Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (31)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Danita-m-am apucat de facut aerobic Tae Boo si se vad rezultatele,pupici

Roxana_c-sper sa nu fie nimic grav,multa sanatate lui Calin,asteptam vesti

Ruxmax-ce scump e Tudor baiat mare
eu le-as lua o lenjerie faina de pat





BambolettadeAntonia-Gabriela(1 noiembrie 2006)

luna 1luna 2luna 3luna 4luna 5
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
Botez Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

ralumat, ma bucur ca ati scapat de usturimea de la pipi. zau ca era chinuitoare si aia. si ma rog pt voi sa nu mai trebuiasca sa treceti prin asta niciodata. cunosc perfect senzatiile - luat copil vesel, tremurat/rugat/numarat minutele, adus copil pe targa, branula, plans, perfuzii, etc. bine ca ati scapat. si ca sa scapi de o a 2-a interventie, ajuta cu ceva sa-l decalotezi tu la fiecare baitza? ti-a zis ceva medicul in acest sens?

ruxandra, multumim de info despre Elidel - l-am folosit in 2005 pt dermatita atopica la Ianis dar pe vremea aia nu citisem info asa ingrijoratoare de la FDA...

danita, nici marc nu a crescut bine in ultimele 2 sapt, cam 200g in total, desi mananca in medie 900ml/zi. dar banuiesc ca va recupera luna urmatoare. urmareste curba ponderala dar nu te ingrijora deocamdata.

lavinia p, ce fel de stenoza are mihai, ceva legat de inima? marc a avut stenoza de pilor, care n-are a face cu inimioara, ci cu orificiul dintre stomac si intestin - se ingustase atat incat varsa absolut tot ce intra pe gura. te pot ajuta cu ceva in tg.mures? cazare, informatii, orice?

miki, cristi e un urias!!! excelent! desi sper ca nu se cere prea mult in brate ca nu te vad bine...

nu's cine zicea ca a facut poza la liniute. io am pastrat testul cu liniutzele, nu ma pot desparti de unele chestii. era 29 mai, aveam deja 5s si nu stiam...

chris80, eu tin lectii si acum, dupa mai bine de 2 ani, mai ales cu mama, referitor la regulile lui Ianis si tot nu pricepe... m-am resemnat un pic, am vazut ca nu e chiar capat de tara, ne-am descurcat mereu si cu micile scapari din "program". eu una sunt fericita ca are 4 bunici sanatosi de care sa se bucure.

a-deju, am citit cu atentie explicatiile tale referitoare la diversificare. mi-am amintit ce grea e etapa asta. desi am mai crescut un copil... uluitor ce repede am uitat. da, bine zici cu rabdarea si tutunul...

fetelor, in toata tara asta e traditia sa dai cadouri la nasi? recunosc, la primul copil, in perioada botezului, nu activam pe DC, in alta parte nu auzisem, si apoi ar fi fost destul de complicat sa dau cadouri tuturor, am avut 3 perechi de nasi, si fiecare familie avea si copii!

la toata lumea si noapte buna!


Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Pupam si noi fetele si bebeii!!!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)
slideshow Maya
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Am revenit....cam tarziu dar teroristu asta mic nu m-a lasat...mai nou stim si sa tipam cand nu ne convine ceva....!
Ma duc sa fac nani dar am intrat sa va urez in primul rand noapte buna...apoi o duminica placuta cu mult soare!
Si nu in ultimul rand sa trimit pupicei in toate colturile tarii...
Yagmur,Asiza,Donia,Bambo,Dianocica,Ruxandra,Danita,Adinazot,Mirona,Raluca_u........
Bambo...am vazut pozele...scumpa foc Antonia...ce dulce e la baita...


alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.youngnutrition.net/member/tickers/61354/ticker1.png[/img]" target="_blank">varsta Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Un site cu cei mai frumosi fulguleti
Azi fac 4 luni....yupiiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

..in sfarsit, liniste :) i-am adormit pe rand - mai intai, of course, mama, apoi una bucata motan cu laptic pe mustati, apoi bagat in plapuma mihaila cu nas infundat, turnat picaturi, pus telecomanda la indemna, si .. spor la sforait :)
n-am apucat sa fac mai nimic azi, asta nu ca mi-as fi propus cine stie ce activitati... am primit de la pretena mea din nemtia o carte super faina, n-am apucat nici sa citesc titlul in intregime.. ceva cu the mind of the child parca, important e ca are si poze :)) mai..nush cum se face, da' de cand a venit mama, parca am mai multe de facut decat inainte... ca sa nu mai zic ca daca mai aud o singura data "da' tu ai mancat ceva?? da' nu ti-e foame??" cred ca ma atarn singura de lustra :)
mai nou, a inceput si la mine sa cada paru' in draci, pe unde ma asez, mai las cate-o suvita de cosanzeana... tre' sa m-apuc iar de tratamentu' de la gerovital, ca e jale!
hai ca mi-am mai adus aminte ceva.. am vizionat in familie ultima pelicula a casei de productie miro&family (kara e extraordinara, eu sunt complet inebunita dupa ea!!!) si pozele evei de fatima... mihaila a conchis ca filmul e trucat :))) iar dupa ce s-a holbat de vreo trei ori la pozele evei, a plecat tinta la copil, sa-i explice ca biberonul se tine cu mana, la baita se sta in fundulet, da' pe un ton foarte serios, de tata de familie.. :))
gata fetele, fug si eu la nani, sau la un film, daca e ceva interesant pe hbo (mira-m-as, ca de fiecare data cand n-am somn si zic ca vad si eu film... numa' de-alde exorcistu', exorcistu' reloaded, mama exorcistului sau un caz de exorcizare in familia exorcistului........)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

