Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Felicitari Andra,sa va traiasca fetita,ma bucur din suflet ca totul este ok,deocamdata si noi suntem bine,marti l-am vazut pe bebe si am fost foarte emotionata.

Mihaela 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

dana_lucia, Mihaela, va multumesc pt suportul vostru si pt felicitari.


Dana sa stii ca incerc cat pot sa nu ma stresez si sper ca si reusesc. Voi urma sfatul medicului pt ca sunt de multi ani pacienta d-nei doctor si am foarte mare incredre in ea. Stiu ca tre' sa fiu pozitiva si ma bucur ca sotul meu ma sustine 100% si imi este de un real suport in aceasta "incercare". Asa ca tot inainte cu toate panzele sus!

Mihaela, exact asa cum spuneau si dana_lucia si Ileana trebuie sa fim optimiste. te cred ca ai fost emotionata ca l-ai vazut pt bb. eu am plans si cand era un punctulet si cand e ditamai bebelina grasunica. mereu sunt emotionata si parca din ce in ce mai emotionata. asa ca este foarte normal ceea ce simti. ma bucur ca sunteti bine si sa ne ajute DD sa ne strangem copiii in brate si sa fim fericiti alaturi si cu ei.




Andra
22+ Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Acum am vazut ca i-ati pus si nume,foarte frumos,da Andra sa ne ajute Dumnezeu !

Mihaela 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

AndraZ ce ginecolog ai? Si eu am avut Hipertensiune indusa de sarcina si IR-uri mari de pe la 17 saptamani (pe stanga 0.69).
Am nascut in luna a 8a si bebe e foarte bine. Eu te intreb pentru ca ma gandesc cu mare emotie la o a doua sarcina. Sarcina usoara!!

Jojo sarcina usoara si ma bucur ca esti mai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Andra, asa, sa fii optimista, ai si suportul meu fully, uite!

Si celorlalte fete care citesc aici bafta multa cu sarcina si sa aveti la final un bebe sanatos si mincacios (ca asa e al meu nazdravan care la 19 luni are cam 14 kg si 91 cm, asta da prematur!)

Ana Maria, bafta multa pentru bb2, ma bucur sa aud ca ai asa ginduri frumoase. Cred ca noi ne-am mai conversat la capitolul cu alaptarea, nu?


Bucurati-va de sarcina si sa fiti pozitive.

Cu drag,



Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Ana Maria, dr meu ginecolog este d-na dr Carmen Radulescu de la Polizu. Sunt de multi ani pacienta dumneaei si niciodata nu am avut motive sa ma indoiesc de competenta sa, ci din contra, pot spune ca ma las cu incredere in mainile sale. IR-ul meu pe stranga este tot 0.69, insa valoarea asta este acum la 23 de saptamani, iar pe dreapta este 0.72. eu sper ca la urmatorul doppler sa mai scada. vad ca tensiunea este constanta si nu a depasit 13.6, iar asta ma face sa ma bucur. referitor la o a doua sarcina, eu sunt linistita si te sfatuiesc sa faci la fel. exista sanse foarte mari ca la bb2 sa nu avem nimic si sa fie mai bine decat la primul. nu este o regula ca daca la primul copil ai HTA, va trebui sa faci si l aal doilea. asa ca da-i inainte cu tupeu si fa-l si pe bb 2.

Dana_lucia, multumesc pt suport! Voi incerca sa fiu cat mai optimista pt bebelina mea! nu merita decta ce e mai bun...asa ca tre' sa am grija de ea si de noi 2

Mihaela, numele era ales inainte de a ramane insarcinata. aveam pregatit nume si de pt fetita si pt baietel. noi ne-am dorit copilul foarte mult si atunci cand a aparut am fost cei mai fericiti oamnei de pe pamant....cand se va naste vom fi cei mai fericiti oameni din tot universul! cu tensiunea cum stai? totul este ok?




Andra
22+ Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Si eu am avut tensiune mare in sarcina, si cand a vazut dr. meu ca aveam 160/110 si-a pus mainile in cap si mi-a zis "va internez si ramaneti aici pana nasteti". Pana la urma am sta doua luni in spital si am nascut prin cezariana si totul a fost OK.
Va doresc la toate sa aveti sarcina usoara si bebe sanatos.
Si aveti grija de voi, si sa va feriti de cel mai minim efort fizic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra de dimineata era cam mare,12/8 dar mai multe de 13/8 nu mi-a mai urcat,saptamana viitoare am bilet de internare pt medical,ca deja stau acasa de 4 saptamani si doctora de familie a zis ca imi va prinde bine si o internare.
Ana Maria multumesc mult,si eu sper sa fie bine ,sa fiu si eu mamica in sfarsit,dupa trei ingerasi plecati la ceruri.

Mihaela 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Fetelor eu va dau doua sfaturi din experienta mea:

1. Nu ezitati sa va internati oricat de naspa vi s-ar parea ideea. la cea mai mica problema de genul fata si maini umflate sau tensiune mai maricica... Eu am stat doua saptamani cu membranele rupte in spiotal si toata vremea am regretat ca nu m-am dus la camera de garda sa ma internez de cum am vzut ca ma umflu. Povestea mea e mai complicatat... cu doua saptamani inainte fusesem la spital pentru ca incepusem sa ma umflu si stiam de la carte ca e de rau daca se umfla mainile si fata...dar m-au trimis acasa ca anlizele de urina au fost bune... am inceput sa ma desumflu si apoi iar m-am umflat...In spital am vazut fete care erau la a doua sarcina dupa prima cu preeclampsie care fusesera internate si au reusit sa duca sarcina la 38-39 de saptamani.
2. Cantariti-va regulat (la o zi doua...). Mie cand mi-a aparut puseul de tensiune descoperisem (exact cu o seara inainte ) ca luase intr-o saptamana 5 kile. De tensiune nu mai scriu ca trebuie luata zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

fetelor va rog sa-mi dati si mie un sfat. sunt putin ingrijorata dupa ce am vazut mesajele voastre. eu de cate ori merg la ginecolog la control am tensiunea de 13/7, 13/9. dar eram si foarte foarte speriata. mi-am mai luat-o de doua ori si la medicul de famile si era 12/7, 12/6. aici poate ca emotiile nu erau asa de mari? nu stiu ce sa mai cred. de vreo saptamana mna simt foarte ametita si am o usoara durere de cap. dar de umflat nu m-am umflat niciodata de cand sunt insarcinata si am pus doar 2 kg toata sarcina. mentionez ca sunt in saptamana 16. oare am motive de ingrijorare. poate fi un semn rau? sau nu? si ce inseamna tensiune indusa de sarcina? multumesc frumos

Mergi la inceput