***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Dragele mele,
Va spuneam dimineata ca am recitit prima parte a odiseei noastre! Mie inca nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici..... Va multumesc din suflet pentru sustinere ... va sarut pe toate si abia astept sa ne mutam la clubul scutecelor!
Sunt tare emotionata si nu-mi gasesc cuvintele.... maine voi avea cea mai frumosa zi din viata mea si poate si cea mai grea insa stiu ca va ve-ti gandi la mine si asta ma face sa ma simt incredibil! Promit ca voi trimite vesti cat de repede! Nu uitati de Bebeta .. Marti la 7.30 se va prezenta si ea la maternitate!
Va sarut pe toate
...
Am schimbat sapt la semnatura din seara asta ...


cristina 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Bebeta, nastere si recuperare usoara maine!



Paflo, si mie imi plac pozele ;)

Cristinamaria, mai pun cateva


O sa avem 2 bebei maine!!!


Anca 34+

poze
bebelusa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicoasa spune:

Buna burticute si mamici
Cristinamariaiti tin pumnii pt maine, sa ai o nastere usoara si bb sanatos



Daca stie cineva sa imi spuna si mie la spitalul Elias cum e cu spaga?, as vrea sa stiu cam cat se da:
inainte sau dupa ce nasc:
- cat la doctor
- anestezistul(as vrea naturala cu epidurala)
- neonatolog, etc
Si am voie sa vin de acasa cu toale pt bb si pt mine, sau nu imi dau voie
Va multumesc anticipat

Monicoasa 35 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Si la mine merge taaarreee greu DC-ul! Oare de ce?

Carstea, multumesc de raspuns! Chiar nu stiam modalitatea de calcul pentru concediul de odihna! Totusi ... ca sa inteleg mai bine ... tu esti acum in prenatal, dupa care ceri CIC si in acelasi timp iei si banii de odihna corespunzatori perioadei lucrate, asa cum mi-ai explicat? Sau ... dupa cum zice Florentina Roman, dupa prenatal iti iei concediul de odihna si, deci si banii pe el, apoi faci cerere de cic? In acest caz mie mi se pare ca tot in pierdere iesim, caci daca iau bani pe odihna (o parte caci nu-i primim pe toti), si abia apoi CIC pana la 2 ani e cam tot aia! Eu consider ca dupa nastere si cele 43 de zile postnatal obligatorii sa pot intra in cic si banii lui, iar in plus sa beneficiez si de banii de odihna chiar daca zilele nu le iau! E asa o brambureala ... si mi se pare asa de complicat.... mai ales ca nu vrea nimeni sa te ajute, parca iti da din buzunarul propriu! Ma enerveaza sa "cersesc" banii care mi se cuvin si sa mai si aduc legi ca sa dovedesc!
Sa speram ca totul va fi bine ... dupa ce ca sunt bani asa de putini ...
Bebeii ne vor bucura mai mult cu siguranta! De felul, meu sunt optimista, dar ma enerveaza sistemul!
GinaM Felicitari! Multa sanatate, sarcina usoara si bebe sanatos!

Mai bine sa va spu ca ieri la eco mi-am vazut minunea! Dr zice ca e standard. Ca DPN ramane acelasi. La 35 de saptamani si 3 zile Teodora are 2,760kg. E ok, nu? Mi-a masurat fluxul prin cordonul ombilical si e in parametrii normali (culmea e ca s-a chinuit putin ca si Teodora avea ceva treaba cu cordonul in acele momente, draguta de ea!). Tristetea mea este ca are din nou circulara de cordon. Dar si acum 6 saptamani avea, apoi dupa o saptamana (acu' 5) nu mai avea. Poate se mai elibereaza si de aceasta data! Dr zicea ca 25-30% din sarcini au circulara si totusi nu au probleme la nastere! Ca o concluzie ... m-a incurajat sa nasc normal chiar daca am si miopie -4 si circulara de cordon!

Dupa eco am fost la Kidex ... sincer ma asteptam la mai mult... erau vreo 15-20 de standuri. Hainute frumusele si cu preturi de toate felurile. Patuturi nu am vazut sa mor dupa ele. In schimb m-am contaminat si eu cu virusul Inglesina ... Zippy Sistem e super, super. Era unul gri cu roz expus si mi-a placut foarte, foarte mult, desi eu imi doresc un carut bleumarin cu rosu (o idee fixa de-a mea)! Cred ca este si aceasta varianta coloristica! Costa 17 milioane (parca e mai putin decat ziceau fetele, nu?) A ramas sa mai discutam in familie si sa luam legatura cu ei prin telefon sau mail. Totusi sunt bani multi pentru 2 profesori! Mai vedem noi!
De la targ mi-am cumparat crema antivergeturi Mustella cu 57 ron.

Seara am ajuns destul de obosita si pe la 9.30 eram deja in patut ... am avut contractii toata noaptea si dureri ca la ciclu. La fel si dimineata cand m-am trezit, desi am luat 2 no-spa. Am stat in pat pana la 11 (ma cam speriasem ca nu cedau nici cu medicamente). Astazi m-am simtit mai bine, si dupa-amiaza am fost si la iarba verde ...

Vai ... ce mult am scris ...

Bafta maine mamicutelor!

Teodora sughite, draguta mea! Fug in pat! Va pup! Noapte buna!




Asa creste Teodora-Iubita

Motannel, 35+, Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Cristinamaria

GinaM - Bravo! Ma bucur ca esti alaturi de noi si te asteptam cu vesti bune!

Rportez si eu schimbarea saptamanii, ceea ce inseamna ca am intrat in luna a 9-a! Nici nu-mi vine sa cred ca am ajuns pana aici. Aseara am fost o fuga la Cora si am cumparat apropae toate maruntisurile de care o sa am nevoie si ceva hainute pt mititel. M-am cam incurcat in marimi pt ca modele produse de aceeasi firma au dimensiuni diferite desi pe eticheta scrie acelasi lucru. Asa ca pt primele zile am doar vreo 5 hainute, total insuficiente dar le-am luat cam pe cele mai mici din fiecare model. Deci trebuie sa mai cumpar, dar o sa astept ecografia mai intai ca sa nu ma pacalesc prea rau. Nu am luat inca biberoane, sterilizator, suzeta si pompa de san pt ca vreau sa fiu optimista si sa nu le am la indemana. Oricum astea costa destul de mult si le pot lua pe parcursul primelor zile daca trebuie.
Noapte buna!

Anca, 36s+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:



CRISTINAMARIA



iti tinem pumnii pt maine, nastere usoara si bebe sanatos!

Felicitari Gina M sa auzim numai vesti bune!

35+ Dominic
POZE

ursulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Buna burticute!
Am gasit pe mailul comun urmatorul mesaj si l-am postat aici sa-l vada toata lumea:
Alyna 24 a nascut astazi la ora 16.40 un baietel( Davis Andreas) de 2.950 kg si 51 cm scor apgar 9.
nastere normala cu epidurala spontana prin ruperea membranelor.sora ei .
Felicitari Alyna, recuperare usoara, un bebe mancacios si sa veniti repede acasa sa ne povestesti cum a fost nasterea.
Nu am reusit sa citesc nimic din urma, asa ca daca aveati deja informatia imi cer scuze pentru repetitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Multumim numai_eu pentru veste.

Alyna felicitari, sa-ti traiasca baietelul si te asteptam cu vesti acasa.

cristinamaria

Mica 36+ Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Felicitari Alyna, ai fost curajoasa, sa-ti traiasca baietelul si sa te intorci cu bine acasa sa ne povestesti.

Cristinamaria, curaj!

ella 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

ALYNA FELICITARI!!!!!

GinaM-FELICITARI! daca ai temeri lasa le de o parte si mergi inainte cu optimism pentru ca trebuie sa fie bine. eu am trecut printr o experienta f trista anul trecut dar iata ma acum gravida in luna 8.

fetelor eu am de parcurs 150 km pana la spital; oi avea eu timp??? eu sper sa treaca cateva ore de la primele simtome pana nasc.sunt la prima nastere si am inteles ca dureaza mai mult; dar oare se pune si sarcina pierduta la numaratoare???

LA MULTI ANI ANI DE SF GHEORGHE TUTUROR SARBATORITELOR/ILOR!

CRISTINA 33+

Mergi la inceput