Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, cat ma bucur ca a miscat bb mic al tau! Uite cum a zburat timpul si ai ajuns la 19 sapt.....parca mai ieri am initiat subiectul...
Sper ca stai si tu bine cu tensiunea si ca totul este ok. Eu deja incep sa ma gandesc ca mai e putin si apare mica mea minune.....parca nu mai am rabdare.....peste o luna cred ca aflam si cum nastem, asa ca atunci stim si mai bine cand vom naste....mai e putin pana pe 22 iunie cand mergem la urmatorul control...



Andra
31 s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"

Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Buna seara !
Pana acum cateva ore eram sigura ca nu voi intra nicidata sa citesc subiectul asta , pt ca preeclampsia era ceva care eram absolut sigura ca nu ma va afecta pe parcursul sarcinii.
De cand ma stiu sunt hipotensiva , tensiunea mea se invarte pe la 9/5 , max. 10/6 , chiar am probleme cu unele caderi de tensiune , cea mai mica valoare masurata fiind 7.5/4 .
Insa astazi , in sapt. 23 de sarcina , am fost la controlul periodic la dr. mea ginecoloaga si ,in urma masurarii tensiunii si citirii analizelor de urina , mi-a pus diagnosticul de "risc de preeclampsie".
Situatia se prezinta in felul urmator :
- astazi , tensiune 13/6 masurata la cabinet , apoi la 2 ore diferenta , masurata acasa , 10/5
- proteine in urina : nor foarte fin
- edeme la picioare intre sapt . 15-22 cand tensiunea masurata zilnic nu depasea 10/6 ; acum nu le mai am , am fost in concediu , am mers mult pe jos , am facut miscare si nu mi s-au mai umflat piciarele.

Recomandea doctoritei a fost sa-mi masor tensiunea de 2 ori pe zi , sa nu mai mananc cu sare si sa-mi fac sumar de urina la 2 sapt.
Deasemenea , daca tensiunea creste peste 13/8 , sa ma prezint de urgenta la cabinet.

Acum , din ceea ce citesc aici si avand in vedere situatia mea de fapt , inclin sa cred ca diagnosticul de "risc de preeclampsie" pe care mi l-a pus este un pic cam exagerat si ca situatia mea nu ar fi asa de grava...Initial m-am speriat ingrozitor , stiam ce efecte poate avea preeclampsia si nu-mi venea sa cred ca eu , care ma stiu hipotensiva , pot ajunge la asa ceva.

Voi ce credeti , am risc de preeclampsie sau doctorita mea este cam alarmista?

23+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Fetelor, astazi bantuiam pe forum si mi-am adus aminte ed acest subiect pe care lumea l-a "parasit" si asta ma bucura pt ca asa vad ca nu mai sunt probleme.

Astazi Mara mea face 5 luni, este vioaie, gangureste, 3 dintisori stau sa iasa si este cel mai frumos cadou pe care viata mi-l putea face!

asa ca pt toata lumea care citeste acest subiect afirm sus si tare: o sarcina cu HTA indusa de sarcina poate fi dusa la bun sfarsit daca urmezi un tratament ca la carte si asculti in totalitate de sfatul medicului.


numai bine!

Andra de Mara Teodora

Povestea Marei

Mergi la inceput