Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

da, ma sacaie putin ovaul stang, cel cu "productia".... dar mi-e mai bine acum, nu mai am starile acelea de greata si lesin ca dimineata.

o zi buna si sa auzim numai de ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia,

Dar, nu e regula ca dupa ovulatie sa nu mai simti nimic pe la ovare....daca foliculul tot s-a spart???Pe mine asta ma nedumireste....desi recunosc ma mai inteapa..tot pe stanga ca si tine....nu cu aceeasi intensitate cum era zilele trecute....

Cum e?

Sa auzim de bine!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

nu cred ca e o regula, dar cine stie? Eu vad ca si dr. se contrazic. Uite, iti dau un exemplu foarte recent: foliculul meu urias de 35mm. Dr. de la eco a zis ca e prea mare sa mai fie ceva de capul lui, insa dr. meu curant a spus ca e ok si ca ar trebui sa elibereze ovocitul si sa se prinda bb. Eu ce sa mai cred?!

Am ajuns la concluzia ca in medicina, ca si in multe alte domenii, nimic nu e batut in cuie, mereu incercam sa privim lucrurile ca albe sau negre, dar uitam ca exista si nuante.... Ce sa zic?! Trebuie sa nu ne pierdem speranta si vine el si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Asa e.....Tia ..parerile doctorilor sunt impartite..si cu cat intrebi mai multi ..cu atat esti mai derutata.

Ce vroiam eu sa te mai intreb...luna trecuta cand ai facut si stimularea ..de cate zile a fost ciclul? Tu ai luat si ceva progestative dupa ovulatie?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

Ciclul nu s-a schimbat in timpul perioadei de stimulare, tot 3-4 zile a tinut, asa cum il am de cativa ani incoace. Am inteles ca durata menstruatiei este influentata de profilul hormonal, astfel se explica la mine de ce dureaza mai putin ca in "tinerete".

Desi la dozarile hormonale progesteronul a iesit bine, dr. mi-a dat utrogestan, din ziua 16 pana in 25, cate 2/ zi, vaginal. N-am avut nici o reactie adversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Am inteles,

Tia..eu te intrebam de cate zile a fost ciclul..mai ales ca ai luat si progesteron.....de cate zile? de 28 de zile?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anism,

scuze, am inteles gresit. In prima luna de stimulare ciclul a fost de 28 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Anis,
te rog spune-mi de unde ai luat naprasnis? eu nu am cautat, dar vreau sa-i dau sotului meu tratamentul liviei si trebuie mai intai sa le adun pe toate.

multumesc si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Monix

Eu am o rezerva mai veche de ceai de naprasnic..de cand faceam tratamentul Liviei..atunci l-am luat (acum 2luni) din Pta Matache...

Mai nou..nu stiu

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor

Am vesti foarte proaste.Am fost la doctor..rezultatul : Ovar drept folicul 22mm, ovar stang folicul 29 mm. Mi-a zis ca daca nu s-au spart pana acum…e deja un pic cam tarziu…pt ca au inceput sa aibe aspect chistic (cel de pe stangul).

Sa mai incerc cu CSD toata saptamana asta….dar dr crede ca sunt sanse f putine ca spargerea foliculilor sa elibereze vre-un ovocit.
Mi-a recomandat ..operatia la laparoscopic ..pentru decorticarea ovarelor..asta ramanand la aprecierea mea ..daca sa fac sau nu operatia…..pentru ca se stie….ovarul micropolichistic…se formeaza din nou dupa 2-3 luni..in fine

A zis….ca sanse sunt minime…..ffffffff mici sa raman insarcinata prin tratament , prin stimulare….si tinand cont ca timpul de coagularea a spermogramei sotului e mare….sa ne gandim la inseminare si FIV. El ar face asta de luna care vine….dar cica nu sunt asistentele (sunt in concediu ) ..si ca de abia in toaman pot sa fac asta….vorbesc de Giulesti.

Nu mai pot sa zic nimic acum…sunt franta..si obosita..si ma simt inutila….nici nu mai zic ca “de ce”.la 26 de ani toate astea…si nici macar nu am facut vre-o data vre-un exces..avort ceva..nimic….DOAMNE….

Ma gandeam sa ma duc la Ancar….dar stiu ca si el intra in concediu…si tot va trebuii sa astept…..

Simt ca innebunesc….aveam asa de multe sperante…..

O sa va zic mai multe alta data, acum ma simt groaznic..si foarte inutila ca femeie.....

AniS

Mergi la inceput