Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

si ce sunt alea IR-uri? cum isi da seama medicul ca sunt crescute? la eco? scuzati-mi nestiinta. parca sunt picata de pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrutzika spune:


Si mie la ecografia de la 14 saptamani mi-au iesit IR-urile mari, si cu toate ca mi s-au dat injectii cu Pregnyl pe care trebuie sa le fac la 4 zile, nu mi-am imaginat ca riscul de preeclapsie e atat de periculos pt. copil. Sincer citind ce ati scris si voi pe aici, m-a cam luat fricaE chiar atat de rau? Sper ca macar in timpul tratamentului sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Nikol, dupa cum vezi riscul de preeclampsie nu-i ceva de gluma, verifica-ti tensiunea mai des. Teoretic dc nu depaseste 14 cu 7 nu e ingrijoratoare, depinde si cum ai tu tensiunea in mod normal. Tensiunea indusa de sarcina inseamna o tensiune mai mare decat cea normala in timpul sarcinii. M-am exprimat aiurea, ca e absolut normal sa ai tensiunea putin mai mare in sarcina, dar care nu depaseste 14 cu 7.
Nu stiu sa explic ce inseamna in termeni medicali Irurile, dar stiu sa-ti spun ca asa se verifica presiunea vaselor de sange care alimenteaza placenta. Scuze dc spun o prostie...

Codrutica, daca sarcina e atent supravegheaza si primesti medicatia corespunzatoare nu ar trebui sa ai probleme...

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)
O poveste fara titlu...
Andre_ea - DianaR - Hopes - Adameasca
Go girls!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

IR -urile se verifica la o ecografie performanta cu Doppler.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Mie mi s-a descoperit preeclampsie la 31 de saptamini. Simptomele sint tensiune arteriala mare, proteine in urina (asta e un test musai de facut) si retinere mare de apa. Ultimele 3 sapt. am fost la repaus la pat. Imi masuram tensiunea de 3 ori pe zi, numaram miscarile bebelusului, mincare fara sare, apa multa de baut, fara efort fizic deloc, echografii de 2-3 ori pe saptamina, monitorizat la clinica bebelusul (batai de inima si miscare) de 2-3 ori pe saptamina si masurat lichidul aminiotic. In ultmiele 4 zile luasem 2.5 kg in greutate, care erau de fapt apa. La 37 de saptamini a trebuit sa nasc neaparat si multumesc din suflet dr.lor pe care i-am avut. La a doua sarcina sint cam 20% sanse sa ai din nou, dar la mine a fost ok in sensul ca nu am avut deloc. Nu am primit nici un fel de medicatie si bebelusul a fost perfect sanatos.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

andra scuza-ma ca nu am mai apucat sa intru sa iti raspund, am fost in cautare de apartament.
eu de la inceput am avut probleme, si nu mai stiu exact cand a depistat ir-urile. primele 5 luni si un pic am varsat ca la nebuni si lesinam unu-doi. nici la baie nu prea puteam merge singura, iar de dush nu mai vorbim, ca era un lux. dupa care au disparut greturile, au ramas lesinurile + tensiunea. apoi au disparut lesinurile si a ramas tensiunea singura, cu amenintarea de preeclampsie si cu insistentele doctorului ca la cel mai mic semn sa dau de stire. slava domnului, nu a fost cazul. dupa care a venit durerea de spate + picior intr-un asemenea hal, ca nu ma puteam ridica din pat sau sa imi schimb pozitia fara ajutor.
iar apoi a venit bebe si au trecut toate. o sa vezi ca o sa fie bine.

felicitari pt fetita, noi ne-am dorit fata amandoi si am avut noroc. (mai nasol, e ca sotul vrea ca urmatorul copil sa fie baiat, iar eu tot fata)

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, tensiunea din cate vad eu este la fel ca a mea. Sper sa fim ok pana la capat si sa nu avemvalori astronomice.

Ana Maria, eu am mainile umflate dimineata si picioarele seara, dar nu ceva de speriat. dimineata mainile mi se desuflma repede, imediat dupa ce ma duc la baie.pt picioare mi-am luat un gel relaxant de la Chicco. sper sa fim ok. la fata nu m-am umflat, sau cel putin nu mi-a semnalat nimeni cum ca m-as fi umflat. cat despre greutate am luat luna trecuta mai mult. luna asta vad ca "m-am linistit". ma cantaresc aproape zilnic. mi-a luat si cantar digital tocmai pt a vedea fluctuatiile. oricum sunt zile in care vad ca am crescut, zile in care scad....la sf de saptaman greutatea este insa tot aceeasi....pe 13 aprilie ma duc la control si atunci voi discuta mai in detaliu cu d-na dr. daca pana atunci apare ceva "nou" nu voi ezita sa o sun si sa o intreb ce sa fac.


Chris80,am si eu uneori dureri de cap si stari de lesin, dar din ce in ce mai rar. spatele ma doare dar uneori simt ca nu imi pot misca piciorul drept. durerea vine de undeva din zona lombara si nu pot merge deloc si nu imi pot gasi o pozitie in care sa pot sta....sa fie oare tot din cauza asta?

ileana, asa cum ai zis si tu nu este de glumit si orice ni se pare iesit din comun trebuie relatat. eu ma voi duce saptamana care vine sa fac un sumar de urina asa...de control....sa vad cum iese...aporpo, acest sumar se face cu urina de dimineata sau cum? ca nu am inteles eu prea bine.

eu am sperantza ca va fi bine si ca in curand imi voi tinefetita in brate....



Andra
22+ Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra proteurina este o analiza a urinei colectata in 24 ore,mi-a mi-au zis sa fac proteurina,acidul uric si sumar de urina cat mai des.

Mihaela 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, cred ca de maine dimineata incep sa colectez urina ca nu e de glumit. Azi dimineata aveam tensiune 11/7.....si de dupa amiaza m-am trezit din somn cu 14/6-7....am luat o papaverina ( la sfatul medicului ginecolog) si am asteptat sa scada....dar pana acum nimic. bb vad ca doarme. astept sa miste ca sa ma linistesc. sper ca tensiunea mea sa se calmeze si sa fie totul bine. daca mai creste imi sun dr sa vedem ce putem face.

si o seara cat mai buna!

Andra
22+ Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra sper ca esti un pic mai bine,nu te mai agita ca si asta iti creste tensiunea,starea asta,stiu ca nu e usor dar eu ma pun in pat si ma gandesc la bebe cand sunt ingrijorata.Daca e tot 14 eu ti-as recomanda dopegyt,asta mi-au zis mie sa iau dupa ce fac 12 saptmanai si daca e tensiunea 14.Muncesti?daca da ar trebui sa stai acasa,eu sunt in medical de o luna si nu voi mai munci toata sarcina.Incearca sa elimini sarea si bea cat mai multe lichide.Te pup si cand vin din spital sper sa fi mai bine.

Mihaela 11+

Mergi la inceput