Alaptatul-Help Line-(4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweet_sm spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Dragele mele, am si eu niste nedumeriri.
Baietii mei au acum 7 luni si jumatate, maninca 3 mese solide pe zi si in restul timpului sug. Mult mai des decat mi s-a recomandat (de 2 ori pe zi) pentru ca am ajuns la concluzia ca e mai bine asa (si pt ei si pt mine). In plus nu reusesc sa le dau sa bea cei 150ml de lichid recomandati.



in primul rand, sanatate copilasilor tai si numai bine.
daca zici ca ii alaptezi asa des, cred ca au suficiente lichide zilnic. in caz ca totusi vrei sa le introduci si altceva, incearca sucuri de fructe (de mere, de exemplu) mai degraba decat ceai, si testeaza daca vor cu lingurita sau invata-i cu canuta aceea care are gat special. asta, ca tot se afla la varsta la care incep oricum sa invete cum sa foloseasca tacamuri, canite, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Lavinia, cu mare placere.va doresc sa papati san cat mai mult.
Anis,bineinteles ca sunt diferiti copii.dar tzatzi e aceasi.SI VA PRODUCE ATAT LAPTE CAT ARE NEVOIE IARINA.pt ca tzitzi e minune si se adapteaza dupa nevoile copilului.eu as zice sa nu te mai mulgi ca sa nu ai oversupply,dar cum crezi tu acum...insa nu ai de ce sa te mai mulgi, faci asta doar daca ai sanii prea plini/pietrosi si sa nu tfaci iar noduli.
Carmen, nu ai de ce sa ii faci program bebelui,alaptatul la cerere e benefic pt el.el stie cat ii trebuie si asa isi poate regla prod de lapte dupa necesitatile lui.nu ii trebuie altceva decat lapte matern pana la 6 luni.nu are nevoie de altceva.si chiar e periculos sa ii dai altceva decat san/lapte pana la 6 luni,are sist digestiv imatur.buzele uscate-aveti prea cald in camera, mai mult de 21 de gr adica. poate bb e prea imbraca(in casa:fara caciulita,un body scurt si unul lung, plus o patura f.subtire de fleece-la temp de 21 gr:paturica numai cand doarme).puneti putina apa intr-un castron pe calorifer sa nu fie aerul prea uscat.
Sheannamp,nu mai retin unde am citit.la un an 75% din dieta unui bb este laptele,restul solidele, la 2 ani 50% laptele,50% solidele.iar daca beau san f bine.nu vor apa sa suga macar.stai fara grija sunt f bine copilasii tai.e ok ca sug mai mult decat ti s-a recomandat.avantaj gemenii tai.
dra mea nu a vrut suc de fructe pana acum o luna(si azi a facut 21 de luni),iar sippy cup nu a vrut sa auda pana la 16luni.la 6 luni bea direct din paharel/canuta.numai apa.si amincercat de la 6 luni.biberonul tot asa greu l-a vrut si tarziu.
va pup



de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by vcarmen

salut
sunt o mamica de martie -aprilie si azi v-am descoperit. am nascut pe 14 martie un baietel de 3350 de grame si 52cm. in maternitate pe langa san ii dadeam si supliment si am continuat acest lucru si acasa pana a venit medicul pediatru si m-a sfatuit sa-i nu ii mai dau lapte praf.
a fost greu, bebe adormea la san dupa citeva minute, dar satisfactia mare am avut-o cind ne-a cintarit la 12 zile si ne recuperasem greutatea ba aveam si 200 de grame in plus ,in total 3550g.

acum am si eu o dilema bebe nu are un program de masa , adica uneori vrea sa manice dupa o ora, alteori dupa 2, sau dupa 3-4 ore de somn.
intrebarea mea este cum sa-i fac un program, sau sa nu ii fac sa ii dau asa cum vrea el? si tot legat de durata cam cit ar trebui sa papa la san( durata de timp) ca sa fiu sigura ca se satura? uneori papa 30minute , alteori 15minute.

alta dilema a mea este legata de ceai. de cind am venit acasa bebe are buzele un pic uscate. oare sa-i dau si ceai? nu are necesarul de lichide? sau buzele lui sunt asa de la supt?
nu stiu daca m-am facut inteleasa.


Carmen si bebe Andrei-Bogdan

In primul rind sa iti traiasca Bogdan! Si felicitari ca e baiat! Eu mi-am dorit macar unul..... dar nu a fost sa fie....
A doua mea fetita si-a facut program de supt abia acum la 3 luni jumatate. E greu si obositor pentru tine dar ce poate fi mai placut si sanatos decit sa-l alptezi la cerere!
Nu vreau sa repet ce au scris celelalte mamici, dar parerea mea ca nu merita sa ii mai dai si formula de lapte. Am patit-o la fata mai mare. Credeam ca nu se satura si fuga cu biberonul cu lapte praf. Si nu mai sugea de la sin la fel de bine. In timp a scazut si secretia lactata. dar totusi a durat pina la 7 luni, cu chinuri din partea mea!
Asa ca alapteaza la cerere, puiutztul tau iti cere cind are nevoie! In primele 2 luni de viata ale fetei mele mai mult alaptam decit faceam orice altceva Si de 12-18 ori pe zi.!
Sanatate si sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Dragele mele, am si eu niste nedumeriri.
Baietii mei au acum 7 luni si jumatate, maninca 3 mese solide pe zi si in restul timpului sug. Mult mai des decat mi s-a recomandat (de 2 ori pe zi) pentru ca am ajuns la concluzia ca e mai bine asa (si pt ei si pt mine). In plus nu reusesc sa le dau sa bea cei 150ml de lichid recomandati. Biberonul nu prea mai stiu sa il foloseasca (si nici nu vreau sa ii invat cu el) iar alte recipiente sunt dificil inca de utilizat. Asa ca am zis sa ii pun la san de cate ori doresc (ma rog, nu chiar atat de des totusi) respectiv cam de 5 ori pe zi (odata, maxim de doua ori noaptea).
Durata unui supt a ajuns acum maxim 8-10 minute.
Voi cum ati procedat la varsta respectiva?



Parerea mea este ca baietzii sug asa des in timpul zilei tocmai pentru ca le este sete. Desi laptele matern este foarte bun, cred ca totusi nu ar trebui sa le mai dai asa des la aceasta varsta din urmatoarele considerente:
- la varsta asta ei mananca deja destul de diversificat si nu intotdeauna laptele pica bine in combinatie cu diverse alimente
- organismul are nevoie de timp ca sa digere masa solida primita cat de cat inainte sa primeasca si altceva, mai ales acum cand primeste mai multe alimente
- daca sug prea des, intre mese, exista riscul sa nu le fie suficient de foame la ora mesei si sa nu manance bine alimentele solide
- daca in primele sase luni este foarte bun programul la cerere dupa aceasta varsta ar fi bine ca cei mici sa aiba un program de masa, nu batut in cuie, dar cat de cat stabil ( e bine si pentru ei si pentru tine)
- vine vara, organismul lor va necesita si mai multe lichide si daca nu ii inveti sa bea, o sa stai toata ziua cu ei agatati de tine.
La varsta lor nu sunt mici pentru canitza. Eu am inceput diversificarea la primul copil in ultima saptamana din luna a sasea si la al doilea la 5 luni jumate, lichidele le-am administrat la inceput cu linguritza si la sase luni am introdus canitza. Bineintzeles ca intr-o prima faza trei sferturi din ce le dadeam curgea pe ei, dar ai sa fii surprinsa cat de repede invata sa bea cu canitza. Cel mare la 7 luni folosea canitza fara incidente, cel mic are acum 6 luni si o saptamana si deja a facut progrese. Ideal este sa nu le dai canitza din acea cu gaura mare ( cum au cele Nuk, de ex) ci din acelea cu gaurele,la cioc, ca sa nu curga lichidul ff tare. De asemenea, poti sa le dai canitzele sa se joace cu ele, goale, evident, ca sa se obisnuiasca cu ele.
Nici eu nu sunt fan biberon/suzeta. La cel mare nu am avut asa ceva in casa, la cel mic am cumparat un biberon sa ii dea tati laptele lui mami cand am lipsit eu de acasa, o data, insa bb nu a vrut decat cu seringa de la nurofen. Asa ca tetina a ajuns la gunoi si sticla in arsenalul de jucarii de la baie.
De asemenea, vezi ce lichid le place, la noi baiatul cel mare a vrut la inceput numai suc de fructe facut de mine, insa celui mic ii place doar apa.
Mult succes si sper sa te fi ajutat!

