Mamici de martie - aprilie 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

amma, nu ma tinut socoteala, dar aproape zilnic. Totusi, am inteles ca nu e bine sa sa intample la fiecare masa...daca e prea des trebuie consultat medicul.

lohiile pot tine pana la 40 de zile, din cate am inteles. La mine deja curg foarte putin si avem 2 saptamani azi.


www.flickr.com/photos/11053824@N00/" target="_blank">O minune mica-Maya - 18.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Fetelor are ceva daca 3 zile i-am dat 4 picat/zi de Vigantol si de maine o sa-i dau 2 picat/zi??

Cred ca e o tehnica a lor asta cu prefacutul ca adorm , pus in pat si iar deschis ochii.Eu acum doua seri era sa cedez psihic. In multi bb o vad si pe fetita mea... cam toti se pare ca au aceeasi "scoala"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Uh...am uitat sa va intreb....vreo mamica de Colentina?

P.S. sper ca nu ati uitat de marea intalnire de pe 1 iunie?

Ce parere aveti sa facem o listuta si cu data cand are loc botezul , sa stim si noi care cand se distreaza ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Absoluta super ideea cu listuta cu botezul
roxanici asa am patit si eu cu domnisoara si inca mai patesc daca ma incapatanez sa ii dau doar piept, dar am bagat supliment , si acum papam intai titzi si dupa supliment ( si mananca chiar si 70 dupa 1 san ) am incercat si varianta muls si dat la biberon a mancat 90 si in fix 1 oara urla de foame, laptic am dar se pare ca nu e suficient de satios pt ea
dar daca nu face asa decat ocazional, nu ii baga inca supliment, lapticul de mama e cel mai bun

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Diana_jors chiar azi ma gandeam cum stau celelalte mamici cu bebeii incapatanati din burtica, cei ce nu vor cu nici un chip sa se intoarca.

Si al meu se foieste toata ziua dar sincera sa fiu nu cred ca e cu capul in jos...de fapt nu stiu exact ce executa si in ce pozitie este. O sa vad la ecograf pe data de 16 aprilie...sper. Sincera sa fiu nu ma mai stresez pe acest subiect, oricum puiutul va face ce doreste el.

Va doresc o seara placuta tuturor!




Carmen 36 sapt si 2 zile cu Vlad Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

multumesc pt. raspunsul legat de lohii. eu sunt in a 9 zi si e ca la inceput.
am o intrebare pt. mamici: puiutzii vostri dorm linistiti, nemiscati? pt. ca david e f agitat, in ideea ca tresare f des, suspina, da din manutze ca si cu ar cadea in gol. eu cred ca viseaza, insa sotul meu e destul de ingrijorat.
aveti idee ce se intampla? ati citit ceva legat de comportamentul nou-nascutilor in somn?

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

sherbi la cursul de mamici de neonatolog ne spunea ca nou nascutii tresar in somn pt ca nu sunt obisnuiti cu atata spatiu. In burtica ei erau obisnuiti cu spatii stramte si acum cica e bine sa fie infasati cu un scutec da nu stransi sau sa se faca o paturica sul si sa fie pusa de jur imprejurul lui.

Cria36+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Da, din cauza asta si eu am legat-o pe printessa noaptea, mai largut asa, si trebuia sa o infasor cand dormea ziua, altfel se tot zbatea si dupa o juma de ora se trezea de tot. Infasurata dormea si 3 ore daca ii cadea ei bine.
Vad ca voi spuneti ca nu s-au impiedicat bbeii de Garmastan. Ok, atunci nu e chiar asa mare problema sa il las acolo cand voi alapta, dar eu una nu as mai suge sa fiu in locul lor. O sa va tin la curent cu reactiile lui bb dupa ce nasc.
Absoluta, nu e nici o problema daca ii reduci doza de Vigantol. Am avut zile in care am uitat de tot de el. Are fontanela mare?
Noapte buna fetelor,

Diana 36+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

sherbi si David al meu face diverse mutrite si pare agitat,parca vrea sa planga,suspina,dar doar in prima parte a somnului,dupa care se linisteste si doarme profund.Eu sunt obisnuita cu "schemele"astea de la printzesa,dar sotu' e in continuare panicat .
Sori,camera bebelinei este absolut superba,iar tu si burtica tare frumoase .Iti trimit un PM.

David este,in continuare,cuminte,acum mananca la 3 ore,uneori mai mult,dar asta de cand bea lapticul cu biberonul.Pana la urma eu am renuntat sa-l pun la san,scot cu pompa si primeste 100% lapticul meu,dar asa nu ne mai chinuim amandoi.Poate,mai tarziu,cand devine mai puternic,am sa revin la alaptatul direct,sper sa mai vrea atunci.

Tzuna,te admir ca esti asa perseverenta,eu n-am reusit si am ales alternativa mai usoara.Ma lupt in continuare cu sentimentul de vinovatie ca nu-l pun la san,mi-ar place mult sa-l alaptez,imi e foarte drag cand cauta cu gurita,dar asta e,deocamdata...

Felicitari noilor mamici si bafta celor care urmeaza la nascut.E greu sa tii pasul cu forumul cand ai bebe,o sa vedeti fiecare,cand o sa aveti puiutii in brate .

lilidana cu bebe David Gabriel 3 saptamani fix

http://community.webshots.com/user/lilidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Is suparata de-a binelea. Copilu asta nu manca asa cum trebuie...oare cand s-o invrednici sa i se faca si lui foame calumea?!

Tzuna parca tu te confruntai cu pb asta, acu imi dau seama ce greu e....offf. Parca nici nu imi mai vine sa ii dau tzatza...dar momentan e tot ce am ptr el si m-as simti vinovata sa nu ii mai dau.

roxana, mamica de nazdravan Rares Teodor

Mergi la inceput