'seara

fu o zi plina...de cumparaturi, curatenie,gatit !!!

a_deju iti recomand reteta desiree pentru caderea parului: ulei de masline+ 2-3 picaturi vitamina A uleioasa+o fiola vitamina E..freci bine radacina, lasi 2-3 ore la dospitsi speli..O DATA pe luna e suficient si nu iti mananca asa mult timp..la mine a mers de fiecare data. ...somn usor sau vizionare placuta hbo...

ma bucur sa aud vesti bune despre voi, Ralumat ! sanatate multa Davidutului !

bambo, m-a lovit curiozitatea si m-am uitat si eu la poze..super- mamy..Antonia are ochii tai ( cred !) sau cel putin asa mi-am imaginat din poze..

mersi fetelor care au raspuns la tema zilei cu tinutu in brate...chiar nu mai aveam solutii..dar acum imi dau seama ca poate nu e chiar asa rau ...tinut mai mult timp..la urma urmei, cati pui mici avem?

mi-e dor de dandusa,de asiza...veteranelor, unde umblati ?


va urez o noapte usoara !


desiree si bebe Octavian

pozici puiul meu;

varsta Octavian;
slideshow fulguletz;
Ploaie de stele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Offf, ralumat, imi pare tare rau ca a trebuit sa treceti prin experienta asta dureroasa cu David. Ma rog din tot sufletul sa se rezolve totul, fara a fi nevoie sa repetati interventia. iti multumesc mult de tot ca ai gasit o vorba buna si pentru mine, desi stiu ca ti-e tare greu. ma bucur ca david a fost tratat cu profesinonalism si ...caldura. multa sanatate, dragii mei!

Am 4 luni !!!

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

poze David Mihai
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">David si prietenii lui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

LA MULTI ANI, CRINUTZA, ANTONIA, GIORGIA !!1
LA MULTI ANI TUTUROR MAMICILOR SI BEBELUSELOR CARE POARTA NUME DE FLORI !!!

Am 4 luni !!!

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

poze David Mihai
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">David si prietenii lui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Salutare fetelor!
Mai dupa ce scrie A-deju mie imi piere orice chef sa mai scriu ca ma complexeaza rau de tot.
A_deju ca m-ai binedispus.

Pe scurt ca tb sa mai apuc si eu sa dorm. Noi suntem bine dar m-am saturat de frigul asta.
VREAU SA VINA CALDURAAAA .

Mirona admirat Kara - fata hotarata ca mamica. Mersi pt programele .

Roxanica2006, Ralumat va multumesc pt raspunsurile legate de lingurita.

Madaluta mersi pt informatie, am auzit si eu de ea si dc n-o ajunge Di la Buc. o s-o duc la ea.

Ralumat ma bucur ca ati scapat cu bine si sper sa nu mai fie nevoie de alta interventie.

Fatima am admirat tunsulica. E dulcica foc.

Bamboletta pt fete frumoase. Ce bine seamana cu tine! Imi strici teoria ca "primul copil seamana cu tatal"

Aoleuuu ca va vaitati de cazut parului. Si la mine a inceput rau de cateva zile si m-am suparat si m-am tuns. Desiree am notat reteta.

Va pup si s-aveti o noapte linistita!



Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Buna seara!
Multumesc pt. raspunsuri, fetelor....
Mirona, a deju, se poate sa fiu si amuzanta.....cum scriu eu mereu pe fuga...Oricum, ideea era alta....nu mai am acum timp sa formulez altfel mesajul anterior.Deh, voi sunteti mamici cu experientza....eu mai am de lucrat la capitolul asta. Cu logica stau destul de bine, si am mai si citit diverse articole pe tema diversificarii (acum vreo 2-3 luni).Stiu ca procesul div. e de durata si care e scopul acesteia....eu ma gandeam mai degraba la un supliment (cum ar fi cerealele) deocamdata, cel putin masa de seara sa fie mai consistenta....sa nu se mai trezeasca bebe si noaptea ca sa pape. Ma rog, poate ca exemplul cu supa n-a fost cel mai potrivit....dar, oricat de tarziu s-ar ajunge la cele 5-6 feluri de mancarica, copilului ii trebuie si laptele si nu se poate renunta la mai mult de 2-3 mese, in favoarea piureurilor, etc. Asa ca, papica tot prin rotatie se va servi.:) Is prea obosita sa stabilesc acum fictiv cam cum ar arata meniul unei zile, etc. In fine, cred ca e mai bine sa astept sfatul pediatrei....ca medicul de familie mi-a recomandat supa, pe la 4 luni jumate....incepand de la zeama...si tot ingrosand treptat, pana se ajunge la piure. Cica, sa pun doar morcov si patrunjel....si, mai tarziu, pastarnac.

bamboletta, si eu as opta tot pt. cereale si piureuri de fructe la inceput...:) Multumesc pt. raspuns.

Mergi la inceput