Mamici de martie - aprilie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Ba eu PROTESTEZ de-a dreptul, de ce n-o lasa pe biata fata in pace?
In cele din urma, nu a trecut cu asa mult dpn/ul. E clar ca bb o sa vina cand vrea el. O tin acolo sa o streseze cum se intampla in toate spitalele!!!
Scuze daca mi-a scapat vreun amanunt, or stii ei mai bine .

Eu am alta sugestie, sa faca ceva sport, sau putin de
, poate asa merge, mai stii?!

Diana 33+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

cria, nici eu nu pot sa imi explic , intradevar este posibil sa se dilate mai greu dar exista acum metode diverse sa provoci , probabil avand in vedere ca efortul ei inca nu afecteaza bebelusul , nu se merge la fortat
probabil dr asteapta sa se declanseze totul de la sine si nu i-a rupt membranele



Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:



Hai Lumi si Adrian!!



Diana 33+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

oooof doamne,
Adrian, nu te da batut si fii pozitiv macar cand mergi la ea. Stiu ca e greu dar...





Hai bebe de Lumi pe lume!!!!!!!!

roxana 38+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Luminita, sper sa nasti cat mai curand si sa scapi cu bine, stiu pe propria piele ca o data ce iti fac perfuzii de inductie cu oxitocina nu mai este deloc "fun"... Iti da contractii haotice, puternice si fara pauza intre ele, noroc cu epidurala! Asa ca bafta multa si sa iti tii bebelusul sanatos cat mai curand in brate!

S-a mai tot pomenit despre prelevarea celulelor stem ("cord blood banking"), si vreau sa va spun ca noi am facut-o, desi nu stiu daca exemplu nostru e relevant pentru ce se practica in RO. E adevarat ca deocamdata nu sunt multe boli care se pot trata cu aceste celule (noua ni s-a spus: anumite forme de leucemie si cancer, si slabe incercari in Parkinson), dar la viteza cu care inainteaza acum tehnologia, sunt sigura ca progresul in medicina o sa fie rapid si in acest domeniu. Doamne-ajuta sa nu fie nevoie, dar si daca e cazul si ai o potentiala solutie, n-am vrut sa ne para rau ca nu am valorificat ocazia. Ca un factor important in cantarirea deciziei a fost faptul ca celulele pot fi utilizate nu doar pentru copil, ci si pt rudele de sange, asa ca potentialul e si mai valoros. Ca si costuri, nu e ieftin intr-adevar - 2.000 USD depozit initial (cu posibilitatea de plata in rate)si cam 160 USD/an timp de 18 ani.

Cam atat despre subiectele zilei. Noi suntem bine, obositi dar fericiti! Sophia e o mancacioasa in continuare si nu ne da prea mari batai de cap. Nu plange mult si sper din suflet sa nu o apuce colicile, pentru ca am grija ce manac si beau si f mult ceai de fenicul+anason+menta.

Va las acum cu bine si sa aveti un week-end linistit! Burticilor, sa dormiti cat de mult puteti, ca mie acum imi pare rau ca nu am apucat sa ma odihnesc mai mult inainte.


Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

sa incerc pe scurt sa va descriu nasterea Deliei
de m-a chemat pe 13 la ora 15 sa verifice daca colul permite sa incercam o stimulare, la 15 am ajuns la spital cu contractii la 10 minute nedureroase dar regulate, pe la 15.40 terminsem formele de internare si m-a luat direct la sala sa monitorizeze bataile inimioarei si contractiile, la 16.20 ma suie pe masa colul era inchis dar moale , face manual dilatatie 2 si rupe membranele pt a scurta trevaliul, de atunci au inceput contractiile cu adevarat dureroase , mi-a facut injectie de calmare a durerii, si sa redus cu ceva dar se simteau destul de rau , ma lasat in pat si la 17 deja ajunsesem la diltatie 5, mia mai facut inca o injectie de calmare ( scobutil cred ca imi facea) a mai dilatat manual si in jur de 17,30 a coborat si fata , dureile erau mari dar suportable, in jur de 18 ma suit pe masa unde am apucat sa imping de 3 ori si la 18.00 venea pe lume comoara
cand m-a suit pe masa mia facut o alta injectie ( o jumatate de mialgin)
la cusut am terorizat-o bine, caci saream doar daca punea degetul pe mine( am ramas stresata rau de la cusutul de la prima nastere), si m-a cusut saraca cu mine in aer zicand-umi mereu sa las fundul pe masa, dar nici macar 2 moase nu reuseau sa ma tina, desi durere nu simteam ci doar cateva intepaturi , dar creierasul meu...
i-am sarit de pe masa inclusiv cand a vrut sa ma controleze si a turnat apa sa ma curete a doua zi, desi la asistente nu am sarit, dar daca sun defecta ce sa fac

cam asta a fost aventura nasterii mele , va doresc la toate o nastre cel putin la fel de usoara


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Pupicuri pentru toate gravidutzele.

Eliana si mie mi se pare ca seamana gemenii tai. Simpatici foc!

Tzuna nu ma mira deloc inconstienta asistentelor din spitalele romanesti dar chiar ma sperie. Doamne fereste cu ce poate veni copilul din maternitate.

LUMI si sotul lui Lumi va tin pumnii sa fie totul bine si sa va tineti copilasul in brate cat mai curand.

Valentina 32+ cu bebe Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

ma sunat Luminita si ma rugat sa va multumesc din suflet ptr mesaje (rog a nu ma da de gol ca vam dat nr ei de tel)
sa mai incurajat ... si eu cand am auzito mai relaxata si mai linistita .. deci... va multumesc si eu din suflet }{

maine la spital sunt de garda numai doctori renumiti si iau zis ca daca nu raspunde organismul la inca doua perfuzii o baga la cezariana . vesti bune sunt ca ar fi de garda si cel care face epidurala si nu mai trebuie sa umblam dupa el si ca o da in grija dnei doctor Aldea , o doctorita cu experienta si foarte buna . ia transmis deja ca o anunta pe doctorita ca e un caz special, adik mai aparte ca a intrat deja in 42 de sapt.

in seara asta dupa ce ia scos perfuzia a facut ecograf si iau zis ca , copilul are 3700gr dar mai sigur e de 3900 gr.

va mai multumesc si eu inca odata ptr sprijin !

P.S. as dori sa stiu ptr fiecare caz ce as putea sai duc de mancare dupa ce naste :
1. daca naste normal
2. daca ii face cezariana

. CU PRIETENI CA VOI VIATA E MAI USOARA SI MAI LINISTITA !

. MULTUMESC DIN SUFLET !

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

AM UITAT , TREI GLUME PTR VOI :

1. ACUMA SEARA AM REUSIT SA INDUPLEC PE CEI DE LA POARTA SA MA LASE SA URC LA EA SI STAND DE VB IMI ZICE CA NU ARE EFECT PREA BUN PERFUZIA SI CA IA CERUT DOCTORITEI SAI FACA CEZARIANA .PE LANGA ASTA CA SA II ARATE CA NU ARE NIK II SPUNE DOCTORITEI CEVA DE GENUL :
"POT SA VA IAU LA DANS PE SALA , IN LOC SA MA PLIMB? "

2. DACA O SA RAMENTI ACELEASI PRIETENE PE FORUM PROMIT CA MAI FAC UN COPIL :))

3. BANC:
SOTIA II SPUNE SOTULUI CA A TINUT COPILUL 9 LUNI IN BURTICA SI CA EA A DUS TOT GREUL .
SOTUL II RASPUNDE:
- TU TE PLANGI CA AI TINUT COPILUL 9 LUNI IN BURTICA?! DAR EU CE SA MAI ZIC CAL TIN DE 27 DE ANI ??!!!!

Se vede cas mai linistit?! ;)

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Adrian ma bucur ca sunteti din nou optimisti. O sa fie bine. Suntem alaturi de tine si de LUMI cu sufletul! Maine sa ne aduci vesti bune.

Fetelor stiu ca ati discutat si rasdiscutat subiectul asta dar totusi va rog sa imi spuneti si mie ce caracteristici trebuie sa aiba scaunul de masina, patutul si caruciorul pentru bebe. Si va rog, daca imi puteti face si niste recomandari ca ar trebui sa le cam cumpar si nu stiu deloc ce sa iau. La fel pentru asternuturile care se pun in patut.

Va pup. Noapte buna.


Valentina 32+ cu bebe Mariuca

Mergi la inceput