***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

buna ziua si de la mine!
Wow, Irinuca, m-ai terminat cu site-urile astea....sunt absolut superbe hainutele...sora verisoarei mele e in Anglia si i-a trimis inainte de a naste pachet cu o gramada de lucrusoare...si intr-adevar, cand sunt reduceri apoi sunt reduceri tata....incat isi permite si omul mai de rand sa cumpere...nu cum sunt in unele magazine la noi cand e sezon de reduceri, dar au niste preturi exorbitante, incat si si cu reducere ti-e greu sa bagi mana in buzunar dupa atatia bani...si mai ales pt hainite de bebe, pe care le poarta de cateva ori si apoi ii raman mici!
Mie mi-a trecut intepatura, insa acum cred ca Stefy al meu incepe sa isi faca bagajele.., nu ai are de stat atat de mult in burtica..3 sapt...si asta noapte l-am simtit si eu mai jos ca niciodata..pe la muntele lui Venus...:)..care la cat m-am ingrasat eu e acum ditamai Everestul!
Ma duc sa imi fac si eu o baita cu spuma...nu am mai facut baita de foarte mult timp....tot la dus la dus la dus...dar acum sunt singura acasa, sor'mea la lucru, parintii la tara, sotul la Braila la socrii, asa ca profit acum sa ma rasfat...ca dupa nastere.....mai greu....
A...mi-am amintit ceva: cam acum o luna am povestit cu o mamica de bebe de 4 luni, si imi recomanda ca dupa nastere sa mananc mult compot de ananas, cica pe ea o ajuta foarte mult la lactatie! Nu stiu daca functioneaza la toata lumea, dar am zis sa va impartasesc si voua!
toate

diana 35+ STEFAN
asa creste bebe
poze
bebe mai are de stat in burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

poohy si pe mine ma doare burtica pe jos. Si de regula cand ma ridic din pat, cred ca atunci o fortez. Probabil ca sunt contractii, da atata timp cat nu sunt regulate nu cred ca ar trebui sa ne facem probleme.

Mica 36+ Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Buna dimineata!
Felicitari noilor mamici!
Elteka, la multi ani!

Nu stiu ce sa mai cred, ori DC merge greu, ori conexiunea mea la internet e varza.

Am avut o noapte taaare ciudata, nu stiu daca am visat sau intr-adevar m-a durut burta, asa ca la ciclu, cert e ca acum sunt chiauna...

Poohy, contractii adevarate ai atunci cand ti se intareste burtica si simti si durere. Si eu amortesc, mai ales cand stau pe scaun, cica bb apasa pe nu stiu ce nerv.

Motanel, eu am intrebat si cica pot sa-mi iau concediu de odihna dupa terminarea postnatalului si apoi sa fac cerere ptr CIC. Eu am facut un calcul, superficial, e drept, si am ajuns la concluzia ca la salariul meu e cam acelasi lucru, ajung la sume f apropiate.Ma mai gandesc ce fac...

Sobi, Tudor al meu a avut circulara de cordon si capul mare, dar am reusit sa-l nasc natural, e drept ca dupa ce a iesit capul, restul a fost floare la ureche...Acum am zis ca daca la ultima eco bb depaseste 3,5kg cer cezariana!

Asa as iesi si eu la plimbare...dar ma limitez la una scurta prin cartier ca zilele astea sotiorul e ocupat cu un examen, iar dr nu e in tara, asa ca tin si eu picioarele stranse ca Pitica

35+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Motannel, Vali5, Dideip, Lavini, Pauly, Moberi, Vas, Alynta27, Pitica, Petit_ange, Paflo, Ckristina, Flore Roman - va multumesc pentru felicitarile de ziua mea si va doresc inapoi inzecit bucurii si sanatate!

Eimotto, imi place ce ai scris despre nastere naturala/cezariana. Ancamari, eu simt ca tine .

Poohy e teribil fara fructe...poate fiindca nu am voie... Azi mestec guma de mestecat de ma dor falcile

Alynta27 - iar baiat? Te-au innebunit ...Dar sper ca tu te bucuri, voiai baiat, nu?

Dianalaura-asa au zis de cezariana? Eu tocmai am intrebat-o pe o tipa de aici si zice ca a doua zi se pun niste bandaje speciale si ca iti recomanda sa faci dus, si sa treaca apa cu sapun peste ele, chiar daca se uda, ca asa se ususca rana mai repede...Eu nu stiam.

Cand am facut eu apendicita+rahi, a fost teribil. Am avut dureri de cap vreo saptamana (ma tineam de pereti ca un paianjen, brrr)...dar m-am fortat sa ma ridic din pat dupa 12 ore si am mancat un grepfruit pe ascuns, asa ca seara direct la toaleta am fost!

Acum tipa asta mi-a zis de un regim alimentar special care trebuie tinut cu 48h inainte de cezariana, ca sa nu fie probleme cu gaze si etc. La ea a mers, il are de la doctor. Cand mi-l trimite si/sau gasesc si eu ceva pe net, va scriu!

DidiAlex, fii serioasa, si eu am obsesia asta, dar crezi ca nu se prindeau nemtii, respectiv japonezii pana acum? Uitasem de ea saptamana asta, dar acum ca "mi-am amintit" o sa mi-o vindec (temporar) cu niste picioare in fund Astea au fost marile mele probleme in sarcina: obsesiile si arsurile...ohh!

