FIV...de toamna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor, imi cer mii de scuze Raluca si Ileana, dar am avut de lucru si netul n-a functionat.
Bun venit Monix si Lili

Gabito drum bun, aveti de grija cu caldurile astea

Pupici, vb.maine ca azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Astazi cam toata lumea a avut probleme de net...
Bun venit Monix....nu avem ce face , dar asta este tot ce putem face...FIV.
Fetele imi tot doresc acum dupa noua interventie sa nu ajung la FIV, dar eu nu indraznesc sa sper...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Nu am plecat inca.am intrat un pic sa vad ce mai faceti.Monix...daca tie nu ti-au zis dr ca singura sansa este FIV inca mai poti spera ca se rezolva cu tratament.Si noi incepem tratamentele curand pt sotul meu.Poate cresc spermitele si numai este nevoie de ICSI.ICSI este un tratament care se face spermei in cazul in care partenerul are oligoastenospermie(nr mic speratoz,mobilitate scazuta).
Cica maine va fi o zi f.calduroasa.La galati aratau 32 de grade pe teletext.Chiar daca lui maica-mea nu i-a convenit noi ne-am luat camera la hotel cu aer conditionat.Abia astept sa plec si sa-mi revad prietenele dupa 8 ani...Eu nu prea aam mai fost in galati decand am terminat facultatea.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor,

Nu stiu ce se intampla Raluca de ma tot deconecteaza de pe msn, am schimbat si parola si tot probleme am.

Va doresc un wk. racoros si vb.luni
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Buna si din partea mea.

Nu am nici o noutate dar vreau sa va spun si eu un sf. de saptamana super. Pia a fost mai harnica, mi-a luat-o inainte.
cred ca ar trebuie sa mergem la mare sa ne racorim .

Pupicuri,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Salut gagici,

Sunt lesinata, nu pot sa cred cat este de cald...am avu t mers putin prin oras...cand merg fac pe mine de usturimi de operatie....de azi noapte ma ustura de inebunesc...nu am mai patit asa ceva pana acum...pun totul pe seama caldurii, dar n-am cuvinte sa descriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

quote:
Originally posted by gabid

Salut fetele mele!Inca nu am plecat nicaieri.Maine dimineata la ora 6.00 plec la Galati unde probabil ca este o caldura insuportabila.Am parastas de 7 ani la tatal meu.Intotdeauna in Galati sunt 3 grade in plus fata de Bacau.
Daca in Brasov erau 21 de grade ce sa mai spunem noi din zona de caldura!
Foarte frumos subiectul!Poate ca va fi ultimul subiect FIv pt ca vom reusi toate si la anul in iunie-iulie vom fi mamici.
Ileana pe tine te asteptam fara FIV la apel.
Raluca,am discutat si cu Dan si la inceputul lui Iulie venim in Bucuresti la Ancar.Bineinteles ca Dan il va suna pe mobil...eu vroiam sa maa programez la consultatie.E bine cand intr-o familie este si unul cu tupeu ca altfel ne mancau cainii din traista daca era dupa mine.
Pentru Monix...daca vrei sa faci FIv iti trebuie vreo 5000$.Sansele sunt f.mici dar este o sansa pt cele care nu pot avea copii.In general dintr-un lot reusesc 2-3.(20%sanse de reusita)Sarcina este dusa f.greu...dar eu am reusit si am o fetita de un an si 8 luni.Dumnica implinim un an si 8 luni.Deci se poate!!!!!


Va pup,
Eu va spun de pe acum week-end placut si ne auzim luni.

Gabi.



luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

BUNA FETELOR SI BUNA GABICO,
Dupa mult timp m-am hotarat sa dau si eu semn de viata. Asta nu inseamna ca nu am intrat pe net si nu am fost alaturi de voi macar de la distanta. Insa trec print-o perioada pe care nu mi-am dorit-o si pe care voi o stiti foarte bine.... si in suferinta mea m-am gandit ca ce rost are sa va mai amarasc si eu...
sotul meu a repetat analiza la si rezultatul este la fel de "demolator" ca si primul:
nr de 18ml/mlcub
vii la 1h: 15%; 3h: 6% ; 24h: 0%
normal structurati 12% si elemente imature 88% in diferite stadii de dezvoltare ; Rh absent

SOLUTIE: FIV! .... el e cu moralul la pamant si eu langa el!
Intrebare nr 1: fratele meu de unde Doamne atatia bani pentru asta ca slava domnului muncim de dimineata pana seara ca niste roboti - el e inginer la o firma privata si eu economist la o institutie financiara si abia am reusit sa strangem 2000 euroi in 2 ani. Preturile sunt cum sunt la toate produsele si nu pot spune ca " ne spargem in figuri" cheltuind pe tot felul de prostii insa asta e.
Intrebare nr 2: cat dureaza toata operatiunea programare, consult, si fiv-ul propriu zis pentru ca la noi e o problema si cu concediul(eu vreau sa trec pe un alt post mai bine platit si va fi o problema cu concediul iar la el pur si simplu e delicata treaba cu concediul) noi fiind din provincie si aici nu se face FIV.

Cu speranta ca nu v-am plictisit si nici enervat va pup pe toate si sa va vad mai vesele.
Numai bine si bb-i sanatosi.
Pupici
Luli

luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Buna Iuli!
E intr-adevar trista situatia materiala cand ajungi la fiv. Se pare ca si la voi va fi nevoie de ICSI, care mai costa si ala pe langa fertilizare si tratament. Puteti insa incerca la Giulesti, unde un fiv costa mai putin ca la Medsana si mai puteti incerca sa procurati injectiile din Ungaria sau Turcia, economisind iarasi ceva bani.
In ceea ce priveste concediul, teoretic doar ziua de punctie si cea de embriotransfer sunt obligatorii ca repaus. Dar important e ca macar cateva zile dupa ET sa stai mai mult la orizontala, fara efort sau deplasari lungi. Sotul este "vital" doar in ziua punctiei, cand face donatia.
Cam asta. Dar daca te mai putem ajuta cu ceva... oricand cu drag.
karula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor,
Bine ai venit Iuli, imi paare rau pt./tine, dar asa cum ti-a spus si Karula poti incerca la Giulesti unde este putin mai ieftin decat la Medsana, tratamentul la Giulesti costa in jur de 1000$ plus l300 procedura + 500 ICSI.
Eu am facut 2 FIV-uri la Giulesti la dr.Niculescu. Daca vrei detalii astept intrebarile.
Pupici

Mergi la inceput