Mamici de martie - aprilie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna,

FLOPICI - este MASTITA ce ai tu.....si eu am facut dar e pe terminate......eu am luat Ampicilina de 500 mg CATE 1 LA 8 ORE.....ANTIBIOTICUL SE IA MININ 5 ZILEastel poati face infectia din nou.......

Va las ca plange ala micu vrea papaic

Suzy 78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:


Hai Lumi & Adrian!!! mai e putin


Diana, la mine ce sa zic, a fost mereu un lenes...abia misca, mai scoate cate un picior din cand in cand si stramba burta. Nu iti fa griji daca il simti totusi.

Val, dupa cum zicea si Tzuna, scaunul de masina tb sa fie ptr bebelusi (scrie pe ele ca sunt de la 0-13 kg). O alta caracteristica la care io am tinut a fost sa fie un cosulet omologat (adica in conformitate cu normele de siguranta a transportului copiilor). Intrebi vanzatorul despre asta sau te uiti in cartulia cosuletului si ar tb sa fie specificat ce standarde indeplineste.

Caruciorul sa iti fie usor de manevrat, sa incapa in lift daca folosesti liftul, sa incapa in portbagaj si sa iti placa tie .
Daca nu vrei landou si preferi unul sport, sa aiba spatar care se lasa pana la orizontala si suportul de picioare sa se ridice (ptr inceput probabil vei dori sa il faci plan si atunci e important sa nu se scurga copilul din carucior si de aceea suportul de picioare tb sa poata fi ridicat la verticala).

Ptr pat eu nu am recomandari, fiecare cum ii place.

Arrisa, ceva majorete si ptr tine?

Io am intrat pe ultima suta de metri, si tb sa recunosc.....se cam duce si rabdarea mea.....sper sa nu se lase prea mult asteptata barza ca o jumulesc cand o prind.

Flopici, ptr poze, intri in albumul comun, dai sign in si foloesti userul comun si apoi click pe Upload Photos si urmezi pasii.
Daca nu te descurci sau nu ai timp, poti trimite email la mine si le pun eu.

roxana 39+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Fetelor, am fost la control si am revenit acasa sa imi iau bagajul. Se pare ca am colul scurtat si uterul contractil, desi nu am contractii propriu-zis. Sa-mi tineti pumnii!

40+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Majorete pt Arissa

Hai Lumi Si Adrian

Roxi sa nu o jumulesti pe barza ca dupaia nu mai poate ajunge si la noi astea de la coada.

Eu pe bebe nu il mai simt facand tumbe ca altadata dar in schimb toata ziua se foieste cred ca nu mai are loc saracutu si mai scoate cate un picior sau manuta prin piele. La mine burta a crescut foarte mult abia astept sa merg la control saptamana viitoare sa vad cat mai cantarim.

Duminica placuta.

Cria34+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelac spune:





Buna fetelor,n-am mai intrat de 2 zile,tare frica am patit,mi se intarea burtica si nu stiam ce sa fac,bebelul misca tare ma durea nu stiam ce sa fac,dar pana la urma a trecut.
probabil nu inteleg eu dar chiar nu stiu cum sunt contractiile,mie mi se intarea burtica si statea asa cam 20 min tare de ziceai ca am un bolovan si se sparge.nu stiu cum este cand ziceti voi ca aveti la intervale de....
ma rog sper sa nu fie pb.ca la una dintre voi sa stau linistita ,sa nu mi se rupa membranele si sa ma trezesc in ultimul timp.
acum sunt bine ,va pup pe toate si sa aveti nastere usoara celor care asteapta sau nu.
ionela 36s


http://new.photos.yahoo.com/lel_gurita/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Hai Arissa ca a venit vremea!

Roxi
mai ai foarte putin..acum din clipa in clipa te poti astepta



Diana 36+ cu RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Hai Arissa! Tinem pumnii sa scapi cat mai repede si sa tii puiul in brate curand!


Lumi. mult curaj si rabdare! Sigur trebuie sa se intample azi!



Eu tot nu inteleg. Daca a depasit termenul, nu are contractii si bebe e pregatit sa vina pe lume, de ce nu ii fac cezariana sa nu o mai chinuie atat? Oare doctorii de la Iasi iau decizii cu atata greutate? Sau care o fi problema? Mi-am pierdut eu cumpatul, dar saracii Lumi si Adrian!

Am apucat si eu azi sa sterilizez biberoanele, tetinele si pompa de muls. Nu stiu cata nevoie voi avea de ele, dar am facut-o si pe asta. Voi unde le pastrati dupa sterilizare si uscare? Si alta intrebare: daca le sterilizati cu solutie de la Chicco de sterilizat la rece, cu ce apa le clatiti dupa? Cu apa fiarta sau cu cea de la robinet? Ca eu chiar nu stiu. Acum le-am fiert, dar m-am cam oparit pe degete si nu as mai vrea sa repet operatiunea asta.

In alta ordine de idei, noi am vrea azi sa mergem prin parc sau la niste prieteni care au un teren in afara orasului, dar vad ca soarele asta cam intra in nori. Si pana acum era asa de frumos!

Ela in 39s fix cu Thea Ioana

AMR pana la Ziua Cea Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Hai Arissa!!!

roxana 38+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Buna tuturor si

Nu am mai intrat de mult ca inca ma adaptez la noul statut. In plus vineri am avut febra 39.5 ca sa aflu apoi ca am facut mastita. Asa ca acuma sunt pe antibiotic si am hotarat ca in cele 5 zile cat fac tratament sa intrerup alaptatul (antibioticele care le iau sunt contraindicate pt alaptat si in plus a spus si pediatra sa nu ii dau in perioada asta lapte de la mine). Asa ca ma mulg si Alexandra a trecut pe lapte praf . Sper ca sa nu fie probleme si sa accepte sanul dupa aceea, asta e cea mai mare grija pe care o am acuma.
Fetele, aveti mare grija cu mastita aceasta! Eu se pare ca am facut pt ca nu am golit suficient sanii dupa alaptat. Asa ca fiti foarte atente!!!

TZUNA, imi pare rau pentru ce se intampla cu fetitza, ca nu prea vrea sa manance. Sfatul meu este sa incerci sa ramai cat mai calma si ai sa vezi ca va fi totul bine!

Felicitari tuturor proaspetelor mamici! Scuze ca am cam ramas in urma si nu pot sa va nominalizez in parte

p.s. REBIANA, sa stii ca ma regasesc putin in povestea ta - si eu am nascut la fel de neasteptat, la 37 de saptamani. Asta e , important e ca sunt bine bebeii!

de MARIA ALEXANDRA - 28 februarie 2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

buna fetelor!
Nu mai stiti nimic de Lumi? Si noi (mamici de mai-iunie) asteptam cu sufletul la gura vesti despre ea! Eu nu inteleg de ce nu i se face cezariana, ce o tot chinuie atat?

diana 30+ STEFAN
asa creste bebe
poze

Mergi la inceput