Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Fetele care va pricepeti mai bine la legislatie - stiti ceva de www.ziarulcn.com/article/indemnizatii-mai-bune-pentru-cresterea-copilului-47393.html" target="_blank">modificarea indemnizatiei? Doamne, ce bine ar fi daca s-ar modifica acest cuantum al indemnizatiei!

Raluca lui David Calin (28.11.2006)
luna a patra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Ralumat

Fetele care va pricepeti mai bine la legislatie - stiti ceva de www.ziarulcn.com/article/indemnizatii-mai-bune-pentru-cresterea-copilului-47393.html" target="_blank">modificarea indemnizatiei? Doamne, ce bine ar fi daca s-ar modifica acest cuantum al indemnizatiei!

Raluca lui David Calin (28.11.2006)
luna a patra




ei, na... bine ar fi fost ... e inca in discutie si se va aplica oricum numai pt cele care devin mame odata cu promulgarea legii ... la bb 2 poate

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3
luna 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
iertata sa imi fie absenta... nu stiu daca mi s-a dus dorul sau nu
Dani este din ce in ce mai activ, e vesel nevoie mare cand are companie... cand nu... mai scartaim.
despre noi pt ca nu am citit nimic de o caruta de vreme:
am inceput sa ii dau cereale, in continuare ii dau doar dupa supt, adica nu incercam inca sa ii scoatem o masa de lapte. dar ii dau cereale de vreo sapt, papa cu lingurita, lipaie nevoie mare, cu asa pofta ca imi vine si mie sa ma infig in castronul lui. ii dau la masa de la 13 si la 17, drept urmare a luat 200 gr in 8 zile (super bine zic eu).
mai nou stam ff mult timp in scaunul de masina in bucatarie cu mami si tati sa mai apuce si ei sa faca cate ceva
despre tatal meu... analizele au iesit ok, adica nu are cancer, are in continuare probleme mari cu prostata dar cu tratament de lunga durata (poate si operatie) fa vi bine. asta e important!
incerc sa recuperez cu cititul azi, pt ca am vazut ca raluca a avut probleme cu david, lavinia are si ea ceva probleme! imi pare tare rau, incerc sa citesc din urma! intre timp sa pup pe toate (sa stiti ca mi-a fost dor de voi!!!!!)


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

vorbit cu dandusa. va pooopa tare, asa cum ii place ei...mai dureaza ceva pana e gata netul asa ca...ma fac si eu personal asistant...
laura ma bucur mult ca sunteti bine

raspuns pt intrebare mai veche:
il iubesc cel mai mult cand ma duc la patutzul lui dimineata si cand ma vede ...imi da un zambet maaare maaare maaare
va pupam, we placut si o vreme cat mai frumoasa, de stat toata ziua pe afara...



diana si david din 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Buna,mamici!
pe aici!In primul rand urez untuturor sarbatoritilor care au mai adaugat cate o lunisoara in viata lor de cand nu am mai aparut si eu pe aici!
LAURA 13 ma bucur pt.vestile imbucuratoare in legatura cu tatal tau!Sanatate in continuare!
RALUMAT asa a patit si nepotul meu (are acum 10 ani)l-au operat de 2 ori!Nu stiu dc puteau sa faca din prima circumcizia,poate asa e procedura(zic si eu,nu dati cu pietre) lui Davidutz cel curajos!
MARINELAF nu esti singura care intra rar si prin urmare nu prea te cunosc fetele, eu sunt la fel;si inca ceva NICI EU NU AM ALBUM,rau e sa iti prinzi urechile in treburile aste,ca de incercat am incercat si eu cum ati scris la diverse fete,dar mie nu-mi apar toti pasii pe care ii scrieti voi,ori mai degraba nu ma pricep (dupa cum am mai spus).
MARANI cum procedezi tu cu pisica?Ca eu cand eram gravida i-am interzis sa mai stea in camera unde sta bb,dar ma gandesc ca o sa se faca bb mare si o sa stea el peste tot,deja ma uit obsesiv sa vad daca are vreun fir de par pe manute,hainute...nu stiu..ma gandesc serios sa-l dau...dar ...il am de cand era un ghem de blana si il iubesc tare!
In rest noi suntem baietei sanatosi, la contr. de 3 luni avem 6.120 kg(cam mititei in comparatie cu barbateii pe care ii aveti voi),dar e sanatos, vioi, mananca mananca cu pofta de la tzitzi lui mami asa ca nu ma stresez!
la toate mamicile si bb-ii,ca cine stie cand mai aparem si noi pe aici(nu ca ne-ar duce cineva dorul )

deeaAde DAVID IONUT (24.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

ralumat am citit doar povestea ta cu operatia lui David! pt ca a trebuit sa treaca prin asa ceva! pt ca a fost baiat curajos! sa se faca bine!
dar avand in vedere ca si eu am oroare de fimoza... lamureste-ma si pe mine: de la ce s-a facut? in cat timp? cum ai obs? pt voi!
lavinia pt Mihaita si pt tine... fii curajoasa, poate se va rezolva de la sine. daca nu.... DD va avea grija de voi!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Salutare mamici!
Ieri am fost si noi la controlul de 4 luni si avem 6900 gr si 69 cm. Dr a zis ca e ok. A mai pus in ultima luna 800 gr ceea ce e foarte bine. De crescut a mai crescut doar 2 cm de la ultima masuratoare.
Mancam deja suc de mere si morcov si lapte cu cereale. De luni cred ca incepem si cu supita.
Alin nu prea vrea sa stea pe burta. Rezista cam 3-5 minute dupa care incepe sa planga ca sa-l intorci. Bebeii vostri cum fac? In scimb vrea sa se ridice in fund. Deocamdata nu poate decat un unghi de 45 de grade...si cam atat...dar are vointa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Deea, te rog din suflet sa nu te superi pe mine, am ras copios la mesajul tau ( cel adresat mie ): "pisica" e Ana Maria, adica copilul meu. Am indus-o si pe Donia in eroare, cand spuneam ca cu ajutorul pisicii am trecut peste un necaz.

Acum, referitor la pisica: prietena mea ( cu copilul de 3 anisori ) mergea la tara in fiecare vichend cu bb si sotul ei. In casa erau 3 caini, care ma rog cica stateau afara, aveau in casa si o pisica cu 2 pui mai maricei. Cat timp copiulul fu bb, nu era admisa prezenta animalelor in preajma lui. Oricum acasa veneau cu purici zeci ( asta e partea super naspa, sunt sigura ca pisicul tau nu are problema asta ). Cand avea bb 5 luni, l-am surprins cu capul pisicii in gura, ma jur, am poza daca vrei, cand prindea pisica de coada sa te fereasca Dumnezeu ce-i facea. Noi ne amuzam copios. Eu zic sa obisnuiesti copilul cu pisica, mai ales daca e curata. Nu stiu despre riscul de toxoplasmoza. Te pup!

mamica de bubamara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Salutare mamici si bb-ii

Noi suntem bine Antonia e cam lenesa la papatul cu lingurita dar pana la urma ne obisnuim noi si cu lingurita deocamdata papam fructe de luni incercam iar cu supica dar o vom face piureu
Azi am luat si masina de la service am scapat mai repede cu reparatia

Ralumat-multi multi lui David e un curajos speram sa fie totul ok si sa nu mai fie nevoie de alta interventie

Dolores-imi pare bine ca ne-ai mai scris Dvidutu ce mai face? cand incepeti diversificarea?Paste fericit si voua

Ygmur-pt.mamica si Luca del cuminte si plimbaret

Lavinia_p-imi pare tare rau sa aud vesti proaste stii ca si noi aveam probleme la inimioara un ventricul care nu era inchis la noi sa rezolvat am scapat sa inchis,o sa fie bine f frumos sa facut Mihaita de la Antonia

Fatima-am vazut pozele f frumoasa printesa

Laura13-ce mai faceti?toata ziua va plimbati ,ma bucur ca au iesit bine analizele daca tine tratament o safie bine

Dianocica-multumim de vesti

pupam toate mamicile si toti bb-ii




BambolettadeAntonia-Gabriela(1 noiembrie 2006)

luna 1luna 2luna 3luna 4luna 5
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
Botez Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Buna, fetelor!
Sunteti pe afara sau ce se intampla de e asa liniste?:) Am incercat sa va scriu mai devreme, dar azi (ca in majoritatea zilelor) sunt singura acasa, iar piticu` a fost cam mofturos.Mai nou, nici in carutz nu mai vrea sa stea....si uite-asa, s-a mai dus o varianta de a-l pacali sa stea cuminte....ca sa mai pot face cate ceva prin casa. Nu stiu ce are....ca nu vocifera prea mult cand statea in carutz. Acum, daca-l pun acolo, se suceste pe o parte, da capu` pe spate si incepe sa planga....chestie care tzine pana-l iau in brate. Si pe pat s-a sucit de pe spate...pe partea dreapta. Oare sa fi ajuns sa-i placa pe burtica si sa incerce sa ajunga in pozitia aia fara ajutorul meu?!? Bine, mai sta el si in carutz....dar nu la fel ca inainte.
Pt. fetele care au inceput diversificarea si care folosesc blender-ul....Ce fel de blender folositi pt. piureuri sau supe creme? Eu am un robot de bucatarie dotat cu blender....dar e sub forma de cana mai inalta, iar cutitele sunt pe fundul ei.O fi bun pt mancarica bebelului? Inca n-am inceput diversificarea si nici nu am probat robotu`...
Inca o intrebare : Daca incep diversificarea cu sucuri, de exemplu...apoi, dupa cateva zile mai bag cereale sau mai stiu eu ce...si tot asa....cand vom ajunge la 5-6 sortimente bagate, sa zicem....logic ca nu e posibil sa i le dau pe toate intr-o singura zi.Si atunci, daca azi ii dau supa si ii mai vine randul (supei) tocmai peste 2-3 zile, o pot da in cantitate mare sau iar o iau de la capat daca pauza e prea mare?
Am senzatia ca piticului nu-i mai ajunge laptele, indiferent ca e al meu sau e vb. de formula....de asta va intreb. As fi vrut sa astept 6 luni, ca la carte...dar nu cred ca rezistam atat. Macar pana la 4 luni jum. poate reusim.

Mergi la inceput