Colectia de toamna iarna 2005(129)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

am revenit in graba ,mergem afara,
Hildegard, masina fara Cic inseamna fara sa fie luat in calcul la rate indemnizatia mea de 8 mil ,am facut leasing prin Porschie cu urmatoarea promotie:100 L motorina (GRATIS),si o extragere prin care poti castiga masina(da nu e cazul ca n-am castigat niciodata nimik),40%avans din val de 15 mii euro( era 17 mii, da e si aici o oferta de paste ) ,si cu dotari suplimentare (pachet drumuri grele,geamuri electrice fata,stergator luneta si cd mp3 player,metalizata(gri marin) ).deci dam acuma 6400euro(40%) si porma mai tb taxa de imatriculare 500 euro in prima luna si ratele lunare .daca mai doresti alte informatii sa-mi zici siil intreb pe tipu care s-a ocupat de dosarul meu (e tare dragut).

MADAU ,HILDE.am amestecat asa : solutie de albit detartrant( Nufarul ) cu Domestos ,oricum ideea e sa nu amestecati solutiile de curatat intre ele ca e jale.
La Sorana sper sa-i treaca toanele cu mancarea ,mersi de sfaturi.

mergem afara ,pana nu-mi devasteaza toata casa asta mica.

O ZI SUPERBA!

Sorana 20 dec 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Chiar ma gandeam si eu ce copii mari avem deja! Din pacate se vede asta si din multele absente de pe forum din ultima vreme, deja ne-am luat toate 'brevetele de mamici'

Feli, iti tin si eu isonul, poate ajuta sa indepartam odata racelile astea: m-am captusit si eu cu sinuzita + amigdalita (=cu puroi pe amigdale) . E drept ca de vorbit mai pot, dar cu eforturi enorme... Duminica si luni pan aam ajuns la doctor m-am auto-tratat cu Amoxi (vazusem si eu puroiul de pe amigdale), ca ieri sa aflu ca n-a fost bine, si mi-a dar Cexyl. Acum ma doare si stomacul de mor

Ieri a invatat Cristi doua cuvintele noi 'nenea' (rasfoiam o revista cu el in brate, 'nenea' i s-a parut interesant, de 'tanti' n-a fost curios [:P]) si 'bobo' (asta de la oscillo, e mort dupa ele! I le dau saptamanal, preventiv, caci vad ca eu tot racita sunt in jurul lui de ceva vreme...)

De acord, fiecare copil cu ritmul lui si n-are sens sa ne stresam ca al nostru nu face ce face celalalt. Totusi, mie imi place mult sa citesc ce progrese fac ceilalti copilasi, asta imi da idei incotro sa incerc sa-l indrept si pe Cristi. Bine, ca el prinde doar ceea ce are chef... e alta poveste .

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Maria de stomac mi-e frica si mie, ca aici e problema veche. Dar asta e, mai iau seara famotidina. Sanatate, poate scapam pana in Pasti. Mama, si cate treaba am!

PS: fetelor, scuze ca v-am stresat cu atata boceala, dar eu nu sunt obisnuita sa zac. Ultima raceala zdradavana care sa ma tina mai mult de 3 zile am avut-o in primavara lui '99, ehei, ce tanara eram

Felicia si Ilinca Teodora "duracell" (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!

Eu astazi sunt consemnata in casa, ca astept un pachet care va veni undeva intre 9 si 16!!!

Multumesc ca v-ati dat cu parerea cu privire la nume. Intre timp, in loc de Ana ne gandeam si la Anca... Ce sa mai, suntem de groaza!

Noki, nu m-am internat pentru ca m-am apucat de cercetari medicale la modul serios, i-am dus maldare de studii doctorului si l-am rugat sa-mi dea joi sau vineri un biletel catre ginecoloaga, cum ca starea mea nu necesita respectivul tratament care m-ar lega de spital pentru trei luni. ca nu erau doar doua saptamani, erau minim trei luni, maxim 6! Costurile sunt enorme, numai injectia zilnica era vreo 500.000 lei, sa nu mai vorbesc de spaga la asistente, plus analize la fiecare 5-6 zile, ca sa nu mai zic de drumul ingrozitor de la mine acasa la Fundeni! So, pe barba mea si cu studiile in mana, sper sa fac rost de hartia care valoreaza pentru mine greutatea mea in aur.

Apropos de greutate, eu am luat 11 kg pana acum, la fel ca in sarcina cu Bogdan. Numai ca pe Bogdan l-am dus inca 3 sapt. jumate, luasem 12 kg, apoi scazusem iar la 11 inainte sa nasc, nu stiu de ce.

Dienutza, tu ai fost cu Luca in Ikea, ori singura? Se poate circula printre rafturi, ori cum era coada la intrare, asa era si inauntru?

Melku, eu ii dau din cand in cand cereale lui BOgdan, in laptele formula, si iau numai din cele fara lapte. Sunt destule sortimente de la Bebelac, eu numai din alea i-am dat pana acum. Am cumparat si ceva de la Nestle, inca nu am desfacut, nu stiu cum sunt. Cele cu lapte se amesteca cu 50 ml de apa, asa ca cred eu ca contin detul lapte formula incat sa nu le bagi in lapte de vaca.

Soanso, cat costa masina daca o iei cu banii jos? Despre ce oferta vorbiti voi? Cat despre pofta de mancare, o sa-i revina cand ii trece cauza care a facut-o sa refuze mancarea. Nu te ingrijora atat timp cat e vesela, nu e bolnava. Incearca sa-i dai fructe, nu mancare, sa vezi daca merge.

Madau, noi oscilam tot intre Opel si Skoda, Opelul pare mai fain ca pret, daca e la oferta, cum a fost in toamna. Acum sunt tot pe acolo. Si e nemtesc! Asa ca ne-am hotarat aproape... mai tinem deocamdata Tico, pana vom avea prima iesire cu bagaje si doi copii mici. Atunci, vrem-nu vrem, va trebui sa ne gandim la ceva mai spatios. Daca vom gasi si bani. LOTO scrie pe noi.

Progrese. Bogdan face din ce in ce mai multe. Sufla singur nasul daca ii dau servetelul in mana, se curata in urechi (), isi da cu crema pe fata, baga creionul de ochi si rimelul in ochi... se sterge cu discul demachiant... manca-l-ar mama de fetita!!! Intelege zic eu, aproape tot, face ce-l rog (ori fix pe dos, in functe de dispozitie), asa ca si-a luat scutire de la vorbit. Nu mai zice nici ce zicea!

Baita... este dezastru la spalatul pe cap!!! Nici nu incep, numai ce-i zic ce urmeaza sa fac si incepe sa planga. Iar cu foenul, la fel. Il studiaza, vorbeste cu el, iar cand ii dau drumul sa-l usuc, o ia la fuga tipand. Cu aspiratorul in schimb e atat de prieten incat il taraste dupa el prin toata casa, zilnic. Cand facem curat, tipa de incantare, cand se opreste zice "gacaaaa"!

Cineva ma ruga aseara sa mai pun poze cu burta. N-am facut in sarcina asta nici macar pe cele la fiecare sfarsit de luna, cum am facut data trecuta! Eu sunt f nefotogenica si evit pozele, iar acum am si reusit!
Am sa incerc totusi sa fac macar una sa v-o arat si voua, ca mai am putin si pe urma iar ma pozez fara burta.

Pupici tuturor!

Gandacel 36+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Mariaalexia, felicitari pentru cuvintele lui cristi Steff nu se incumeta sa zica ceva.
Ai grija de tine.Papa paine prajita ca face bine la stomacel. Las' ca trece!
Gandacel, mie imi place Dragos, David,Ce pachet astepti?
Felicia, si io de dimineata ma spala 3 perdele....si fac si io c epot cat timp doarme Steff...dar sa vezic e viteza am. Sanatate multa!

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

quote:
Originally posted by Gandacel
Noki, nu m-am internat pentru ca m-am apucat de cercetari medicale la modul serios, i-am dus maldare de studii doctorului si l-am rugat sa-mi dea joi sau vineri un biletel catre ginecoloaga, cum ca starea mea nu necesita respectivul tratament care m-ar lega de spital pentru trei luni. ca nu erau doar doua saptamani, erau minim trei luni, maxim 6! Costurile sunt enorme, numai injectia zilnica era vreo 500.000 lei, sa nu mai vorbesc de spaga la asistente, plus analize la fiecare 5-6 zile, ca sa nu mai zic de drumul ingrozitor de la mine acasa la Fundeni! So, pe barba mea si cu studiile in mana, sper sa fac rost de hartia care valoreaza pentru mine greutatea mea in aur.
Gandacel 36+ si Bogdanel (14.11.2005)



Gandacel, scuze daca sunt prea indiscreta dar chiar mi-ai starnit curiozitatea: despre ce tratament e vorba? Acum, la sfarsit de sarcina, cand toate sunt bune si frumoase? (Si iti doresc sa ramana asa, sa nasti usor un copilas sanatos si frumos! )

Multumesc, Hilde!

Eu cu pregatirile de sarbatori sunt in plop (iar plopul, stiti voi...). Nici macar lista nu mi-am facut si nici nu ma simt in stare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gandacel Ma bucur tare mult ca ai ajuns la concluzia ca nu ai nevoie de internare! Sper sa fie totul bine si frumos, sa ai o nastere cat mai banala si apoi sa incepi sa te gandesti ce masina sa va luati pentru concediile ce vor veni!

maria a mai zis Gandacel ca are niste probleme de sanatate ea, niste analize care ii tot ies prost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

BAAAAAI

Adineauri suna la usa, insistent: ma duc: sotul lu' tanti, cu o punga cu ceva gogosi in mana, foarte mirat ca da peste mine si nu peste tanti! Tanti nu s-a intors din parc cu copilul.

Mi-a mai zis ea o data ca a venit sotul ei si s-au plimbat impreuna cu copilul prin parc dar nuuuu, nuuuu, n-a venit acasa!!! Adica a ajutat-o sa urce caruciorul pe scari dar nuuu, n-a intrat inauntru.

Tanti are program pana la 2, deci in niciun caz n-a venit dupa ea.

Deci ii mai face cate o vizita in lipsa mea of, of...

Nu ca ma deranjeaza exagerat de tare treaba, dar totusi e nasol sa stii ca virgula pardon casa ta e loc de petrecere a timpului liber in lipsa ta pentru unii si altii...

Poate din toamna o duc la cresa.gradi/etc/etc

Of, of, mai, mai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Lavi asa a inceput si la noi. Ba ca a uitat sacosa cu mancare acasa, ba ca s-au intalnit in parc, pana cand a inceput sa vina zilnic ba mai facea omul si cate un dus la mine etc. Bine sa nu va inchipuiti ca mi s-au spus lucrurile astea, le-am descoperit eu.


In alta ordine de idei, vreau sa va spun ca bona m-a anuntat ca pleaca in Italia pe 1 aprile, trebuie sa fie acolo, frumos, nu?!Poate ca ma anunta in dimineata cand eu o asteptam sa vina la lucru si ea era in drum spre Italia. Asa ca azi de dimineata am luat legatura cu directoarea creselor pe Mures, o prietena, si l-am inscris azi pe Dimitrie la cresa. Asa ca azi suntem in analize si de luni mergem la cresa. Tineti-ne pumnii!!

Gandacel pot veni si eu cu o propunere de nume?! Rada nu va place?!


Acum pentru cuscra mea LaMultiAni!!! multa sanatate si bucurii!!! Imi cer scuze pentru intarziere insa abia acum am vazut. multe multe.

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

canuta mult succes la cresa!!!
Noroc cu pilele ca altfel ce facei cu el de azi pana luni?!?!

La mine noroc ca numai 2 zile lipsesc de acasa, da' vad ca mosu' inca nu e la curent 100% cu programul meu

Eu imi pun problema ce fac din toamna, ca acum aprilie-mai-iunie n-as schimba situatia. Mai ales ca e vreme buna si tanti o scoate mult pe afara.

Am citit pe forum de o gradi particulara OK la mine in zona, prima de care aud; o stiu pe directoare f putin si mi-a placut de ea; asa ca e si asta o varianta dupa 2 ani.

Alternativele sunt:
scos afara de tanti in fiecare dimineata cate 3 ore + masa de pranz cu mine vs program educativ la gradi si masa + somnic acolo

La bani:
5 milioane tanti vs 7.5 milioane gradi pe program mai lung cu mancarea inclusa...

Ca sa nu mai zic de cresa unde e vreo 1.5 milioane mancarea
Acolo insa stau mai slabut la capitolul program educativ.

Mergi la inceput