Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by Dbunny
Mirocand ajungi la mesajul meu....plizzzz, nevoie mare de sfat cum faci branzica calcica


quote:
Originally posted by Dbunny
numai din lapte fiert, adica cu pastile de calciu lactic nu pot ? nu de alta dar maia n-am..ce-i aia de fapt ?cheag ? Oare daca caut pe la magazine iaurt biologic o fii bun de folosit pt facerea branzei ? laptele din comert o fii bun?


vezi ca numarul trei de la cele scrise de Lory - este branza calcica.
Indiferent daca faci cu lapte din comert (incepi si tu cu 0,1 % grasime) sau ca faci cu lapte praf - il fierbi inainte si apoi pui pastila de calciu in clocot.
Eu personal am facut din lapte praf - 100 ml lapte preparat si am adaugat o pastila de calciu.



Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V,VI, - Botezul Karinei - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Mirona, ca apucai sa vaz mesajul.. nu vreau sa te supar cu medicul. .

Iar pediatrul ne-a indicat sa facem branza pt. inceput din lapte aproape total degresat (0,1%) din cauza D.A.
La Matei n-a fost cazul, i-am facut din lapte integral.


Jos comunistii! Jos tradatorii! BASESCU presedinte.

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Ajuta-i pe bb nedoriti sa traiasca. Cu o simpla semnatura le poti salva viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:

in primul rind teutz , roxanica , flore , asiza , deea , dia , madaluta , sbogdana , alexandra , aelita , si va multumesc pt cuvintele frumoase ...stiti cum e cu mama cioara , ea zice ca are pui frumosi iar cind o zic si cei din jur ii creste inima
danutz ,donia ne spunea de distrugerea prin fierbere a virusului hepatitei A , copii sunt vaccinati impotriva virusului B ...vaccinarea pt virus A este optionala si se poate face ceva mai tirziu....motivele pt fierberea timp indelungat a legumelor nu le cunosc ...am vazut si camera lui rares , ti-a iesit foarte bine ,ce vopsea ai folosit pt desene ?...
roxanica am vazut acum filmuletul cu david ...face la fel ca bubu ...baga nasul in pat , de zici ca-l rupe , ridica poponeata si o fitiie stinga dreapta si se tiraste in jos ...david nu are nasul rosu dupa tot frecusul asta ?... si inca o data se adevereste vorba unde-s doi puterea creste ...daca am strigat in cor dupa aelita a aparut...ramine sa mai perseveram cu oanacat...si inca ceva ...am trait s-o vad si p-asta ...urs panda inghitit de broscoi verde ...nu credeam ca e posibil...

mai am raspunsuri dar ma duc sa schimb una bucata copil ca o facut kk si se tot agita ...poate mai doarma putin ca sa apuc sa mai intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

quote:
Originally posted by Lorym

Imi cer scuze ca nu am mai intrat desi promisesem ca voi intra zilnic acum 2 sapt.
Dar a doua zi dupa mesaj am patit ceva ce nu va doresc sa vi se intimple: a cazut rianna din pat.Dormeam cu ea in pat era baricadat tot patul cu perne , iar o singura portiune neacoperita a gasit-o si a fost curioasa sa vada ce e si s-a tot dus.Am fost la medic si este ok.
Oricum tb. sa recuperez cu cititul ca nu am mai citit de la cap.37.Acum nici nu stiu ce sa zic cui sa zic.Nici nu mai stiu cine ma cunoaste cine nu.
Acum Rianna mea are probleme ca e alergica la polen.Facem tratament.
Eu nu prea sunt bine: lupt sa-mi salvez casnicia, de fapt acum stau pt. rianna.Am ajuns sa o traiesc si pe asta . Mai mult nu pot scrie ca nu tine de subiectul asta.Oricum e cumplit ce mi se intimpla.

Sunt sigura ca ne-au urat la multi ani pt 6 luni multe mamici asa ca multumim ; o sa citesc si o sa raspund.
Deci ieri am implinit 6 luni si azi am inceput diversificarea: 5 ml de suc de mar si cereale seara.Eu am alaptat doar la san pina acum.
Acum incarc si poze noi.
Ma apuc de citit din urma!

LoryCatrinel Rianna
poze lory

LORY,imi pare rau ca treci prin momente grele,fff rau..iti doresc sa te inarmezi cu muta putere ca sa treci peste toate impreuna cu puiutul tau!!!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)
Alessia luna 4,Alessia luna 5,Alessia luna 6,
Alessia luna 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by dianarus78

saptamana asta mergem si noi la vaccinul de 4 luni. cu intarziere de 3 saptamani ca asa a fost si la 2 luni... va fii bine, nu-fi fac griji. pediatra nu mi-l masoara in lungime. cum s-o fac eu acasa? idei??




Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag





noi il asezam cu capul lipit de tablia patului, il tinem drept cateva secunde si punem degetul acolo unde "se termina"..apoi masuram cu ruleta..important e sa stea drept...sa nu se miste..succes !

lorym, aici cu noi poti sa te descarci de toate energiile negative...asa ca baga-mare

dianocica sa treceti repede de perioada asta..o astetpam si noi cu nerabdare !

desiree si bebe Octavian

pozici Octavian;varsta Octavian;slideshow fulguletz;
Ploaie de stele;Octavian in concurs1;Octavian in concurs2;Octavian in concurs3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

buna dimineata!

prima data vreau lui LORYM sa-i spun cate ceva.imi pare nespus de rau ca rianna ti-a dat asa niste palpitatii la inima,si intr-adevar soc.imi pot imagina ce-ai simtit cand ai vazut-o jos.insa bine ca ai fost la medic si totul e in ordine.am o vecina turcoaica careia i-a cazut baiatul de 3 ori din pat,baiatul are 9 luni....si am intrebat-o daca a patit ceva,iar ea intr-o germana stricata dar simpatica mi-a raspuns..."nu,nimic nu a patit,am fost la prima cazatura cu baiatul la doctor si mi-a spus ca daca se mai intampla dar nu plange decat pe moment,atunci sa stea linistita".....de atunci mai cazuse de inca doua ori si nu plansese deloc.....sigur ca nu ai cum sa stai linstita si te gasesti vinovata,dar acum nimic nu mai e important decat rezultatul.rianna e ok.
iar cu criza din casnicie,vom trece cu toatele prin asa ceva,mai devreme sau mai tarziu.sant convinsa ca e doar ceva de moment(care poate tine chiar un moment,saptamani,luni sau chiar si ani din pacate)....dar te rog sa fii optimista si echilibrata,sigur vei trece si prin asta.greu poate iti va fi,mai ales ca rianna este inca micuta dar va trece si sper ca al tau sot sa se trezeasca din "mahmureala" care l-a cuprins.totul va fi bine pana la urma!mai vino si povesteste-ne ce mai face rianna....te pup,multa sanatate si multa putere!

ROXANICO.....blondoaso....misto cosul,cam asa arat eu la culoare dupa o repriza de tipete ale lui pascal

DIANARUS.....

TEUTZ....pai,ma incumet sa-i scot la plimbare,ca sa le aerisesc nasurile de atatea fumuri,si mi-e drag sa ma plimb cu ei,dar daca ei nu stiu ce misto e sa casti ochii la toate vrabiile,frunzele si sa asculti susurul ierbii....vorbeam ca o baba cu ei,le spuneam:"ei,lasa ca va duc eu acasa,de urgenta si tipati acolo cat puteti,va duc in patuturile voastre si stati acolo printre jucarii,daca nu va place la aer si sa ne uitam si la catei,daca santeti fraieri,faceam si noi o plimbarica,mami isi aerisea creerii,voi nasurile,si toata lumea ar fi fost fericita.asa,haideti acasa!...ce sa fac.cateodata merge sa ies singura,dar de cateva zile nu ma inteleg cu pascal deloc.vezi cum imi merge mie....

KIKINEATA....me to

ALEXUCA....si lui mark bineinteles

BAMBO.....merci de incurajare,auzi cica antonia a tinut-o asa o saptamana,mai bine nu-mi spuneai,ca acu ma gandesc ca de ii tine o saptamana ajung la spitalul 9....tot e pe la voi pe la iasi,nu?iar tu cu doi dintisori....adica nu tu,antonia,slava Domnului.....vii si ne faci invidioase.tu ai fost intotdeauna prima la toate,adica nu tu,antonia.bravo ei,felicitari!

bai fartilor,de azi dimineata de la ora 5 aud numai tipete,si acum scriu tot in tipetele lui pascal,incerc sa nu le mai aud,ca o iau pe bune razna....eu cred totusi sa ma duc la doctor cu el....ce are frate,cine ma poate lamuri sau da un raspuns in sensul asta,ca simt ca NU MAI POT!imi vine sa ies pe balcon si sa urlu in gura mare,nu mai pot sa mai aud asta......ce are frate,de tipa....are de toate,ce dinti,ca nu-mi vine sa cred ca e din cauza dintilor....in afara ca are gingia tare....nu se vede nici o albitura.plus ca-i dau niste medicamente naturiste pt calmaea durerilor care sant foarte bune si cu toate astea tipa,tipa,tipa.....azi iar sant singura,mi-e sotul plecat in alt oras si iar vine pe la 7-8 seara......sa vina una dintre voi sa ma ajute ca o iau pe coclauri.....acu spre exemplu.tipa ca din ciuda,nu stiu cum sa zic.....ce ma fac cu el toata ziua?e a treia zi asa.....poate daca ai vostrii mai sant asa plangaciosi,mai aveti pe cineva sa vi-i mai tzurcaneasca,la mine cine sa vina sa mi-i tzurcaneasca?.....ma duc si revin ca nu se mai poate locui in bloc cu el

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Conu Grigore multumeste tuturor pt gandurile&vorbele buna. Saru' mana!

Eu sunt cam.. in sfarsit, ideea e ca zilele urmatoare voi intra mai rar si .. vom vedea. Nu are legatura cu voi (sunteti niste minuntate ). Si nu vreau sa creez valuri si alte alea; v-am zis doar ca sa nu ma dati disparuta.

Dia, intr-adevar te-am confundat cu Donia. Scuza-ma. Si da, noul carut e rosu. Oana e o minune la casa omului, a fost o placere s-o ascult.. mi-a mai inseninat ziua.

Yagmur o sa ma gandesc la tine, mamica curajoasa.

Roxanicaaaa.. de tine o sa-mi fie cel mai dor. Esti asa placuta, tonica si nevinovata.

Donia,

Va pup si va imbratisez tare de tot pe toate.

.. si vedeti ca nu functioneaza link-ul la cap. 41.


Jos comunistii! Jos tradatorii! BASESCU presedinte.

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Ajuta-i pe bb nedoriti sa traiasca. Cu o simpla semnatura le poti salva viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

KOKORINA,te inteleg ca iti vine sa o iei razna,s alessia mea mai are crize de racnete aparent fara motiv....si imi vine sa fug pe pereti...dar trece...Felicitari pt increstinarea puilor!!!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)
Alessia luna 4,Alessia luna 5,Alessia luna 6,
Alessia luna 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Neata fetelor
In sfarsit reusesc sa scriu ceva. Sunt in urma cu un capitol si sper sa recuperez cat mai repede.
Suntem bine, nu v-am uitat, dar sunt f ocupata cu casa, alergam in stanga dreapta toata ziua cu copilul dupa noi.
Am obosit-o de atata umblat si daca tot era vorba de somnul la BB sa va spun ca ieri am culcat-o pe Ada pe la 17.20 cu speranta ca se va trezi in maxim o ora sa faca baita si sa pape, dar ce sa vezi: fata s-a trezit la 19 a vrut papa si a adormit la loc, ioc baita si a dormit toata noaptea, bine cu trezirile de rigoare pt papa si acum de abia s-a trezit.

O fi bine, o fi rau?
VA pup si revin dupa ce citesc si eu ceva.

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

'neata, cu cafeaua-n bot, of course... pai cand ma striga lumea, sa nu intru?? de cand imi doream io s-arunce cineva cu lasou' si dupa mine... :)))))
n-am intrat ieri ca a fost zi de impachetat. si nu de-ala fain, in care eventual mai scapi si de ceva kile, ci de de-ala sinonim cu "facut bagaj". va zisei io ca pleaca mihai, iete c-a si plecat :) revine in 3 zile, desi la cat am bagat la valizoi, ai zice c-a plecat pt vreo 3 luni :) trecand peste.. de azi pana duminica: partyyyyyyyyy!!!! azi vine bai nene&co. si le facem cortu'-n sufragerie, vedem cum lucram la sentiment, poate intra si mandra sa dea o veste ceva pe-aici :) m-am ocupat si de transmis tot ce era de transmis, aviz celor interesate :)
dianarus, noi masuram motanu' cu ruleta.. ii bag suzi-n bot, ca sa fie preocupat de ceva, il tin bine intins de picioare, si mihai vine repede si desface ruleta pe langa el.. nu e un calcul foarte exact, dar ceva tot ne iese :)
lory, sper sa se rezolve toate... si yagmur..off doamne, stii ca ma gandesc mereu la voi...
ma duc sa vaz ce face domnul matz, trebuie sa-l pregatesc de iesit, vrea - nu vrea.. mergem sa facem galerie pt crinuta, care se "cerceleaza" azi :) na, ca n-am rezistat, v-am dat eu vestea... :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput