Mamici de martie - aprilie 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

quote:
Originally posted by sherbi

fetelor, sunt disperata!
nu stiu cum va simtiti voi, dar eu trec prin niste stari tampite rau de tot. acu mi se pare ca sunt cea mai fericita femeie, ca mi s-a indeplinit visul de a deveni mama si mai ales cu omul pe care-l iubesc nespus, acu am senzatia ca din cauza copilului, viata mea e terminata din punct de vedere al distractiilor, al iesirilor cu prietenii, si al programului "dolce far niente".
in seara asta sotul meu a iesit sa dea de baut la prieteni pt. bb si i-am spus ca il urasc ca eu trebuie sa stau in casa. am inceput chiar sa-mi pun problema ca m-am grabit cu facutul copilului. cand ma uit la el simt ca ma topesc, dar in acelasi timp vreau la loc libertatea mea dinainte.
azi am stat in casa, si doar o iesire la market am avut.
in mod normal, sambata ieseam la 12 la cafea, dupa mergeam la restaurant sa luam pranzul, apoi o plimbarica, somn de voie si seara in club. si acum casa si iar casa...
sper sa nu stresez, dar simt ca nu-mi gasesc locul.
ma bucur mult ca existati!

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album



Sherbi nu stiu cat de greu este la tine....de mine ce s amai spun, eu deja cred ca nu mai rezist....gandeste-te de atatea ani zi de zi activa, zi de zi contact cu lume, cu prietenii, iesit la masa seara dupa serviciu, in week-end obligatoriu iesire chiar din bucuresti, neaparat cu multi prieteni.......si dintr-o data STOP la totul. Imi ador fetita, respir deja prin ea.....cu toate astea am impresia ca "lumea mea" a luat sfarsit.Ce ma fac eu ca am activitati profesionale care ma asteapta ????? ce fac cu ea? cu cine o las asa de micuta???? Eu deja gandesc si pentru mai tarziu....ce ma fac? cand imi reiau activitatiile? chiar nu o sa mai iesim n oras seara tarziu, nu o sa mai plecam in vacante cativa ani ? ce facem cu fetita? cu cine o lasam? ce facem cu ea dupa gradinita? cine sta cu ea ? si uite asa lista intrebarilor tampite poate continua la nesfarsit...
mi le pun si imediat ma incurajez singura.... insa am senzatia ca trebuie la un moment dat sa explodez........................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Arissa, da' se intampla des sa dea afara? La noi nu e zi fara.

Ce-i cu Vigantolul asta? Pentru ce e? Ma innebuniti cu atatea medicamente, ma apuca frica ca astia nu mi-au dat decit vitamina D si vitamina K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Amma vigantolul este vitamina D

La multi ani! tuturor care poarta nume de floare

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

vigantol- 2 pic pe zi pana la varsta de 1 an 1si jumatate.
asta mi-a spus dr. neonatolog la externare si tatal meu care e medic pediatru.

pt. bubitzele aparute pe corp la bb sub forma de pustule albe, eu il dau pe bb cu albastru de metil si functioneaza f bine. e adevarat ca dispar acolo unde dau si apar in alte locuri, dar sper sa scapam repede de ele.

REBIANA- si eu m-am ales cu hemoroizi dupa nastere, desi nu am avut pe sarcina. m-au chinuit ingrozitor cateva zile. si eu sunt constipata, desi beau lapte, suc de fructe, compot de prune, fructe multe laolalta. singurul remediu este supozitorul cu glicerina. se intampla asa din cauza pierderilor consistente de sange. corpul e f deshidratat si de aici si constipatia in ciuda combinatiilor pe care le facem noi sa "iesim" cu usurinta.

multumesc inca odata fetelor care ma ajuta sa trec peste perioada asta de depresie cu sfaturile lor. astazi am iesit cu bb in premiera, desi ne propusesem sa-l scoatem abia saptaman viitoare. sper sa nu-l fi solicitat prea mult cu iesirea si sa raceasca.
azi noapte ne-a cazut si buricul cand am schimbat pampersul. acum il curat cu spirt bine si dau cu baneocin. banuiesc ca toate faceti la fel. tatal meu mi-a spus sa-i pun si plasture pe el, odata pe orizontala, odata pe verticala, apoi in oblic, astfel incat sa nu-i ranesc pielicica sensibila.

azi a fost o zi frumoasa. se pare ca multe dintre voi ati simtit asta.
va pup ca plange bb.

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Si tati a iesit azi cu amicii si eu ma simt cam singurica... Am avut si o sa mai am si momente in care o sa mor de oftica - si eu sunt o persoana hiperactiva, munca sase zile din sapte fara pauze de tigara sau de masa (mincam scriind), iesit aproape in fiecare seara, in weekend nu mai zic ce-mi rupeam shalele dansind prin cluburi... Acuma gata, cel putin pentru o perioada, insa sunt sigura ca sunt n locuri in care s-o putem lua pe mirandolina asta e porecla ei, de aia m-am intitulat asa pe DC.

Cu ocazia asta, vreau s-o intreb pe Paxela: cam cind ati inceput sa luati juniorul dupa voi? Eu si acum as pune-o pe asta mica in port-bebe daca si-ar tine capul drept Si ma calca pe nervi vremea asta care se incapatineaza sa ramina ancorata in iarna si in temperaturi de tot rahatul...

Gabdyd, ai intrebat si vad ca n-a raspuns nimeni inca, eu ma dau cu Garmastan inca din luna a opta, si am continuat sa-l folosesc, iar bebelina nu are probleme. Niciun bebe alaptat la sin nu s-a impiedicat pina acum de Garmastan - din parerile mamicilor pe care le cunosc.



Ella de Iulia Maya 16 februarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Amma, cum a zis Alexa e vitamina D Vigantolul. Io ii voi da Zymaduo (2 picaturi/zi din ziua 10), poate de asta ai auzit, e varianta frantuzeasca a Vigantolului dar care contine si fluor; dr mea de fam a zis ca daca am de unde face rost, il recomanda.

La noi tot nu a cazut buricul ma terorizeaza efectiv si probabil nici nu o sa cada repede ca sa am stres in plus...asa e felu meu de ce ma tem de aia nu scap.....Tot gasesc cojite de sange si le curatz...se freaca carligul ala ceva de speriat si nu sta locului sa se usuce frumos.

Ah, si azi m-a facut cu capul pe dupa-amiaza acum.Am dat sa mance la 5, terminat pe la 5 si jumate cu ragait cu tot si incercat sa adorm. Nu a adormit dar pe la 6 si ceva cauta tzatza iar, am dat iar ca era disperat, in timp ce suge se face ca adoarme...si nu mai suge. Pun in pat, face ochi cat cepele si nu adoarme. Peste inca o ora iar am dat sa suga....m-a terminat, acu pe la 8 a adormit. Asta e alimentatie la cerere?????? asta e chin ca nici nu mai am timp sa . Mai e cineva care pateste asa? sau numa io is dereglata???

Sherbi te apreciez ca deja ai iesit. Asa dintr-o data? io nici macar nu am apucat sa il tin la geam cate 5 min pe zi, dar sa ies de tot afara. Sunt varza....sunt atatea de facut si io uit ca mai e si aia si aia si aia...cre'ca is o mama jalnica

roxana, mamica de nazdravan Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Revin... A facut barbata-meu bucataria luna...

Ella de Iulia Maya 16 februarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

ROXANICI- mi-am facut curaj sa ies pt. ca nasii nostrii ne-au invitat la ei la un gratar si am zis sa mergem cu bb in carut, nu cu masina. cred ca i-a placut f mult. nu a scos nici un sunet.

si eu ma dau cu garmastan, dar prefer sa-mi spal sanii inainte de alaptare. mai uit cateodata, dar stiu cA nu il afecteaza pe bb. am gustat si eu si e amar, d-aia prefer sa ma spal totusi.

si al meu bb mananca haotic. la fel, doarme la san si cand il dau jos sa-l culc, deschide ochii si cauta sanul. si o luam de la capat. sotul meu insista sa-i dam si formula, eu insist cu sanul. cica i se pare ca nu se satura cand il vede in ce hal mananca. am inteles ca dureaza pana isi regleaza programul de masa. asa ca...rabdare.

o intrebare: cam cat tin lihiile astea, ca am epuizat stocul de vata din market? o prietena mi-a spus azi ca pe ea a tinut-o o luna. asa o fi, sau tine de fiecare organism?

pup

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

La multi ani tuturor florilor
Azi nu a mai nascut nimeni, ne pacales majoretele astea. Ia sa le punem la treaba
Azi am iesit si eu putin la plimbare ca deja incep sa ma anchilozez in casa.

Cria36+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

fetelor care aveti probleme cu ....si eu am avut si mai am inca probleme...unele mamici mai avansate ca mine aurecomandat Lactulose e uun sirop si eu cu un capacel rezolv problema si in plus nu-i face rau puiutului...am intrebat si pediatra si ea mi-a zis...,...asa ca vi-l recomand cu caldura.....da ceva crampe la burta noasrtra dar pe langa durerile pe care le-am avut in travaliu e floare la ureche....

Si smechera mea face ochii mari cand o pun in patutz....dar inca mai lucram sa o obisnuim singurica, ca nu vrem deloc sa o ivatam nici in bratz nici in pat ccu noi....pana acuma am reusit partea cu bratele mai lucram la partea cu adormitul singura....da vad ca seara e mai greu si e mai agitata poate ca se aduna toata oboseala de peste zi...si de aia adoarme mai greu....in rest noapte si in timpul zilei adoarme singura in patutz....

Colicile am reusit sa le mai pacalim cu sab simplex si cel mai bine cu baby drink.....vad ca de cand ii dau numai avem asa crize de plans si urlete de durere.....

Felicitari tuturor mamicilor si multa sanatate pt ele si bebeii lor...

Sherbi si eu am avut si inca mai am aceleasi ganduri....iainte sa raman gravida umblam peste tot cu sotzul si pri oras pe unde avea treaba si prin tara ca circula destul de des...dar de prin luna 6 nu am mai putut calatori i asa de singura ma simteam....abia asteptam sa am bebelusa langa mine....sa nu ami ma plictisesc...si acuma de cand e micutza cu noi imi pun acelesi intrebari...oare cumm ne va schimba viatza...vom mai avea timp pt noi?Chiar am avut o discutie cu sotzul ieri pe teme asta... si am ajuns la concluzia ca ne vom descurca...mai ales ca ne-am dorit mai mult ca orice copilul asta....si cand mai creste o sa mergem amndoua cu el prin tara...daca vrem sa mearga firma bine treb sa fiu si eu intelegatoare sa-l sustin ca deplasarile care vle face pt noi si pt firma si mai ales ppt ca fetizei noastre sa nu-i lipseasca nimik...cam asta e...vei mai avea mom din astea dar treb sa invatza sa trecem peste depresiile astea....eu zic ca ne vom descurca.....si pt asta avem forumul asta sa ne descarcam...si sa plangem una pe umarul alteia....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput