Alaptatul-Help Line-(4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

sweet_sm sa iti traiasca fetitele! Ai dreptate cu articolul tradus, acum am reusit sa citesc in urma. Stii tu cum e cu fetele astea, uneori nu ai timp nici sa respiri...... la mine inca e problema cu somnul!Important e sa fie sanatoase!
emaaimee , multumesc inca o data pentru informatii! Daca nu erati voi sigur ma descurajam si o treceam pe cristina rapid pe lapte formula! Deja ma vad cu ea la 2 ani si tot cu tzitzi in guritza.
Sanatate si de la noi!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu deja la 6-7 zile de viata a lui Lili cochetam cu laptele raf, disperata... Noroc ca n-am cedat.
Lavinia, sper sa reusesti sa alaptezi pana la 2 ani:) In afara de faptul ca e sanatos si pt mami, si pt bb, e o chestie foarte comoda, mai ales noaptea, nu te ridici din pat, nu aprinzi lumina, nu te strambezi la masuri si biberoane, nu uiti sa insurubezi bine biberonul, nu trebuie sa schimbi copilul ca i-a curs tot laptele in gat, si nu simti mirosul ala scarbos de formula. Unele chiar miroase foarte urat!!!!
Nu e nimic mai frumos si mai placut pe lumea asta, decat sa te ascunzi cu bb sub patura, la caldurica, si sa adoarma cu tzitzi in gurita:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Ai dreptate Gabi!si nici nu trebuie schimbata de hainutze asa cum ziciai tu! Si e atit de bine si pentru sufletzelul ei .... si pentru al meu! Asa de bine se linisteste la san! Si afara nu adoarme in carucior, atita miriie pina o pun la sin si apoi adoarme bustean!
Gabi, din pareta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Ana Maria, te ajuta spirulina?Cate luai pe zi?

fetele va multumesc de incurajari.Inca nu mi-am revenit.dar ma mulg, ma trag de tzate si lapte praf nu vede.
Sper sa-mi revin cat mai curand.

Emaaimee, la Ingrid n-am avut criza asta...da..vad pe pielea mea ca si sarcinile si evolutia dupa poate fi f diferita de la copil la copil.
seet_sm, multumesc de complimente.Sper din suflet ca experienta mea si indarjirea mea sa fi facut si pe alte mamici sa alapteze in continuare.E pacat.Cand o vad la sanul meu cat e de fericita uit de toate.

Plus ca eu inca am ramas la un san cu rana, cicatrizata in proportie de 90%, dar arata sfarcul ca si cand m-ar fi muscat careva..asta e..sper sa isi revina dupa.



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vcarmen spune:

salut
sunt o mamica de martie -aprilie si azi v-am descoperit. am nascut pe 14 martie un baietel de 3350 de grame si 52cm. in maternitate pe langa san ii dadeam si supliment si am continuat acest lucru si acasa pana a venit medicul pediatru si m-a sfatuit sa-i nu ii mai dau lapte praf.
a fost greu, bebe adormea la san dupa citeva minute, dar satisfactia mare am avut-o cind ne-a cintarit la 12 zile si ne recuperasem greutatea ba aveam si 200 de grame in plus ,in total 3550g.

acum am si eu o dilema bebe nu are un program de masa , adica uneori vrea sa manice dupa o ora, alteori dupa 2, sau dupa 3-4 ore de somn.
intrebarea mea este cum sa-i fac un program, sau sa nu ii fac sa ii dau asa cum vrea el? si tot legat de durata cam cit ar trebui sa papa la san( durata de timp) ca sa fiu sigura ca se satura? uneori papa 30minute , alteori 15minute.

alta dilema a mea este legata de ceai. de cind am venit acasa bebe are buzele un pic uscate. oare sa-i dau si ceai? nu are necesarul de lichide? sau buzele lui sunt asa de la supt?
nu stiu daca m-am facut inteleasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Alapteaza la cerere, programul isi va face bb singur. Nu are nevoie de ceai, insa daca are buzele uscate, poate bb e prea cald imbracat, vezi daca nu transpira prea mult.
Crestere mare!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dragele mele, am si eu niste nedumeriri.
Baietii mei au acum 7 luni si jumatate, maninca 3 mese solide pe zi si in restul timpului sug. Mult mai des decat mi s-a recomandat (de 2 ori pe zi) pentru ca am ajuns la concluzia ca e mai bine asa (si pt ei si pt mine). In plus nu reusesc sa le dau sa bea cei 150ml de lichid recomandati. Biberonul nu prea mai stiu sa il foloseasca (si nici nu vreau sa ii invat cu el) iar alte recipiente sunt dificil inca de utilizat. Asa ca am zis sa ii pun la san de cate ori doresc (ma rog, nu chiar atat de des totusi) respectiv cam de 5 ori pe zi (odata, maxim de doua ori noaptea).
Durata unui supt a ajuns acum maxim 8-10 minute.
Voi cum ati procedat la varsta respectiva?


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Fata noastra implineste 1 an in 21 apr. si desi manca solide bine suge cat de des se poate(4,5 ori pe zi si noaptea chiar nu stiu-doarme cu noi si rezolvam repede cu masa).
Sincer nu mi-as face nici o grija fiu in locul tau si as avea increddere in instinctul matern.Sigur un bebe nu poate fi supraalaptat!!!
N-am prea inteles de ce sunt cei 150 ml ceai absolut necesari,din moment ce alaptezi la cerere.
Maria a inceput sa "bea" din canita pe la 8.6 luni, evident f. stangaci, dar acum e mai bine.Mai folosim lingurita si... seringa de la Nurofen.
Cata vreme voi sunteti multumiti nu vad de ce ar fi probleme.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Dragele mele, am si eu niste nedumeriri.
Baietii mei au acum 7 luni si jumatate, maninca 3 mese solide pe zi si in restul timpului sug. Mult mai des decat mi s-a recomandat (de 2 ori pe zi) pentru ca am ajuns la concluzia ca e mai bine asa (si pt ei si pt mine). In plus nu reusesc sa le dau sa bea cei 150ml de lichid recomandati. Biberonul nu prea mai stiu sa il foloseasca (si nici nu vreau sa ii invat cu el) iar alte recipiente sunt dificil inca de utilizat. Asa ca am zis sa ii pun la san de cate ori doresc (ma rog, nu chiar atat de des totusi) respectiv cam de 5 ori pe zi (odata, maxim de doua ori noaptea).
Durata unui supt a ajuns acum maxim 8-10 minute.
Voi cum ati procedat la varsta respectiva?


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



La varsta asta (si pana la intarcare) procedam la fel.
Chiar si mesele solide aveau la sfarsit o portie de tzitzi. Dimineata sugea, seara sugea, noaptea sugea:)
Daca ai impresia ca nu beau destul, incearca sa le dai din cana apa plata.
Dar oricum bebeii dau semne clare ca le este sete, de exemplu se incalzesc, fac un pic de temperatura, sau au urina mai inchisa la culoare, nu? Sper ca n-am zis o prostie mare.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet_sm spune:

quote:
Originally posted by vcarmen

salut
sunt o mamica de martie -aprilie si azi v-am descoperit. am nascut pe 14 martie un baietel de 3350 de grame si 52cm. in maternitate pe langa san ii dadeam si supliment si am continuat acest lucru si acasa pana a venit medicul pediatru si m-a sfatuit sa-i nu ii mai dau lapte praf.
a fost greu, bebe adormea la san dupa citeva minute, dar satisfactia mare am avut-o cind ne-a cintarit la 12 zile si ne recuperasem greutatea ba aveam si 200 de grame in plus ,in total 3550g.

acum am si eu o dilema bebe nu are un program de masa , adica uneori vrea sa manice dupa o ora, alteori dupa 2, sau dupa 3-4 ore de somn.
intrebarea mea este cum sa-i fac un program, sau sa nu ii fac sa ii dau asa cum vrea el? si tot legat de durata cam cit ar trebui sa papa la san( durata de timp) ca sa fiu sigura ca se satura? uneori papa 30minute , alteori 15minute.

alta dilema a mea este legata de ceai. de cind am venit acasa bebe are buzele un pic uscate. oare sa-i dau si ceai? nu are necesarul de lichide? sau buzele lui sunt asa de la supt?
nu stiu daca m-am facut inteleasa.


Carmen si bebe Andrei-Bogdan



Carmen, felicitari si bun venit pe lume bebelusului tau Andrei-Bodgdan, are un nume foarte frumos. :-)
- nu prea se intelege de ce i-ai suplimentat laptele cu formula inca din spital... productia ta de lapte se adapteaza dupa cerintele bebelusului, deci daca tu ii dai sa suga mai putin, ca restul ii dai formula, e clar ca, in timp, sanul va produce acea cantitate de lapte. laptele formula nu este mai bun decat laptele matern, deci nu este ceva ce trebuie neaparat sa aiba, ca altfel e in dezavantaj fata de bebelusii hraniti cu formula!

-cu programul de masa, ar fi inuman sa incerci sa introduci asa ceva atat de devreme, abia l-ai nascut. progrsamul functioneaza cand hranesti cu formula (care are acelasi continut, constant), nu cu laptele matern (care isi schimba continutul si consistenta de fiecare data). hraneste-ti copilul la cerere si fii atenta la puseele de crestere cand iti va cere din ora in ora chiar, timp de 1-2-3 zile (depinde de copil). mai ales atunci, dar si acum, nu suplimenta cu formula cu nici un chip, nu ii faci nici un serviciu bebelusului, si nici tie. bebelusul isi va face singur program in timp, ai sa vezi. fetita mea a intrat intr-o oarecare rutina inca din prima luna de viata, exceptand perioadele cu puseele de crestere (vezi ca e un articol despre asta chiar pe prima pagina aici).

-durata suptului depinde de la bebe la bebe si de diferitele ore din zi. poate sa stea putin si sa suga 100 ml, adica exact cat ii trebuie. poate sa stea juma de ora, dar sa traga lenevos si sa mai vrea o portie peste inca o jumate de ora. nu imi gasesc cuvintele sa te conving ca nu exista program sau schema universal valabila pentru toti bebelusii si nimic nu e gresit sau iesit din comun daca bebelusul tau mananca altfel decat bebelusul prietenei tale sau al altor mame de pe site. ai incredere in copilasul tau, NIMENI nu stie mai bine decat el insusi ce e bine pentru el, nici doctorul, nici mama soacra, nici prietenele. asculta-ti copilul si fa ce iti cere sa faci, nu vei regreta.
tot ce trebuie sa retii este ca, la varsta lui, nu e bine sa stea mai mult de 4 ore fara sa manance, ca se deshidrateaza. trezeste-l si alapteaza-l.

- nu ai nevoie de nici un ceai cand alaptezi. laptele contine aproximativ 90 la suta apa, deci ce ceai si ce apa sa ai nevoie? cand ii e sete, suge. cand ii e foame, suge. in Ro e moda asta cu ceaiul, tam nesam, fara nici o noima, care mai rau dauneaza decat sa aduca vreun beneficiu.

- buzele uscate pot fi ca il imbraci prea gros, nu e umiditate in camera in care sta, e prea cald in casa sau poate are buzele albe de la laptele uscat? sterge-l cu o carpa umeda dupa ce il alaptezi si vezi daca tot asa se prezinta. daca tu crezi ca e deshidratat, solutia e sa-l alaptezi mai des, adica atunci cand cere, nu sa-i dai ceai. cu atat mai mult, daca e deshidratat, nu e momentul acum sa-i faci program, ci sa continui sa-l alaptezi la cerere.
dar temperatura i-ai verificat-o? ma gandesc sa nu aiba febra...daca nu e nici una dintre variantele de mai sus, consulta pediatrul.

succes.

Mergi la inceput