Asa creste bebe
Si asa creste burtica mea
Poza minunii mele/Viata in formare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Buna la burtici

Ne-am trezit si noi dupa o alta noapte de oftat,gafait si uneori sforait.Mi-a zis sotul ca gem toata noaptea.Uneori ma scol si eu de cate un zgomot pe care il produc Mai avem putin.
Si eu simt spre dimineata mai ales,dureri de burtica si ma duc la baie si-mi trece.
Acum ma gandesc cat au patimit fetele care au trebuit sa stea mai mereu in pat.Din partea mea sunteti mame eroine,sa faceti asa un sacrificiu.Eu trebuie sa stau cuminte macar 2 saptamani si parca e un chin.
Irinuca mi-ai adus aminte de tragedia din Romania vis a vis de haine,da,sunt proaste si scumpe iar reduceri...never!Acum iar mi-ai deschsi apetitul de shoping...

Fetelor eu ma gandesc sa scot copilul un pci in parc si nu stiu ce sa fac?!!!Acum doctora nu mi-a zis sa stau in pat,doar sa stau linistita,ce-o fi insemnand????????????



poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Am facut si eu apendicita cu rahie...a iesit un circ ca dupa ce m-a cusut, dr a zis "gata!" si eu m-am ridicat in fund sa ma dau jos sa plec...Cand m-au vazut cei din sala au inlemnit "stai jos, nebuno, vrei sa cazi?", de unde era sa stiu eu ca nu tre sa ma ridic?
N-am avut nimic, nu mi-a fost rau, nici macar spatele nu m-a durut dar durerile de dupa operatie nu le uit toata viata... De aceea prefer sa nasc natural.

35+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

felicitari Cristalina
bun venit pe lume Ioana Adriana
am fost si noi pe la control la gine cologcare n-e sfatuit sa stam cuminti-cuminti
(si ne conformam)
iar in cazul in care mai creste tensiune
repede telefon si la spital
asa ca stam cuminti in pat
avem grija la ce mancam
si dupa cum ziceati si voi (foarte comic si foarte adevarat)
stau cu picioarele strans-strans!
bine cel putin ca si-a luat pozitia "de atac"
stiti ce mi-a zis sotul?
ca va trebui sa-i cumparam lui bebe in loc de jucarii o tastatura
pt ca ii vor fi foarte-foarte cunoscute zgomotele produse de taste
mai ales ca se aud chiar langa urechiusa lui cand sta mami pe scaun

mihaela
32 sapt Octavian Andrei
http://new.photos.yahoo.com/mihaela_mateescu_toma/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Neata, burticutze!
Ne-am trezit si noi pe la 8.30 dupa o noapte imposibila!M-am trezit de vreo 5 ori sa ma duc la baie!Si abia ma dau jos din pat, nu stiu cum sa mai dorm ca amortesc imediat!Aseara ma dureau ingrozitor picioarele si m-am umflat rau la glezne!Mi-a zis mama ca sa nu mai pap deloc sarat si sa beau multe lichide!Oare se apropie?Cica nu e bine sa te umfli asa ca ai nasterea mai grea!Voi ce stiti?O s-o sun si pe dr azi sa vad ce-mi zice!

Motannel,
mersik pt incurajari!

Sobi, curaj!Nu mai fii descumpanita ca totul va fi bine!Trebuie sa fim optimiste!



Alyna 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Piticasigogosica - am nascut la 35+4 zile. Daca dr. ti-a spus sa stai linistita eu zic sa nu scoti pitica in parc ca nu cred ca o sa te lase linistita.
Doctorii iau in considerare varsta dupa um si nu dupa masuratori (care pot fi inselatoare mai ales la varsta mare a bb) deci degeaba bb este mai mare la eco...in caz de cezariana programata ei dupa um se iau.

Ancamari - eu banii i-am dat asa: anestezistului inainte (sotul pe holuri) iar cu dr am vb inainte dar nu a vrut sa ia banii decat dupa. La neonato tot dupa. Asistentelor le dadeam cand isi faceau aparitia la fata locului. Medicamente am avut si eu la mine dar nu a fost nevoie sa le folosesc ca mi-au dat ei (algocalmin, ergomet, antibiotice si ce o mai fi fost)


Arthurana - bafta multa luni. O sa vezi ca bb o sa fie maricel si nu o sa fie probleme.

Cristinamaria - nu gasesc pamponetele dar iti tin pumnii
Apropo de fire, ne povestise Andrada ca sunt mai bune cele care se scot si eu din astea am avut. Imi era frica tare ca o sa ma doara cand le va scoate dar nu a fost deloc asa.

Poohy - eu observasem ca atunci cand ma tineam sa nu ma duc la baie pentru pp (ca nu mai suportam sa ma duc de 2 ori pe ora) mi se intarea burtica. E posibil ca noaptea sa tii pp mai mult si de aceea sa ai senzatiile pe care le-ai descris

Va pup si aveti grija de burtici



Mamica de Iulia (06.02.2004) si 35+



Fasolica din burtica si Poze


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 35+

Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

Elteka iti urez si eu la multi ani cu intarziere, nastere usoara si bb sanatos si mancacios. Cat despre regimul de care pomenesti, abia astept sa-l postezi.
Noi suntem bine, dormim mult si destul de bine, luni mergem la control si abia astept sa aflu cat a mai crescut bb si daca e bine.
Va pup, o zi super

gabi

35+

Mergi la inceput