Colectia de toamna iarna 2005(131)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

MONET fetele cucuiete si bine ai revenit.

CORAPINO ce ma gandeam ieri la tine....as fi vrut sa te sun ca daca nu ai mai dat niciun semn mi-era ca ai nascut...

GANDACEL... luni???? asa repede??? Doamnea ajuta sa fie bine.
nu-mi fac probleme cu placenta, dr a zis ca placheaza OI, dar ca mai bine iei marja de "siguranta" si ca se poate ridica oricand si deci nu-s probleme.
oricum o sa fac cezariana, deci nu cred ca daca ramane "jos inserata" ( praevia = in fata, nu jos) ar fi vreo problema.
sau da?? inca nu am cautat si citit nimic despre asta ca-i cam prea devreme.

SILVIA bataita...dar ma bucur ca s-a reglat Stefu' cat de cat cu somnicu si te refaci si tu. de la burticel.

mai dati-va si voi cu parerea despre aspiratoare cu sac versus cele fara.
LAVIm-ai cam pus pe ganduri cu aspiratorul si nu mai sunt deloc hotarata sa iau fara sac.
dar mai astept pareri. cine are, sau a auzit..
si nu vrei sa detaliezi ce a patit NATI??? plus ca vorba INEI nu ai pus poze.

editez:TANIA de-ai sti ce cand vreau sa te intreb cand te duci la eco sa afli ce este...dar uit . parca-s baba baba.
deci sa inteleg ca ai vrea baietel???
stiti ca eu la inceput vroiam fetitza, dar asa hotarat era cristi ca este baiat (imi tot zicea ca sa-mi bag mintile in cap ca tot putza am in burtica) incat am inceput sa fiu si eu sigura.

si-mi aduc aminte de DIENUTA care vroia fetitza si a plans cand i-a zis ca-i baiat..io ieri nu am fost deloc deloc surprinsa. mi-a si zis dr: stiati ca-i baiat, nu?? pai nu, de unde sa stiu. pai nu ati fost nici surprinsa, nici dezamagita de parca ati fi stiut....
si mi-am dat seama ca asa-i, parca era ceva normal si corect.

Joy 17+ & bobuletu mic (dpn 21.09.2007) & Vlad Andrei (1 decembrie 2005)
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Wow! ce de vesti! Sa va iau in ordine cronologica (inversa) a DPN:

gandacel de abia astept vestile bune!!!
Nastere usoara, bb sanatos si cuminte si sa vezi ce viata frumoasa, interesanta si palptanta o sa ai de acum incolo!!! [mami][mami]

corap felicitari surorii tale!!! Sa va traiasca!
Spor la nascare! Sa fie usoara si rapida si sunt tare curioasa cat de mare si frumoasa va fi Anais!!!

Joy ma bucur tare mult ca te bucuri ca e baietel! De Vlad va fi foarte bine cand va mai creste sa aiba un frate cu asa putin mai mic!

ioanaaaaa de-astea ne esti?!?! Iei pauza, te intorci asa discreeetttt si pac 9+ la semnatura! Sarcina usoara!

----------
Hilde eu am termometru Chicco electronic de pe vremea Silviei, e f bun. Dar parca ziceau fetele ca cele noi sunt mai proaste.
Si eu zic sa-l lasi in pace pe Stef; uite, eu de exemplu am gatul un pic mai rosu si amigdalele asimetrice si nu-stiu-cum-lobate de la natura. Asa mi-a zis o orelista.
Mai lasam si corpul sa lupte cu bolile astea usoare; medicamentele ajuta intr-o parte dar fac rau in alte 5.

-----------
Ina promit si poze dar nu acuuuummmm ca nu am tiiimpppp

Cu lacrimioara a fost asa: eu impachetam, tanti statea cu Nati. Pe la 14, mai aveam vreo 5 minute de impachetat, Nati maraia si tanti i-a dat o lacrimioara din vaza ca sa taca. Eu m-am strambat si apoi i-am zis: aveti mare grija sa nu bage in gura. Aaaam, am, cum sa bage in gura?

Dupa plecarea lu' tanti gasesc petiolul de la floare gol, fara floricele. Am sperat ca le-a rupt.

Dar peste inca cateva minute i-am dat sa bea niste apa si apoi am luat-o in brate si am cam strans-o si a varsat cam de-o lingura. Mai mult apa si saliva dar si o floricica de lacrimioara

--------
M-am uitat pe net - dubios zice ca exista ceai din frumze de lacrimioara dar se bea doar la sfatul ca e toxic. Eu stiam ca e otravitoare, de la taica-meu.

Sun pediatra, zice sa dau telefon sau mai bine sa merg la Gr Alexandrescu la sectia de toxicologie.

