Mamici de martie - aprilie 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

neatza fetele...eu ma simt destul de ciudat...m-am saturat de durerile astea de spate,de dansa,abia ma intorc noaptea k simt k ma rup in doua nu stiu ce sa mai fac....si cand ma gandesc k scap de astea dau de altele,mi se sa face groaza...abia astept sa imi tin copilul in brate,dar in acelasi timp ma cuprinde teama k nu o sa reusesc...

LA MULTI ANI TUTUROR CARE SI_AU SERBAT ZIUA DE NUME IERI!!!!


Credeti k cu durerile astea o sa nasc mai devreme???doc mea zicea sa ajungem la 37 si apoi sa pot sa nasc...deci vreau sa ajung la 37...

Mady 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gore78 spune:

Neata fetelor,

Felicitari noilor mamici si bb`lusilor, sanatate si numai bine le dorim
Azi ne`am trezit ff devreme, probabil am emotii pentru ziua de maine, se pare ca am sa raman in spital :), am toate sansele sa nasc (natural nu prin cezariana).
Fetelor care stau in sect.3, zona Vitan - Titan imi puteti recomanda un pediatru bun??Parca Tzuna, Elyanne daca imi amintesc eu bine stati pe la Titanscuze dak ma insel
Am oaresice emotii pt. maine dimi, sper sa reusesc sa fac tot ce mi`am propus azi si sa mai stea bb putin cuminte lool.
Intram mai tarziu, ca ne apucam de treaba
Imi zicea cineva ca, saptamana aceasta e f buna pentru nascut, pt. ca s`a luminat cerul pentru cine se nimereste
Roxanici, posibil sa primesti mess maine de la noi, pupici
Revenim mai tarziu

Cris 38+ Sabin - Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata la mamici si burtici,
noi raportam o noapte maraita ... sacaita. cred ca l-a durut burtica pe matei. chiar daca nu plangea, il vedeam cum se incordeaza. pana acum ii dadeam preventiv sab simplex. de vreo 3 zile, de cand avem crampe mai rele, am incercat cu debridat, dar nu s-au vazut rezulate. azi o sa il rog pe sot sa ia baby drink. voi ce ati mai incercat pt colici??

eu recunosc!! la capitolul alaptat am capitulat. el se chinuie sa pape de la san si nu se satura ... nici eu nu am cine stie ce "productie", iar cand ii dau laptic muls la pompita, papa si 100 ml si dupa 1 ora se jeleste de foame. deci ... ii dau 2 mese pe zi cu lapte de la san, asta asa, ca sa nu ma mustre f tare constiinta ca nu i-am dat copilului ce era mai bun, si restul de mese papam humana1(4 sau 5, dupa caz). ma mai incearca si pe mine ganduri ca n-as fi o mama buna, dar as fi mai buna daca l-as vedea ca nu se satura si eu sa-l chinui cu incapatanarea mea? si am observat ca nici nu prea lua in greutate. de cand ii dau si formula a pus si el carnita. in maternitate facusem o adevarata depresie ca n-am sa pot alapta pe bebe.

absoluta ce se intampla pe 1 iunie???? m-am uitat si in urma ... dar cred ca am ratat eu ceva!

zicea cineva despre port-bebe. noi am luat unul care poate fi folosit si pt bebe care nu-si poate tine capul. are in partea de sus o aparatoare de sustinere. pentru moment l-am dat la intarit cusaturile sa nu scapam bebele din el. cand il vom folosi, voi pune si poze.
afara inca n-am iesit pentru ca mie tot mi s-a parut frig. dar saptamana asta vom iesi cu siguranta. eu am ieri vreo ora, ca a stat sotul "bona".

cred ca vroiam sa mai spun cateceva ... am pierdut sirul ... va pup si cand imi amintesc, completez!



mami de Matei Stefan 12.03.2007
poze

primele poze cu bebe matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Neatza fetele,

evident ca in prima zi de concediu, cand puteam si eu sa dorm in voie, m-am trezit la 8:30 nesilita de nimeni Si asta dupa ce am adormit pe la 2...

madybulancea: pai vad ca esti la 35+ ... mai ai putin pana la 37... o saptamana si cateva zile... deci incurajeaza-te cu faptul ca mai e putin.

Initial si eu aveam sentimentul ca vreau sa vina mai repede, sa scap de burtica asta incomodanta si de pernutele de apa care mi se depun pe labele picioarelor seara Dar acuma il vreau sa mai stea cuminte macar pana prin 18, ca mai am cate ceva de facut inainte sa se nasca, si cam pe atunci ar fi gata Ii pandesc cu mare atentie pozitia, ca mi-e teama ca din momentul in care va binevoi sa se intoarca vor mai ramane cateva zile...

Chiar asa, ce se intampla pe 1 iunie? Cred ca s-a stabilit inainte sa intru eu pe forum...

Bun, va las, va urez o saptamana excelenta... pun si niste majorete la teraba, poate va inspira






Diana 36+ cu Mihai-Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

Buna fetelor!
Imi era asa de dor de voi... dar din pacate nu am putut sa intru pe forum ca BB Radu imi ocupa mai tot timpul si pana azi nici macar nu puteam sa stau pe scaun din cauza taieturii, nici acum nu stau foarte bine dar ma pot aseza pe o parte si nu ma mai doare asa de tare.
Noi suntem bine, ne chinuim sa ne obisnuim trei in casa, tati ne ajuta cat poate si el, dar bineinteles ca nu stiu daca mananca suficient bb-le ca papam la san si ne trezim ba dupa o ora ba dupa trei..., inca nu ne-am facut un programel dupa care sa papam si nici macar nu am certitudinea ca papam destul, dar am inteles ca primele doua saptamani sunt mai complicate, pana ne obisnuim cu viata asta noua afara din burtica lui mami, si pana ne facem un program.
De nastere nu va pova pot spune decat ca a fost foarte grea (sau cel putin asa mi s-a parut mie).
Sa va povesttesc:
Vineri 23.03.07 aveam programare la doctorita de boli infectioase la spitalul de boli infectioase, ca sa vedem cum mai evolueaza varicela pe care o facusem..., pe la ora 5.00 am inceputa sa am niste crampe ca de ciclu, la 6.00 m-am dus la baie si am descoperit sange pe chilot, durerile erau inca rezonabile, l-am sunat pe DR ginecolog si i-am spus, a zis ca mai dureaza si ca ar fi bine sa ma duc la infectioase sa ma vada dr de acolo. Am fost la spital, totul era ok adica varicela era trecuta de faza cu bubite eram in faza de uscare a bubelor.
La 10.00 eram deja la maternitate unde ma astepta dr meu si aveam deja 5 cm dilatatie.
Au pregatit o sala de travaliu si o camera de nasteri pentru noi ca nu credeau ca nu mai sunt contagioasa desi primisem hartie de la spitalul de infectioase ca totul e ok. A inceput travaliul, dureri cumplite mi-au pus anestezie peridurala dar nu a prins pe motiv ca eram deja la 8 cm dilatatie asa ca am nascut cat se poate de natural.
A durat destul de mult sau cel putin asa mi s-a parut mie. Doctorul meu a fost de 100 de puncte, a stat cu mine tot timpul, a facut tot ce a putut ca sa imi fie bine. Apoi am nascut, bebele mare, eu mica ... va dati seama ca a trebuit sa ma taie jos ca sa nu ma rup de tot, a fost destul de greu.
Dupa nastere m-au lasat in sala de travaliu impreuna cu bebele ca sa nu ii infestam si pe cilalti. De aici a fost mai urat pentru ca se purtau cu noi de parca eram ciumati, veneau foarte rar la noi si nu ne-au spus nimic despre papa la san, cum sa il schimb pe bebe sau ce sa fac cu el, asa ca am facut ce am crezut eu de cuviinta adica il puneam la san cat de des puteam, m-am rugat la un moment dat de o ingrijitoare sa imi arate cum se pune un scutecel pampers, si ne-am descurcat. Dr ginecolog mai venea cand putea sa ne mai inveseleasca putin pentru ca eu eram cu nervii la pamant.
Luni ne-au dat drumul acasa ca norocul ca altfel eu cred ca inebuneam.
Acum suntem bine, a venit si mama mea la noi, ne ajuta si ea cum poate si sper sa reusesc sa ma obisnuiesc cat mai repede cu noua mea viata.

