Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

avem poze noi pt cine doreste cine mai pofteste

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 noiembrie 2006)

luna 1luna 2luna 3luna 4luna 5
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
Botez Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

BAMBOLETA,scumpica printesa ta,si mamica la fel!!!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)
Alessia luna 4
Alessia luna 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Adinazot-multumim si voi la fel sunteti doua scumpe

pt toti sarbatoritii de azi si nu numai


BambolettadeAntonia-Gabriela(1 noiembrie 2006)

luna 1luna 2luna 3luna 4luna 5
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
Botez Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

bambo, arati ca o fata de liceu care face babysitting pt vecina ... nici n-ai zice ca esti mama

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3
luna 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Ralumat, bebelui curajos. Cumnata-mea are un baietel operat de fimoza...a fost nevoie de o singura interventie, nu doua. Sa speram ca nici in cazul vostru nu va fi nevoie de o alta interventie.


Mi-am amintit acum ceva de pe vremea cand eram inca in spital cu piticu` (a doua zi dupa nastere).....Asistenta care evalua copii in fiecare dimineata si care le facea acestora si baitza, cand ii venise randul copilului meu...s-a uitat la bebe, apoi la mine, iar la bebe....nu stiam ce sa inteleg din atitudinea ei. O intreb la un moment dat daca era ceva in neregula, la care tipa imi zice : "ceva legat de putulica micutului....mai bine vorbiti cu d-na doctor, nu ma bag in problemele de genul asta". Mi se facuse inima mica de tot, ma tot intrebam ce poate avea copilul....In sfarsit, dupa vreo ora apare si doctorita....cum a intrat in salon, imediat am abordat-o explicandu-i pe scurt de ce eram ingrijorata. S-a uitat la copil, la locul cu pricina si imi zice : " n-are nimic copilul, doar ca...s-a nascut circumcis; n-o sa faca niciodata fimoza, deci e f. bine.", dupa care a izbucnit in ras. ERam gata sa ma duc dupa asistenta respectiva si sa-i zic vreo cateva, dar mi-a trecut destul de repede....bine ca era copilul sanatos.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:


Multumim,Asiza,Laura,Dianocica,Bambo.

Mi-am mai revenit cu moralul,voi mai cere si alte pareri si paote ne ajuta DD sa fie bine.

Bambo,Antonia face ochii albastri?Si i-a mai crescut parul..bravo!Si tu ce ai slabit..cand te mai duci in copou tzipa ca eu sunt tare amatoare de zona aia.Poate ne intalnim toate acolo intr-o zi.

Vorbit cu Ramsan, face curatenie de Paste..e ff ocupata.Rares e bine,dar i-a revenit infectia urinara..of mititelul!

"minunea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by Ariadna30
Pt. fetele care au inceput diversificarea si care folosesc blender-ul....Ce fel de blender folositi pt. piureuri sau supe creme? Eu am un robot de bucatarie dotat cu blender....dar e sub forma de cana mai inalta, iar cutitele sunt pe fundul ei.O fi bun pt mancarica bebelului? Inca n-am inceput diversificarea si nici nu am probat robotu`...
Inca o intrebare : Daca incep diversificarea cu sucuri, de exemplu...apoi, dupa cateva zile mai bag cereale sau mai stiu eu ce...si tot asa....cand vom ajunge la 5-6 sortimente bagate, sa zicem....logic ca nu e posibil sa i le dau pe toate intr-o singura zi.Si atunci, daca azi ii dau supa si ii mai vine randul (supei) tocmai peste 2-3 zile, o pot da in cantitate mare sau iar o iau de la capat daca pauza e prea mare?



m-a distrat putin mesajul tau - la faza cu 5 feluri si cum i vine randul supei. he he he

tu nu papi supa zilnic?
dimineata ii vei da fructe - cu biscuiti cu branzica mai tarziu etc, sucuri intre mese
la pranz ii vei da supa crema - care mai tarziu va contine si carne si de 2-3 ori pe saptamana si ou
apoi pireu cu ceva carnita si un eventual compot
seara cereale, mai tarziu fructe cu biscuiti, sau banana, sau iaurt de casa cu mar, etc.

eu zic ca pireul cu carne se alterneaza cu alte paparuri , spanac, mamaliga cu peste - etc - dar supica va fi zilnica (chiar daca numai lichida) - asa e cel putin in conceptia mea.

Blender - eu am de la brown - e doar cel vertical si bolul - insa si al tau robot e super bun - are tot ce-i trebuie.
La inceput pui in supica si o masura de lapte praf si putina zeama si iasa o pasta ... de te lingi si tu pe degete. In timp cica se renunta la lapte praf si se pune ulei de masline sau de floarea soarelui in supica - cate o juma de lingurita.
Cam atat - sper ca te-am mai lamurit nitel.

Laura bine ai revenit. Citeste in urma ca te-am strigat de cateva ori. Ne-a fost dor de voi. Ai grija cu fainoasele - sa nu-l faci obez pe ginerica, da? Uite si Kara ii da un pupic gras.
Ma bucur sa aud ca nu e ceea ce s-a crezut cu tatal tau. Multa sanatate.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V, - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna, nu pot sa scriu mult ca sunt super pe fuga. noi ne-am mutat in sfarsit dar nu avem net acolo. vsuntem bine sanatoase si abia asteptam sa ne intoarcem cu forte proaspete. va pupam si mai vb la telefon - cu cele care avem nr.

pupicic multi

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea 12 nov 2006

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">cei mai frumosi fulguleti

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna mamici si bebici....of iar am ramas rau in urma....
Azi am avut o zi agricola....am facut parculetele si mi-am pus multe floricele....sunt super obosita....pe langa asta a mai fost si Mark care a devenit un rasfatat si jumatate...mai ales cand e Marius acasa!
In primul rand vreau sa va multumesc din suflet pentru raspunsurile referitoare la "bubita"din coltul gurii....OanaCat,Crykett,Fatima,Bebinuta,Ruxandra_sb,
Donia...mare dreptate ai avut...cand am citit mesajul Dianocicai...imi si zbura mintea numai la prostii...ma gandeam ca asta ne-a mai lipsit...un streptococ...
Dolores...ma bucur tare mult ca ne-ai scris...asa-i ca ne vei mai scrie?....
Vad ca si voi aveti probleme cu bebeii,vor sa stea numai in brate,Mark mai nou daca nu il lasam sa stea un fund se tine de hainele noastre si se ridica,la fel face si in scaunul de masina!
Ralumat...ma bucur ca sunteti acasa si ca a reusit operatia,oricum nu as vrea sa trec prin ce ai trecut tu....cred ca tare ti-a fost greu sa-ti vezi puiul suferind......si sa fie totul bine!
S-a trezit Mark...revin mai tarziu...






alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.youngnutrition.net/member/tickers/61354/ticker1.png[/img]" target="_blank">varsta Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Un site cu cei mai frumosi fulguleti
Azi fac 4 luni....yupiiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by Ariadna30
Daca incep diversificarea cu sucuri, de exemplu...apoi, dupa cateva zile mai bag cereale sau mai stiu eu ce...si tot asa....cand vom ajunge la 5-6 sortimente bagate, sa zicem....logic ca nu e posibil sa i le dau pe toate intr-o singura zi.Si atunci, daca azi ii dau supa si ii mai vine randul (supei) tocmai peste 2-3 zile, o pot da in cantitate mare sau iar o iau de la capat daca pauza e prea mare?
Am senzatia ca piticului nu-i mai ajunge laptele, indiferent ca e al meu sau e vb. de formula....de asta va intreb. As fi vrut sa astept 6 luni, ca la carte...dar nu cred ca rezistam atat. Macar pana la 4 luni jum. poate reusim.

Bogdan Andrei (29.11.2006)



in primul rand, diversificarea e un proces luuuung care se intinde pe multe luni, iar la cele 5-6 sortimente de care vb tu acolo vei ajunge probabil prin lunile 7-9 ale bebeului, daca nu si mai incolo :) asta daca incepi la 4 luni jumate :)
cu orice ai incepe, se incepe de la o lingurita, si e ceva drum pana la o masa completa... faza cu supa pe care i-o dai azi, si ii mai dai peste nush cate zile... exclus! in momentul in care introduci supa, fie ea mai zeama sau mai spre piure, pai ii dai in fiecare zi, ca altfel n-ai facut nicio afacere :)
scopul in sine al diversificarii este inlocuirea meselor la san/biberon cu mancarica, iar alimentele se vor introduce treptat, de-a lungul lunilor, in functie de planul de diversificare pe care il vei stabili cu pediatrul (prin asta vreau sa subliniez ca pediatrul este cel care iti recomanda cu ce e mai bine sa incepi, in functie de nevoile bebeului la momentul respectiv..). pe langa toate astea, in momentul in care introduci ceva nou in alimentatia bebelusului, nu ai voie timp de ceva zile sa vii si cu altceva nou, pt ca daca apar reactii alergice, nu vei sti care din alimentele noi este vinovatul :) plus raspunsurile negative (mai rare, dar exista) la unele alimente, cand trebuie sa lasi bebeul in pace, si sa mai incerci peste o saptamana...
concluzionand, e grele :) rabdare si tutun, cum mai ziceau fetele pe-aici :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput