Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Andra, lasa mai, mai bine sa nu mai treaca nimeni p-aci , dupa zicala "no news is good news", speram ca fetele sunt ok si nu mai au probleme cu tensiunea.


Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)
O poveste fara titlu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

buna fetelor!
eu sunt o mamica de 2 puisori, si la care ambeele sarcini mi-au adus tensiune.
dar ce am notat aici, este ca voi va faceti pèrobleme de maxima tensiunii, si aici unde am nascut eu practic conteaza doar minima.
la prima sarc\ina, totul a fost normal pana in sapt. 39 (adica pana la sfarsit), adoua au inceput problemele din sapt 5.
ce vreau eu sa va spun, ca si aici ca si in japonia cum spune samurai-lady, tensiunea este normala la valorile 140/85. deci voi aveti tenisuni normale, cel putin dupa medicii de aici.
dar este drept, ca ajuns minima la 85, se pune sub control.
faptul ca va umflati este si retinerea lichidelor in timpul sarcinii, si nu este doar din cauza tensiunii. mancati fara sare, si apa sa fie cu putin sodiu.
dupa nastere, este un set de analize (pe care nu stiu sa vi le spun acum) care sa descopere motivul tensiunii. eu una am tensiune esentiala, adica nu exista o cauza, si ma duc cu ea....
ame-mih eu cred ca trebuie sa faci niste analize (la rinichi ei se uita in primul rand) si vezi daca intr-adevar esti ereditara. eu nu prea cred, sunt convinsa ca stressul si trairile interioare au ceva in comun cu tensiunea.
iti spun asta, pt ca inainte eram foarte stressata, si foarte agitata in suflet, am avut tensiunea foarte mare in perioada aia, acum ma simt mai linstita si relaxata, si desi mai uit medicamentul uneori, ramane tot in valori normale. deci... ce sa cred?
fetelor, eu va doresc o sarcina usoara, si ferita de tensiune mare, si o nastere usoara ( la tensiune, nasterea e cezariana, putini medici risca)
pupici si numai bine

cristina
[/url]mamica de 2 comori[/url]
Poze din vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Ileana, sa dea DD sa ai gura aurita si sa fie toata lumea ok. Si eu ma prezint ok ca stare, dar vestea proasta este ca de ieri am marit doza de medicament pt ca desi luam tratament tensiunea mea era aproape de 14...acum sunt sedata mai toata ziua, dar am reusit azi dimineata un 11/6 si la pranz un 12/6....ceea ce e foarte bine, zic eu, fata de celelalte zile. uneori o mai iau razna si ma gandesc numai la lucruri urate, insa cand o simt pe galushka cum misca, imi trece si devin vesela si optimista.

Serj, eu am scos sarea din alimentatie de cateva saptamani bune, dar inca ma umflu. Nu stiu cum e cu tensiunea in alte tari, dar in Ro, inclusiv pe prospectul de la tensiometru spune ca orice tensiune pana in 14 este in limite, dar ce depaseste 14 nu este ok. ca atare iti recomanda ca la valori de peste 14 sa iti contactezi medicul. dr mea s-a impacientat atunci cand am ajuns la valori de 16 si 17. speram ca totul va fi bine si vom ajunge la sapt 38 macar, ca de cezariana incep sa ma conving ca nu scap.



Andra
25/26 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Pai eu stiu ca o tensiune este buna cand nu depaseste 14 prima valoare, iar a doua valoare tre sa fie jumatate + 1 din prima.

Andra, eu am sentimentul ca atunci cand iti va schimba dr tratamentul vei tine tensiunea in limite normale. Estimez iar cresteri in ultima luna

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)
O poveste fara titlu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Ileana, probabil ca asa va fi. Vad ca nu scade deloc. Am marit doza si tot ajunge aproape de 14. Cred ca daca nu iau pastile bat 16/17.....Vad maine cum ma mai simt. daca nu si nu, o sun pe dr sa vedem ce facem si cum facem. Dupa parerea ei ar fi trebuit sa scada pana acum...dar cred ca tensiunea mea este la fel de incapatanata ca mine...

Andra
25/26 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Buna fetelor,sunt insarcinata in 12 saptamanii,iar ieri am fost la medicul ginecolog care mi-a luat tensiunea...18 cu 6,m-au dus la un medic internist care mi-a dat dopegit.Azi mi-am cumparat un tensiometru si am tensiunea13 cu6.Sunt foarte stresata pentru ca nu am nici un copil,iar aceasta sarcina ne-am dorito foarte mult si eu si sotul meu si dupa cum vedeti nu am inceput bine deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

AndraZ ce ai mai facut cu tensiunea,cum te simti?Ai facut ecografia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Bursucelu, am auzit pe multa lume care face sau a facut tratament cu Dopegyt, asa ca il poti lua cu incredere. Important este ca tensiunea a scazut si a scazut destul de bine.Mie dr mi-a recomandat ca daca in timpul tratamentului tensiunea tot creste peste 12/6 sa o sun ca sa vedem ce tratament sa adoptam. Deocamdata tensiunea este ok. vad ca de 2-3 zile nu creste pe 12/6 asa ca m-am mai linistit. Ecografia o voi face abia pe 30 aprilie, insa am facut un sumar de urina care a iesit super! nu se regasesc proteine in urina asa ca am ce sarbatori! Eu zic sa iei legatura cu dr tau si sa ii spui de tensiunea pe care o ai acum si sa incerci sa ii ceri raspuns la toate intrebarile care te framanta. asa te vei linisti si vei sti ce urmeaza sa faci de acum incolo!
Te pup si tensiune mica!

Andra
25/26 s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

buna ziua tuturor!
este un subiect bun, ce sa zic ca eu am tensiune pe foind emotional, asa mi-a scris medicul in fisa adica am o groaza de clinici si spitale si imi creste tensiunea de cand intru in sala de asteptare...in rest nu credeam ca am astfel de probleme, si ca sa nu mai spun ca nu stiam ca in sarcina este periculoasa TA pana ce m-a intrebat dr. ginecolog cum stau cu tensiunea si cand i-am spus ca eu nu mi-am masurat TA niciodata in viata mea s-a mirat ca ajunsesem in saptamana 16 si medicul de familie omisese sa-mi spuna importanta acestui lucru...asa ca mi-a luat dumnealui tensiunea si de emotii la inceput mi-a iesit 14/7 , dupa 10 minute mi-a mai masurat odata TA si aveam 12/6...s-a mirat foarte dar nu mi-a dat nicio lamurire...
imi este teama de ce e mai rau mai ales ca sunt la prima sarcina si ne dorim din suflet acest copil...
dati-mi si mie va rog un sfat, o incurajare...plus ca nimeni nu mi-a masurat vreodata IR-urile...eu am aflat de toate astea de pe form de aici...
sper ca nu v-am plictisit cu temerile mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Andra, ma bucur ca sumarul de urina a iesit ok, sa vedem mai departe . Eu pot sa jur ca o sa fie bine pana la capat...

Georgiana, cel mai eficient mod de a vedea daca ai sau nu o problema cu tensiunea in sarcina este sa-ti cumperi un tensiometru si sa-ti masori singura tensiunea de 2 ori pe zi, in aceleasi momente ale zilei. Am mai auzit de persoane care au tensiunea marita numai in cabinete la doctori, deci chiar se poate sa ai o fobie a halatelor albe. Dopplerul nu este un eco obisnuit, este un acograf care are posibilitatea de a-ti verifica IR-urile. Cate saptamani de sarcina ai acum?

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)
O poveste fara titlu...

Mergi la inceput