Sun la TOXAPEL, sa intreb: care e doza toxica la varsta lui Nati, merita mers la spital; raspunde o duduie, asistenta medicala - habar n-avea zice sa vin la spital.

Nati - stare generala buna. Terminam bagajele, pe la 16 suntem la spital. Ma duc la urgente pediatrie ma trimite sa ma vada dna dr in cladirea celalta, cand ajung acolo se dovedeste ca e ORL. S-a uitat in nas si gura, sa nu-i fi ramas vreo bucatica pai Nati mananca ridichi, cum sa se inece cu o floricica . In fine, ii dau niste bani la tanti dupa care zice: daca tot ati venit la ORL hai sa ne uitam si in urechi Si apoi: daca vreti sa fiti sigura mergeti jos (de unde venisem) si cereti sa vorbiti cu un toxicolog.

Ceea ce s-a dovedit imposibil, ne-am blocat la o rezidenta care a intors-o pe Nati pe toate partile si a zis ca-i bine. N-a vrut sa primeasca nimic!!! Mare lucru!

Era vinerea mare, nimeni n-avea niciun chef. Toata lumea era amuzata de copilul care a mancat o floricica.

Am plecat la Alba cu inima stransa totusi.

A doua zi a facut febra, de sambata dimineata pana duminica la pranz, cam la 7-8 ore facea febra, maxim 39. In gat n-avea nimic ca doar a vazut-o ORL-ista.

N-am mai mers in Alba la spital, daca la mega-spitalul Gr. Al. cu cea mai tare sectie de toxicologie copii din tara n-am facut nimic...

Noroc ca febra i-a trecut, sper sa nu mai fie probleme.

Aseara m-am uitat in manualul de pediatrie capitolul de toxicologie, nu zice nimic de lacrimioara (probabil de-aia nici nu stie nimeni) in schimb m-am speriat rau la ciuperci: exista unele dupa care ti se face rau pe loc si exista antidot si scapi; si exista unele la care ti se face rau dupa cateva zile, exista doar tratament suportiv si in nu-stiu-cate la % cazuri mori.

Asta e povestea, fug la piata, sunt in urma cu gatit, etc, va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Ioana, felicitari ptr simburel!Sa ai o sarcina usoara si fara probleme.

In Iraq...este groaznic, nu cred ca ma voi acomoda curind,dar incerc sa fac tot posibilul.Curent electric avem doar 6 ore pe zi , in restul zilei cu generatoare pe benzina.Intenetul are o viteza de 11 Mbps deci m=apuca dambalalele pina ddschid paginile.In ciuda acestor conditii groaznica de trai ,chiriile sunt foarte scumpe.O casa cu 3 camere , goala, de inchiriat in jur de 500-600$ . Multi iraqieni din bagdad si kirkuk si-au lasat casele si vin aici fiind o zona sigura.
Nimic de bine nu pot spune despre aceste meleaguri decit offffff

Simon nu se simte foarte bine, ptr ca am ajuns aici exact la schimbare de anotimp, este umiditate mare in casa si frig iar de aseara a inceput sa tuseasca.Medicamente nu prea am cu mine decit nurofen si tantum verde.Tati e la servici toata ziua iar eu trebuie sa fac tot posiblul sa ma inteleaga sora lui in araba mea de balta.5 cuvinte in engleza 2 in araba....


Voi mai intra in masura timpului!
Numai bine!

Cristina & Simon(26.12.2005)
Poze


Varsta lui Simon

www.onetruemedia.com/shared?p=1ed840869c0f5213651618&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">PRIMUL NOSTRU ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_dumy spune:

Hello,

Ioana, felicitari pentru burtica! Sarcina usoara si un bebe sanatos si mancacios.
Joy, felicitari pt ! sa fie sanatos si mancacios.
Gandacel si Corap, nastere usoara, bebei sanatosi, frumosi si mancaciosi.

Va pupam.

Mimi & Daria (4 nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Helloooo ...
... Ioana, felicitari!!! Sarcina usoara si bb sanatos si voios!!!

Joy, felicitari pentru baietel ... sa dea Domnu' sa fie sanatos!!!

Gandacel, nastere usoara ! Va tinem pumnii si da dea Dumnezeu sa fie totul bine- bine!!!

Buluci draga , mult curaj iti doresc ! Tinem pumnii pentru Simon si pentru tine sa nu aveti nevoie de medicamente!

Sanatate infinita tuturor bolnaviorilor!

Cami mami & Daria
Mami si Spiridushul jucaus! (02.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04cfdc1cfe02b5824f0c&skin_id=7" target="_blank">Un an plin de amintiri minunate! (filmulet aniversar)
Dariuca creste si iar ... creste!

Fii sincer fata de tine insuti si atunci nu vei putea fi fals fata de ceilalti! (Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

quote:
Originally posted by Gandacel
Cristina sefa a fost insarcinata sa va dea mesajul
Gandacel 38+ si Bogdanel (14.11.2005)


Mi-a stat inima in loc... recunosc ca am baut un paharel de vin si am citit cu totul altceva .

Gandacel, nastere usoara si recuperare rapida. Asteptam cu nerabdare vestile bune.

Cristina & Elise-Stefania
-----------------------------------------------------------
Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Ina, cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Pentru cele care se gandesc sau il asteapta pe bebe2:
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=97620

Corap, Gandacel nastere usoara!

Din pacate sunt prinsa cu o super-carte si un super-joc, asa ca am mai absetat de pe aici, insa revin, n-ati scapat de mine

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hop si eu dupa un mare chiul..ieri am fost la Ramnicu Sarat la strabunica Mirunei, a fost super acolo, dar pe drum la intoarcere nu stiu ce a avut, ca a urlat de mi-au iesit creierii pe urechi

Ioana felicitari, sa ai sarcina usoara si nastere asisderea!!!!

Gandacel nastere usoara, refacere rapida si te asteptam cu impresii din noua postura de mami*2

Joy felicitari ptr puzulica nr.2, sa creasca mare si sa fie totul ok pana la final

Ina

Buluci wow, super nasol acolo la voi, nici o sansa sa se mai indrepte lucrurile? Sanatate lui Simon si tie multa rabdare si putere sa te acomodezi la noua casuta

Felicia nu cred o iota din ce scriu aia in ziarul resp....pana acum Monitorul Of n-a zis nimic, nici ca ar fi proiect macar

Monet superbissime domnisoarele tale...blondine...super

Noi azi am fost la gratar la niste amici, a bantuit Miruna toata curtea, acum e rupta de oboseala...ma duc s-o bag la culcare si apoi sa ma pun si eu la un joc si o

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Paste 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Mi-am adus aminte sa o felicit pe Joy pentru baietel, sa va traiasca,sa fie un somnoros ca sa dormiti si voi linistiti noaptea.

Vazusesm si pozele cu Orlando, frumoase.

Nokisorule, eu ma refeream la pozele voastre, ale celor care v-ati preumblat, ca noi am colindat din casa in casa.
Uite, am pus si eu in contul comun.

Lavi tu ai o scuza cu pozele, cu doua fete-cucuiete si job…asa ca-i de inteles!

Ioana mesajul meu s-a vrut a fi doar o constatare gandita cu voce tare, nicidecum o indiscretie,nu am vrut sa te trag de maneca sau altceva. In fond, este optiunea fiecareia dintre noi ce vrea sa impartaseasca pe forum iar in cazul nostru sintem pe deplin justificate sa fim mai rezervate cu vestile de acest fel . Traiam cu impresia ca planurile erau legate de deschiderea unei firme sau vreo emigrare pe undeva, dar cind colo, tu castigasesi loteria cea mare si ma bucur din suflet, asta este o veste mult mai frumoasa!

Leea, hai mai, ca am lipsit de pe forum doar vreo citeva zile. Lui Rachie ii place sa stea cam golutza, intr-adevar.I-ar prinde bine vremea din Florida dau Cuba.
Cit despre iarna, las-o incolo, vreau primavara si gata.

Gandacico, la tine ma voi gandi luni, sa-ti tii cit mai repede bebelusa in brate! Deja am emotii!
Revenire rapida printre noi!

Bulucico, putere sa rezisti! Cit timp trebuie sa stati pe-acolo?

Pup Che-ul, inversunatul microbist!

Catutza-om-sucit, trista faza cu Dimitrie, dragul de el, si alea niste incapabile sa aiba grija de micuti, daca s-a ajuns la asa ceva. Mi se face pielea de gaina gandindu-ma ce ati simtit cind v-ati gasit copilasul asa.

Lavitza, Nataliciul mic parca este o masochista, scumpa de ea ! Pai intai bateriile, acum lacramioarele! Vrea sa va dea palpitatii! Bine ca s-a terminat totul cu bine!

Corapino, mai ai putin si tu! "asteptare rapida".

Astazi am iesit prin gradina doar cit sa apucam 15’ minute de soare, atit, pe urma fata mea a vrut in casa, ca era frigulet. Ma uitam cu jale si la gradina din spatele casei, cum arata dupa iarna asta prelungita, neingrijita, amarita si trista, fara nici un pic de viata. Vreau soare si calduraaaaaaaaaaa!

tuturor si la cit mai multe !




Rachel(Nov.23,2005) & Ina


What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning
I choose to make it so.

Mergi la inceput