injectia cu Pregnyl, cat timp a durat dupa aia sa se desprinda ovocitul?

Iar cu progesteronul....injectii sau pastile(pe care le prefer) o sa-i fac o intrebare dr, ca o sugestia de a mea..ca nu suport injectiile..vad eu...ce zice

Altfel, tu cum te simti?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

s-ar putea ca dr. sa-ti fi recomandat injectiile cu un scop anume. daca am retinut bine, nu ti-a iesit prea bine progesteronul si probabil de aceea ti-a recomandat injectii. Eu am progesteronul ok si totusi mi-a dat utrogestan pastile, care e tot progesteron.

Am facut eco la 2 zile de la pregnyl (in ziua 13) si foliculii se sparsesera, mai departe n-am mai facut, nu mi s-a recomandat.

Sper ca te-am lamurit. O zi buna si sa vina si ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Fizic ma simt bine, altfel sunt usor demoralizata....

Acum mai trebuie sa fac tratament pentru "gardenella", mi-au gasit-o in secretie si nu mai scap de ea. Sunt la al doilea tratament, sa speram ca acesta va fi eficient. Nu se stie de unde a aparut, dar imi trebuie sa scap de ea daca vreau HSG.

Sa auzim numai de

Mergi la inceput