Piticodromul de sept-oct 2005 (174)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

pai spune-i alexiei ca radu e voios nevoie mare, f sociabil, ranjeste la toata lumea, se da pe toate topoganele, mananca f bine si fara nazuri, doarme singurel si frumos, spune cate ceva, intelege si mai multe, ii place mult sa "citeasca" (ups, de-acum trebuie sa fiu mai atenta cum folosesc verbul asta, ca vad ca sunt copii care intr-adevar mai mai ca citesc), adica sa dea foile si sa-mi arate ce e prin carte. e haios rau si mi-e drag de el de nu mai pot. sunt mandra de el cum se urca singurel in patul lui si se culca, doarme toata noaptea (dar asta cu dormitul toata noaptea se intampla de la 2 luni, deci chiar nu mi se pare mare chestie) - s-a mai trezit peste noapte sa zic de maxim 10 ori de la 2 luni incoace, dar fara sa planga, s-a foit un pic si s-a culcat singur la loc.
de suzeta e indragostit, dar o primeste numai la culcare.
are acum o perioada cand nu mai cere la olita, dar nu-mi fac deloc griji. eu ma miram cand cerea si cand ii schimbam pampersul uscat.
lapte nu mai bea deloc cu biberonul. dar il mananca daca il ingros cu orez, gris, cereale multe etc.
asteapta vesti de la alexia .

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

anya, merci mult pt. raspuns, acum cand am aflat si parerea ta ma oftic la-m intrerupt.Pt. ca in urma unei raceli nu am mai vrut sa merg la dna. dr. si am fost la cabinetul particular al dr. Stanciu.atunci dl. dr. ma intrebat cate picaturi de vigantol ii dau fetei si ia-m spus ceea ce ti-am spus si tie.Raspunsul dl. dr. a fost ca pediatra fetei a gresit si ca trebuie sa-i dau macar o picatura pe zi si am fost in dubii pt. ca nu stiam pe cine sa ascult .Asta e, acum sper sa nu avem necazuri mai tarziu din cauza asta.

Fetelor, lamuriti-ma si pe mine cu un lucru ca nu am citit la ce este bun gelul cu arnica



http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Am citit, dar n-am timp decat sa va salut si sa va urez o noapte linistita!

Andreea, mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

dory, sunt onorata sa fiu de acord cu dr stanciu

gelul cu arnica este f util in cazul traumatismelor (cazaturi, lovituri diverse). se gaseste si sub forma de crema, dar gelul este mai bun (se absoarbe mai repede in piele si nu ramane unsuros). se da imediat dupa lovitura si se continua de cateva ori pe zi. atentie: nu se da direct pe rana (daca exista julitura si curge sange).

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Si ei au dreptul la viata. Semneaza si tu:
http://babyklapperomania.cabanova.ro/

Cristina & Elise-Stefania
-----------------------------------------------------------
Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Anya, merci si pt info. II, cea cu gelul , esti o comoara la casa omului



http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Oo, dar scrieti nu gluma!! Eu am o problema cu timpul liber si abia mai apuc sa deschid calculatoul, dar mi-am zis ca tre sa intru sa-mi laud si eu zmeul, insa cum copiii vostri stiu deja tabla inmultirii nu cred ca o sa cada cineva pe spate daca va spun despre ultimele reusite ale Sarei,vorba lui Kid, va pot povesti ce haine i-am mai luat sau cum vrem sa-i aranjam camera. Gluma, gluma, dar Sarah cica intelege bine cand i se vorbeste in franceza la gradinita; dac-o fi sau nu asa vom vedea mai tarziu,poate la vara in parc, caci noi ii vorbim doar romaneste acasa.Cam asta in mare despre noi, acum ma duc sa ma indop cu niste oscilococcinum ca ma doare gatul...ce noutate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

"neata!
Sa stiti ca intr-o luna pot invata copiii o gramada d elucruri, dat fiind faptul ca Petra e mai mare, si sigur si copilasii vostri vor spune asa
Kristinutza, parca il aud cum zice tataie. Voi ati sesizat accentul meu? sigur

Arnica este o farmacie in Cluj. Are legatura?



Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Codruta, ieri ia-m pus Alexei filmuletul cu dansatoarea Petra, si nu-si mai lua ochii de la film, , ia-m intrerupt vizionarea mergand la masa, si pana a terminat de mancat ma zapacitzicea numai: PETA, PETA, LA LA, LA LA



http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Pai daca-i voios Radu sigur e pe placul Alexiei care toata ziua gaseste motiv sa rada, chiar sa scoata niste sunete de bucurie foarte ascutite.
E un pic mai avansat in problema somnului.Daca el doarme singurel in pat mare,de ceva vreme, Alexia nici nu vrea sa auda de asa ceva.Uneori nici nu vrea sa doarma in patutul ei.Ea vrea sa doarma doar cu noi.Si cand o luam la noi in pat are un zambet de invingator parca ar zice:"uite, v-am facut sa cedati, am castigat!"
Si Alexia doarme bine noaptea, tot de pe la 2 luni nu se mai trezeste noaptea in schimb nu suporta paturica pe ea.
Are un puternic spirit de libertate caci nu-i place nimic care-i ingradeste ei libertatea de miscare.Oricum o gasesc in patut in cele mai ciudate pozitii.Nu suporta sa o tin de manuta cand merge pe strada decat daca e vreun obstacol si nu poate sa-l depaseasca singura si are nevoie de ajutor.
Avem si noi olita chiar identica ca a lui Radu dar e obiect de decor in camera.
Placerea cea mai mare ramane imprastiatul jucariilor prin casa.Are cateva jucarii cu care se joaca mai des, nu prea o incanta jucariile de plus.Niciodata nu le-a suportat, pana acum nici nu le atingea acum a ajuns la performanta de a le lua din cos si a le imprastia prin casa.
Vorbeste non stop da nu inteleg nimic din ce zice: tati, uite, uita-te, haide si mai nou apa si sis(sus).Astea sunt cuvintele inteligibile.
A descoperit arta scrisului.Mazgaleste cu creionul pe hartie sau pe tablita magnetica.Ieri mi-a scris pe oglinda cu un creion pt. ochi.
Bea laptic din canuta cu cioc de cateva luni.A renuntat usor la biberon.La suzeta nu-i chip sa renunte da o mai las ca nu are decat 3 dintuci si presimt ca vin zile grele.
Ii place foarte mult sa se joace cu bijuteriile mele.Daca ii dau caseta cu bijuterii poate sta in pat o ora admirandu-le si jucandu-se cu ele.Asta tine de alegerea de la taierea motului: pixul, aur(bijuterii) si ruj.


Mergi la inceput