Alaptatul-Help Line-(4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Lavinia, si mie mi s-a intamplat ca Maruca (cea mica) sa fie racita de 3 ori pana acum (adica in 6 luni) desi a fost exclusiv alaptata. De 2 ori a luat raceala de la mine (desi se spune ca ii transmit anticorpi) iar o data de la sora-sa de la gradi. A facut temperatura maricica (39,2) dar nu a fost cazul sa ii dam nimic decat antitermice. In 2 zile s-a facut bine. Ana (cea mare) nu a fost racita DELOC in primii 2 ani. Asta e, fiecare bebe reactioneaza altfel. Eu nu cred ca trebuie sa te sperii. Bantuie tot felul de viroze acum si probabil ca a prins si bebele tau un virusel. O sa ii treaca, e el mic, dar e puternic fiindca bea laptic de la mami. Sanatate!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Lavinia, stai lisnistita si Oani a mea a racit de atatea ori.nu a fost nici o data prea rau cu febra mare.anticorpii produsi atunci in laptele mami sunt creati special pt boala x si ajuta f mult.
Marina,bb are imunitatea data de mama.daca mama raceste usor inseamna canu are anticorpii pt acea boala.de aceea nu i-a trasmis copilului.ca nu i-a avut
daca aveti timp de citit despre productia de lapte si altele:
http://www.kellymom.com/bf/supply/index.html
iar despre milk supply,f interesant si util:
http://www.breastfeed-essentials.com/hindrances.html
daca credeti ca nu aveti suficient lapte cititi si poate va razganditi:
http://www.kellymom.com/bf/supply/low-supply.html

si ca divertisment:si barbatii pot alapta daca doresc,fara gluma:
http://www.unassistedchildbirth.com/miscarticles/milkmen.html


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Magda,nu se schimba compozitia laptelui.cred ca coincide menstra cu ccc colicile.

un art interesant ca sa daramam old wives tales
Alaptatul in pozitia culcat poate provoca infectii la urechi?NU.

Will lying down to nurse cause ear infections?
By Kelly Bonyata, BS, IBCLC

You might hear that breastfeeding your baby in a lying down position will cause ear infections. Research indicates that this is not true. No matter what positioning you use, breastfeeding actually works to decrease the incidence of ear infections.

This myth is one of many that has come from a mistaken application of bottle-feeding information to breastfeeding. There is good evidence that if baby is given a bottle of formula while lying flat, the formula can get into the Eustachian tubes and middle ear and cause an infection. However, there are two problems with applying this fact to breastfeeding: (1) breastmilk and formula are not the same -- breastmilk inhibits the formation of bacteria, while formula encourages bacteria; and (2) breastfeeding and bottle feeding are not the same -- milk does not pool in the mouth when baby is nursing, as as it does when baby drinks from a bottle.

Also, keep in mind that with most nursing positions, baby is lying down while nursing anyway - whether mom is lying down or not!

So don't be afraid to lie down to nurse your baby. Go ahead and get your rest... while you nurse your baby.






de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

pana la urma m-am dus ieri la pediatru cu matei, ca eran ingrijorata de cat de putin mancase in ultimele 24 de ore..si pediatra mi-a zis ca se schimba gustul laptelui la menstruatie si e normal sa pape ami putin si sa fie mai agitat..ieri deja a inceput sa manance mai bine..o fi zis ca daca alt lapte nu e, il tolereaza acu' si pe asta, ce sa faca?!

ema, super linkuri!



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

megbeng, stai linistita! Ca si eu am patit-o cu maria, fata mai mare. Sa- obisnuit cu ideea si a supt, chiar daca nu ii placea lapticul!
emaaimee, merci mult ptr sfaturi, dar nu a scapat fara antibiotic. summamed, ca se ia trei zile. asa a hotarit pediatra din spital, deoarece tusea devenea fff chinuitoare.Acum i0-am administrat ultima doza de antibiotic si evolueaza spre bine. Si cea mare la fel!
Si multumim ptr informatii, sunt utile!, mai ales cea cu barbatii!
cucuoancea, sa iti traiasca fetele si sa fie sanatoase! O mai alptezi?
Si cum e cu diversificarea? ca mie mi-e o groaza..... Abia i-am dat antibioticul din seringa mai mult il scuipa decit inghite. dar oricum noi mai avem 2 luni pina incepem.
Si o veste buna : la 4 luni cintareste Cristina mea 5,800. E bine, avind in vedere ca am nascut-o cu 3 kg.
Va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by emaaimee



un art interesant ca sa daramam old wives tales
Alaptatul in pozitia culcat poate provoca infectii la urechi?NU.

Will lying down to nurse cause ear infections?
By Kelly Bonyata, BS, IBCLC

You might hear that breastfeeding your baby in a lying down position will cause ear infections. Research indicates that this is not true. No matter what positioning you use, breastfeeding actually works to decrease the incidence of ear infections.

This myth is one of many that has come from a mistaken application of bottle-feeding information to breastfeeding. There is good evidence that if baby is given a bottle of formula while lying flat, the formula can get into the Eustachian tubes and middle ear and cause an infection. However, there are two problems with applying this fact to breastfeeding: (1) breastmilk and formula are not the same -- breastmilk inhibits the formation of bacteria, while formula encourages bacteria; and (2) breastfeeding and bottle feeding are not the same -- milk does not pool in the mouth when baby is nursing, as as it does when baby drinks from a bottle.

Also, keep in mind that with most nursing positions, baby is lying down while nursing anyway - whether mom is lying down or not!

So don't be afraid to lie down to nurse your baby. Go ahead and get your rest... while you nurse your baby.






de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII



Eu o alaptez pe Cristina doar in pozitie culcata. la fel am alptat-o si pe Maria si nu a avut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Da, Lavinia, o alaptez, cum de nu. Si sper sa o pot face inca 2 ani de acum incolo.

Cu noptile e insa la fel de greu, nu sare de 45 de minute de somn decat foarte rar. Toata noaptea trebuie sa sar cu sanul in guritza ei ca sa readoarma. Nu ii ies dinti, nu plange sfasietor de vreo durere, pur si simplu se trezeste, se foieste si...ma cauta. De fapt, nu poate readormi singurica. Asta e problema ei (cred!). Nu stiu la cine sa mai apelez, pe cine sa mai intreb. In afara de Mamicangur nu am mai auzit pe nmeni sa aiba probleme astea. A, ba da, o mamica de "Bucurii" (sept-oct2006) mi-a spus ca are si ea probleme asemanatoare. Of, of.
Cu diversificarea merge binisor, adica papa piureutul de fructe (de mere) deja mult mai bine. Dar trebuie sa ii fie foame (i-l dau dupa plimbarea de dupa masa, ca il papa mai bine decat dimineata, dupa ce toata noaptea a bagat lapte in ea). Saptamana viitoare vom incepe si cu legume, sa vedem cum o merge!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

marina... la noi situatia e aceeasi! Adica de o sapt. doarme f. rau, plange se foieste etc si suge cat de des(cam toata noaptea)ca sa se linisteasa dar nu functioneaza nici asta mereu.Iese un dintisor care acum se vede!Sunt cam chioara de somn si azi noapte imi venea sa dau bataie la Pampers, noroc cu tati.
Ar putea incerca si tatal sa adoarma copilul noaptea.
www.askdrsears.com gasesti niste 'strategii'pt. "allnight nurser"

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Mamamcangur, macar la voi ies dintzisorii, deci spuneti ca agitatia vine de acolo. Eu nu stiu ce sa zic de a mea, fiindca ea e foarte linistita de felul ei, doar ca vrea tzitzi tot timpul . Voi ati intrebat vreun dr despre asta?
Tati e foarte obosit, munceste mult, face toate cumparaturile pt casa, curatenie, o duce si o aduce pe cea mare de la gradi, iese cand poate in parc cu cate una. Nu pot sa il solicit si la asta, mai cu seama ca el e o fire mai ...firava...si daca nu doarme are apoi toata ziua migrene etc. Chiar nu am neveoie de 3 copii in casa

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Of, of, mamacangur, am citit linkul de la tine. Interesant, pare chiar simplu, dar...practica ne omoara. Oricum, finalul textului e tare...nu stiu cum sa spun. Cred ca e pt mine, pentru mamele care nu reusesc sa isi faca copiii sa doarma neintrarupt noaptea. La asta ma gandesc si eu cand refuz sa o las sa planga. Ca e un bebe mic mic, o fiinta fara aparare care se simte in siguranta la sanul mamei si care pana va creste un picut nu stie altfel cum poate fi fericita. Nu vreau sa o traumatizez, de asta perseverez in a-i da tzitzi la cerere....si inca ce cerere...

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput