Bebelusi "made in USA" (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

Oh! Si sa ma plang de ceva. Ma mananca groaznic pielea de pe burtica si ma scarpin in continuu si mi-am facut numai bubite . Voi aveti asa ceva?

Irina 32+ cu Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Irinuca si eu am avut problema asta dar pe sani.. era ingrozitor nici pe strada nu mai puteam sa mai stau linistita de mancarime si stii ce a functionat: Desitin sau A+D sau ma rog una din cremutele care sunt folosite pentru diaper rash la bebei(asta la recomandarea medicului meu).

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

quote:
Originally posted by Arthurana
[Poate asta ma va impinge sa imi echivalez cursurile din Rom(de la 2 facultati) si sa incerc sa-mi gasesc un job profesional in viitor.
Dar eu am ajuns la concluzia ca aici e mai rau ca in Romania cu relatiile..daca nu ai o pila nu te angajeaza nimeni pe un job bine platit.


Arthurana, imi pare rau ca ti s-a intamplat acum asa ceva, dar de dragul bebelui trebuie sa incerci sa treci peste cu cat mai putin stres... Sa stii ca ce spui tu nu e neaparat general valabil, si nu cred ca eu sunt exceptia care confirma regula. M-am amgajat din prima in domeniu, lucrez ca inginer si am functie manageriala, si asta fara sa cunosc pe absolut nimeni si fara sa am recomandare de nicaieri, fiind prima slujba in US si primul interviu. E adevarat ca aveam testul TOEFL dat si echivalarea studiilor facute, care doar au dat bine la interviu, desi nu imi fusesera cerute. Nu stiu in ce domeniu esti, dar iti trebuie curaj si incredere in tine sa abordezi joburi pe masura pregatirii tale, americanii nu sunt cu nimic mai destepti sau mai bine scoliti! E adevarat ca e mai usor de spus decat de facut si realitatea e cam dura, dar merita sa iti incerci sansa, probabil dupa ce se naste bebe. Nu va plafonati, ca cu cat trece timpul, cu atat e mai greu sa te intorci la fieldul tau... Multa bafta!

Hai ca suntem cam off-topic, asa ca ma intorc la bebelusii made in USA si vreau sa iti raspund tie, Bias, din nou. Nu te sfatuiesc nici eu sa ramai insarcinata inainte de a fi asigurata in vreun fel, lucrurile pot fi mai complicate decat prevedem initial. Eu, de exemplu, am avut un avort spontan acum 2 ani si am ajuns la urgenta cu hemoragie puternica. Nu mi-au facut mare lucru, doar m-au evaluat, iar cu ecografie mi-au confirmat avortul. Am stat cam 3 ore in total la spital. Cost: 5.000 $! Acum am primit si bill-ul de la nastere. Am nascut normal, nu am fost caz special, atat ca mi-a trebuit inductie pt ca nu ma dilatam si apa se rupsese. Totodata mi s-a fracturat coccisul la nastere si am ramas in spital 5 zile, deci iata o situatie inceputa normal si terminata neprevazut. Bill total: 18.000 $!!! Noroc ca avem asigurare super si platim din buzunar doar ... 38 $. Nu vreau sa te sperii, dar asta e realitatea si nu merita sa intri in datorii pana in gat cand poti inainte sa te asiguri! Mult succes si tie sa faci alegerea cea mai buna!

Uite ce m-am intins, va las din nou cu bine. A, Ciuf, te rugam daca tot ai deschis capitol nou, pune la inceput si linkul pentru primul capitol, ca s-au discutat si acolo lucruri interesante si e pacat sa se piarda...

Va pup,

Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Bias, 'for pregnancy only' adica acopera doar chestiunile de sarcina, nastere si parca tine 6 sau 8 saptamani dupa nastere. Ca sa te lamuresc, daca racesc, sau ma doare un dinte, adica orice care nu e legat de sarcina, nu imi acopera. Asadar, toate analizele, ecograf, vizite la medic, totul a fost acoperit de asigurare. Asta a fost cazul meu.

Noi ne-am dorit tare mult sa platim asigurare intai si dupa sa facem bebe, dar dupa cum am mai spus, bebe a venit total surpriza.

36+

Bebica al nostru e
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639#page1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

Mersic,Bianca..acum am priceput si eu..credeam ca ti-a acoperit doar perioada sarcinii,fara costul nasterii.Stii cumva care e diferenta intre medicare si medicaid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Bias aici miopia nu e indicatie de cezariana, sa nu te sperii dar nu te astepta la ea.

Fetele, ce sa spun, pe noi simethicone ne-a ajutat mult, vedeti ca sunt atitea brand names sau generice gen walmart, luatile pe alea mai ieftine ca merg f bine

Cu joburile Krissy are dreptate, conteaza sigur uneori ceva relatii dar in primul rind sa fii f hotarit ca esti cel mai bun lucru sub soare pt ei, sa stii sa-ti vinzi propria persoana.


Biribu, mami de Anna (DN 5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Am uitat, Irina pt mincarimi poti sa iei Benadryl, e safe in sarcina si ajuta, si eu am avut eruptia aia nenorocita...

Biribu, mami de Anna (DN 5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

Biribu..vaai ,stiu persoana careia in urma nasterii normale ,i-a crescut dioptria pina spre -20..nu vreau asa ceva,trebuie sa existe o cale..
Stiti cumva daca pentru a te califica la medicaid ,una dintre conditii ar fi sa nu ai o masina cu valoare mai mare de 2500 $? Asta am citit pe un alt site..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl spune:

Miopia chiar nu e indicatie de cezariana;in Ro poti sa optezi pt. cezariana din orice motiv, o sa vezi ca aici nu e asa, foarte greu se indura sa-ti faca cezariana numai daca este neaparata nevoie; acum nu stiu daca din cauza costului sau din cauza ca ei considera ca e mai bine cea vaginala; daca iti creste asa de tare miopia si pina la urma o sa ai o asigurare avantajoasa poate reusesti sa iti faci operatie la ochi; o ruda de a mea s-a operat de miopie citiva ani in urma ( vreo 15, inca era in faza experimentala operatia) si vede perfect nu m ai are nici o problema!

Fetele care lucrati contabile aici; si eu am terminat ise-ul dar nu am apucat sa profesez pt ca am venit imediat aici dupa ce am terminat; as avea o sansa sa magajez in domeniu?este diferit ce se face aici in contabilitate fata de ce se face in Ro? am inteles ca nu este asa de bine platita si e mai avantajos sa lucrezi in domeniul medical ( sint pe cale de a-mi lua licenta RN aici)? dati-va si voi cu parerea!

http://www.totsites.com/tot/bebepoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu vreau sa isc controverse, dar de operat se opereaza miopia datorata defectului de convergenta/refractie a corneei. Iar prin nasterea naturala se poate creste in mod nedorit miopia datorata dezlipirii de retina. Ceea ce nu se opereaza. Si este chiar grav.

Bias, incearca sa vorbesti cu doctorul/moasha, cu cine te vede in mod normal. Dar vorbeste din timp, nu lasa pe ultima suta de metri. Unde ai citit tu cu masina si cu medicare?! Nu ca as avea, ca n-am. Am avut Medi-Cal pregnancy & emergency only, cum a scris si Bianca mai sus. Dar eram curioasa doar.

Pupici la burtici mari si mici!

Mergi la inceput