***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

la raport si eu dupa ecografie:

la 37 de sapt si 3 zile, bebe are 3,2 Kg, colul nu e nici lung ,nici scurt (citez dr) dar este inchis.
Placenta ok, lichid cat trebuie, bebe vioi, cu greu a putut sa-l masoare din cauza ca nu sta locului.
Bebe tot in pozitie ciudata sta, adica de cezariana.
Eu il simt pe bebe jos si ma loveste cu capul in col; m-asteptam sa-mi spuna ca nasc saptamana viitoare, cand colo , cica pe 3 mai

L-am intrebat, avand in vedere ca bebe tot avans de o saptamana are ca si dezvoltare de ce nu putem sa-l scoatem mai repede si mi-a raspuns ca data operatiei este data trecuta in ecografia morfofetala din saptamana 21, fiindca aia e relevanta, iar la mine scrie 3 mai.

O sa fie anestezie rahi-peridurala si fire la exterior din alea de care se scot, asta e bine.

I-am zis ca stau de 2 luni in pat si ca nu mai pot, ca am luat 16 kg si cred ca i s-a facut mila, mi-a dat voie sa is in parc putin, ca acuma orice ar fi, bebe e in siguranta.



ella 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Ella, imi pare rau sa zic "ti-am spus eu". Iti aduci aminte cand ti-am scris ca nu ii place sa scoata copilul inainte de DPN cu prea mult timp? Sa vezi ca asa patesc si eu (am DPN 21 MAI conform eco morfo de 21 s) si o sa-mi plce sotul din tara pe 19 mai si ma lasa singura. Nici nu stiu cum sa-i explic dr sa ma taie putin mai devreme. Asa ca te inteleg perfect si cu statul in pat care parca mai rau imi face in ultima vreme. Bravo ca e bebe bine si sper sa nu ti se declanseze nasterea pana pe 3 mai. Colul nici lung, nici scurt inseamna ca e ok din cate stiu eu (usor sub 3 cm din experienta proprie, asa ca stai linistita! si du-te la plimbare maine!)

Anca, 35s+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Fetelor,

Noi luni ne ducem sa ne spuna cand ne induce. Mai mult ca sigur va fi la inceputul sapt. viitoare. Am mari emotii, cum e si normal dar incerc sa gandesc pozitiv si sa ma rog la Dumenzeu ca bebe sa mai puna putina carnita pe el ca e cam micut. Ultima oara era de 2.600.
Va tin la curent
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

Ralucami, din cat am inteles diabetul gestational trece dupa nastere, nu? Asa ca nu va dura mult regimul...

Elteka, ce mare e bebele...dar mai nasol cu regimul - poate fi ceva mai lipsit de gust ca legumele fierte? sper ca ai trecut peste mica depresie post consultatie si ai petrecut cum se cuvine de ziua ta!

Musete eu dorm aproape numai pe dreapta, mi-e greu pe stanga, iar pe spate mi-e frica sa dorm ca am citit ca nu e bine.

Alynta, felicitari pentru baietel...

Cristalina, felicitari pentru fetita! sa creasca mare si frumoasa si tu sa te refaci repede.

ela, ce ai facut la doctor? si eu m-am gandit la treaba cu firele de la anestezie, poate ne raspunde o mamica experimentata...


Andreea 30+ Vladut
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Arthurana ne luam de manute Luni da ?!!

cristina 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Cristinamaria si tu te duci luni? Si pe tine te induce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Tu mai esti pe Clexane? Eu am trecut pe heparina deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Seara buna, burtici si mamici!
Cristalina, felicitari! Sa fiti sanatoase amandoua, sa te refaci repede si sa mergeti cat mai repede acasa!
Elteka, La multi ani! Sa ai parte de o nastere usoara, bebelul sa-ti fie sanatos si mancacios! Si mai da-i incolo de japonezi! Daca ei sunt mici si amarati, aia inseamna ca si europenii trebuie sa fie la fel?!Ma asteptam de la ei sa fie mai destupati la minte!
Musete, nu te mai stresa atat si din orice! Nu-i face bine bebelului! In privinta dormitului nu se recomanda somnul pe spate si pe burta, fiind cel mai bine sa dormi pe stanga, dar nu obligatoriu. Oricum, cu cat te apropii de sfarsitul sarcinii, somnul e din ce in ce mai dificil, asa ca e bine sa dormi cum poti, numai sa dormi!E important sa fii odihnita si relaxata!Masuratorile echografice nu sunt o chestie suta la suta sigura, pot fi mici diferente in functie de incidenta din care se face echografia. Incearca sa te relaxezi, sa-ti imaginezi cum va fi atunci cand iti vei tine in brate puiul si nu mai pune la suflet chiar totul!
Somn usor,
Florina 37+ si bebelina Sofia

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Eu am ramas pe Clexane! Luni.... cezariana! Doamne ajuta!

cristina 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Bravo scumpa!
Multa bafta. Eu ma duc luni doar sa-mi spuna cand ma programeaza pentru vaginala...nu vor sa-mi face cezariana!!! Aici se face cezariana numai in caz de necesitate :(
Ma rog. Vom vedea.

Mergi la inceput