Va pup pe toate si celor care nu au nascut: CURAJ CA UITATI DE ORICE DURERE CAND VA VEDETI PUIUTZU !!!


Doina & BB Radu George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:


Buna dimineata, pupici la mamici, bebei si burtici! De doua zile nu am intrat si mi-ati lipsit tare mult!
Am stat si am citit tot, tot, tot!
Astazi nu prea imi este bine. Am niste dureri ciudate, de azi noapte, de burta. Ma doare infundat mai ales pe partea dreapta!Si bebe se tot foieste! Am luat un no-spa dar nu simt ca a ameliorat vreun pic...

Val, Pop mi-a zis ca totul e normal! Bebe are 2,802 gr iar cu masuratorile este in grafic! Dar sunt intr-o ceata totala cu varsta sarcinii! Se pare ca e intr-adevar mai mica si a avut dreptate medicul meu. Probabil ca am avut o ovulatie tarzie!!!!!!Dupa masuratori as avea doar 36 sapt si 5 zile iar dupa data 38!!! Asa ca habar n-am cand nasc: pe 15 aprilie sau pe 23! Probabil ca tot calculele mamei mele vor fi mai bune, adica pe 20 aprilie!
Dar de ce oi fi avand durerile astea!? si ziceam ca fac curat!!!!!!

Aaaaaaaa, iar dumnealui este in ,,prezentatie pelviana incompleta"!!!! Incompleta ce o mai fi insemnand? Chiar daca e un agitat, nu cred ca se mai intoarce!!




Va sarut pe toate! O zi buna!

Raluca 37? sau 38? cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

karla: Particularitatea acestei pozitii rezida in faptul ca bebele poate sa aiba trei posturi: una in care isi tine picioarele flectate pe abdomen, ca si cum ar sta ghemuit (denumita completa), a doua in care picioarele stau in "atela" flectate pe abdomen si torace (denumita franca) si a treia in care nu exista flexie a cel putin unui membru inferior (incompleta), bebelusul "venind" cu picioarele, nu cu fesele, ca in precedentele doua cazuri.

(din http : // www .eva .ro/sanatate/articol287.html)

Diana 36+ cu Mihai-Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

www.verdaderahomeopatia.com.ar/parto_en_presentacion_pelviana.htm" target="_blank">poze cu diferite prezentatii printre care si cea pelviana incompleta

roxana, mamica de nazdravan Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:



Diana si Roxanamultumesc frumos!
M-am lamurit! Si sunt si mai speriata! Copil indaratnic....Asa vrea el!!!!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

karla: nu fi speriata... eu ma incurajez cu gandul ca se poate intoarce si in ultimul moment, asa ca sunt hotarata sa aman programarea la cezariana pentru o data cat mai apropiata de DPN, ca poate-poate... mi-e ciuda pentru ca vroiam 3 copii (nu dati cu rosii, sunt o optimista incurabila), si as fi evitat cezariana (am mai avut 2 operatii a cate 2 taieturi fiecare) si mai ales la primul copil, dar daca o sa ajung acolo, asta e... in cazul asta e mai bine pentru el sa se nasca prin cezariana, si mai vedem noi mai incolo cat de mare ne trebuie casa

Si o intrebare pentru fetele cu cezariana: cam la cat timp dupa operatie se pot incepe activitati fizice specifice de recuperare (gimnastica si alte de-astea)?

Diana 36+ cu Mihai-Alexandru

Mergi la inceput