FIV...de toamna

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salut fetele!M-am intors!

Eu am luat in calcul 2 FIV-uri ca si data trecuta si la Giulesti tot la 6000$ ajung.Avand in vedere conditiile de la Medsana am preferat tot Medsana.

A fost ingrozitor la Galati.O caldura infernala...39 de grade pe termometru.Simona transpira incontinuu,la fel si eu si Dan.Noroc ca in camera de hotel aveam aer conditionat.Numai ca de stat in camera nu prea am sta decat f.putin.Simona statea numai la fantanile arteziena cu mainile in apa.

Acum asteptam concediul si ce va urma dupa.

Luli,bine ai venit printre noi!Nu vreau sa te conving sa vii la Medsana...ei lucreaza cu grecii,romanii nu fac mai nimc si nu stiu de ce eu am mai mare incredere in altii...

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Luli,tu erai din Galati?Inseamna ca stii bine ce infernal a fost in week-end.Daca stiam ne vedeam!Dupa 8 ani decand am terminat facultatea nu prea mai stiam nici unde se poate manca o pizza.oricum la mine totul este in fuga calului cu simona.nu are rabdare sa ami stea nicaieri decat cu mainile in fantanile arteziene de la Romarta veche.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Iarasi sunt matinala!Ce faceti voi la ora asta(7.43).Eu astept sa se trezeasca pisi sa-i dau lapticul.Intre timp am intrat si pe forum sa vad ce faceti voi.
Eu am niste probleme nasoale si nu stiu cum sa le rezolv.M-am umflat.Am picioarele si mainile umflate.Cred ca am probleme cu rinichii.Intotdeauna la caldura ma umflu.De azi mananc fara sare.Oare ce pastile sa iau?la Galati a vazut si maicamea ca ma umflasem la picioare urat de tot de abia imi intrau sandalele.Va dati seama cum ma facusem cand eram insarcinata...


Va pup,


Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

'Neata

Mi-am facut ieri curaj si am fost la Dr Botezatu dupa lungi si lungi clipe de convingere - eu sunt o pudica si urasc chestia asta(Gabico tu probabil il stii). am constatat in sfarsit ca nu e chiar asa "negru dracul" a fost chiar mai bine ca la doctorita. Nu stiu cine spunea aici pe forum ca de fiecare data cand se ducea la doctorita o durea ingrozitor pentru ca era oarecum brutala. Eu novice in ale consulturilor nu intelegeam dar acum am inteles.
Deci: mi-a dat doua vesti - una buna si una proasta ca in bacurile lui Bula. Vestea buna este ca nu am trompele infundate, am ovulatie (in ziua a X a - 3 foliculi cel mai mare de 1.14 cm) si uterul oarecum normal (micut dar tinand cont de faptul ca nu am ramas niciodata insarcinata a zis ca e bine). Vestea proasta este ca am o mare rana pe col care in functie de rezulatul analizei secretiei o va cauteriza sau nu - cu tratament in nici un caz(i-am spus ca pentru aceasta rana pe col am mai urmat o data tratament cu macmiror)
Intrebare: ce inseamna asta???????? in functie de rezultat si care e procedura propriu zisa de cauterizare caci eu sunt pe dinafara.
2.Partea a doua a problemei - cea cu sotul meu si cu mi-a spus sa stau oarecum linistta si mi-a dat sa-i cumpar Undestor - tb sa ia 1/zi timp de 3 luni - pt imbunatatirea nr si a calitatii -lor.
Oare e posibil asa ceva?!!?!?!?!?!


Pupici si o zi buna buna!!!
Luli



luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor,

Bine ai venit Gabi, sin in Bucuresti a fost groaznic de cald, dar cad ca azi s-a mai racorit putin.
Iuli vestile sunt destul de bune, daca trompele si ovulatia sunt ok ai toate sansele sa faci bebe fara FIV, rana pe col se poate rezolva prin cauterizare.
Este posibil orice Iuli.

Ileana ce faci draga mea cum te simti?

Raluca pupici, cum a fost plimbarea de ieri?

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Luli,nu il stiu pe acest dr dar sper sa fie bun.Eu nu prea am mers la dr ginecologi in galati pt ca atunci nu ma gandeam la o sarcina.

Si sotul meu a facut tratament cu undestor care nu a avut efect numai ca lui i-a dat 3 luni dar 20 zile si 10 zile pauza impreuna cu vit E si cartilaj de rechin.tratmentul i-a fost dat de prof Ancar la Medsana inainte de FIV-uri.


Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Helo,
Multumesc Gabico pentru incurajari insa eu sunt stresata cu cea cauterizare (nu stiu ce inseamna procedura in sine) si nu stiu de ce mi-a spus ca o vom face in functie de rezultatul analizei secretiei. Apoi nu stiu nimic despre cel undestor ce efecte poate avea asupra organismului. Zici ca sotului tau i-a dat Ancar sa ia numai 20de zile - adica nici macar o luna iar sotului meu i-a dat sa ia 3 luni.
Mi-e teama ca o mai face stiu eu ce complicatii tampite.
Hepl!!!

Pupici,
Luli

luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Salutare fetelor!
Am o gramada de lucru azi, dar pana pe la 15.00 mai trag cu ochiul la voi. Gabita, bine ai revenit. Nu stiu ce sa-ti zic de "umflatura". Persista toata ziua sau doar dimineata/seara? Cred ca e tare incomod. Cu sarea exagerezi?
Luli, sper ca medicul la care ai fost stie ce spune, dar, asa cum a zis si Gabi, nici la sotul meu tratamentul medicamentos nu a avut efect. Insa depinde cu siguranta cauza. Cel mai bine incercati cum a zis medicul, dar daca dupa tot tratamentul nu se intampla nimic, eu va sfatuiesc sa nu pierdeti timpul si sa veniti la Bucuresti la un control. Sotul meu a inceput tratamentul (cu Proviron) anul trecut in martie, si in toamna ni s-a spus sec: FIV. Asta dupa o stimulare simpla si nici macar o inseminare din cauza valorilor scazute ale spermogramei. In martie anul acesta am facut FIV, dar numai extractia ovocitelor si fertilizarea propriu zisa (avem 18 embrioni congelati) caci embriotransferul s-a tot amanat din cauza mea, facand tot timpul complicatii de la tratamentul obligatoriu pt. procedura. Ramane sa vedem in toamna daca reusim sa facem. Ti-am zis toate astea ca sa vezi ca orice cale ai alege, dureaza mult. Sa nu mai luam in calcul eventuale esecuri... Oricum, succes si rabdare!
Pia, iti mai "arunc" o vorba-doua cand iau o pauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Salut gagici,

Se pare ca intra lucrurile in normal...oricum vremea da....14 grade dimineata la 8 in Brasov...se poate trai , respira, merge....
Eu imi astept rusii...( nu va ganditi la nebunii ca mai am 2 luni de abstinenta)...am 3 zile intarziere...si Ancar mi-a zis sa ma astept ca vin mai devreme...
Luli, eu m-as bucura in locul tau...ovulatie,trompe bune...doar cu uterul mica problema....
Iti face cauterizarea doar daca nu le iese analiza in limite.In general in rana se produc infectii microbiene si bacteriene....daca aceasta limita este mare, atunci cauterizeaza ( ca poate provoca infertilitate)...daca nu este o limita peste medie...atunci nu cauterizeaza.Asta a fost chiar o explicatie bruta.

Va doresc o zi buna, chiar daca este marti..., eu mai stau pe aici cam 1/2 ora...daca sunteti in zona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

sunt cu ochii in calculator

Mergi la inceput