Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, de-a lungul week-endului am realizat ca tensiunea mea este chiar oscilanta .....sambata seara m-am culcat cu o durere de cap infernala si cu tensiune 14/6. ieri dimineata aveam 11/7...si aseara 11/6. azi dimineata 12/4...ieri am luat un furosemid ca nu mai eliminam apa. o sa incerc sa vb cu dr saptamana asta daca tot asa oscilez....ca nu mai inteleg nimic din toata nebunia asta....chiar nu mai mai agit deloc pt ca stiu ca tot ce vrea DD va fi. incerc sa fiu cat pot de calma si sa trec peste toate....am incredere ca va fi bine!

te pupam si te asteptam sa revii acasa!

Andra
23/24 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

ANDRA-si ti-a zis medicul ca ai tensiunea mare cu valorilea astea?
Aici e normala pana la 140/90 tensiunea.
Eu mi-o iau in fiecare zi,pentru ca la spital masurata imi ies valori astronomice.In ultimul timp,in ultimele 2 luni am reusit sa o masor in spital si sa-mi iasa 110/60.In general am 108/60 sau cam pe aici.
Am frica de spital si creste si tensiunea odata cu primul pas in sala de asteptare.

Tensiune cat mai buna va doresc !

Samurai-lady 22 weeks si bb Ken 4 ani

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe

Lucruri bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Lary, din pacate vad ca japonezii sunt total diferitzi de noi in ceea ce priveste medicina. In Ro tensiunea de pana in 14 este considerata ok si nu necesita tratament continuu, insa in cazul sarcinii este vb de altceva. Din cate stiu, in perioada sarcinii tensiunea arteriala tinde sa scada ( cel putin asa am citit) si de aceea valorile de 14/6, 14/7 si 14/8 sunt considerate valori mari. Oricum din ceea ce vad tu stai destul de bine cu tensiunea.
Eu am fluctuatii destul de mari si destul de ciudate. Am fost la control lunea asta si ma simt mult mai calma decat inainte. Am discutat cu d-na dr foarte mult despre ceea ce s-ar putea intampla si care sunt pasii pe care ii vom urma pt a preveni si pt a rezolva eventualele probleme. Am si un tratament de urgenta, asa ca acum ma simt in sigurantza. La fel si bebelina mea.



Andra
23/24 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

Revin si eu cu aceeasi intrebare: ce valori ati avut la proteinele in urina - analiza care se face din urina recoltata in 24 de ore.
Iuliana si andraz ca ati zis ca ai facut/vei face aceasta analiza ce valori va iesit?
Pt ca eu tot umflata sunt, dar si sarcina este avansata, si dr. mi-a spus sa nu ma ingrijorez chiar daca am aproape 200mg/24h proteinele si de la valoarea de 300 mg/24h este semn de preeclapsie.
Intre timp am fost la eco si bebe este bine dezvoltat, de fapt este mare bine: la 33 sapt si o zi avea aprox. 2,7kg. Si circufernta toracelui era cea mai mare, cit pt un bebe de 36 sapt.

Tamara 34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

andra durerile de spate cred ca de la bebe, care sta pe unde nu trebuie, si remediu la chestia asta nu prea e, decat sa rogi f frumos... la mine nu a tinut, dar poate esti mai norocoasa

cat despre diuretic, intreaba doctorul, eu nu aveam voie decat 1 pe saptamana, tot ceva legat de tensiune

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

tamaraspt, ultima analiza de urina am facut-o in ianuarie. am tot amanat sa fac un sumar si acum pt ca am vazut ca m-am simtit mai bine saptamana trecuta. eu ca sa ma desumflu am aplicat in aproape fiecare seara urmatoarea reteta: sotzul imi face masaj la picioare, de la genunchi in jos, cu ulei de corp, timp de vreo 20 de minute. sa stii ca dimineata ma trezesc mult mai bine, mult mai desumflata si parca ma si umflu din ce in ce mai incet si mai putin. daca bebe este bine dezvoltat inseamna ca HTA nu a schimbat cursul normal al sarcinii, asa ca bucura-te de aceste vesti bune. eu una am incredere in dr mea 100% si sunt sigura ca ma va ajuta sa duc sarcina la bun sfarsit.



