***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Salutare, burtici! O cafeluta, ceva ...? Citesc de ceva vreme forumul (era mult mai dimineata), dar raspund abia acum caci am trait evenimentele din lectura: m-am enervat pe sistemul sanitar, am plas pentru Chris27 ... Iar acum raspund!

Manuc, Felicitari! Sa va traiasca Maria Cristina! Asteptam pozici!

DIDEIP, AMELY, TINCUTZA
CLOPO, CORAP, ARCADIA
RAMONA71
Si pentru toate surprize!

Chris27, m-a suparat foarte tare mesajul tau si am plans foarte mult! Nu pot sa cred ce greu ti-a fost! Suntem alaturi de tine si ma rog sa fii sanatoasa alaturi de intreaga ta familie! Sper ca de acum Daphne va fi doar foarte bine!

Sistemul sanitar este la pamant! E praf! Dr. mea de familie nu a auzit de cursul de puericultura, de coco bacili, de streptococ B ... m-am tot dus sa-i cer parerea de toate acestea si ... cel putin de streptococul B a recunoscut ca nu a auzit! La fel si de puericultura! Habar nu au de noutati! Norocul meu ca v-am avut pe voi in toata aceasta perioada sa fiu mai informata!!!
Si chiar ieri m-am enervat la usa ei, caci m-am dus sa iau certificatul ala pentru intrarea in prenatal si ... dupa ce ca am stat vreo ora la usa (pe usa scrie ca gravidele au prioritate, nici dr, nici asistenta nu m-au invitat in fata, iar eu nu vreau sa ma enervez si sa ma cert pe acolo), mi-a spus sec si fara prea multe vorbe ca nu are timp sa mi-l scrie ca e foarte aglomerata! Ce parere aveti? Eu consider ca orice pacient trebuie sa iasa din cabinet cu o rezolvare a problemei pentru care s-a dus la medic! La fel de sec i-am raspuns si eu ca doresc sa mi-l scrie in timpul ei liber, iar eu doar voi trece sa-l iau, caci nu-mi face DELOC placere sa stau la usa ei cu pacienti care tusesc sau mai au cine stie ce boli! Mi-a promis ca mi-l scrie pana luni. Am intrebat-o de glucoza in urina si mi-a zis sa stau linistita daca aia din sange a iesit ok, dar cine s-o mai asculte? Oricum eram destul de furioasa si i-am intors spatele si am plecat ... o voi suna sa-i amintesc de certificat si-l trimit pe sot sa mi-l aduca! Nici tensiune nu mi-a luat, nici nimic, nimic ... am stat in cabinet 2 minute! Uffff.... uite ca m-am enervat! Sistem de cc.....

Ralucami, mie nu mi-au curs deloc sanii! Nici macar un strop nu am remarcat! Eu sunt la cealalta extrema si eram putin ingrijorata ... dar am inteles ca nu e o conditie ca sa ai laptic, nu-i asa? Voi avea lapte!




Asa creste Teodora-Iubita

Motannel, 37+, Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monytza spune:

Felicitari noilor mamici..recuperare usoara si bebelusin cumintei si papaciosi!!
Pt mamicile ce urmeaza sa nasca azi..sau care vor fi luate prin surprindere!!

Eu una va citesc in fiecare zi,dar pt ca nu mi s`a mai intamplat nimic iesit din comun in ultima vreme..am intrat in silentio stampa

As fi avut si eu o intrebareLa patuturile pliante..din plastic si panza....este sau nu nevoie de saltea?E putzin stupizica intrebarea mea...dar am primit contraopinii zilele trecute si`am considerat ca`i mai bine sa va intreb!!
Picea mea a devenit ca o furtuna..face kung fu cu ficatul si stomacul meu..cred ca va iesi mare luptatoare!Azi de dimineata pur si simplu n`a vrut sa ma mai lase sa pun geana pe geana..si m`a iritat asta putzin pt ca la vremea de afara numai ca nu`ti venea decat sa dormi...
Sotulache al meu e prins rau de tot in munci..pare`mi`se ca altceva nu mai stie...abia ca`l mai vad ..dimineata cand pleaca si seara inainte de culcare...e rupt in 4 si vad ca tot trage de el..parca i`ar face cineva statuie!!In fine..e el responsabil...dar eu una ma perpelesc de dorul lui si`as vrea asa de mult sa fiu eu pe primul plan
Cam atat deocamdata...nu sunt intr`o stare prea buna.....sper sa se intample ceva sa`mi lumineze starea asta kkcioasa ca n`o mai sufar

Mone37+ Maria Antonia


Burtik Mone 33+
Burtik Mone 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ca mi-am adus aminte:

Msemcu, foarte frumoase numele - Petra, Maia si Mara

Fetelor, eu am inceput sa le invidiez pe cele care au nascut deja... Vreau si eu sa imi tin puiul in brate, dar in acelasi timp nici nu ma gandesc sa se nasca inainte de 38 de saptamani si ceva.


Anca 36+
poze
bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Andrada acum nu vad eu burtica ta,unde e???
Si Mica a pus burtica?
Mi-e un sommmmnnn,am si atipit 1/2 ora o fi de la vreme?!!!
Eu ma tot duc la wc,fac foarte mult pipi si kk,am mancat multe fructe si am baut sau o fi altceva????

poze
Iri 37-38+ si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare si de la noi!


Bun Venit puisor de Manu . Felicitari parintilor si multumim taticului pt anuntare.

Azi e ziua cea mare pt Amely. Cred ca la ora asta si-a intalnit puiul mult asteptat



Monytza, daca vremea e buna mergi la plimbare! numai sta in casa ca te urci pe pereti. Fa o vizita sau stai aici cu noi la taclalele

In legatura cu salteaua: noi i-am luat saltea la patutul pliant pt ca in salteaua din dotare erau de fapt niste scandurele tari nu tocmai aliniate. Mai greu mi-a fost sa gasesc o saltea pe masura dar am gasit-o.

