Petitie online! Salvati bebelusii! (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

felicitari Maria..
acum nu vreau sa fiu off topic, dar sunt ... dar tu esti tot Mariaa de la inceputul acestui minunat forum?
uff, ce bine ar fi sa incepem sa ne miscam
eu sunt foarte dezamagita de faptul ca n-am putut face nimika pana acum, orice contact am incercat, n-a avut nici un ecou [plang]..asta este un motiv de tristete ptr mine care ma va face sa-mi revizuiesc si lista de "prieteni" si "amici"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Intrebarea care imi staruie in minte este: cum vom ajunge la acele persoane carora nici prin cap nu le trece sa-si abandoneze copiii in locuri unde vor putea fi gasiti dandu-le astfel dreptul la viata, pentru ele unica solutie fiind doar aruncarea lor pe camp, ghena, latrina?


dap, asta e un punct sensibil.
In primul rind, trebuie facut "sertarasul" cunoscut in scoli. Si in mediul rural. Pentru ca f. multe criminale sint adolescente si/sau din mediul rural.

In al doilea rind, trebuie adresat motivul pentru care prefera sa il omoare in loc sa-l abandoneze.

Trebuie facut foarte clar faptul ca e mai grav sa-l omori decit sa-l pui in sertaras.
Ca in primul caz se afla, e pruncucidere si faci puscarie iar intr-al doilea scapi de copil in mod legal si anonim si nu va afla nimeni, niciodata.

Daca macar un caz din 100 va intelege ca e in avantajul tuturor ca fiintza aia mica sa traiasca, va fi suficient pentru tot efortul de informare.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Elise,corect!

Ieri a avut loc primul abandon in "cutia postala" din Kumamoto,Japonia.
Spre surpriza tuturor ,nu a fost abandonat un bb nou-nascut ci un baietel de 3-4 ani!!
Baietel care vorbeste si a zis ca "m-a adus tata"

Pozitia camerei/lor de filmat fiind "ajustata" in asa fel incit "mama" care isi abandoneaza pruncul sa-si pastreze identitatea ascunsa,nu se vad decit mainile celei/lui care introduce bb-ul in patut.Asa ca nu stiu cine e "taticul" care si-a abandonat fiul.
Azi nu m-am uitat la stiri inca,abia am venit de la spital cu bebelina (a 4-a oara sapt. asta).Va zic daca il gasesc pe "tata" si ce vor face cu copilul(daca apuc stirile zilele astea).

Mariaa,felicitari!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

e foarte important sa nu ne imbatam cu apa rece...
lucrurile astea se fac cu pasi marunti si bine socotiti !
si, sa nu punem caruta in fata cailor - specific romaneste - pentru ca in primul rand trebuie facuta cunoscuta ideea, apoi trebuie sustinerea spitalelor,a Ministerului Sanatatii ma gandesc, chiar infintarea acestor locuri speciale si in paralel dusa camapnie de informare. Acum de ex. la maternitatea Bega, abia ai loc pe hol sa astepti medicul...nici vorba de zona unde ar putea fi lasat un bb nou-nascut si sunt convinsa ca asa-i in majoritatea spitalelor, sunt satula de ele...

Laura, am spus ca avem un contact de la Mitropolia Banatului nu ca am discutat ceva concret cu ei...eu ma gandeam sa le solicitam sa ne 'consilieze' , sa gasim un preot pentru inceput care sa sustina cauza, alaturi de noi, sau sa discute cu 'fetele' care sunt in dilema ce sa faca...cam la asa ceva...pentru inceput.

Hannen...mi se rupe sufletul...

Mariaa-Mariaa :)
Roxana, tot eu...si tot cum ma stii cred ca o sa-mi creasca barba de cat timp 'astept' frumoase foc papuselele tale, sa fie sanatoase !

Elise, dupa logica lor fetele care-si omoara copii cred oarecum ca asa vor 'sterge' urmele...nu poate exista un motiv pentru care sa pui capat zilelor unui prunc de cateva ore...eu uscam cu foenul puii de gaina de cateva minute iesiti din ou numai sa nu moara...chestiile astea-s instinctive...crezi ca vreauna gandeste cu adevarat in clipele alea ? instinctul dicteaza si e primar si mult mai puternic decat orice in clipele alea...ca apoi regreta ?! se prea poate...

Ar fi ok sa fie convinse oarecum ca le va fi pastrat anonimatul in cazul in care lasa copilul in babybox, pentru ca la sat frica de 'ce zice lumea' este efectiv ereditara, daca pot spune asa. Aici cred ca-i cheia.

Ideea cu scolile este exceptionala. Sa ajungem numai s-o aplicam..incet-incet.

Urmeaza sa pregatim interviul la Radio Timisoara si in paralel impreuna cu Dariaevelin ne vom intalni cu cineva de la Maternitatea Odobescu si apoi, sper tot saptamana viitoare si de la Maternitatea Bega, Timisoara.

Cu putin noroc, poate vom intra si la Prof. Munteanu sa-i expunem proiectul si de acolo ar trebui sa mearga mai usor lucrurile.
Va tinem la curent.

Mai vorbim, va pupam si o zi faina.

Mariaa



rabdarea este cheia fericirii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Mariaa esti fantastica!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Petitia online:
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

hop si eu ....

scriu repede si pe fuga ca nu ma lasa Dezbrcatu'..ieri seara si-a spart buza ..azi a cazut pe scari( culmea ca nu pe scara mare ci pe cel 2 trepte de afara) ...offf ..asa ca incerc sa va scriu mai mult diseara

Mariaa

Am gasit in ziar tragedia de care va vb ieri
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=179045


am o rugamite la voi cele din Romaia ...va puteti uita in Liberatea de vineri ( daca aveti una mai veche) sa vedeti acolo la scrisori daca e vreo adresa de contact ..ca nu am gasit nici un mail de al lor ...am scris ceva la articol dar as fi vrur sa le scriu si un mail ...am scris cam aiurea la comentariu si am mancat cuvinte ..dar tocmai imi reveneam dupa socul cu scarile si imi tremurau si mainele si picioarele
...am fugit ca iar face dracoveni asa ca o sa il culc


----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Buna

Cum promiteam am revenit ...

Prima si prima data ..vreau sa va arat pozele de la simpozion ...http://news.webshots.com/slideshow/559068753ivQpWN

Dupa acest post o sa postez si listuza cu fetele care strang semnaturi ...as vrea sa va rog sa ma trageti de maneca daca am omis pe cineva sau daca nu am observat ca v-ati inscris si eu nu v-am dat importanta ...nu e cu rea vointa pur si simplu sunt zapacita rauuuu...am multeee pe cap si am inceput sa uit ( dee batranetzea)

Principe ...Deocamdata nu e nevoie de donatii,de ele va fi nevoie numai in cazul in care apar costuri marisoare ...de ex finantarea unui studiu psihologic ptr a releva importanta proiectului ...dar acum ne descurcam cu ce avem ...multumim frumos ...

btw fetele:

AVEM NEVOIE DE VOLUNTARI PENTRU COLECTAREA SEMNATURILOR ...v-as ruga sa intrebati fetele pe topicele pe unde sunteti frecvent daca se ofera cineva ...eu am incercat pe "Prieteni dintotdeaua " dar la vreo 10 topicuri am plasat anunt ptr ca nu am avut nici rabdare dar mai ales timp ...numai ca trebuie specificat ca strangerea de semnaturi se face la rude, prieteni ,mamici din parc,scoala,gradi..etc nu trebuie umblat pe strada din om in om .

hannen multumesc ptr link-uri o sa le studiez ...acu le-am vazut ..
De asta am insitat sa spunem ca se adreseaza bb-eilor de pana la 48 de ore ca sa nu vina un nene si sa lase un copil mare ...in general copii mare sunte recunoscuti de rude/vecini etc ..iar parintii vor putea fi indentificati in timp scurt .

Laura ti-am dat mail ...o sa scriu si aici si ptr celelante fete ..
Am zis asa in cazul minorilor ( peste 14 ani ..ca sa aiba buletin ) sa ii treceti pe o lista separata , nu stiu daca le sunt acceptate semnaturile ( normal este peste 18 ani ...dar acest proiect adresandu-se mai ales lor se poate ) ..sunt acceptate le contorizam ..nu sunt acceptate le anexam ca o dovada in plus ca interes exista .

roxana ..hai capul sus ...reusim noi intr-un fel ..nu fii pesimista ..sunt atatea de facut si stiu ca esti langa noi

Elise
pe langa publicitatea din media pe care o speram( deocamdata nimeni nu ne*o ofera ptr ca nu au incredere in noi si in faptul ca putem schimba ceva ) ...dar la introducerea proiectului vom apela la cea mai buna publicitate ...acolo unde fetele vrand nu vrand ajung ..la biserica, la scoala, la medicul de familie, ba chiar si la crajma din sat ... asta normal pe langa publicitatea din ziare si tv...dar pana acolo e drum lung ....
dani

De restul proiectelor si a ce urmeaza sa facem in continuare v-a scris draga noastra Mariaa..nu le mai reiau si eu ...






----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Lista fetelor cu listutze



dana_e -Bucuresti/ Galati

danielac - Alexandria

laura72 - Tulcea

viviana

kover - Tg Mures

alina morostes - Arad

dariaevelin - Timisoara

mariaa - Timisoara

mamacangur

raresionut- Bacau

viorica avram

roxanal -Bucuresti

LoraG76- Piatra Neamt

lulu75-Bucuresti

alessia105 Bucuresti /prin reprezentant



----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Alessia, pana cand putem aduna semnaturile, care-i termenul?


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Alessia ma gandeam ca ar fi bine ca in listuta sa scrii si orasul de care se ocupa fetele.
ma bucur sa vad cum se lungeste listuta.
de luni o sa incep actiunea. sper ca Benny se simte bine dupa cazatura.George a intrat marti in cusca cainelui si nu se lasa scos. multi

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput