Mamici de noiembrie-decembrie 2007(18)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Multumiri pt primire.
Acum am prins iar o pauzica si raspund cu datele pt listuta: UM 20.02.2007, DPN 27.11.2007 si daca e sa fie si data mea de nastere pe acolo, ar fi 06.05.1976.

Eu pot sa spun ca am cam scapat de greturi (cel mai rau mi s-a parut in primele saptamani), adica sunt suportabile si vad ca mai mult seara. Spre deosebire de prima sarcina, unde nu suportam deloc anumite mirosuri, acum e ceva mai bine...insa as manca dulciuri pe rupte si nu stiu cum sa ma infranez, ca stiu ca nu-s bune. Inca nu simt mare lucru prin burtica, decat ca e mare. L-am vazut si pe bebe un pic si i-am vazut deja si inimioara, dar abia astept eco din 21 mai.

Miha, noi suntem cunostinte vechi...ai dreptate, dar uneori ma urnesc tare greu, deh, varsta...

Sarcina usoara si cat mai fara greturi tuturor mamicilor.




si David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

fetelor eu m-am latit rau in bazin, pulpe si sold......si eram asa "trasa prin inel"...toate hainele vechi marimile mele "s" si "36"..le-am dat de pomana astazi....mi-a venit sa plang..si asta e doar inceputul...

ROXANA 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by RGE

fetelor eu m-am latit rau in bazin, pulpe si sold......si eram asa "trasa prin inel"...toate hainele vechi marimile mele "s" si "36"..le-am dat de pomana astazi....mi-a venit sa plang..si asta e doar inceputul...



De data asta eu m-am latit inca din primele zile de sarcina (un alt semn pt mine, pe langa cele clasice), asa ca a trebuit sa adaptez iar garderoba.


si David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

DAMA bine ai venit printre noi..sa-ti traisca bebe 1 si sarcina usoara cu bebe 2..te pup si numai bine...ma bucur ca nu sunt singura cu "gabarit depasit"...dar ce nu facem noi pentru bebe?!

ROXANA 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Ciaooooooo !!!

Bun venit dama si sarcina usoara !!!!!

bb - fain site-ul ala cu strumfii ...

11+
Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Victo, deci sa inteleg ca nu scap curand de greturi, e posibil sa ma tina chiar pana nasc...

Problema mea nu sunt numai greturile, cum spuneam, eu nu mai pot sa fac nimik, caci simt ca lesin, ma sint extraordinar de slabita... cum reusesti tu sa te ocupi de una alta si sa mai si citesti? eu cand ajung acasa zac, asta e cuvantul...

exista niste pastile contra acestui rau?



6+

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ses spune:

Buna gravidute!
Stai linistia RGE ca nu esti singura. Vad ca si dama e la fel, se chinuie cu garderoba... si va inteleg perfect ca si eu sunt in aceeasi situatie. Burtica nu se vede ca o burtica de graviduta. "Din avion" sunt o grasunica doar. Toata lumea (inclusiv cantarul meu din baie) au remarcat faptul ca m-am ingrasat. Eu am luat in greutate mai mult decat trebuia, pentru ca odata cu sarcina m-am lasat de fumat si-s dolofana.
Dar cel mai important este faptul ca bb e sanatos si n-are treaba cu look-ul meu, el se joaca... Mai avem putin si simtim cand va muta mobila. Eu va doresc sarcina usoara tuturor, desi eu am trecut de faza cu greturi. Mai am si acum, dar mult mai rar si daca mananc fructe sau beau un pahar cu lapte, imi trec. In schimb, ce e mai incomoda, este durerea de burta, rareori crampe... ce ma fac sa ma indop cu NO-SPA. Dar si astea au inceput sa fie tot mai rare.




ses 15+

Mamica de baiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Exact in situatia ta am fost si eu. Zic am fost ca parca acum s-au mai domolit un pic starile astea. Dar, incepand cu 6 sapt si pana acum exact asa am fost in fiecare zi, Cel mai bine imi era cand ieseam la aer, mai ales in week-end. Dar nu sa fac cine stie ce, si afara daca eram ma tolaneam intr-un scaun si acolo ramaneam. Dar acum parca mai am si eu un pic de energie, sa mai fac cate ceva prin casa....
De pastile mi-am intrebat si eu doctora acum cateva saptamani si a zis ca intr-adevar exista pastile dar decat sa-i facem ceva rau bb-ului mai bine nu riscam...Iti dai seama ca nici nu m-ammai gandit sa iau ceva...

Oricum, inteleg cum te simti si iti tin pumnii sa treci cat mai bine peste starile astea...

15+


quote:
Originally posted by Laura10

Victo, deci sa inteleg ca nu scap curand de greturi, e posibil sa ma tina chiar pana nasc...

Problema mea nu sunt numai greturile, cum spuneam, eu nu mai pot sa fac nimik, caci simt ca lesin, ma sint extraordinar de slabita... cum reusesti tu sa te ocupi de una alta si sa mai si citesti? eu cand ajung acasa zac, asta e cuvantul...

exista niste pastile contra acestui rau?



6+

Laura



Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Ce mai faceti fetelor!!!!!!!!!!
Ma mai tine-ti minte?
Ce mai fac burticutzele?
Va pup pe toate
Eu is tare vesela azi, nu stiu ce-i cu mine
Va pup pe burtici sa se molipseasca si la mine




te asteptam, 2
Decembrie 2006
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Laura, acum citit un pic din urma sa ma pun in tema. Eu cred ca la tine starea de lesin si de ameteala se datoarea nu neaparat sarcinii (dar pe fondul ei), ci ma degraba unei carente de vitamine (pe care poate o aveai chiar dinainte), mai ales fier. Ar fi bine daca ai lua de la farmacie un complex de vitamine... dar atentie, sa specifici sa fie pt femei gravide. Parca erau unele Materna (sper sa nu zic prostii). Mie mi-a spus ginecologul si la prima sarcina si acum la a doua ce sa iau.

Edit: cat despre raul care persista pana la sfarsitul sarcinii, si eu am auzit cazuri, dar sunt totusi rare. Ai sa vezi ca nu va fi cazul tau.

si David (18.11.04)

Mergi la inceput