Ancamari, am gasit azi melkfett, deh acu imi sare in okii, precum zicea An@ Melkfett mit Ringelblumen cu 2,49E A mea aia de ieri e Made in France

Burtici/mamici, Iuliabraila nu spunea la un moment dat ca are probleme cu tensiunea? asta o fi fost cauza nasterii mai devreme? Poate se linisteste Elteka astfel!

Anca-Poohy, stiam ca Corap a fost in grupa de mamicici cu Lavi02 dar nu mi-am permis sa scriu pe acolo. Adevarul e ca m-am uitat la ei in listuta sa vad daca scrie ceva de aparitia lu Anais dar nu era la momentul respectiv. Oricum toate 3 am nascut primul bb cu acelasi doctor, pp ca asta ne leaga...

[Ella] tinem pumnii! i-am spus areolei zona maron pt ca la mine asa arata in sarcina

We placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Monytza... Nu stiu ce sa zic de saltea... Habar NU am , in schimb iti dau un poate te simti mai bine!!! Eu te inteleg.. .ca doar stii ce satre de agitatie am si eu!!! Am luat-o razna...

Poohy... eu iti inteleg cel mai bine nerabdarea ... si stii bine de ce Deja am inceput sa citesc de prostaglandine (altele decat cele din sperma... ca ... deh... cu cine sa te intelegi??? ), oxitocina, Calciu, Ulei de ricin... si nu mai zic de pretiosul ceai din frunze de zmeura....

PS: Recunosc ca nu as recurge la nici-una din variante de CAPU' meu dar tare ma mai tenteaza

HAINUTZE Antonio
Andrada 38+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Buna!
Eu m-am trezit abia acum o ora, imi fac rezerve de somn. Cred ca e de la vreme, presiune scazuta ceva. Am citit tot si scru doar vreo doua vorbe pt ca vreau sa ma pregatesc de control ladr, la 3 trebuie sa plec de acasa.

Amely

si pentru cine se mai nimereste

Ce se stie de Dideip? Ea ramanea azi la spital?

ManuC si sotul - felicitari pt printesa! Abia asteptam sa vedem cat e de draguta!

Monytza, stiu ce zici cu sotul, si al meu e la fel dar il inteleg la fel ca si eu eram asa pana acum 2 luni. Eu am primit un patut de voiaj si salteaua pare cam moale, nu cred ca merge pt bebede doar cateva luni. Daca l-as fi folosit tot timpul, i-as fi luat inca o saltea, dar ai grija la greutatea saltelei pt ca patutul cred ca rezista la max 1 kg si daca iei una dina aia de cocos de 7 kg... Ieri mi-au adus si mie patutul din lemn, tot Margot, si salteluta standard de cocos, arata f bine.

La Clubul scutecelor primul subiect este ALAPTAREA, eu acolo am citit ce si cum, cedem noi in curand ce mi-a ramas in cap.

Ella, succes cu alptatul! Cand o sa reusesti cred va fi una din cele mai mari satsfactii! Cu vizitatorii nu stiu cum o sa ma descurc pt ca la noi vin tot felul de prieteni, cred ca o sa-i trasez restrictii sotului pe linia asta.

Motannel, nu te mai necaji, ca astia sunt oamenii! Schimba-ti dr de fam!

Chris, cum ziceam si ieri: "Bine ca ati scapat de acolo cu copila sanatoasa!" si ca ai avut putere sa rezisti! Ce face Daphne acum? Povesteste-ne despre ea!

Va pup pe toate, pe poze si link-uri ma uit mai tarziu!


Anca, 37+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

In sfarsit am vazut si eu pozele Micai si ale lui Iri - foarte frumoase burtici si gravidute Site-ul Andradei nu merge inca, probabil mai pe seara ;)

DidiAlex, nu stiu daca e ceva scris la grupa de mamici de la bebe 1 al Coreip, eu am vorbit cu Lavi02 in weekend si atunci mi-a zis. He he, imi aduc aminte cand s-a nascut Silviutza, cum a reusit Lavinia sa isi dea toate examenele cu o saptamana doua inainte de termen

Andrada, nici nu ma gandesc sa imi provoc nasterea Vreau sa imi tin gagaliciul in brate, dar sa vina cand e ea pregatita

Si mie mi-e un somn... Mi-a facut poze ieri sotul cu burtica - dar nu le pun pe net, ca am niste cearcane de m-am socat. Astept sa ma odihnesc un pic si dupa aia mai fac niste poze :D

O zi buna tuturor Eu sunt asa de vesela, e ultima zi de serviciu

Anca 36+
poze
bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Scuze pt greselile de mai sus, cred ca am mari emotii pt vizita la dr de azi, ca trebuie sa decidem cum o sa nasc, cand, cu/fara anestezie, am capul mare de intrebari pt dr.

Patutul meu de voiaj suporta 15 kg maxim si salteluta lui e din burete, sper ca acum se intelege mesajul.

Anca, 37+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Lavini, Pauly, Mica, Poohy, Dianalaura, Sobi, Alynta, ma bucur ca v-a placut filmuletul!L-am facut dupa ce l-am vazut pe al Andradei si vroiam sa vad daca reusesc!
Va pe toate!

Andrada, chiar emotionant al 2 lea filmulet!Esti experta, ce mai!Asteptam sa faci acestei odisee un filmulet dragut!Felicitari pt carucior, hainute si patut!Sa le stapaneasca sanatos, Antonio!

Manuc si sot de Manuc, sa va traiasca bebelina grasunica!Sa va aduca numai bucurii!





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput