Bebelusi "made in USA" (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Am fost si noi odata pe listutza dar nu am mai scris de o gramada de timp si probabil am fost stersi. S-au schimbat multe de cand nu am mai scris. Baietelul creste mare, roade tot ce prinde inclusiv mobila, bine ca am luat din aia ieftina pana o sa creasca mai mare. Poate cand o fii mai mare va intelege de vorba buna :))
Eu in privintza asigurarilor nu am nici o parere, sotul fiind militar avem totul acoperit 100%, Nasterea ne-a costat 12 dloari dar dupa 2 saptamani asigurarea ne-a trimis banii inapoi. ce e mai rau la noi e dentistul ca am doar 1200 pe an si stiti si voi cat de scumpi sunt astia aici.
In rest toate bune si frumoase, acuma locuim in upstate NY, o sa ne mutam in San Diego din nou doar anul viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

msl clar intre RN si accountant, RN face mai multi bani. vorbim de acelasi nivel de experienta. deci daca tot te-ai apucat de asta tine-o tot asa. eu una si sa fi vrut nu ma puteam face nurse ca nu pot sa vad sange, taieturi, ace si alte din astea. cand am fost ultima data si mi-au luat sange ma uitam pe fereastra si strangeam din pumnul ala asa tare ca-mi zice asistenta "da` tie chiar nu-ti plac acele".
e si dupa noroc. eu am dupa 4 ani de conta aici 45k, sora-mea s-a angajat din prima pe 48k. dar in general posturile de entry level sunt platite cam cu $15/h ceea ce inseamna 31k. cred eu ca o asistenta face mai mult.
pe de alta parte am auzit o poveste si cu asitente, nu vreau sa sperii pe nimeni asa ca de aia zic ca e poveste ca nu stiu din proprie experienta. cica ar fi raspundere destul de mare daca lucrezi prin spital sau clinici mari, ca medicii prescriu ei acolo da` tu dai pacientului si daca aluia i se face rau pe tine cade magareatza.
si o chestie haioasa cu asistentele, cand am fost in spital ma tineau monitorizata non stop la tensiometru, si intr-o noapte incepe sa tipe ala pentru ca era tensiunea foarte scazuta. chem asistenta, care era in training, si-i zic. la care ea ce sa faca... scoate tensiometrul din priza ca sa nu mai tipe. va dati seama ca mi-a crescut tensiunea instantaneu.

Irina 32+ cu Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna fetelor!
hai ca m-am mai indreptat , ieri am stat in pat pana la ora 3 , am vorbit cu tot familionul de acasa ( mi-a asa dor de ei...ufff)!
aseara am fost la control, am slabit un kg, glicemia e buna, arthurana tu cum stai la capitolul asta?
irinuca bebele o sa vina pe 28 aprilie , dar biancaM e inaintea noastra!
mancarimile pe burta au inceput si la mine, ma mai dau cu putin alcool, putin ulei, e aiurea, dar mai e putin.
am visat aseara ca am nascut o fetita asa de frumoasa!!! de imi venea sa o mananc! as muri de ras sa fi gresit astia sexul copilului si sa avem fetita pana la urma....
azi mergem dupa carucior, crd ca o sa fie tot un graco
mersi mult de sfaturile !
pupici la burtici, bebici si mamici!

Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

apropos de sexul copilului, am zis si eu ca ar fi chiar culmea dupa ce toata sarcina am numit-o erika, i-am cumparat rochite si asternuturi roz, ii vopsesc camera roz si azi ii cumpar carut roz, sa fie baiat . cred ca as strange-o de gat pe aia de la eco.

Irina 32+ cu Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

sotul a zis ca ii da in judecata iar mie imi ia bilet
de avion doar dus!!!
daca se intimpla asa facem schimb de hainute irina!

Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Intr-adevar, sint povesti cu nursele si cu responsabilitatea. Aici in spitale, in toate station-urile unde nursele stau sau isi pregatesc medicatia, scrie mare si divers colorat pe toti peretii: repeta inapoi (sau asa ceva). Adica dupa ce doctorul a prescris ceva unui pacient, citesti sau asculti bine si repeti doctorului exact ceea ce a scris el, pentru a fi sigur/a ca ai inteles bine. Si oricum, tras la raspundere va fi cel ce a prescris gresit, nu cel ce a administrat dupa o prescriptie. Doar daca administrezi gresit un medicament corect prescris, atunci porti tu intreaga raspundere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Acum am citit cu sexul bebeului. Pai voua vi s-a zis clar la echo ca va fi fata sau baiat?!? Ca noua nu! Ba de cite ori intrebam, ziceau "my best guess is" sau "I'm not sure, but it seems to be". Numai din astea. Am intrebat de ce, ca era imposibil sa nu se vada, la cite echografii facusem, dar au spus ca nu pot baga mina in foc, tocmai pentru a nu fi dati in judecata dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Da Simina ei mereu iti spun ca sunt siguri doar 80% nu mai mult, nu vor sa fie trasi la raspundere si de aceea fac asa. De multe ori au zis ca e baiat si a iesit fetitza deoarece au confundat organele :)) cu cordonul ombilical

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

mai eu am facut ultima eco in dec la 20 si ceva de
S ! ma mai pricep si eu un pic si se vedea clar
popoul , piciorusele la 90 grade fata de popou si intre ele
ditamai c........!!!! sau ce o fi fost ( eu tot mai sper ca era
un pliu de cordon ombilical)!
dupa ce am iesit din clinica eu aveam lacrimi in ochi si
Adrian mergea la vro 2 m in fata mea ca un cocos !
dupa visul de aseara parca mai am sprante ca de speranta moare ultima!



Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

lol tare faza. la mine la ecograf bebe nu vroia sa deschida piciorusele deloc, le tinea de zici ca cine stie ce secret ascundea el acolo . A treia oara ca dupa aia a zis dr ca nu mai incearca le-a desfacut pana la urma si cand s-a uitat sotul pe ecograf a sarit in sus de bucurie si m-a tzucat tare, ei din acel moment am stiut ca e baiat. Oricum am avut emotii pana in ultimul moment cand a venit pe lume baietelul, dar am fost cea mai fericita mamica pentru ca eu tot baietzel vroiam

Mergi la inceput