Biju-uri la fetite? De cand?

Biju-uri la fetite? De cand? | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Ma preocupa subiectul bijuteriilor la copii, in special fetite. La 6 ani, Anca nu are nici o alta bijuterie de aur in afara de cercei. Dar am vazut la alte fetite lantisoare, bratarele, si nu ma refer la margelute si tinichele, caci din acestea are si ea, dar numai se joaca cu ele, nu le poarta. Ma bate gandul sa-i cumpar o bratarica frumoasa, finuta, dar....nu-i prea devreme?
Ce altceva le-ati luat la fetite si poarta cu drag, si eventual nici nu le pierd..:(

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Poti sa ii pui oricand o alta bijuterie. Nu stiu sa existe reguli. Eu am o problema din punctul de vedere al expunerii copilului.
Exista anumite femei de etnie roma care isi invata de mici copiii sa smulga de la alti copii bijuteriile...
Tu poate ca nu o scapi din ochi si atunci in mod normal poti sa ii pui ce doresti... eu evit la maximum sa fac asta pentru ca mai cumplit decat furtul/pierderea bijuteriei mi se pare efectul traumei asupra copilului.
Stii ce poti sa ii iei? Cutiute cu bilute si alte forme de margelute pe care ti le insiri singura pe ata si le pui inchizatoare.
Noi avem asa ceva si Mariei ii place mult sa si le faca singura. Am gasit in Bamboo, dar sigur gasesti si in alte parti.
Daca vrei iti iau si iti trimit (am o slabiciune pentru Ancutza de cand era mica -mica )
Am uitat sa precizez ca Maria are 4 ani si 2 luni.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Fata mea are 9 ani si nu i-am luat pana acum bijuterii. Nu i-am, luat in primul rand pentru ca mi se par incomode pentru un copil care alearga, sare, face roata etc. La asa activitati ori le rupe, ori le pierde ori o deranjeaza.
Dar saptamana trecuta am mers cu ea la opera si mi-ar fi placut sa o gatesc cu o bijuterie frumoasa si delicata. Asa ca mi-am propus, cu prima ocazie, sa ii iau un lantisor sau/si o bratarica. Dar pe care nu o va purta zi de zi, ci numai in zile speciale.

Asa ca parerea mea este ca daca tie iti face placere sa ii iei, fetitei ii face placere sa poarte - cumpara-i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Nici Ilinca nu poarta acum alta bijuterie de aur decat cerceii.
A primit - ca mai toti copii - lantisor de aur cu cruciulita la botez de la nasa-sa. Cand era mica mica nu i l-am pus de frica sa nu se stranga de gat cu el, dar acu vreo doi ani l-a gasit intr-o cutiuta si mi-a cerut sa-l poarte. I l-am dat si intr-o saptamana era rupt. A mai zacut in cutiuta cateva luni pana m-am invrednicit sa-l lipesc, dup-aia l-a gasit iar si l-a cerut - evident ca l-a rupt iar. Apoi a gasit un lasntisor mai vechi de argint de-al meu - l-a vrut ... si l-a rupt si pe ala.
Asa ca acum poarta cu incantare (cand isi aduce aminte) coliere de margelutze, panglicute si alte brizbrizuri pentru "domnisoare". Cred ca-s inca prea mici ca sa aprecieze si sa se bucure ca lumea de o bijuterie adevarata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Draga Eleni, multumesc mult pentru gandul tau bun. Are cam 3 cutii cu margelute de care spui, cu litere si stelute si alte forme. Si-a facut si ea bratarele si s-a jucat cu ele, dar acum s-a plictisit. Nu mi-a cerut in mod explicit o bratara, dar vad ca pretuieste foarte mult si face diferenta intre cercelusii de aur adusi de buni si alte zdranganele, fara valoare, pe care nu vrea sa le poarte.
Dori, asa este, au inca activitati zburdalnice si o bijuterie ca lantisorul sau bratara i-ar incomoda. Plus ca furtul sau pierderea lui e un prilej de suparare (nici nu vreau sa-mi aduc aminte cum m-am simtit cand mi-am pierdut primul cercel, prima bratara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Fetelor eu i am pus Ralucai bratara de aur cand era micuta apoi am venit aici si am vazut ca toti mexicanii isi incarca copilasii de biju uri si ! De atunci (au trecut 4 ani) nimic. Doar lantisoare, bratarele si margele de fetite, prostioare - stiti voi.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea are cerceii si o bratarica fixa din aur (cadoul de la taica`mio de cand implinise 1 an).
Dar la intrarea la gradinita renuntam la bratara, nu vreau sa o traga nimeni de maini sau sa-si aghete din greaseala pe undeva mana, ca acolo nu va mai fi supravegheata atat de atent ca acum.
Si nu cred ca va purta curand alte bijuterii, Eleni a dat o explicatia foarte buna si o solutie si mai buna


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Eu nu cred ca e potrivit sa poarte altceva in afara de cercei, mai ales ca nu stie valoarea acestor podoabe... Nu e potrivit pentru varsta fetitei...mai asteapta cativa anisori!
E o parere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nici cercei,nici nimic;)

are toata viata inainte.
ei ii plac tare, si o las cu prostiute fara valoare(bratarica cu multe colori si bilute etc), dar in 10 min o jeneaza si le scoate.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

cred ca maxim cercei sunt suficienti pentru o fetita.Cum zice si Sabina,au tot timpul sa se impodobeasca cum doresc cand vor fi mari.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mai, o sa ma "omorati", dar ieri am fost sa-i arat bratarica (sincer, imi vine sa mi-o cumpar mie, asa de mult imi place)...si nu i-a placuuuuuuuuut, adica i-am zis ca are de ales intre bratarica de aur MINUNATA si o PANARAMA de pudriera de la "Spioanele".
A ales pudriera...

Mergi la inceput