Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

dana_lucia, e bine ca s-a terminat totul cu bine. sper ca TA sa nu mai creasca pana saptamna viitoare. vedem cum stam dimineata si seara si daca e ceva alarmant o sa fug la dr cu siguranta. oricum dupa ecografia de saptamana viitoare voi lua decizia daca voi mai merge la servici sau voi intra in medical pana la concediul prenatal.

oricum va multumesc pt ca impartasiti cu mine experientele voastre si sper ca acest subiect sa fie de ajutor viitoarelor mamici care sunt predispuse la HTA.



Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Andra, nu stiu daca are rost sa ma repet, dar am s-o fac. Nu atat pentru tine, ca tu stii povestea mea, ci pentru celelalte mamici care se confrunta cu asta... E o problema destul de grava, dar daca esti atent monitorizata totul va fi bine.

Eu m-am confruntat cu HTA indusa de sarcina incepand cu saptamana 10-11 de sarcina (nu-mi amintesc exact, dar oricum, in primul trimestru). Dupa 2 zile de dureri crunte de cap si vajait in urechi mi-am dat seama ca imi crestea brusc tensiunea. Mi-am masurat-o cand imi era rau si ajunsese la valori de 18 cu 10, uneori 19. Deci era enorma tensiunea. Am inceput, la recomandarea medicului ginecolog, tratament cu Dopegyt, este cred singurul medicament prescris in sarcina, fara a avea efecte secundare.
Totul a revenit cat de cat la normal pana in sapt 21 de sarcina, cand iar tensiunea a luat-o razna (valori de 16, 17), cu tot dopegytul ala. Am fost la cardiolog care pe langa Dopegyt mi-a mai prescris Norvasc si Forosemid (unul la 3-4 zile, sa mai elimin apa retinuta de organism in exces). Cu acest tratament am ajuns tarash-grabish in sapt 34 de sarcina cand, in ciuda tuturor leacurilor babesti si a tratamentului prescris de cardiolog, tensiunea mea iar a scapat de sub control, ajungea in mod constant la 16 cu 9.
In toate perioadele cand mi-a fost bine tensiunea mea nu a scazut sub 13 cu 7 niciodata. Era, in mod regulat, 14 cu 7.

Dupa un doppler in sapt 35 de sarcina medicul a stabilit ca e cazul sa intru in cezariana. Placenta era extrem de imbatranita din cauza Norvascului, Ilinca nu mai crestea deloc, IRurile era tot mai mari. Am avut rahianestezie, nu s-au riscat sa imi faca generala, iar la inceputul operatiei crescuse tensiunea la 20 cu 11 . Mi-au scazut tensiunea cu ceva medicamente, nu stiu cu ce, si scazuta a ramas din acel moment pana acum.

Nu am avut probleme cu tensiunea inainte de sarcina, nu am avut probleme cu tensiunea la prima sarcina, nu am mai avut probleme cu tensiunea de cand am nascut-o pe Ilinca... Umflata am fost pe toata perioada sarcinii iar proteinele au aparut in urina cu o sapt inainte sa ma bage in cezariana.

Tie iti recomand sa ai rabdare pana la eco de miercuri, pentru ca nu ai tensiunea enorma nu cred ca se poate intampla ceva asa repede. Dar, pentru siguranta ta, masoara-ti tensiunea de 3 ori pe zi, cu mentiunea sa nu te ingrijorezi dc seara e mai mare, e oarecum normal sa fie asa. Si du-te si fa-ti o analiza la urina, sa nu fie ceva crocobauri pe acolo . Si, nu in ultimul rand, NU TE MAI STRESA!!!!!!

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)
O poveste fara titlu...
Andre_ea - DianaR - Olim - Adameasca
Go girls!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Draga mea Ileana, iti multumesc pt raspunsul tau prompt. Cred ca tu esti cea mai in masura sa ma calmezi. Stiu ca daca sunt monitorizata se poate repara totul, insa uneori ma gandesc la tot felul de prostii. Asta poate este si in cauza faptului ca sarcina mea a fost cu probleme de la inceput. Si acum, cand am scapat de tratamentul de sustinere, si cand incercam sa ma bucur de frumusetea momentului, m-am trezit ca am risc de preeclampsie....poate am si cedat nervos putin....mai mult....

Ieri am avut u puseu de tensiune, cu dureru de cap, vertij si tot tacamul. La sfatul medicului am luat o Papaverina si m-am mai calmat. Am dormit bine, neintoarsa, de la 9 seara. Aseara am inregistrat 14/6, iar azi dimineata 10/5. sper ca tensiunea mea sa nu o ia razna. Oricum de vreo 2-3 saptamani o tot monitorizez si vad ca fluctueaza . De stresat nu ma mai stresez de ceva vreme, asa ca am scos stresul de pe lista neagra. Sambata ma voi duce sa fac un sumar de urina sa vedem ce este. Oricum pe 28 luna asta merg la aceografie si vedem cum stam cu IR-urile.

Cu speranta ca va fi bine,

Te pupam toti 3!


Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra ce faci,te-ai mai linistit?hai ca mai ai un pic pana pe 28,sunt curioasa ce-ti va zice.

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

Vad ca acest subiect este de actualitate, asa ca vin si eu, cu intrebari mai ales.

Am citit f. mult despre preeclapsie din momentul in care au aaprut edemele (umflaturile) la picioare in sapt. 17. Atunci aveam ocazional dureri de cap, dar niciodata nu am avut TA mai mare de 12/7, e adavarat ca o masor doar saptaminal.
Apoi mi-am facut niste analize si au aparut proteinele in singe sub limita minima, am facut alte analize si am constatat ca proteinele sunt scazute pt ca le elimin prin urina. Chiar daca proteinele urinare are valori mai mari decit maxima scrisa in buletin, dr. m-a asigurat ca se pare ca nu am preeclapsie, atit timp cit am numai edeme si aceasta valoare crescuta a proteinelor in urina (cel mai mare a fost 198 mg/24h) si ca valoarea care ingrijoreaza este 300mg/24h si ca aceasta peste valoare ar fi semn de preeclapsie.

Aici vine intrebarea mea: voi v-ati masurat aceasta valoare a proteinei - ea se face din urina recoltata in 24h? Si cine a facut aceasta analiza ce valori au avut?

Tamara, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Tamaraspt eu facusem analizele cu doua saptamani inainte sa-mi moara bebe si nu aveam nimic,si mai cunosc o fata de pe forum careia la fel analiza ii iesea bine dar bebe nu mai crestea ea era umflata ,tensiunea la limita,dar ea a avut mai mult noroc ca mine i-au facut cezariana si acum e bine.
POti sa fi umflata si din alte motive nu neaparat sa ai risc de preeclamsie.

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, m-am mai linistit putin. Tensiunea vad ca este acceptabila. de 2 zile am dimineata 12/5 sau 12/6 si seara 13/6 sau 13/7. Adica vad ca se mentine.....Am vazut ca am eliminat apa mai mult decat inainte si ca dimineata nu mai am mainile atat de umflate si seara picioarele. speram ca totul va fi bine. durerile de cap sunt mai rare si pulsul am vazut ca e cat de cat stabil.

tamaraspt, si eu am avut proteinele din sange in valoare mica dar sumarul de urina a fost ok. oricum ma voi duce sa refac sumarul de urina si atunci vom vedea ce e se mai intampla.



Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra ce-ai facut ai mers la morfologica sau nu,astept vesti,sunt foarte curioasa.Eu azi merg la control normal si am emotii.

Mihaela 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, ieri am fost la eco morfologica si la dopppler si am urmatoarele valori la IR-uri: 0.69 si 0.72. din pacate nu stiu ce inseamna asta. dr a zis ca deocamdata suntem in grafic si vedem cum mai e tensiunea la control si ce va fi la urmatoarea ecografie.

Aaaa....am mai aflat ca vom avea o FETITA! si suntem extrem de fericiti. sper ca bebelina sa fie bine si la urmatorul control si la urmatoarea ecografie sa fim bine amandoua.

tu ai vesti noi?



Andra
22+ Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Andra, felicitari pentru fetita si nu te stresa, te rog. Urmeaza sfatul ginecologului ca asta e cel mai bine. Daca el ti-a spus ca nu trebuie sa te ingrijorezi, asa trebuie sa fie. Fii pozitiva in atitudine ca e foarte important!
Multa bafta si sa fie totul bine cu tine si bebelina!

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput