Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

acum am 18 saptamani , dar urmeaza sa ma duc la morfofetala la 20 de saptamani si parca numai am rabdare pana atunci sa vad daca bebe e bine...din cauza ca la servici am avut cateva zile mai stresante cred ca am facut tensiune...mi-e teama sa nu se intample ceva cu bebeicu' de la atata stres si agitatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Georgiana, nu cred ca bebele tau ar putea fi afectat in crestere de stresul de la servici. daca ar fi fost asa, dr ti-ar fi recomandat cu siguranta sa iei repaus fizic si psihic si sa incerci sa iti revii. Cat despre IR-uri, eu am descoperit la morfologica de 23 de saptamani ca Dopplerul il mai facusem si la mofologica de 14 saptamani dar nu dadusem eu atentie atunci. Crezusem ca e vb de ritmul cardiac....dupa parerea mea seamana foarte mult ca si imagistica pe ecran.... Dr mi-a spus ca atunci nu a vazut nimic ingrijorator la valorile IR-urilor asa ca nu a avut ce sa comenteze. insa ultima data valorile au fost usor marite si am tinut legatura cu ea mereu in ceea ce priveste tensiunea. Cand valorile tensiunii au fost mai mari mi-a dat tratament. Acum sunt sub tratament, iar pe 30.04.2007 ma duc la o noua ecografie, pt a face un nou Doppler si o noua morfologica pt a fi siguri ca bebelina nu are retard de creste din cauza tratamentului medicamentos. Fii optimista si tine-ne la curent!

Andra
27 s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"

Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra ,vai acum cand citeam am vazut ca ai ajuns la 27 saptamani,multe inainte.Si tensiunea mea e in valori acceptabile,nu a crescut ca sa iau inca tratament.

Mihaela 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Buna fetelor sau mai bine sa zic buna brticilor!
Am cautat pe net informatii despre PREECALMPSIE si am gasit lucruri foarte interesante.Si io sunt o viitoare mamica(inca nu pot crede ca mi s-a intamplat minunea,si nu voi crede pana nu-l voi vedea cared!)insa pana acum nu m-am confruntata cu astfel de probleme si sa dea Dumnezeu sa nici nu ma confrunt!
Am sa va scriu site-ul si sper din suflet sa si mearga caci io cu computerul nu le prea am!!!!!!!!!!!!!


http://familydoctor.org/064.xml


VA pup pe burtici si nu uitati ca nu luptati singure cu aceste boala,Dumnezeu este langa voi si sigur va va ajuta!

32s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabilas spune:

Sunt noua pe acest forum si va salut pe toate viitoarele si actualele mamici. Va rog sa-mi spuneti daca vreuna dintre voi a nascut sau are sarcina urmarita de dr. Andreea Pandaru de la spitalul ELias. Am 22 saptamani si, din pacate, nu am reusit sa ma stabilizez la niciun doctor pana acum. Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

buna fetelor. si eu am tensiunea foarte mare cand merg la medic la control. eu cred ca asta se datoreaza faptului ca intotdeauna am niste emotii groaznice, simt ca-mi sare inima din piept de cat de repede bate si ca urmare si tensiunea este destul de mare 14/7, 14/9. ca sa-mi verific si acasa tensiunea mi-am cumparat un aparat electronic de luare a tensiunii. acesta este de la firma ELTA. dar de cate ori imi iau tensiunea acesta arata alte valori. daca stau intinsa in pat este mai mica, daca stau pe un scaun este mai mare, daca schimb pozitia arata altceva. nu stiu care este de fapt valoarea reala, nu stiu in ce pozitie acesta indica cel mai corect. va rog cele care aveti un asa fel de aparat sa ma ajutati si pe mine. multumesc frumos
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, am intrat deja in 28 de saptamani si am si facut o mica vizita la spital, 3-4 zile, pt ca tensiunea mi-o luase razna. Acum totul este sub control si atat eu cat si bebelina suntem ok. Sunt fericita ca ne-am intors acasa, chiar daca de acum inainte vom sta la pat. Acum am incredere ca totul va fi ok si ca dr noastra nu va lasa ca nimic rau sa ni se intample.

Ma bucur ca tensiunea ta este ok si ca nu ai nevoie de tratament, insa daca ai cea mai mica temere, consulta-ti dr. Eu am inceput sa invat ca e mai usor sa previi decat sa tratezi. Sa dea DD ca toate sa ajungem la termen fara probleme! Te pup si ai grija de tensiunea ta! Tine-o cat mai coborata!

Nikol, nu stiu ce sa iti zic cu aparatele astea elctornice. Eu nu am incredere in ele, mai ales cand imi arata ca am tensiunea 10/6, iar cel traditional 12/6. Incearca sa iti faci rost de unul traditional si sa compari valorile. Daca sunt la fel, foloseste-l in continuare pe cel elctronic. Daca nu, pune-l la pastrare si foloseste-l pe cel traditional. Cat despre emotiile de la dr, incearca sa le depasesti pt ca altfel risti sa ajungi pe tratament pt HTA...si nu e tocmai de dorit asta... Numai bine!

Doxinu, multumim pt link. orice informatie e folositoare.

Andra
28 s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"

Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analex spune:

Si noi am avut probleme cu hipertensiunea indusa de sarcina, din saptamana 30; am luat 30 kg, in ultimele saptamani experimentam destul de des dureri de cap si vedere 'cu purici'. ca tratament: Dopegyt in doze recomandate de cardiolog, regim alimentar fara nici un fel de sare si repaus la pat. in plus : ecografie la 3 zile pentru bebe ( ritm cardiac, greutate, lichid, fluxuri placentare). Am nascut cu cezariana (dar se declansase travaliul, aveam dilatatie)cu anestezie generala ( e important ce anume drog foloseste anestezistul). Bebelus a iesit la 37 de saptamani si jumatate si e foarte bine. Trebuie multa rabdare si calm cat se poate.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Fetele mele, cu ajutorul lui DD astazi intram in 31 de saptamani! si speram ca tot cu ajutorul lui DD sa ajungem cu bine la sfarsit!

Ieri am fost la control si se vede ca de cand stau in pat, de aproape 4 saptamani, reusesc sa tin tensiunea sub control: 12/6. Asa ca sunt foarte incantata de aceasta reusita. In rest totul este ok. Bebelina este bine, monitorizarea batailor inimii a iesit ok, continuam tratamentul pt inca o luna si apoi vedem la ecografie ce va fi....deci mergem tot inainte ca pionierii!

Multa sanatate!

Andra
31 s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"

Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra ma bucur ca sunteti bine,sa va ajute Dumnezeu sa fiti bine pana la final si peste doua luni sa ai un bebe frumos si sanatos.Si eu sunt bine,a miscat saptamana trecuta ,dar nu misca zilnic,maine facem 19 saptamani si as vrea sa zboare timpul.

Mihaela 18+

Mergi la inceput