Andra
24/25 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

chris80, multumim lui DD ca am scapat de durerile de spate. i-am rugat frumos pe DD si pe bebelina sa ma ajute sa scap de durere. si se pare ca m-au auzit de lunea trecuta nu am mai avut nici dureri, nici tensiune mare...totul pana azi...cand iar am sarit calul cu HTA si am luat o papaverina. sunt curioasa ce tensiune voi avea deseara. picioarele si mainile nu sunt umflate si asta e semn bun, insa nu ma lasa starea de sufocare si durerea de cap.
diuretice nu mai iau, pt ca vad ca elimin apa si nu ma mai umflu asa tare.
astept sa merg vineri la control si sa vad cum sta treaba.

multi !

Andra
24/25 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Citind acum tot ce a-ti scris voi mi-am adus aminte ce am patit eu la a doua sarcina. Eu am postat acum vreo luna un subiect asemanator.
La prima sarcina(acum 9 ani) nu am avut nici o problema. A doua sarcina (Razvan are acum 2 ani) a decurs normal pana in luna a 8 a. Tensiunea era normala 12/7 toate analizele bune, ecografiile la fel. In luna a 8a am mers la medicul de familie dupa concediul prenatal. Ca la fiecare consultatie mi-a luat si tensiunea. Cand a vazut valorile doctora mea a intrat in criza, ma tot intreba daca am ameteli, dureri de cap, dureri in capul pieptului si asa mai departe. De-abea dupa aceea mi-a spus ca eu aveam tensiunea 19/13 si mi-a dat bilet de internare, dar eu nu aveam nici un simtom de tensiune marita.
La spital (Giulesti) l-am avut ca dr. pe dr-ul Sami atent supravegheat de dr-ita Georgescu. Acolo mi-au dat Enap si Distonocalm.
Mai tarziu am aflat de la medicul cardiolog ca nu ar fi avut voie sa-mi dea asa ceva.
Copilul meu nu a mai crescut, o luna de zile a stagnat,l-am nascut de 2,200 intr-o simbata dimineata la 5.30 in salon nu in sala de nasteri, pentru ca pur si simplu m-am trezit cu el intre picioare. A primit la nastere nota 1 si a avut 5 minute de masaj cardiac. Acum multumim lui Dumnezeu si doctorului de copii din maternitate care l-a reanimat, Razvan este sanatos, a mers la 7 luni, a vorbit repede si se pare ca nu are nici o problema.
Eu am ramas cu tensiune (se pare ca este ereditara), dupa ce am venit acasa cu copilul am facut si o depresie puternica, acum mi-a trecut, iau pastile in continuare. Cand mi-au reglat tensiunea mi-a crescut pulsul si mi-au dat si pastile pentru puls, iar acum iau mai multe pastile decat bunica care are 80 de ani. Dar ma bucur de copii mei, incerc sa nu ma mai stresez si mergem mai departe
Va Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

ame-mih, imi pare rau de experienta ta. nu vreau sa discut depre medici si despre tratamentele lor pt ca despre unii nu am cuvinte de lauda, insa, cu toate astea, am incredere ca dr mea stie ce face. cu tratamentul pe care il iau, bebelina mea creste, este saltareata si plina de voie buna, asa ca nu are rost sa ma panichez atat timp cat lucrurile merg bine.

ieri ma laudam ca totul este ROZ....insa nu a fost asa...pe dupa-amiaza am avut un puseu de tensiune urat rau de tot. cand am ajuns acasa, la 7 seara, si mi-am luat tensiunea aveam 16/5.....medicamentul inca nu isi facuse efectul....asa ca am mai asteptat 2 ore si apoi am masurat-o iar....13/6......azi am dureri de cap dar sper sa nu mai creasca atat de tare....maine ma duc la control si vedem ce se mai intampla...oricum avem speranta ca totul va fi bine!



Andra
24/25 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

fetelor, nu mai trece nimeni pe aici?

Mihaela, vesti ceva?

Andra
25/26 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput