Mamici de martie - aprilie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Adrian, ma bucur ca sunteti putintel mai relaxati. Asteptam vesti mai bune.

40 fix Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by Lumi_Nag
P.S. as dori sa stiu ptr fiecare caz ce as putea sai duc de mancare dupa ce naste :
1. daca naste normal
2. daca ii face cezariana

. CU PRIETENI CA VOI VIATA E MAI USOARA SI MAI LINISTITA !

. MULTUMESC DIN SUFLET !

It's easy living with eyes closed


as putea sa raspund cate ceva la varianta cu nastere normala.
Poti sa ii duci tot ce ii place ei si se incadreaza in categoria mancare usoara. Incepand de la eterna supa cu carnita/galuste sau cum o mancati voi, carnitza fiarta/fripta, legume fierte (cartofi, morcovei, amestec de legume), pilaf de orez dar facut tot asa cu legume fierte, fara prajeli in el. E important sa ii duci lichide...compoturi de casa de preferat, sucuri naturale, ceaiuri de chimen/fenicul/anason, lapte.
Poti sa ii mai duci branza de vaci, orez cu lapte...

O sa mai taie fetele sau o sa mai adauge daca am vb prostii/uitat ceva...
Ptr cezariana nu pot sa te ajut eu, dar sunt sigura ca va zice cineva ceva....

Sa auzim numai de bine

roxana 38+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Adrian e bine ca v-ati mai revenit cu moralul.

Incurajari in continuare

Cria34+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

'Neata
azi noapte am crezut ca voi ajunge la spital sa o tin pe Lumi de mana.
De la ora 3 la 6 am avut dureri puternice de burta si spate. Am crezut ca gata incepe balul, dar durerea era continua, nu intermitenta si fara nici o scurgere. M-am cam speriat pt ca sunt singura acasa si pt ca durerea era puternica. Acum ma dor soldurile foarte tare si pot sta doar in fund.
Nu stiu de la ce sunt durerile astea, pot avea legatura cu infectia urinara cu care m-am procopsit?
Incep sa ma indoiesc ca mai vreau sa nasc natural.

Adriam ma bucur ca ti-ai mai revenit un pic. Intr-adevar de dr Aldea am auzit numai lucruri bune.

PS Puteti spune ca aveti nr de tel a lui Lumi de la mine. Adrian daca intri pe mesajul unde ai scris nr de tel il poti sterge.

kiss

36+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna dimineata la burtici si la proaspete mamici!

Am lipsit doua zile si s-a si schimbat capitolu....

intai de toate felicit si io proaspetele mamici si le urez numai bine alaturi de bebeii lor....si evident pun si io majoretele la treaba si unele in plus pentru Lumi si Adrian..ca au mare nevoie, am vazut un caz asemanator cit am fost io internata...si am vazut cu ochii mei, durerea, stresul si emotiile prin care a trecut mamica aceea, bine ca totul s-a terminat cu bine pina la urma...asa ca sunt convinsa ca si in acest caz totul va fi bine...si noi suntem alaturi de voi...macar cu gindul

Acum la raport..in ultimele doua zile ma lupt cu contractii dureroase neregulate, am sentimentul ca si burtica mea a inceput s-o ia la vale...cea ce ma cam ingrijoreaza, ca e cam devreme...cu toate astea am misunat un pic: vineri am fost la Carrefour...de unde n-am plecat fara prosopel pentru bebe, din acela cu colt, iar ieri am fost in parc.. a fost tare frumos...
Acum sper sa-l conving pe sotu` sa ma duca pina Selgros ca mai vreau sa cumpar cite ceva....traiesc un sentiment straniu...ca oricind ma poate opri dr-ul la spital, din cauza de contractii si col scurt...asa ca vreau sa apuc sa mai i-au cite ceva.

Nu mai stiu cine intreba: carut + scoica io am luat de la Miniblu - 6 mil (impreuna), patut din lemn natur din Obor - 5,8 mil...saltea as vrea sa i-au din iarba sau din cocos...momentan n-am vazut decit pe net, iar la lenjerie nu m-am hotarit inca.

Va pupic
Roxygeo 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Buna ziua burtici si mamic!

Intru si eu repede sa raspund la cateva intrebari.

Adrian, pot sa spun ce am avut voie sa mananc dupa cezariana: in prima zi, imediat, nimic, doar apa.
A doua zi, supa chioara- fara cartofi si ceapa ca fermenteaza si ceai neindulcit, iar seara putina brazica dulce ( care am inteles ca constipa, si nu am facu exces. A treia zi mi-au dat voie sa mancn iaur si carne fiarta de pui ( piept de pui). Acest regim trebuie folosit pana iese afara prima oara. Apoi are voie sa mance hrana usoara dietetice, supe, oua fierte, iaurt , branza etc).

Kmi 78, Martha manaca bine, acum suge cam 40 de minute la o masa. Din spital a iesit cu 2,780. Dar cand am cantarit-o peste o staptamana avea 2,670. Dr a zis ca el crede ca e OK, o vede dupa cum s-a dezvoltat, asa ca nu intru in panica.

Am cantarit-o apoi dupa inca trewi zile si avea 2, 780. Asa ca eu sfatuiesc mamicile care au cantar ca atunci cand vin cu bb akasa, sa-l cantareasca neaparat, si in functie de greutatea de acasa sa aprecieze cresterea in greutate. Eu nu-mi fac griji pentru ca bb mananca bine si doarme, are kk normala , nu plange.Si simt pe hainutza ca creste.
Am avut ceva probleme la unul din sani, o infectie, pentru ca mi-a aparut o pata rosie.Am luat oxacilina, pana acum 8 pastile ( cate 2 la opt ore) si pata aproape a disprut. Din sanul bolnav nu ii mai dau sa suga, il mulg ca sa-l golesc.

Nu stiu daca sa mai iau antibiotic.

ZFetelor, as vrea sa postez si eu o fotografie, dar nu stiu cum, ma ajuta cineva?

Merg ca trebuie sa hranesc papushica, dar revin!

O zi minunata va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Lumi si Adrian mai aveti putin azi cu siguranta va veti intalni cu bebelul vostru

Noi raportam o noapte partial linistita, cu drumurile la baie obisnuite...ce ma nelinisteste este ca de ieri a inceput sa nu mai fie atata misculatie in burtica....misca atata cat sa ma linisteasca pe mine ca e ok...nu mai face valuri ....am citit ca e in regula ca nu prea mai are loc de acum in colo...dar trebuia sa ma vaiet si eu la voi...ca daca-i spun sotului intra in panica

Diana 35+ cu RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Am mai facut o saptamana ieri si am uitat sa schimb saptamana...am inceput sa am emotii dar o data si o data trebuie sa nasc...deci fruntea sus ma incurajez singura

Diana 36+ cu RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phili spune:

buna fetelor!!!
Raisafudulu,sa stii ca nici la mine nu misca bebele asa mult ca si la inceput,mai ales in timpul zilei,seara si dimineata il simt cel mai bine,dar usor...cred si eu intr-adevar ca e o problema de spatiu.
Elyanne,nici mie nu mi se pare ca seamana bebelasii,dar si daca seamana si daca nu important sa fie sanatosi si sa te poti bucura de ei!!!
Bine ai venit acasa Rebiana!!!multa multa sanatate la amandoi!!
Sotul lui LUMI curaj ca mai ai putin si poate ai si trecut hopul...
dupa cezariana,prima zi doar ceai de chimen si anason,a doua zi zeama goala facuta pe legume dar fara legume...,si doar dupa ce iese afara macar odata incepe sa manance si atunci foarte lejer...carnita fiarta,branza de vaci,legume fierte....e putin mai complicat ca si lao nastere normala...te astepatam cu vesti!!!
Tzuna nu te stresa ca asta afecteaza tare mult lactatia!
+35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna! Acum am vb cu LUMINITA. Era bine dar destul de suparata ca nu se intampla nimic. Nu are contractii. La eco de ieri i-au spus ca bebe are cam 3800 si 41.5 saptamani.Si mai era suparata ca medicul ei tb sa plece si o lasa cu un medic rezident. Probabil pentru cateva ore... Nu prea stiu. Am incurajat-o cum am putut.

Intreba cineva despre scaunul de masina. Important e sa poata fi folosit de la 0 luni (daca-l plimbati imdediat pe bebe), adica sa fie sub forma de scoica si sa scrie pentru ce varsta poate fi folosit. Patutul in functie de preferintele fiecaruia: de voiaj sau de lemn... Cred ca salteaua e mai importanta. Sa fie din iarba de mare sau cocos.

Cam asta ar fi tot.

Mergi la inceput