***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut gravidute!

Multumesc mult tuturor pt incurajarile si vorbele frumoase de ieri!
Intr-adevar nu-i dracu` chiar foarte negru , dar e bine sa am grija si sa tin regim .

Dianalaura m-ai facut sa rad cu mesajul tau. Aici nu te omorau japonezii pt 21 kile, dar nici bine nu-ti era cu ei ( adica te bateau la cap si te stresau intr-un hal fara de hal cu meniurile lor personalizate si cu planurile lor calorice.) Nu-ti spun ce foame mi se facuse astazi ( ca de 2 zile numai legume si fructe mananc si eu sunt carnivora de felul meu). Acum am reusit sa infulec 2 banane si un castron plin cu capsuni si ma gandesc sa-mi mai fac inca o salata de rosii si castraveti. Daca e sa fiu cinstita cu mine: nu mi-e foame, dar simt ca parca nu-s satula, parca as mai manca ceva ... bun ( daca se poate o prajitura , n-as spune nu)

Cristalina felicitari pt papusa !!! Sa fiti sanatoase amandoua si sa va intoarceti cat mai repede acasa! Refacere usoara, laptic multi si un bebe fara colicei!

Poohy explicatia dat de Eimotto mi se pare cea mai plauzibila pt ca si eu cam tot acelesi simptome am. Si am mai remarcat aceiasi chestie si in ultima perioada, la munci. ( cand am ore nu-mi permit sa ies din clasa chiar daca simt nevoia sa merg la baie, si atunci ma doare intr-o parte - in zona ovarului stang- si mi se intareste burtica.)

Sobi nu te nacaji cu cezariana. Gandeste optimist si incearca sa vezi partea plina a paharului : ambele tipuri de nastere au avantajele ( si dezavantajele) lor, dar daca din toata "afacerea" asta iese puiul tau bine, atunci totul e minunat.

Si apropo de discutia pe tema asta. Eu nu am nimic impotriva cezarienelor si chiar ar fi culmea sa gandesc ca o femeie care naste prin cezariana e "mai putin mamica" decat una care naste natural ( mi se pare chiar cea mai mare aberatie chestia asta). DAR ( cu riscul de a supara pe cineva) spun cu mana pe inima ca mi se ridica parul in cap cand aud argumente de genul : " nasc prin cezariana ca sunt o duamna" sau " vai dar eu si cu marile actrite imi permit asa ceva" . Intr-adevar , sunt de acord si incurajez din tot sufletul cezariana acolo unde este necesara, dar din motive de-astea puerile / mondene o condamn. ( si ii condamn si pe doctorii care "flamanzi" dupa 2 bani in plus sunt de acord cu asa ceva si se complac in situatii de genul, scriind fel de fel de minciuni in fisa medicala ca sa-si acopere spatele).

Iau o pauza de calculator si ma duc sa fac si eu o baita, caci azi am avut o zi tare grea la serviciu. Imi e din ce in ce mai greu sa ma imbrac , sa ma trezesc. Ma mai duc si luna viitoare si apoi gata iau o pauza ca nu se mai poate.

O seara faina tuturor!

POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Gata burtici

Am fost o fuga in parc.Am sunat doctora si mi-a zis ca am voie doar sa nu fac efort.Asa ca am stat de pe o bancuta pe alta uitandu-am la Iris.Oricum mergeam tare leganat si incet.Am surpins priviri mirate,cred ca se vede ca nu mai am mult

Ella,meci de raspuns.Stiam ce e DNP dupa ciclu si tocmai asta e daca ar trebui sa ma iau dupa ala ar trebui sa nasc in primele zile din mai.Insa cred ca am ramas pe un ciclu lung sau intarziat de vreo 2 saptamani de aici impresia mea cu 15 mai.Oricum nu mai sta el pana pe 22 mai ca dupa eco de la 22 de saptamani.Eu atat imi doresc sa aiba peste 3 kg.

poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Salut, burtici si proaspete mamici!
Azi nu am fost chiar in forma (probabil ca drumul de ieri dus-intors pana la Alba si statul cateva ore in fund la birou nu m-au chiar ajutat- dar a fost ultima zi de consultatii! gata!). Nici asta-noapte nu am dormit bine - m-am tot rostogolit de pe o parte pe alta, ca bietul sotior a trebuit sa se refugiecze pe un colt de pat...Asta e! Micuta a fost foarte agitata toata ziua si m-a chinuit groaznic, capul ii coboara si preseaza tot soiul de chestii prin pelvis. E pe vine!
Si imi propusesem sa calc scutecelele de finet pe care i le-a facut buni Sofiei...cred ca amanam pe mai tarziu (in cel mai bun caz!). Ma duc sa ma mai intind un pic. Am mai postat cateva poze facute saptamana asta si in cea trecuta in gradina botanica (daca ajungeti prin Cluj, primavara mai ales, va sfatuiesc sa o vizitati)si la noi la cabanuta. UItandu-ma la ele imi dau seama ca am o burta...bretelele imi lipsesc.
Intru mai tarzior sa vad ce ati mai facut. Acum stau cumintica in pat.
Florina 37+ si bebelina supermiscacioasa Sosolina

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Gabiu, multumesc de felcitari!

Ella_74, tocmai de plasturi din aia ziceam si eu! Daca iti gasesti e super, aici se pare ca asa se pune in spital din a doua zi.

Chiar asa Eimotto - buna intrebarea: cat de mare e taietura de cezariana???

Ralucami, bine ca esti bine ! Ma gandeam sa-ti trimit un sms sa nu fii suparata, numai ca nu merge nenorocitu' asta de prepaid, am senzatia ca tu nu esti pe Softbank?

Pe lista ta sunt fructe???? Mie mi le-au scos. Cica au prea mult zahar. Tocmai acum cand s-a ieftinit lubenita de Kumamoto, ah, sunt un pachet de nervi...sotulache se ascunde in permanenta, ca nu mai e chip cu mine...Azi simt ca mor de pofta, niciodata nu mi-a fost asa greu...Asa, intre mese mai rontaiam un mar, seara imi luam portia de capsuni sau lubenita, mai o banana, o portocala. Acu' nimic, guma de mestecat.

Sincer, pe mine ma doare in cot ca astia zic ca am prea mult kilograme. Eu ma iau dupa:

www.babycenter.com/refcap/pregnancy/pregnancynutrition/1466.html" target="_blank">http://www.babycenter.com/refcap/pregnancy/pregnancynutrition/1466.htmlBaby center[/text]
www.marchofdimes.com/pnhec/159_153.asp" target="_blank">http://www.marchofdimes.com/pnhec/159_153.aspMarch of dimes[/text]
www.mayoclinic.com/health/pregnancy-weight-gain/PR00111" target="_blank">http://www.mayoclinic.com/health/pregnancy-weight-gain/PR00111Mayo Clinic[/text]

conform carora e OK, chiar daca eu aveam BMI la limita superioara a normalului.

Atat ma obsedeaza ca ei zic ca din cauza mea e bebe prea mare...si cum noi toate vrem numai ce e mai bine pentru pui, ma simt vinovata Dar si daca 2 saptamani nu mananc fructe si bebe tot asa mult ia in greutate, am sa-i zic ceva doctoritei de regimul ei.

Tu cand duci minunea aia de Birth Plan? Eu, in ciuda a ceea ce mi-a spus ea (ca daca ajung la 4kg la ultimul eco e cezariana) am de gand sa scriu nastere naturala si sa incerc. Oricum pana la urma ei decid, dar acu' mi s-a pus si sotulache pe suflet ca daca astia ma taie + imi fac operatie de "razuit" fibroamele, daca nu mai rezista uterul pentru inca un bebe? Ca norocu' ca am fata asta fioroasa cu nemancatul azi, cred ca s-a prins ca nu discutam acum de bebe2 .

Ma duc sa ma pun in pat, desi tot aia e daca stau pe scaun. Aseara am fost la un restaurant sa sarbatorim..dar pe urma mi-am petrecut toata noaptea in fund, asa arsuri am avut...N-au mai cedat nici la antacide...pfffffff.

Asa creste bebe
Si asa creste burtica mea
Poza minunii mele/Viata in formare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Elteka si eu am vrut sa ma bag in pat, dar pt ca nu a venit sotulica inca, mai profit de situatie si butonez pe-aici.

Sincera sa fiu, si mie mi-au zis sa nu mai mananc fructe dar am zis ca daca nici de-astea nu am voie atunci ajung la spitalul de nebuni. Eu sunt disperata dupa dulciuri si macar asa sa le inlocuiesc. Sotulica al meu vad ca e foarte relaxat si imi zice mereu sa mananc tot ce cred eu ca e bine, nu neaaparat ce mi-au dat ei pe planul de meniu. Eu nu cred ca o portocala sau o felie de pepene verde e chiar un capat de tzara, ce naiba! Si hai sa-ti mai spun o faza care m-a socat ieri. Au trecut destul de usurel peste faza cu diabetul, in schimb au considerat mai arzatoare treaba cu "dieta gravidei". Cred ca daca as reusi sa ma mentin la 13 kg pana la nastere ar fi cea mai mare victorie pt ei. Eu incerc sa vad partea frumoasa a lucrurilor si sa nu ma stresez. ma gandesc ca in Ro nu m-ar fi stresat nimeni din cauza greutatii, dar mi-ar fi si mie greu apoi sa dau surplusul de kg jos. ca sa nu mai spun ca eu sunt predispusa la vergeturi si daca m-as fi umflat ca balonul, cred ca acum as fi fost toata "vargata". Bine macar ca aici am pe cine sa "injur" in gand cand ma apuca frustrarea pe tema asta.

Referitor la cezariana de aici, chiar nu stiu ce sa-ti spun. Tu scrie , asa cum bine ai zis, "nastere naturala" in birth plan si o sa vezi atunci, la fata locului. Poate bebelinul tau nu o sa depaseasca 4 kilograme. Ce stiu eu sigur e ca cezariana iti va fi acoperita INTEGRAL de cei de la asigurari . Deci dpdv financiar e chiar OK ( intai vei plati tu suma respectiva cred si apoi ti se returneaza banii). A si sa nu uiti si de bonusul ala de 350.000 yeni pe care il primesti in orice conditii, ideea e sa fii luat in evidenta ( la noi atat este, presupun ca in Tokyo nu difera prea mult).

Chiar voiam sa-ti scriu si de maternity class. Maiculitzaaa cum 300$ un curs?? Dar naste moasa aia in locul participantilor sau de ce are tariful asta?? Eu ma duc in mai ( acum, in aprilie, era full ,plus ca incepe si Golden Week si in perioada asta toata lumea are liber, face planuri de vacanta, numai de maternity class nu-mi ardea mie. ) Daca vrei eu pot sa-ti povestesc ce o sa ne zica noua ( in mare stiu cam cum o sa decurga : o prezentare a salilor de nastere LDR, tur de rezerve/clinica, ni se da lista cu ce trebuie sa pregatim in bagajul de spital, SIGUR o sa mai facem cateva ture de respiratie si o sa ne vb iar de tehnica asta a lor ... cam asta e.)
Si eu sunt tot pe Softbank dar am niste nervi de nedescris pe compania asta. Abia astept sa implinesc 2 ani de abonament si sa trec pe Docomo. Mi se pare cea mai proasta retea ( la inceput erau Ok, dar in ultima vreme au servicii din ce in ce mai proaste). faza INADMISIBILA ( si care mi s-a intamplat de mai multe ori): trimit un mesaj sotului meu in jur de 6-7 seara, inainte sa termin scarbiciul. Ceva de genul: " ce vrei sa mananci in seara asta ca iti cumpar eu in drum spre casa?". Si nici un raspuns. Stau, ma umplu de nervi si pana la urma il sun pe sotulica si-l intreb. A doua zi dimineata ii vibreaza telefonul. Dupa apx 12 h ( !!!!!) primise mesajul meu!!! Daca Doamne fereste eram in drum spre spital, sau ma apuca vreo contractie, afla bietul om ultimul! Aceiasi chestie mi s-a intamplat si cu alte persoane - adica mesaje ajunse dupa n-spe ore. Nu-i posibil asa ceva!!

Si la incheiere: nu-ti spun ce senzatie ciudata am si eu de cand mananc doar fructe si legume. Simt ca nu-s satula, ca-mi vine sa mai mananc ceva! Imi vine sa-mi dau "regatul" pt o bucata de friptura .

POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Elteka si Ralucami,

dragelor, ma faceti sa rad cu kilogramele astea, cat de tare va streseaza silfidele alea de japonici cu regimul lor;
Io am luat 16 kg si vad ca ma indrept vertiginos spre 17; ce-i drept am plecat de la 53 kg la 1.71 inaltime, dar chiar si asa am sarit calu' ; nu-mi pasa!!!
Asa ca, pe la 12 am rontait rapid juma de Ritter cu alune, iar acum ma lupt cu o cutie de inghetata snickers si nu o las pana n-o termin, ca asa vreau io, ca mi-e pofta

In locul vostru as zice ca ei si as face ca mine; acuma ce poate sa va faca? asta e, daca atata ati pus pe voi (si nici macar n-ati pus mult), doar n-o sa va lase nenascute

Si asa avem noi problemele inerente de sarcina: dureri, insomnii, arsuri, etc , mai stati acuma si timorate de specimenele astea care au alt stil ,alta constitutie; nu se uita la voi, ca n-aveti ochii lungi si turtiti?

ella 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Subscriu si eu la ce a spus Ella_74. Savurati-va ultimele saptamani in calitate de gravidute, nu vi le amarati cu toate prostiile!Eu una recunosc ca am 'savurat' un pic cam tare graviditatea, chestia care s-a lasat cu 21 kg in plus, dar dupa ce vine gaza o sa vin eu de hac!
Pana atunci ma omoara neuronul meu uituc! Am spus ca atasez ceva poze cu burtoiul de sapt trecuta si de sapt asta, dar am uitat...pun acum linkul:
http://new.photos.yahoo.com/c_florina/album/
O dupa amiaza frumoasa! Eu incerc sa-mi mobilizez jumatatea la o plimbarica (poate si o inghetata?!).
Florina 37+ si Sosolina

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Am atipit si eu odata cu Iris.Cum ma-am sculat m-am infipt intr-o portie de salata boef.De ieri am poftit la ea,nu stiu ce m-a apucat
Ce liniste pe aici?fetelor sunteti plecate?Trebuie sa strangem din picioare nu din maini,,,

poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Sobi felicitari pt. ECO!!! Si nu fi necajita cu cordonul.... ca nu e problema!!! Uite KAY era necajita pt SOSONICA ei si acum nu mai are nici-o circulara!!! Asa ca NU-i MUSAI sa ramana asa!!!

FlorentinaRoman... si la mine a facut figuri DC-ul...se incarca foarte foarte greu

Chiqui... deja ti-au raspuns fetele!

Pitica, eu nu strang nici din una nici din alta ca doar mor de nerabdare sa-mi tin puiul in brate! ...

MA OMOARA DC-ul ca incarca greu de tot!!!!

Apropos de KG.... Am reusit sa pun 12 KG pe mine pana acum... Dar recunosc ca de o sapt. stagnez... sper sa nu mai iau multe

HAINUTZE Antonio
Andrada 36+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Dupa cum ma asteptam, Tudor al meu a facut varicela. I-au aparut cateva bubite pe burtica si pe manute si vad ca incepe sa faca si temperatura. Eu ce ma fac??? Dr a spus ca, in principiu, bb e mare acum sa mai fie afectat, doar ca se poate naste cu bubitele pe el, dar nu am inteles daca ii ies bubele daca fac eu varicela, sau le face chiar daca nu le fac?
Andrada, tu ce zici?

Elteka, Raluca, lasati-i pe japonezi cu parerile lor si bucurati-va cat mai puteti de burtici!

Am depasit pragul psihologic la kg, am 60, deci am luat cam 13kg pana acum, sper si eu sa ma opresc aici.

35+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput