Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

am si eu o problema.... am primit un mail (deci pe adresa personala, nu PM pe acest forum) de la o persoana, nu cunosc, o anume cramen din constanta, care zice ca a fost banata de pe acest forum de catre admin (desprecopii) pt ca cerea in ajutor niste hainute ca nu are bani sa-i cumpere copilului ei... bun, m-a impresionat, dar: una la mana, copilul ei are 1 an si 8 luni din ce zice, deci eu nici sa vreau n-am cum sa o ajut (nu de alta, dar sustine ca nu vrea bani, ci doar haine..dar in cazul asta nu inteleg de ce sa trimti mail unei mamici de bebel de 3 luni juma'....), doi la mana..imi sugereaza foarte pe direct sa intru pe un alt forum, unde vezi doamne, sunt mamici mult mai intelegatoare............. sincer, nu vreau sa par nesimtita, dar.... chiar m-a deranjat mailul...... nu stiu nici ca ce sa-l interpretez, un fel de hai sa-l parasc pe admin si sa fac reclama la alt site, sau am nevoie de ajutor pt haine, dar...eu n-am cum s-o ajut, ca e logic ca n-am haine pt copchii de 1 an......... am scris pt ca sunt curioasa daca si celelalte fete din cta au primit mail, si mai ales... sa stiu daca se practica des chestii din astea, ca in acest caz, imi scot adresa de mail de pe pubilc......
scuze ca iar am refulat pe-aici, dar.. repet, nu am inteles intentia mailului.....

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Buna seara,

Eu tot din umbra,dar nu ma pot abtine sa nu raman nedumerita:Aelita,1600 in 2 luni mi se pare foarte foarte ok.Media e 750 pe luna,si se accepta si 500.Mihaita numai asa a luat in primele 2 luni(cate 800) si in a 3 a luase 500 (eu am zis a a fost mai scurta..28 de zile),dar pediatra nu s-a ingrijorat.Nu am citit eu bine?


"minunea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Seara buna. sarbatoritilor de zilele acestea.
Fost si noi la targ. Vazut multe lucruri frumoase, dar si destul de scumpe unele. Mai ales in perioada asta, ca e o seceta...Si tre`sa platesc si asigurarile pana la sfarsitul lunii...Vreau sa vina aia 800ron...
Cristina a facut muci si a stranutat astazi toata ziua. Sper sa nu se transforme in raceala.
Yagmur vreau si eu la chef...Si la Constanta chef...
Azi am fost intr-o vizita scurta pe la nasi ca au chemat un preot sa le citeasca de casa noua. Si m-a intrebat daca am impartasit fetita. Eu nu..."sa va duceti cel putin de doua ori pe luna, sa creasca sanatoasa la trup si suflet". Deci poate ma duc in saptamana mare sa o impartasesc macar pe ea, ca eu nu am mai fost de cand eram copil...
Am fost in Auchan, m-am uitat la tetine, biberoane...Habar nu am ce sa i-au pentru diversificare, trebuie sa recitesc in urma sa vad ce folositi voi.

Va pupam pe toate, noapte buna .

Monica de Maria Cristina (20.12.2006)

Maria Cristina luna 1, luna 2, luna 3

printesa noastra
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">site fulguleti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Felicitari Miro si Dia pentru progrese!!

"minunea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mss spune:

bine v-am gasit!!!!!!am intrat nu stiu cum si hop si noi neam inregistrat.....suntem din brasov,sacele

salutam toate mamicile ,bbei si taticii si vrem si noi sa vb cu voi daca se ppoate



suntem nascuta in 16 noiembrie 2006 cu 3100 gr , 50 cm , apgar 9............si sunt bb Sonia Stefania Mogosescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

buna.
sunt destul de in urma cu cititul, dar am fost f ocupata. am vorbit la peste 50 de agentii imoboliare si cred in proportie de 80% ca ne-am hotarat. partea buna e ca sunt 100mp, in 4 camere, dar nu in bloc nou din `90, ci e unul din `70. nici vederea nu e ca aici, dar asta e mai putin important. am vazut f multe saptamana asta, dintre care unele si din `38 - astea aveau garaj, dar nu ne hotaram masina cui sa stea sub cerul liber . nu erau pe lista cu bulina, deci ok din punct de vedere al rezistentei la cutremur, dar erau, fiind atat de vechi, cu camera de serviciu , unde se ajunge dintr-un balcon, sau cu toaleta din dormitor, cealalta fiind langa camera de serviciu. blocuri aveau doar 4 etaje si nu aveau lift deloc, alte apartamente erau cu 100.000 mai scumpe decat suma pe care suntem dispusi sa o alocam, si tot asa. asa ca se pare ca asta e. a fost groaznic de greu, bebe a venit cu mine de fiecare data pt ca soacra nu putea sa fie anuntata cu o ora inainte, cand ma mai suna cate un agent ca a aparut ceva, desi sta la 10 minute de noi. nasol e ca acum alexandra a inceput sa cam tuseasca, asa ca ar fi cazul sa ma potolesc.
in alta ordine de idei, am fost azi la targ. nebuneala lu` peshte, noroc ca stiam din toamna unde gasesc ce vreau. impropriu spus gasesc, saltele au numai de cocos - eu mi-as fi dorit amestec cu iarba de mare. o sa dau luni comanda.
mai amuzant a fost ca am lasat masina jos, nu am urcat cu ea. dupa vreo 3 minute, mi-am amintit ca nu am incuiat-o, asa ca m-am intors si eram cu cheia spre masina, incercand sa prinda unda si sa se inchida. in timpul asta trece un tip pe langa mine, pe la vreo 30 si ceva de ani, ma intreaba unde e sala polivalenta, ii explic ca inainte si la dreapta si ii spun ca tot acolo merg si eu, daca vrea poate sa mearga cu mine. la care omul ma priveste si imi spune ca imi multumeste, merge pe jos. adica m-a refuzat de-a dreptul, desi eu doar incuiam masina, nu aveam nici o intentie sa il agat! de parca ma apucam de agatzat la targul de articole pt copii! una era sa ma fi adresat unui tip la o chestie cu masini, de exemplu, dar la expozitia pt bebei mi se pare jalnic! mai lipsea sa ii fac ochi dulci la standul cu maturi si galeti!
dupa aia am urcat aproximativ impreuna, i-am aratat si casa de bilete, ca dadea sa intre direct si cam asta a fost aventura mea cu tipul asta pe ziua de azi!

maine voiam sa dam o tura pe la ikea, dar cica e omor. sunt curioasa sa vad ce au. alta data.

ps: a crescut copilul si ma ia jalea cand vad ce repede se face mare. are aproape 6,400 kg, si am coborat-o la etajul inferior al patutului in seara asta... ei zic ca la 6 kile juma sau la 3 luni. se mai agita si am vrut sa fiu sigura ca nu ajunge jos accidental. cand am luat patutul mi se parea asa de departe momentul asta...

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

..hapait un bibe de 200 ml plus un tzatz golit ulterior, apoi cazut lat la datorie... asta nu e motan, e pelican veritabil... i-am facut 200 la plesneala, sa fie, si el i-a lins in 10 min... foarte bine, sa fie primit, nu ma plang :))
azi am cautat carucior (altul, ca avem unul, normal, dar cu ceva trebuia sa depasesc etapa biberoane..), n-am gasit nika interesant. am pus eu ochii pe unul fain rau de tot, imi place de mor, e colorat misto (hawaii de la chicco), dar.. e pt mai incolo, cand o sa stea pussycatul pe bucutele din dotare.. oricum, ochit, notat in carnetelul imaginar.. acuma asteptam alocatia, indemnizatia, loto (snacks.. :) ), orice, ca sponsoru' oficial (mihai) a declarat raspicat "a-ntarcat balaia" :)
si acuma, plina de o coerenta debordanta, o sa sar inapoi la subiectul tetine, si anume: n-am gasit. cica sa revenim sapt viitoare ca primesc marfa (e vb de alea baby nova pt cereale), asa ca daca mai era cineva interesat... dam sfoara-n tara cum le luam.
alta buba, descoperita azi: motanu' urla ca din gura de matza, ca nu pot sa zic sarpe, si-si vara pumnu' pan' la cot prin gura, baleste tot ce prinde... oare vrea sa-mi transmita vreun mesaj??? gingiutele sunt albicioase, dar nu se vad mugurei, si oricum, mi se pare cam devreme... o fi, n-o fi??? om vedea pana la urma... si daca devine jalea prea mare, ma duc si la pediatra sa vad ce zice, desi.. decat sa pun vreo baza in ce abereaza tanti...
si alta, ca vad ca sunt in forma: aveti idee cand e recomandata prima vizita la oftalmolog?? sau tot pediatra se produce si la acest capitol?? dar avand in vedere ca la vizita cu vaccinu' mi-a zis cu atata entuziasm in voce si simtiri ca are ochii albastri, si vai, de-acum nici nu se mai schimba (...ideea fiind ca motanu' nici in burta nu cred ca i-a avut albastri, a fost la un moment dat o nunata de gri-soarec-murdar, dar de la 1 luna sunt caprui caprui caprui), mai curand o trimit pe ea la un control ceva......
ma retrag, pana nu ma apuc sa intreb si la ce facultati ii dam :))
pupam mamici si bebici, mamicile sa pupe si taticii, si dorim o noapte frumoasa!!
aaa... va zisei ca m-am epilat??? ...... hi hi :)

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Sa va mai spun cite ceva din aceste doua zile cit am lipsit motivat...
...bubulina mea si-a cam facut de cap...,a inceput sa manince din ce in ce mai putin...,la inceput,mai exact acum trei zile...,nu a vrut sub nici o forma sa manince din sinul drept...,motivul?...ea il stie...,toata ziulica m-am muls de nebuna,ca ma durea tare,tare...,a doua zi a inceput sa traga putin cite putin,dar nu cum ar fi tras pina atunci...,nu stiu care a fost cauza...,pentru ca de fiecare data cind o puneam la stingul,tragea fara aer...Portia de cereale a fost de max 40-50 de ml zilnic...si asta asa cu mari dansuri din buric,vorba lui A-deju...,ca altfel ,refuza pitika tot...
....azi m-a adus in stare critica de nervi...,deoarece...,de la 8 dimineata pina la 16.30,a refuzat sa manince sin...,doar la prinz ,am reusit sa-i dam 60 de lapte cu cereale...,cu dansul aferent...,ca altfel...,nu stiu...azi am sunat si pediatra sa vb cu ea...,sa-i spun ca de citeva zile...,maninca foarte prost,dar nu a raspuns la tel...si greeeeu m-am calmat...,ca sotu'...,intra si mai tare in panica ,ca mine...,"vaaaai nu maninca fata???"...,eu sint mai calma de obicei...,dar azi...,mi-am iesit din fire...
...m-am gindit si eu logic,ca ,daca doarme bine...si nu urla de foame...,nu ar trebui sa fie grav...,dar la noi mai era si problema cu greuataea si ma gindeam sa nu cumva sa se agraveze situatia...Ei ...,luni ar trebui sa facem vaccinul si tot atunci sa cintarim pitika...,mor de nerabdare sa vad ,cit a luat...,ca n-am mai cintarit-o...,de cind am aflat ca nu a luat bine in greutate...
Azi ma uitam la motanul Eric,care este un adevarat barbat...,vinjos si greut...,inalt si frumos nu mai zic...Dupa ce il tinem pe el in brate ...,cind o luam pe fimea ,mi se parea asa micuta si slabuta...,offf doamne...,las ca ne revenim noi...curind...

YAGMUR,
mor de nerabdare sa te cunosc...si abia astept sa ne intilnim cu toate fetele din Bucuresti...,ce tare ma bucur ca vii la capitala...
ROXANICA,
as vrea sa-ti spun ceva...,eu ,personal ,nu consider ca a alapta este egal cu a sti tot ce este legat de alaptat....,dovada clara este ca tu stii mult mai multe lucruri ,decit o mamica care alapteaza...,stiu cit de tare te doare ca nu ai reusit sa-i oferi puiului tau lapticul necesar,dar asta nu te face nici o clipa o mamica mai putin buna,din contra...,te admir mult ,pentru cit ai suferit tu,din aceasta cauza...si consider ca nu este necesar sa alaptezi,ca sa dai sfaturi desprea acest lucru....Tu esti ex concret...,stii foarte multe despre alaptat si esti foarte informata asa ca...,de fiecare data cind dai un sfat despre acest subiect,parerea mea este sa nu te simti in nici un fel mai "altfel",pentru ca nu ai alaptat...,esti o mamica foarte buna,foarte informata si sfaturile tale sint foarte bune...,drept pentru care iti ofer un buchetel de trandafiri
BAMBO,
imi pare tare rau de accident...,stiu prin ce treceti...,din pacate am simtit-o pe pielea mea...si asa cum m-ati incurajat si voi...,la vremea respectiva...,asa te incurajez si eu acum...,bine ca sotul tau este bine...si restul las'ca le rezlovati voi cumva...,poopam tare fetele frumoasele......aaaaa,sa nu uit...am salivat la clatitele tale...,de-mi venea sa vin sa maninc si eu...,dar m-am gindit ca pina la tine...,imi trece pofta...offf
DONIA,
jur pe rosu ca nu m-am pooopat cu A deju...,este frumoasa ,intr-adevar...,dar inca ma mai atrage sotul...,Madaluta este vinovata pentru incident......stiu eu ca a trucat poza,da' nu vrea sa zica...



VirstaCrinuta, 1, 2, 3, 4 5

Poze Dandusa
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Cei mai frumosi fulgi de nea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

buna seara,buna seara! in primul rant ptr A DEJU...da,si eu am primit mail ul de la aia.si mie mi s-a parut super dubios.in alta ordine de idei,aventul are tetine cu flux variabil care aflai si eu k sunt perfecte ptr lichide groase.parca aveai bibe de la ei,nu?incearca.....
am fost si eu ieri intr-o mare viteza la targ .ma oftic k nu am luat incaltamintea aia bestiala si ca modele si ca pret.le-am vazut si am zis sa vad tot sa nu ma pacalesc si bineinteles k am uitat de ele!nu mai zic k nu aveam lei la mine si casa de schimb ioc....in fine!!!!
eu nu mai suport vremea asta oribila....sa vina odata primavara.....!!!!!macar sa nu mai ploua....
va pup!

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

am luat de la avent tetine reglabile cu 4, 3 si 2 orificii, 4 fiind pt cereale-zic ei.
intre timp le-am depistat pe cele de la chicco-fisiologico, care au tetina cu perforatia sub forma de stea. am luat si de la baby nova, tot cu steluta. dar cica astea cu steluta sunt de la 4 luni. eu oricum nu ii dadeam inca. le-am luat sa fie.
in schimb, cica tetinele de la avent simple, nereglabile, cu 4 orificii, sunt de la 6 luni. eu nu ii mai inteleg. reglabile cu 4 orificii sunt de la 3 luni, dar fixe de la 6.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput