Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Merci frumos Helen pentru raspuns..sa dea Dumnezeu sa fie bine..eu una sunt un pic speriata...si bine ai revenit pe la noi, ca sa vezi ce mai facem...
Ma rog sa-ti fie bine si tie si bebelusului.Cand mai mergi la eco?

Pupici si iti tin pumnii

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Unde esti CRINUTA???Ai primit rezultatul?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da TIA, sunt la prima stimulare luna asta....

Sa va reamintesc ce am facut :
Din ziua a 5-a pana in a 10-a zi OVA-MIT + Prenatal (vitamine 1/zi)

Intai iti reamintesc in ziua a 10-a (19.06.2003) : Ecografie :Endometru 7mm,OD-13,5mm OS-16mm+Prenatal

Vineri 20.06.2003 (ziua a 11-a) – am inceput sa i-au DUPHASTON (1/zi) +Prenatal

Sambata 21 iunie(ziua a 12-a) am facut Pregnyl-ul la ora 8 dimineata + Duphaston + contact sexual + Prenatal

Duminica 22 iunie(ziua a 13-a) – DUPHASTON + contact sexual+Prenatal

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Hai sa va zic noutatile azi (23.06.2003)fiind in ziua a 14-a am fost la ecografie si mi s-a zis urmatoarele :

-Ovar Stang - folicul pe cale de spargere…si pe data de 24.06.2003 (CSD-contact sexual dirijat). Tot azi am m-ai facut inca un Pregnyl (asa cum ai spus, din 2 in 2 zile)si am luat Duphaston.+ Prenatal.

Deci , azi nu mi s-a mai zis nimic..nici cat e endometru..nici nimic….decat ca foliculul de pe ovarul stang urmeaza sa se sparga…si ca in rest arata foarte bine restul..ceva cam asa….mi-a mai zis ca nu stie sigur…ca nu se vede si daca ovocitul s-a desprins…si din cauza asta azi sa fac spalatura vaginala(din cauza solutiei septice de pe aparatul de ecograf)si maine Contact Sexual (ce imi place cum zic ei....CSD-contact sexual dirijat ).

Eu azi am facut si injectia cu progesteron....doamne ce doare....ufff..nu o mai fac , i-au pastile....ca daca mai fac inca una nu mai pot sta "pe spate"..

Am inceput sa resimt toate medicamentele astea....adica am stari de voma , de greata de oboseala..cand mie frig ,cand mie cald......dar citind pe prospect am intels ca sunt normale desi sunt semnalate a fi "mai rare".....Asta e, sunt eu doar mai putin norocoasa.....

Tia, tu ce urmeaza sa faci? De curiozitate tu ti-ai mai luat temperatura luna trecuta cand ai facut prima data stimularea? Vroiam sa stiu daca temperatura creste ca si normal dupa ovulatie?Maybe Baby nu ma ajuta deloc.....e fals...de la inceputul ciclului imi arata la fel..

In ceea ce ma priveste, dupa vizita de azi de la eco, nu mai inteleg nimic....mai am o vizita miercuri....dar la consulatie la doctor.

Voi ce credeti....??

Si inca ceva dupa injectia de Pregnyl facuta sambata 21.06.2003..am inceput sa simt ca o presiune la ovare....si duminica 22.06.2003 am avut exact acceasi senzatia ca imi vine ciclul? E normal asa? Sau asta ce mai e?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Anis,si eu sunt tot la prima luna de stimulare cu Ovamit.Am avut in ziua a 14-a un singur folicul de 18 mm pe ovarul drept si nimic pe stangul.
mi-a zis ca e foarte bine.
Si eu stiu ca e bine sa ai cat mai putini foliculi (ideal unul singur,mare si frumos,asa cum produce organismul in mod normal,fara tratament de stimulare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Fetelor, am citit si am rascitit cele scrise de voi si indraznesc sa va intreb si eu cateva lucruri:
luna trecuta am avut un ciclu anovulatoriu, motiv pt care medicul meu mi-a sugerat sa facem o stimulare hormonala(zilele 5-9clostilbegyt, 10-14 oestrogel, ziua 12-pregnyl, 15-24 duphaston)
Astazi, fiind a 11 zi, am facut eco iar rezultatul a fost urmatorul:
-ovar drept:foliculi de 8.3, 5.3 si 5.4
-ovarul stang:foliculi de 11mm, 10.6mm, 13.7mm, 14.8mm.
Medicul meu a fost foarte incantat de foliculul de 13.7 care contine "cumulus".
Am fost chemata si maine la Eco si mi s-a spus ca daca lucrurile sunt ok, facem injectia cu pregnyl tot maine.
Va rog din suflet, luminati-ma si pe mine..........e de bine, e de rau ce se petrece cu mine?!?

Pupici multi si desi,
C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Inca 2 intrebari pentru voi fetelor..cele care va uitati pe aici...pe langa ce v-am spus mai sus , la care astept sa va dati cu parerea...v-as mai intreba :

1.ovocitul se vede la eco (desprinderea lui) numai dupa ce se sparge foliculul?

2.exista posibilitatea ca ovocitul sa se desprinda ..dar foliculul sa nu se sparga?

Nu stiu de ce..pe langa ce v-am spus .ma m-ai framanta si asta...si sunt un pic speriata...

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

momentan nu mai fac nimic. Daca nu prinde bb nici luna asta, iau o pauza. Imi refac toate testele hormonale, apoi HSG si mai vedem. Dr. mea insista sa fac laparoscopie, dar eu as prefera mai intai HSG.
Temperatura am luat-o mereu, luna trecuta a fost putin ciudata. Am postat un link la graficele de temperatura in pagina personala, ultima luna este prima de stimulare.

La pregnyl eu n-am avut nimic, cred ca depinde de organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia, am inteles....sper sa fie cu noroc luna asta.

Dar de mine ce zici, ce parere ai?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

din cate am inteles eu de la dr. mei este important sa afli daca se elibereaza ovocitul. Poate aparea bb si daca foliculul este mai mic de 20mm, dar daca nu e outz... tot degeaba! Eu cred ca e de bine la tine, mai ales ca din ce povestesti dr. tau era linistit si te-a asigurat ca e bine.

La intrebarea 1: eu stiu ca ovocitul se elibereaza dupa ce se desprinde foliculul. Cand am facut eco in ziua 13 si foliculii erau desprinsi dr. mea s-a uitat foarte dezamagita la rezultatul ecografiei ca nu se specificase daca se eliberase ovocitul, iar din poza nu se vedea.

La intrebarea 2: nu cred ca e posibil.

Te pup si sa ne tii la curent. Eu merg azi iar la eco, ziua 13, tine-mi pumnii. Am niste emotii!!!!





Mergi la inceput