Risc crescut de preeclampsie la primul copil

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra nu te mai agita atat de mult,pune binele in fata si nu te mai gandi la rau,in primul rand daca esti agitata iti creste tensiunea,in al doilea rand il nelinistesti si pe bebe.Stiu ca asteptarea este grea dar sa zicim ca iti va zice ca este risc,exista tratament pt a mentinea tensiunea la limita si vei fi monotorizata mai des de catre medic si totul va fi bine.Dar pana atunci gandestete ca trebuie sa fie bine.

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, ma tot gandesc ca tre' sa fie bine, dar parca uneori vin toate una dupa alta. Sper ca bb sa fie bine pana la ecografie....probabil ca voi fi stresata daca nu misca ....insa ma rog la DD sa mi-l tina in viata. Mi l-am dorit si am luptat pt el, sper sa lupte si el si sa ne ajute DD sa fim amandoi/ amandoua sanatosi/sanatoase.

Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Sunt convinsa ca asa va fi,si peste 4 luni vei fi o mamica fericita.
Inca ceva as vrea sa nu se inchida acest subiect,nu stiu cate mamici au probleme cu tensiunea dar daca sunt as vrea sa ne sfatuim aici,si sa impartim experientele.

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna tuturor, si eu sunt o mamica care a avut probleme cu tensiunea in sarcina, am avut chiar Hellp syndrom in cele din urma dar desi am nascut prematur (la 32 de saptamini) am un baietel care este super sanatos si foarte activ. Are deja acum la 19 luni peste 14 kg si 91 cm, evolueaza super bine si e mare noastra mindrie, deci eu zic sa fiti optimiste in acest sens.
Dar, intr-adevar, IR-urile trebuiesc urmarite si odihna e de asemenea foarte importanta.
Va doresc sa treceti cu bine peste orice dificultate si sa va stringeti fericite copilasii in brate la finalul sarcinii.

Numai bine,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, voi face tot posibilul sa va tin la curent cu starea mea, cu ecografiile pe care le voi face, cu tot ceea ce inseamna aceste riscuri date de hipertensiunea indusa de sarcina. Si eu cred ca e bine sa te tii la curent cu acest subiect.

dana_lucia, ma bucur ca puiul tau este bine sanatos. sa va dea DD sanatate si numai impliniri aduse de catre micut.

dana_lucia, mihaela, imi puteti spune care au fost simptomele voastre in afara de tensiunea crescuta?



Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Andra cu o luna inainte sa pierd sarcina am avut TA 13/5 si medicul de familie a zis ca poate este din cauza emotiilor si oricum nu era foarte mare.Atunci nu retineam apa si analizele la urina erau ok nu aveam albumina in urina.Dupa o luna au aparut dureri de cap groaznice si mi s-au umflat picioarele si m-am dus la medic si aveam TA 15/9.M-a chemat de urgenta la spital si pana dimineata cand am ajuns TA a crescut foarte mult si inima copilului s-a oprit.Avea 26s.
Tu nu trebuie sa te nelinistesti,o sa fii monitorizata foarte atent,trebuie sa bei 2l apa/zi poate chiar 3,sa elimini sarea si grasimile,cel putin asta mi-a zis mie medicul pentru urmatoarea sarcina.Este foarte important sa faci si un tratament,am inteles ca se da Dopegyt.
Numai bine iti doresc!Bebe o sa fie bine,o sa vezi,important este ca stii de aceasta problema!




Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mirela, stiu ca nu ar trebui sa ma panichez inainte de vreme.....insa si eu am tensiunea acum tot 13/5 si niste dureri de cap infioratoare, care ma lasa uneori, dar apoi iar ma iau.....picioarele mi se umfla cam de 1 saptamana....nici nu stiu ce sa fac. ma sperie gandul ca saptamana pe care o am pana la ecografie poate fi prea mult. nu stiu ce sa fac......

Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Andra eu toata sarcina am avut tensiunea 13/8 14/9 si doi cardiologi mi-au zis sa stau linistita,eram umflata cat sapte ,aveam niste maini si picioare ......Deci eu cu tensiunea asta am dus-o pana la 37 saptamani cand a urcat la 15/10 si a fost fatal pt bebe,dar daca medici la care am fost nu ma incurajau ca e bine acum eram o mamica fericita,deci stai linistita ca poti sa mergi cu tensiunea asta numai ca trebuie multa atentie.Inca o data nu te mai speria.Eu acum merg la cardiolog o data la doua saptamani .

Mihaela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Mihaela, o foarte buna prietena de-a mea a avut HTA la cea de a doua sarcina. Bebelina ei este bine, sanatoasa si s-a nascut la 8 luni prin cezariana. de la prietena mea am invatat sa nu stau cu mainile in san. Si daca va fi nevoie voi schimba dr peste dr pana voi ajunge la cel care ma va intelege si va face tot posibilul ca bb sa traiasca. Voi lupta atat cat voi putea pt ca bb sa traiasca.



Andra
21+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Andra, la mine in primul rind, inainte de a avea tensiunea marita am avut IR-urile marite si numai dupa o luna si ceva am avut si tensiune. La IR-uri marite se recomanda odihna totala, la pat. Aici eu am gresit caci am continuat sa lucrez 50% crezind ca va fi OK nefacind nici un efort fizic (lucrez in cercetare) si nu a fost, trebuia sa nu mai lucrez deloc. Tensiune marita efectiv am avut din sapatamina 26 de sarcina si de atunci am stat doar la orizontala (in spital) pina la 32 de saptamini cind datorita tensiunii crescute placenta nu mai functiona corect si a urmat o cezariana de urgenta. Asa cum am spus, am avut noroc mare caci baietelul a fost foarte sanatos si a evoluat excelent.
Numai bine si fiti optimiste, da?
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput