Montignac : ce am mancat azi (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Mai fetelor si eu eram obisnuita (ca majoritatea romanilor) ca piinea sa nu fie lipsita de la nici o masa, insa de cind am venit in Austria m-am lecuit. Aici nu se maninca piine decit la micul dejun, asa m-am obisnuit si eu, deci nu tinjesc dupa ea. In schimb tinjesc dupa cartofi si paste (nu integrale).... Acestea fiind spuse trebuie sa recunosc (si ma caiesc) ca am calcat aseara strimb: am mincat 2 patratele de cioco... nu din aia cu multa cacao, nici macar din aia diabetica, a fost o cioco cum nu se mai poate de nepermisa. In orice caz, azi dimineata cintarul nu s-a suparat pe mine, dar ma gindesc ca nu prea voi da nimic jos saptamina asta din cauza abaterii...
Vad ca nimeni nu stie cum e cu cafeaua decofeinizata!? Cit de multa e voie? Si o intrebare si mai grea: e voie Cola light fara cofeina?

Noapte buna si spor la slabit!


"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Flaflo, intr-adevar, nici in SUA nu se prea mananca cu paine, lumea radea de noi cand ne vedeau ca la orice noi mancam cu paine.... Si mie imi este tare dor de pastele fainoase, eu sunt fun spaghete si pizza.... iar de cartofii prajiti.... nu mai vorbesc....

Sanse, I love you!! Esti tare simpatica!!!! Intr-adevar am scapat de stresul kilogramelor, dar voi incerca sa mananc corect si de acum incolo. Tortul a fost extraordinar de bun, si am mancat extrem de putin.... o felie foarte subtire.... Fii-mea a mancat dublu (si are un an si 7 luni....)

Meniul de azi:

MD: nelipsita chifla neagra cu branza degresata si gem fara zahar

P: cred ca un snitzel cu salata

C: un iaurt light

Va pup si spor la slabit,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Acusor trece-o si pe Ioana fata Irinei la tabel!



Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Sanse esti tare!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns latrishia spune:

Pai in cazu asta sa o treaca si pe fi mea, ca nu se abate deloc de la monti.E lacto ovo vegetariana si mai mananca din cand in cand file de peste facut pane, si i l fac cu faina de naut sa pot sa mananc si eu...

Flaflo nu e voie nici un fel de cola, dar una pe luna iti dau voie ca si eu mai beau. Iar cafeaua decofeinizata e ok, poti sa bei cata vrei ca tine loc de ceai.

Fetelor eu ieri si alaltaieri m am cam dat in barci, azi n am avut timp nici pana acu sa pap de pranz si la cata treaba am cred ca recuperez la slabit, o sa fiu cuminte sa am ce raporta luni. Mi am facut iar mancarica de linte cu carnati.Fructe mi am propus sa pap de 2 ori pe sapt numai.Eu as vrea sa mai dau 2kg jos pana la Pasti asa ca o sa cam raresc vizitele prin bucatarie.

Cristinuta, eu nu ma bucur de paine pt ca nu mi place deloc, mi se pare oribila la gust si plus de asta stiu ca Monti ne zice sa nu mancam deloc daca vrem rezultate mai repede in faza 1.Asa ca eu am pus cruce si la paste si la tot.Tu oricum esti o scumpa si informatiile pe care ni le dai sunt foarte utile, multumim

Lori&Luanna(5.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Buna fetele, dau raportul pe ziua de azi ca nu stiu daca mai ajung...
Meniul:
MD: oua cu brinza si rosii
P: legume la cuptor
C: peste cu ceva salata. Aveti idee daca pot face pestele pane cu faina de soia? Sau la ce altceva as putea folosi faina de soia?
Lori, eu ma gindeam la un pahar de cola pe zi...



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns latrishia spune:

Da Flavia poti sa folosesti faina de soia sa faci pestele, mai poti face pitza monti, clatite..cam atat imi vine in minte acum.
Cat despre cola stiu ca e greu, eu eram bautoare inraita, beam 2l pe zi pana acu 3 ani cand m a lovit o gastrita si a trebuit sa renunt, de durere nu de alta.De cand tin monti n am mai avut probleme cu stomacul, deci e mai sanatos fara cola.

Lori&Luanna(5.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Azi am facut-o de oaieAm fost cu fetele pe afara si nu m-am putut abtine la o portie de piept de pui picant(nu stiu cum i-o spune..)de la KFC.L-am curatat eu putin de pojghita aia da degeaba
Nu mai fac!Promit!
Cred ca trebuie sa nu mai mananc mai mult de o salata azi.Dimineata chiar ma bucuram ca a luat-o putin in jos cantarul...

Ieri am facut reteta de falafel postata de Ariel_7000.Au iesit super ,nu ma asteptam mai ales ca am mancat o boaba de naut pusa la inmuiat si e groaznic asa ne preparat
Le-am dat prin faina de naut si le-am pus la cuptor.Am prajit asa de proba cateva si sint de sute de ori mai bune decat coapte.Merg si prajite sau sant mai indicate coapte?

Va pup


Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Latrishia,crede-ma eu am studiat nu gluma metoda Monti si acesta recomanda asa :mic dejun glucidic de cinci ori pe sapatamana,pranz lipidic aproape intotdeauna,iar seara trei mese glucidice si restul lipidice.In cartea de retete ( aia fotocopiata)
exista si o schema de meniu pe trei luni ,cu meniu pe fiecare zi ,eu am numarat mesele glucidice si sunt destule.Chiar intr-un interviu pe care l-am citit cu M.Montignac acesta recomanda ca lumea sa ia mese glucidice seara pentru ca e foarte sanatos sa ai mese fara grasimi seara (corpul depune dupa ora 15).
In plus ce face corpul nostru fara glucide ?Creierul se hraneste cu glucide ,fetelor?
Nu e parerea mea,impreuna cu prietena mea am studiat pagini intregi pe forumurile straine si mai ales am apelat direct intreband pe site-ul oficial.O portie de paste seara cu sos de rosii e mult mai sanatoasa decat o bucata de cascaval.In fine...
Faflodin faina de soia fac tarte cu telemea sau sunca ,pizza chestii foarte la indemana sa le pui la serviciu.Mai fac snitele si peste pane.In weekend fac prajitura dinn care mananca bucuros si fiul meu.Apropo si el ar trebui trecut pe tabel,mananca paine integrala ,lapte 0%,cereale ,orez integral cu lapte si fructoza,iar de prajituri cu faina de soia ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Daca facem shnitzele cu faina de naut le putem praji?Eu aveam o retinere la prajeli,dar daca voi spuneti ca merg eu nu refuz.
Mai am si faina de secara.Merge si ea la shnitzele si clatite?

Mamica de 2 zuze ANA-MARIA SI ANDREEA
POZICI

Mergi la inceput