poze cu baietzii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Dragele mele,
Am postat si la parintii intreaba...dar nu am primit nici un raspuns. Maruca mea are 6 luni si a inceput sa se trezeasca la 40 de minute TOATA NOAPTEA. Rar ii scapa cate o ora jumatate de somn neintrerupt. Se scoala ba de suzi, ba de tzitzi, ba de...habar nu am. Sunt disperata, nedormita si VREAU sa scapam de suzeta ACUM. EU i-am dat-o de la 3 zile fiindca se foia foarte rau si fiindca cea mare si acum, la 4 ani, suge degetul. Nu am vrut sa se ajunga aici. Dar nu mai adoarme decat cu suzi sau la san, iar noaptea m-a capiat. Nu e bine nici pt mine, dar nici pt ea sa doarma atat de fragmentat. Nu vreau de fapt sa o fac DEPENDENTA.
I-am scos suzi de 4 zile si 4 nopti, dar situatia e la fel, daca nu mai rea. Toata noaptea trebuie sa stau cu tzitzi la ea in gura. Nu suge cine stie ce, doar de vreo 2, 3 ori pe noapte suge ca lumea, in rest, tzocaie ca pe suzeta. Ce sa fac?????????????????? In ritmul asta....cu trezit din 45 in 45 de minute....nu stiu cat mai rezist
Ziua la fel, nu adoamre decat la tzitzi. Doar afara adoarme bine mersi si chiar cate 2, 3 ore neintrerupt, dar in casa....e musai sa suga ceva (de cand am scos suzi...doar tzitzi). Si in somnul de zi din casa se trezeste tot cam la 3 sferturi de ora si cand sugea suzi trebuia sa merg repede sa ii pun suzi inapoi (fiindca de cele mai multe ori in 5, 10 minute dupa ce adormea ii scapa din gurita) De cand nu mai are suzi nu doarme deci in casa decat reprize de 40, 45 de minute.
Of, of, nu stiu ce sa ma fac cu ea. E clar ca nu se scoala de foame, ci ca are o problema cu adormitul....problema probabil creata de mine fiindca i-am dat suzi de cand s-a nascut. Acum trebuie sa o dezvatz, dar daca o invatz cu tzitzi tot timpul? Ar trebui probabil lasata sa planga, dar nu pooooooooooooot. 1) pt ca as trezi toata casa, inclusiv pe cea mare si 2) pt ca mi-e mila de ea.
Am tot zis ca trebuie sa ii dau tzitzi la cerere, dar la asa cerere....nu mai fac fatza. Mai ales ca nu e de fomae, ci de...obisnuintza.
Am fost incoenernta, dar dupa a nu stiu cata noapte alba...nici nu pot fi altfel. Ea e cumintzica in rest, nu e agitata, nu plange aiurea, e cooperanta, mai putin la somn.


Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:


nimeni nu imi raspunde....


Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Marina,
fetita mea are aproape 1 an si inca ii dau suzeta. Nu cred ca e chiar asa de grav daca o lasi si acum cu suzeta, mai ales ca vad ca Mariuca ii cam duce dorul.

s-ar putea ca problema, la Maruca, sa fie legata si de aparitia dintisorilor, tin minte ca Alexandra (care dormea toata noaptea de la 3 luni) a inceput sa se trezeasca foarte des noaptea, incepind cu virsta de 6 luni. efectiv eram buimaci de somn, si nu-ntelegeam cum naiba de, brusc, si-a schimbat programul de somn. la tine e posibil sa fie o combinatie a lipsei suzetei + dureri ale gingiilor. eu i-as da inapoi suzeta, macar aia sa o mai linisteasca. renuntatul la suzeta l-as lasa pt mai tirziu. e drept ca ai motive sa vrei sa renunte la suzeta, dar Maruca are abia 6 luni, nu-i deloc grav faptul ca ii simte lipsa

apropos: am vazut o emisiune in care o mamica ii explica fetitei ei de 3 ani ca, daca fetita-i va da toate suzetele Zinei Suzetelor (ma rog, nu mai tin minte daca se numea chiar asa, dar nu asta conteaza), Zina ii va aduce a doua zi un cadou foarte frumos. si asa a convins-o sa renunte la suzeta. ah, un detaliu important era ca Zina respectiva "avea nevoie de suzete pt bebelusi mai mici, care nu-si permit sa-si cumpere suzete :) "

fruntea sus si incearca sa te linistesti :)

p.s.: Alexandrei am inceput sa-i dam suzeta de la 2 saptamini, nici nu stia bine sa suga atunci. iar acum, la 11 luni, foarte rare sunt noptile cind se trezeste sa caute suzeta, cind ii scapa din gura. deci nu mi se pare ca e chiar dependenta :)


www.onetruemedia.com/shared?p=241b3734905abb9d5d8142&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A fi parinte, e o binecuvintare
(Alexandra - 3 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Marina, e mult prea devreme ca sa renunti la suzeta!
Stai linistita ca nu se intampla nimic daca lusrul acesta se va intam pla peste 1 an -2! Suzetele actuale, cu forma aceea speciala, au un minim impact asupra dentitiei!
Ai mei nu cauta inca suzetele dar adorm mai usor cu ele iar cand se trezesc noaptea (in afara celor doua mese de supt) adorm inapoi mult mai usor cu ajutorul suzetei!
O inventie minunata (de care m-am bucurat si eu personal din plin, cam pana la 2-3 ani)!

Dragele mele va multumesc din sufletul pentru sfaturile si , mai ales, suportul vostru!
Nu amn gasit prea multe informatii despre alaptatul dupa 6 luni! Stiu ca se recomanda continuarea alaptatului la cerere si ca in primul an de viatza laptele matern (respectiv formula) trebuie sa reprezinte 1/3-1/2 din aportul caloric zilnic (adica mai bine ii dai lapte decat alta mancare solida)!
In ceea ce priveste aportul hidric se Pare ca nu e nevoie de alte lichide cu exceptia perioadelor de necesar lichidian crescut (vara).
Cu toate acestea cred ca e bine sa ii invatam sa consume si alte lihide, folosindu-se de canutza, dar fara ca acestea sa inlocuiasca laptele.
Lasand teoria deoparte sa va sun mai clar ce nelamuriri am eu.
Mie teama ca nu le dau sa suga destul (mai nou, au doar 2 mese mai importante de lapte cand sug cam 8-10 minute si inca 1-2 "gustari" de cateva minute). Problema e ca nu prea mai merge cu pusul mai des la san, adica, daca ei nu vor sa suga in acel moment apoi nu o fac.

Oricum, eu sunt foarte incantata ca ei inca sug si ca acesta ramane cel mai apreciat lucru.




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by cucuoancea

Dragele mele,
Am postat si la parintii intreaba...dar nu am primit nici un raspuns. Maruca mea are 6 luni si a inceput sa se trezeasca la 40 de minute TOATA NOAPTEA. Rar ii scapa cate o ora jumatate de somn neintrerupt. Se scoala ba de suzi, ba de tzitzi, ba de...habar nu am. Sunt disperata, nedormita si VREAU sa scapam de suzeta ACUM. EU i-am dat-o de la 3 zile fiindca se foia foarte rau si fiindca cea mare si acum, la 4 ani, suge degetul. Nu am vrut sa se ajunga aici. Dar nu mai adoarme decat cu suzi sau la san, iar noaptea m-a capiat. Nu e bine nici pt mine, dar nici pt ea sa doarma atat de fragmentat. Nu vreau de fapt sa o fac DEPENDENTA.
I-am scos suzi de 4 zile si 4 nopti, dar situatia e la fel, daca nu mai rea. Toata noaptea trebuie sa stau cu tzitzi la ea in gura. Nu suge cine stie ce, doar de vreo 2, 3 ori pe noapte suge ca lumea, in rest, tzocaie ca pe suzeta. Ce sa fac?????????????????? In ritmul asta....cu trezit din 45 in 45 de minute....nu stiu cat mai rezist
Ziua la fel, nu adoamre decat la tzitzi. Doar afara adoarme bine mersi si chiar cate 2, 3 ore neintrerupt, dar in casa....e musai sa suga ceva (de cand am scos suzi...doar tzitzi). Si in somnul de zi din casa se trezeste tot cam la 3 sferturi de ora si cand sugea suzi trebuia sa merg repede sa ii pun suzi inapoi (fiindca de cele mai multe ori in 5, 10 minute dupa ce adormea ii scapa din gurita) De cand nu mai are suzi nu doarme deci in casa decat reprize de 40, 45 de minute.
Of, of, nu stiu ce sa ma fac cu ea. E clar ca nu se scoala de foame, ci ca are o problema cu adormitul....problema probabil creata de mine fiindca i-am dat suzi de cand s-a nascut. Acum trebuie sa o dezvatz, dar daca o invatz cu tzitzi tot timpul? Ar trebui probabil lasata sa planga, dar nu pooooooooooooot. 1) pt ca as trezi toata casa, inclusiv pe cea mare si 2) pt ca mi-e mila de ea.
Am tot zis ca trebuie sa ii dau tzitzi la cerere, dar la asa cerere....nu mai fac fatza. Mai ales ca nu e de fomae, ci de...obisnuintza.
Am fost incoenernta, dar dupa a nu stiu cata noapte alba...nici nu pot fi altfel. Ea e cumintzica in rest, nu e agitata, nu plange aiurea, e cooperanta, mai putin la somn.


Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Sa-ti traiasca fetele si sa fie sanatoase!
Si eu am observat ca intimpin aceeasi problema de citeva nopti: Cristina adoarme cu sinul in guritza si daca se trezeste fara el urla de disperare. Si i-am cumparat suzeta, pe care nu accepta pina acum. deocamdata suge pe ea si dupa ce adoarme o scuipa din gura. Nu stiu ce sfat sa iti dau, dar, parerea mea ca decit sa te foloseasca pe post de suzeta, cum face fii-mea, mai bine ii dai din cind in cind suzeta!
Maria, fata mai mare, suge si acum pe suzeta, cind ii este somn, apoi o lasa din gura!
Sanatate si UN PASTE FERICIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Multumesc mult pentru sfaturi. Sper sa vin in curand cu vesti mai bune .
si Paste fericit!!!!!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput