***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Eimotto ,am tot gandesc cu DPN-urile astea...La mine e mare incurcatura dupa UM ar trebui sa nasc in primele zile din mai.Insa la mine ori s-a vazut ff tarziu sarcina,ori cum banuiesc am ovulat tarziu(cu 2 sapt) si de aici decalajul.Dupa eco de la 22 sapt DPN era 22 mai,dupa eco de la 32 era 15 mai,ceea ce m-i se pare mai plauzibil.Acum bebe vad ca se grabeste,nu stiu ce sa mai cred Acum o sun pe doctora s-o intreb daca pot iesi.
Ce mai face bebe???

poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ce n-as da sa mai ies si eu din casa dar.....cu picioarele mele umflate....cred ca n-o sa mai ies pana nasc!Macar sa vina momentul odata!



Alyna 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

CRISTALINA, FELICTARI SI SA ITI TRAIASCA PUIUL!
Moberi, si eu am observat, nu la toate, la anumite persoane, mai ales comentarii de genul e mai bine pentru copil, de parca noi am vrea sa ii facem rau bebeului. Nu le mai baga in seama!

Andradap, tu parca ziceai ca ti-a explicat dr ce trebuie sa simti cand bebe e pe cale sa vina. Eu am niste intepaturi in vagin, col sau nu stiu unde si dureri de nu pot sta nicium. Sunt cam speriata avand in vedere ca abia maine fac 34 saptamani. Oare mi s-a deschis colul? Poate sa se deschida colul si sa nu se rupa apa sau menbranele? Scuzati intrebarile tampite nu prea ma pricep!

33+Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

In primul rind proaspetelor mamici sa aveti parte de bebei sanataosi si mincaciosi!
La multi ani pt burticutele care si-au sarbatorit ziua de nastere in ultimile zile!

Noi am avut o saptamina plina, am reusit sa zugravim camera bebelusului si balconul. Am facut un perete verde fistic in camera copilului. Poate fac niste poze sa va arat cum a iesit. Dar am avut parte si de tepe sapt asta: intii zugravul nu a venit de luni, bine ca a venit de marti, iar astazi tb sa vina menajera la curatenia generala - inainte de marele eveniment si mai ales dupa tona de praf strinsa in casa - si m-a anuntat ca vine cel devreme marti. Va dati seama ca nu am putut sa stam sa o asteptam pe ea, am facut si eu cit am putut, dar mai ales sotul care nu mai avea rabdare. I-am pastrat si ei o multime de lucruri de facut.

Iar joi la control dr. m-a intrebat ce am facut de s-a scurtat colul? I-am spus ca fac plimbari toata ziua si mi-a recomandat sa stau cuminte. Numai cuminte nu am fost si ca si restul, mai ales seara, tin picioarele strinse ca simt ca-l scap. Si m-a chemat di nou joi la control. Si le-a aratat la toti ce burtica mare am la 35 sapt asa ca l-am intrebat ce facem daca ajungem la termen si bebe este prea mare: vedem, probabil cezariana, dar poate nasc la 38 sapt si atunci voi naste vaginal.

Si pt sapt urmatoare m-am hotarit sa termin cuparaturile si sa-mi fac bagajul pt spital. Voi schimbati banii in euro? Am vazut ca s-a tot vorbit de bani, dar tot nu sunt prea lamurita.

Tamara 36 fix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilky spune:

Buna mamici si burtici,
Ella 74 Felicitari pt. bebe grasunel!Si pe tine te-a pus sa astepti ca pe mine, dar sa vedem pana la urma cine are ultimul cuvant de spus.
Arthurana Te asteptam luni cu vestile bune!
Cristinamaria Bafta multa luni si cu Dumnezeu inainte!
Doxinu Te asteptam mai des printre noi!Bafta in tot ce-ti propui!
Motannel Asa e lumea rea, parca nu stii!Si eu ma gandesc tot la binele lui Dienuta si mi-e frica ca nu o sa pot avea grija de ea cum trebuie de la cezariana, sa nu ma refac greu Doamne fereste, ca voi fi singura acasa.Dar sper sa ma descurc, sa fie ea sanatoasa si sa vina in bratele mele, ca nu mai pot…
Sobi Nu fi suparata, conteaza sa fie bebe bine.Felicitari pt. greutatea bebeului si uite un pupic de la noi sa-ti treaca supararea!
Alyna Curaj si mergi inainte, ca trec toate..sper!



Liliana 37+ cu micuta Diana Gabriela
Pozele mele 1
Pozele mele 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Chiquitita, se poate deschide colul si fara sa se rupa membranele. Eu am vazut in maternitate cand membranele erau rupte de doctor sau moasa iar dilatatia era de 4-5. De obicei un col deschis plus stat in picioare sau in fund ...duce la ruperea membranelor. Hai mai stai putin in pat...ca mult a fost, putin a mai ramas. Au fost fete care au dus-o 7 luni cu un col deschis si au nascut la termen.
Si eu simt intepaturi in col si stau in pat. Si eu cred ca se deschide colul...dar sper sa rezist pana la 37 sapt cu repaos total la pat.
Va pup
Diana 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Diana, multumesc, sper sa mai stau!

33+Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Diana, multumesc, sper sa mai stau!

33+Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

LILKY,

Tamarasapt, stai cumintica, da?Nu te mai agita ca doar nu
vrei sa iasa, nu?

Chiquitita, mie mi-a zis dr ca trebuie sa simt intepaturi dar si dureri din ce in ce mai puternice si la intervale de timp din ce in ce mai scurte!De ex la 5 min!Cred ca va trebui sa conometram!Banuiesc ca ne vom da seama daca se intampla chiar daca n-am mai trecut prin asta!'Om simti noi ceva!



Alyna 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

irinuca,
buna idee cu site-urile de bebe; tu stii deja, fiindca am mai vorbit pe pm, ca sora mea geamana sta in LO, asa ca o ma uit in voie si chiar o sa comand, cu livrare in LO, evident.

Okaidi este si la noi proaspat deschis, preturi un pic mai mici decat la zara; eu i-am luat bebelusului de la okaidi multe lucruri dar din Italia, unde preturile sunt sensibil mia mici decat la noi.

Next din pacate nu livreaza in RO, stiu ca au haine de bebe super, sora mea mi-a adus de la ei multe lucuri iar eu mi-am comandat hainute de gravi de la ei.

Mothercare si marks&spencer, nu le-ai pomenit dar sunt traditionale la voi, sunt iarasi foarte ieftini, mai ales in perioada reducerilor, in comparatie cu Romania si sunt foarte dragalase lucrurile de la ei; mothercare mai nou livreaza si in RO dar shippingu' mi s-a parut mare, in jur de 30 de lire.

De restul site-urilor postate nu stiu nimic, abia astept sa ma uit.
Ce sa mai, esti mare norocoasa ca poti alege dintre atatea branduri si la preturi mai mici decat in RO.

Cat despre Ikea, la saltelutele de bebe iti dau dreptate, nici mie nu mi-au facut o superimpresie asa ca am luat una de cocos, care este destul de tare dar are si niste calitati deosebite, fetele au povestit pe aici despre ele...


Sobi,
Nu fii trista, o sa vezi c-o sa fie bine; nu-ti pierde optimismul, vei avea nevoie de el.

Lilky,
asteptarea asta ma omoara, ma asteptam sa nasc saptamana viitoare dar dr. spune ca bebe n-are cum sa iasa, a palpat burtica , mi-a aratat unde sta cu funduletul bebe si ca daca ar fi fost sa fie gata mai repede, trebuia sa fie burta mai coborata, dar nu e; ca' lichid este si ca ar fi trebuit sa fie mai putin, ca sa fie semn ca iese; colul e inchis;
deci, asteptare si iar asteptare iar eu nu mai vreau, bebe are deja 3,2 kg , destul zic eu, totul e pregatit, toate sunt cumparate pana la cel mai mic amanunt, bagajul e la usa...ce sa mai astept?

piticasigogosica,
DPN-ul este cel calculat in functie de prima zi de ciclu a ultimului ciclu si nu dupa ecografii; singura ecografie relevanta in acest sens este cea morfofetala din sapt 21/22 de sarcina; vezi ce scrie acolo si aia e data cand vei naste; asta mi-a explicat si mie dr. meu aseara fiindca si eu, profana cum sunt, ma tot legam de dezvoltarea lui bebe ecografic, ca e in avans...

eimotto,
cat de mare e taietura ta de cezariana? are 10/12 cm?
cat de repede ai putut sa faci dus dupa, ca io am oroare ca n-o sa ma pot spala; cu parul rezolv la coafor, am unul chiar la parterul blocului, dar pe corp ce fac?
Sotul meu mi-a spus ca a vazut in farmacie niste plasturi speciali care se pun peste taietura si ca poti sa faci dus cu ei fara sa intre apa acolo; ai folosit sau macar ai auzit de asa ceva?
si apropos de contractii, mi-am dat si eu seama ca daca nu ma ridic la pipi, mi se intareste burta; eu nu ma trezesc nici macar o data in timpul noptii, dar recunosc ca dorm putine ore, de la 3 pe la 9 dimineata si mai fur cate putin in timpul zilei.



ella 37+

Mergi la inceput