Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Corina, arata bine "krem"-ul.
Gratiela, si prajitura ta cu branza arata bine, dar cea Kardinal m-a dat pe spate. Arata asa de apetisant! Mmm. Nu am auzit niciodata de asa prajitura.
Uau, Nicole, ce de-a dulciuri faci.
Pai, eu nu stiu ce o sa fac, ca noi mergem la parintii mei de Pasti. Stiu sigur ca eu o sa fac acolo un krem. Si cu siguranta o sa avem pasca cu branza, pe care o sfintim la biserica in noaptea de Pasti.
In rest, muuulta mancare si sper sa ma abtin sa mananc cate putin ca sa nu vin grasaaa.

Editez ca sa spun ca ma gandesc sa fac si ciuperci marinate dupa metoda Nataliei.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanuta spune:

Buna ziua la fete harnicute!!
Fetelor, aveti niste poze si un spor la prajituri ca ma apuca pofta de gatit..
Am ales reteta pentru "krem.." numai ca am o problemuta. Nu am cum gasi Crema Ole aici (USA) si ma gandesc sa o inlocuiesc cu un produs de la Dr. Oetker. Care ar fi mai potrivit - budinca de ciocolata sau mousse-ul?
Ma gandesc ca voi ati facut de multe ori si stiti ce consistenta trebuie sa aiba crema.

Multumesc pentru multele retete (am salvat majoritatea pe calc. acasa , basca ce am tiparit)..am salivat copios numai la citit :))

O zi buna!
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Multumesc!
Nati, www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=5912" target="_blank">aici e reteta prajiturii respective. Sa-mi spui cum iti place cand o s-o incerci. O observatiune personala: desi cele 2 blaturi au crescut bine si a iesit destul de inalta, eu as pune totusi data viitoare mai multa branza, umplutura ii da de fapt gustul fin.

Lilia, si kardinalul e tot de pe situl respectiv, nu mai gasesc acum linkul direct, dar la o cautare gasesti sigur daca vrei sa vezi reteta.

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Gratiela - eu am mai adaugat niscaiva nuca maruntita in crema de la Cuibul de viespi si am mai pus si peste crema...deci muuuulta nuca. Si o alta mentiune: in reteta spunea sa tin 20 minute la 180 grade, iar eu am zis ca asta-i focul maxim..si am ars un pic cuibul de viespi...a fost unul afumat. Deci tine 20 minute la foc potrivit...cam asa as traduce cele 180 grade acum.
Apoi mancati cu lapte pana cadeti pe spate

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxanuta, nu e musai sa folosesti un produs de la Dr. Oetker. E mai important ca produsul sa fie un "instant pudding", si e important si gramajul. Nu stiu produsele de care zici, dar daca se prepara la rece, cu lapte (doar batindu-le cu mixerul), atunci merg. Succes!

Gratiela, cu siguranta e buna prajitura asta, am vazut ca a facut-o si Hildegard. Mi-ati facut pofta ambele cu poze, poate o fac si eu in we.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Roxana, merci de pontul cu nuci, si noua ne plac mult! Cat despre copt, am mai scris, eu coc totul la foc minim, mi se incinge cuptorul f rapid si destul de puternic, ar insemna sa le ard pe toate instantaneu la flacara mai mare.

Nati, pofta mare! Eu mai rasfoiesc retetele in imagini din cand in cand si ce-mi face cu ochiul, pun la catastif si la incercare

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, ce harnicuta esti, eu de multe ori ramin doar cu uitatul. Imi pun reteta intr-un sir luuuuuuuuuung de preferinte, unde o pot uita cu anii.
Dar prajitura asta tot am s-o fac, poate chiar azi, sa vad daca reusesc pina sa-l iau pe Vlad de la cresa, ca e zi scurta azi.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nati, hehe, deci o sa avem acelasi desert azi, ca si mie mi s-a mai cerut o tura de catre pofticiosul-sef al trupei

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Nati, hehe, deci o sa avem acelasi desert azi, ca si mie mi s-a mai cerut o tura de catre pofticiosul-sef al trupei




Tot cu brinza sau cu mere de data asta?
Eu tocmai am venit de la cumparaturi cu tot ce-mi trebuie pentru a ma apuca de treaba.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Fetele gospodinele..munciti din greu..brava..
Imi place cum arata placinta turnata cu branza,oare o pot face in loc de pasca?

Eu ma stradui sa fac pt maine un tort pt cumnatul meu care e pasionat de gradinarit.As'noapte am stat si am bibilit ceva,azi fac tortul(blat ,crema) si deseara mai bibilesc la ornamente.
Sa ma laud cu ce am facut pana acum.daca santeti cumintele ,va arat si continuarea..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput