Mamici de iulie-august 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by alina.a

lary ,nikole cum sunteti?am vazut la stiri ca a fost cutremur in japonia.nikole in tokyo spuneau ca a fost mai tare. m-am gandit la voi,sa dea DD sa fie ok.


alina 22+ cu bb Elisa




Drga mea, si tu Carlutzo, sa va spun drept nu am simtit nici un cutremur , decat cel din inma mea...sa va spun...
scurtez...eram la tatal lui al meu acsa, am ajuns la el de voie de nevoie(probleme de sanatate cu cumnata, acu Slava Domnului e bine)si neavand idee ca ma prinde noaptea acolo, eu stiind ca plec ptr catveva ore la spital la cumnata si ma intorc acasa, am plecat cu hainele pe mine in fuga, si telefonul.Nu tu bani, carnet gravida, pasaport, asigurare...nimic.Noroc ca al meu avea portofelul cu tot ce trebuie in el.
In fine....am ajuns seara la tata-su acasa unde am si inoptat ca nu mai aveam cu ce tren sa ma intorc la cuibul meu.Dimineata ma trezesc, beau o cafea, al meu merge la salon sa-si imbalnzeasca radacinile,ca aratau rau ce-i drept!In timpul asta ma pun de mananc ceva, timp in care ma incercau niste dureri asa ca la ciclu, o jena, usoare sageti in josul burtii.La un mom. dat ma suna al meu sa cobor pana jos la salon sa-i dau o idee.Merg la el, il astept sa termine frizerul de tuns, in timpul asta stateam pe scaun langa el si admiram o revista.Ma iau iar niste sageti mai puternice dar am zis sa nu alarmez pe nimeni si sa imi controlez panica, ca se mai intampla, asa e in sarcina te mai doare una alta.Plec de la salon, ajung la magazin cumparam suc, si asteptandu-l pe al meu sa plateasca m-autrecut niste dureri de am zis efectiv ca fac pe mine.M-au trecut apele si toate alea cred ca si de la frica, fara sa vreau, m-am ghemuit, al meu s-a speriat...am ajuns acasa, si de acolo la spital, o clinia de urgente,speciala ptr cazuri de astea.
Dr. banui ca abia trezit din somn(era 17:00pm) imi face repede un echo, unde il vede pe bebika sugand degetul cu forta, si il masoara repede, imi zice ca e bine...eu ii zic ca dom'le(imi daduse si lacrimile ca tocmai vazusem cuculetul si 2 bolicutze, desi medicul nu imi spusese inca nimic)ma doare, nu pot sta nemiscata, ma doare rau jos...
ma suie pe masa si il vede pe bb ca vrea sa iasa(asa s-a exprimat), ca e f jos si pozitionat ca ptr nastere.
mi-a dat o pastila mi-a zis sa stau culcata doua-trei ore, si abia apoi sa plec spre casa.
No....maine am oricum programarea la medicul meu, si merg sa vad despre ce e vb.Acum nu ma mai doare nimic, mai am insa niste sageti asa rebele din cand in cand, dar mi-e mult maibine, si bb bate de zor, de-mi face burta colturi...dar mai ales unde pun eu mana acolo se ridica si burtica.
Ce sa va mai zic...mergem cu D-zeu inainte, dar zau ca mi-a rupt inima cand l-am vazut cu degetul in gurita, si dand din picioruse...offffff
Baiatul lui mama....va rog daca se poate, sa-mi treceti si mie un caricior albastru...parea grasunel la echo...si in poza mi se pare falcos, sa vad maine,sper sa fie bine, asta sa fie singura problema cu contractiile ca din pat nu ma mai misc...
va pup fetelor,cam atat cu cutremurul meu....merg sa stau un pic in pat....

22+
haine gravidutzaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna fetelor,

A venit primavara in sfarsit si pe aici. Azi cu o vreme asa de frumoasa parca m-am trezit si eu din amorteala si de dimineata (12.00) tot fac cate ceva prin gradina.
Cum pe aici nu prea se gasesc marar, patrunjel si altele am cumparat niste seminte si azi am plantat in gradina noastra salata si marar. Nu stiu cum o sa iasa pt ca e prima oara cand ma joc dea gradina.
Am trait toata viata pe la bloc iar la inceputul anului ne-am luat casuta noastra cu 800 mp de gradina si cu 4 camere si sufraerie ca sa incepem sa facem copilasi.
Casele aici sunt vechi asa ca a noastra nu face exceptie si are neboie de o groaza de reparatii.
Partea buna e ca e a noastra si nu platim chirii exorbitant pt ca dupa un timp sa ramanem cu nimic. Asa cel putin ne platim casa noastra.
In legatura cu e normal sa doara dupa ce ai orgasm sau sa se intareasca burtica.
Medicul a zis ca e din cauza placentei care in timpul sexului se muta. Cu cat ai mai multe orgasm,e cu atat mai bine pt bebe. Chiar si perioada alaptarii cu cat mai multe orgasme cu atat poti alapta mai mult.
Asa ca la munca fetelor numai in cazul in care nu aveti interdictii de la medici.



stefania sapt.20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Nikole,

Felicitari pt baietelul tau. Sper din tot sufletul sa fie totul bine maine. Ne rugam pt tine si pt baietelul tau. Odihnestete si stai in pat cat mai mult.


stefania sapt.20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nikole, mi-au dat lacrimile citind prin ce ai trecut. Doamne-ajuta sa fie bine. Felicitari pentru baietel, stiai tu de la inceput ca asa o sa fie. Uite ca se demonteaza miturile privind forma burtii, burtica mea e tuguiata ca a ta si doctorii zic ca am fetita

Ce ma sperie e ca ti-a zis ca e copilul prea jos si vrea sa iasa. Cum sa vrea sa iasa? Copilul iese cand colul "se sterge" si se inmoaie, nu asa de capul lui. Poate era doar pozitionat acolo in momentul acela si daca se agita normal ca mai si doare... Ufff, bafta la doctorul tau si ai grija de voi.

Intrebare pentru cele care au mai nascut: la o nastere normala vaginala, ce este mai important in conditia fizica: mobilitatea, rezistenta, forta musculara sau altceva?

Carla, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Buna fetelor!
Ma bucur ca prin unele parti e primavara pt ca aici a fost o vreme azi de toata jena!!!
Nikole felicitari pentru baietel! Sper sa vii maine cu vesti bune ! Imi dau seama ce inseamna sa fii gravida intr-o tara straina departe de ai tai! Chiar daca esti cu sotul si iti aduce toata sustinerea de care ai nevoie! Sa ai grija de tine si de bebelus!!

MADA 17+, cu

Poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Multumesc fetelor pentru grija si vorbele voastre frumoase!
Carla, nu stiu ce sa zic, chiar sunt confuza, insa dr. asa s-a exprimat, ca "vrea bb sa iasa".Acum ...cred ca expresia lasa loc de interpretari, mai mult nu m-a lamurit, decat ca bb e bine si sa stau in pat sa nu fac efort...
o sa vad maine si revin cu noutati...
pana atunci, la mine e ora 1:47 a.m , si ar fi cazul sa merg si eu la somn...
despre nume, eu ma gandeam la LUCAS, insa al meu zice ca nu ar prea vrea, parca nu-i poate spune pe nume, tot bebika il striga!
asa ca ne mai gandimla nume, pana se va naste ne hotaram noi...
va pup!

22+
haine gravidutzaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catralu spune:

Salutare burtici!

Am venit din vacanta,am fost si la control si.....e baiat!!!Ha,ha,ha ,nu aveam pregatit decat nume de fata,iar sotul meu i-a cerut ecografistei DOVADA ca e baiat;aici nu iti spune 100% ce sex are ,ci se exprima ceva de genul:" e probabil sa fie baiat".
Intre timp am primit un patut super, set de lenjerie pentru el( are inclusiv intrerupator pentru lumina asortat)si o tona de hainutze.Abia astept sa vad ce vom primi la baby-shower!Nu ma pot insa abtine si de cand am aflat ce va fi i-am mai cumparat si eu cate ceva( printre altele si un costumas cu Harley-Davidson ca sa fie in ton cu tatal sau si cu motocicleta ).

Va pup pe burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nikole, multa bafta maine si stai linistita ca Lucas (sau bebika) e sanatos. Nici noi nu ne-am hotarat la nume, avem o listuta si cred ca ne vom decide dupa nastere

si sa ne tii la curent te rog.

Carla, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Nikole, catralu pentru !!!!

3 zile...

Simona 20+ Matei Hisham

Nunta_2005 Dubai_2006 Burtica_2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by CarlaV
Olguttza, ma uimesti continuu. Cum asa mobila de dormitor cu 12 mil.? De unde? Noi am dat 9 mil. numai pe salteaua aceea mare de pat...


Carla, imi pare bine ca-ti trezesc astfel de stari, da chiar nu pricep de ce. cu pretul dormitorului, intr-adevar, m-a luat "tasta" pe dinainte si-am incurcat borcanele: am dat 17 mil. pe el, plus salteaua (3,3 mil.), dar bucataria ne-a costat 12 mil. mi-am dat seama dupa ce-am citit ce-am scris, da mi-a fost lene sa mai editez. nu-mi iau mobila de firma, pt. ca am de renovat si mobilat un apartament cu 3 camere + dependinte, iar bugetul ne este extrem de limitat. mie, de exemplu, mi se pare imens sa dau 9 mil. pe o saltea! in conditiile in care, sa zicem, o canapea extensibila de sufragerie, de 2 pers, de la ikea e 10 mil.!

Nikole, parca nu-mi vine sa cred prin ce treci de la inceputul sarcinii!! sa dea Doamne-Doamne sa fie bine de-acu incolo!! ai mare grija de tine!

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">23+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput